Baśń o twoich podróżach: sześć sposobów na utrwalenie wspomnień

Wspomnienia to pierwsza i najistotniejsza rzecz, z którą możesz powrócić ze swoich podróży. Każda błyskotka, mieszcząca się w twojej kieszeni jest, przede wszystkim, sposobem na odświeżanie wspomnień. Wydawanie fortuny na suweniry nie zawsze jest w opcji, co można zatem zrobić, żeby zachować swą odyseję w pamięci?
Istnieje tysiące kreatywnych trików do stworzenia pamiątek, chwytających i przechowujących ulotne chwile odbywanych w pośpiechu podróży. Podzielimy się tutaj klikoma z nich.
Jak przechowywać wspomnienia z wypraw
1. Zapisz wszystko
“Ten, kto zapisuje, czyta dwa razy” – mówi przysłowie. Mówiąc prościej – cokolwiek zapiszesz ręcznie, głębiej zapada w pamięć. Dlaczego więc nie weźmiesz zeszytu i nie zanotujesz wszystkiego co widzisz, czujesz lub myślisz?
A sam zeszyt może posłużyć jako porządna pamiątka, bo istnieją setki opcji na indywidualne ozdabianie go. Kiedy twoja przygoda się skończy, możesz ją ponownie przeżyć przewracając strony pamiętnika w wygodnym fotelu. Poza tym, prowadzenie dziennika jest dobrym nawykiem, a zapis twoich opowieści z podróży stanie się doskonałym pretekstem, żeby zacząć.
2. Wyślij kartkę przyszłemu sobie
Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się założyć zimową kurtkę po raz pierwszy w sezonie i znaleźć drobne, które tam pozostały? A teraz wyobraź sobie, że dostajesz kartkę od siebie samego, ale z innego kraju – cóż to byłaby za niespodzianka! Nie wspominając o doskonałym bodźcu dla pamięci. Jednak, w zależności od kraju, który odwiedzasz, wysyłanie czegokolwiek może być zawiłe. Weź również pod uwagę, że w przyszłości będzie przyjemniej otrzymać kolorową i estetyczną kartkę, nie przeciętną.
3. Włóż więcej wysiłku w swoje zdjęcia
Zrobić płaskie i nudne zdjęcia przed jakimś majestatycznym zabytkiem jest relatywnie łatwo. Zrobić godne zapamiętania zdjęcie w przypadkowym miejscu jest dużo trudniej.
Jeśli chcesz, aby twoje fotografie lepiej zapadały w pamięć i wywoływały ekscytację – przyłóż się!
Na przykład: możesz użyć aparatu analogowego, pobawić się kompozycja strzału i przyjąć pozy czy miny, o jakich nikt by nie pomyślał w danym miejscu i czasie. Takie zdjęcia można później wywołać i stworzyć z nich unikatowy kolaż, doskonały do ozdobienia wnętrza.
4. Przygotuj prezentację
Cyfrowe wersje twoich zdjęć mogą również być ciekawie użyte. Na przykład, możesz z nich stworzyć pokaz slajdów lub video. Z nowoczesnym program do prezentacji zdjęć, edytowanie zajmie minutę.
Możesz łatwo podzielić się materiałem ze swoich podróży z ludźmi w sieci. Może nie jest to najbardziej autentyczna czy szczera forma przechowywania wspomnień, ale na pewno jest dobrą kopią zapasową czy materiałem na Instagram.
5. Zachowaj drobne
Waluta jest unikalnym atrybutem większości krajów na świecie. Poza ewidentną znaczeniem ekonomicznym, różnorodne monety oraz banknoty mają wartość sentymentalną, szczególnie jeśli miesiącami podróżują w twoich kieszeniach.
Jeśli masz jakieś luźne drobne na koniec podróży, zatrzymaj je.
6. Przypraw tę historię!
Jedzenie, zapachy i smaki mogą wspomóc twoje wspomnienia – tak mówi nauka. Jeśli chcesz przywoływać retrospekcje z wypraw przywieź ze sobą przyprawy i przepisy z miejsc, które odwiedziłeś.
Ta metoda ma jednak swoje ciemne strony – przyprawy zachowują swój pierwotny smak maksymalnie przez kilka lat. Jeśli znajdziesz lokalną mieszankę, którą pokochasz – dowiedz się o proporcje i spróbuj przyrządzić własną.
Oto nasze propozycje. Jest wiele innych twórczych metod na przechowywanie wspomnieć z wojaży świeżo w pamięci. Tutaj nie ma złych rozwiązań. Twoje pomysły będą równie cenne.
materiał zewnętrzny
Najgroźniejsze zwierzęta w Polsce
Choć Polska nie kojarzy się z dziką naturą rodem z Amazonii czy Afryki Subsaharyjskiej, nasze łąki, lasy i góry skrywają więcej niebezpieczeństw, niż mogłoby się wydawać. Nie chodzi tu o dramatyzowanie — ale o trzeźwe spojrzenie na zjawiska, które zbyt często są bagatelizowane. Jako ktoś, kto od lat obserwuje przyrodę i rozmawia z biologami terenowymi, ratownikami górskimi i leśnikami, widzę wyraźnie, że największe zagrożenie nie zawsze ma pazury i kły. Czasem wystarczy jedno ukłucie, ugryzienie lub… chwila nieuwagi.
10 ciekawostek o sportach w Botswanie
Zbiór informacji i ciekawostek o sportach w Botswanie (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Choć piłka nożna cieszy się dużą popularnością, to lekkoatletyka przynosi Botswanie największe sukcesy na arenie międzynarodowej.
19 ciekawostek o społeczeństwie Sudanu
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Sudanu (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
17 ciekawostek o pracy w Holandii
Zbiór informacji i ciekawostek o pracy w Holandii (zarobki, czas pracy, wiek emerytalny itd.). Holandia stosuje progresywny system podatkowy, gdzie stawki wynoszą od 9,5% do 49,5% w zależności od dochodu.
25 ciekawostek o historii Peru
Zbiór informacji i ciekawostek o historii Peru (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia). Na terenach dzisiejszego Peru istniały jedne z najstarszych cywilizacji w obu Amerykach.
19 ciekawostek o zwyczajach we Włoszech
Zbiór informacji i ciekawostek o zwyczajach we Włoszech. Cappuccino pije się we Włoszech tylko rano, najlepiej do godziny 11:00.