Belgia historia
Zbiór informacji i ciekawostek o historii Belgii (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-26 18:11:42
28 ciekawostek o historii Belgii
1. W 1958 roku otwarte zostało „ludzkie zoo” w którym ludzie mogli oglądać afrykańskie dzieci.
Autor: KAsia
2. W 1066 region Huy, stał się pierwszym europejskim miastem.
3. W Belgi w 1763 roku otwarto pierwsze w Europie kasyno o nazwie „la Redoute”.
4. W XV wieku Belgowie wmyślili malarstwo farbami olejnymi.
Autor: MR
5. W Belgii od 2003 roku używa się elektronicznych dowodów osobistych.
Autor: pikacz
6. Niepodległość od Królestwa Zjednoczonych Niderlandów uzyskana w 1839 roku.
Autor: poznajnieznane
7. Rekordowa fala upałów, która nawiedziła Europę w 2003 roku, od 4 do 13 sierpnia zabiła w tym kraju 1 250 osób.
8. W 2003 roku było najcieplejsze lato od 1833 roku.
9. W listopadzie 2016 roku skończył się wieloletni spór terytorialny między Belgią i Holandią. Belgia zrzekła się 14 hektarów swojej ziemi, a Holandia oddała 3 hektary.
Autor: Setar
10. Kraj ten wstąpił do ONZ 27 grudnia 1945 r.
Autor: Statyk
11. Pod Waterloo, na południe od Brukseli doszło do ostatecznej klęski Napoleona.
Autor: Turyst
12. Belgia jest jednym z 12 państw świata, które 4 kwietnia 1949 roku po podpisaniu Traktatu Północnoatlanyckiego, utworzyło organizację polityczno-wojskowej zwaną NATO.
Autor: Weteran
13. W Belgii aż do 1977 roku prawo jazdy można było legalnie kupić bez zdawania egzaminów.
Autor: Wroga
14. 23 stycznia 1831 roku flaga Belgii zmieniła się z poziomych pasków na pionowe.
Autor: Zafaa
15. W 57 roku p.n.e. obszar dzisiejszej Belgii został podbity przez Juliusza Cezara podczas jego kampanii przeciwko plemionom galijskim. Belgia stała się częścią rzymskiej prowincji Gallia Belgica.
16. W V wieku po upadku Imperium Rzymskiego, tereny Belgii zostały zdominowane przez plemię Franków, które założyło Królestwo Franków. Ród Merowingów, a później Karolingów, rządził tym obszarem.
17. W średniowieczu na terenach dzisiejszej Belgii wyłoniło się kilka niezależnych księstw, m.in. Hrabstwo Flandrii, Księstwo Brabancji, oraz Hrabstwo Hainaut. Region stał się ważnym ośrodkiem handlowym.
18. W 1477 roku Maria Burgundzka poślubiła Maksymiliana I Habsburga, co doprowadziło do włączenia Belgii i Niderlandów do imperium Habsburgów.
19. W wyniku abdykacji Karola V, ziemie belgijskie przeszły pod panowanie jego syna Filipa II, co sprawiło, że Belgia stała się częścią Hiszpańskich Niderlandów.
20. W latach 1568 – 1648, konflikt między hiszpańskimi rządami a protestanckimi prowincjami północnych Niderlandów doprowadził do wojny osiemdziesięcioletniej. Po jej zakończeniu północne Niderlandy uzyskały niepodległość, a Belgia pozostała pod panowaniem hiszpańskim.
21. W 1713 roku na mocy traktatu z Utrechtu, kończącego wojnę o sukcesję hiszpańską, Belgia została przekazana Austriackim Habsburgom jako część tzw. Austriackich Niderlandów.
22. W wyniku rewolucji francuskiej i późniejszych wojen napoleońskich, Belgia została w 1794 roku zaanektowana przez Francję i pozostawała pod jej panowaniem do klęski Napoleona w 1815 roku.
23. Po klęsce Napoleona na Kongresie Wiedeńskim zdecydowano o połączeniu Belgii z Holandią w Królestwo Zjednoczonych Niderlandów. Belgowie sprzeciwiali się tej unii ze względu na różnice językowe, religijne i polityczne.
24. W wyniku rewolucji belgijskiej w 1830 roku Belgia ogłosiła swoją niepodległość od Holandii. W 1831 roku na króla Belgii wybrano Leopolda I z dynastii Sachsen-Coburg-Gotha.
25. Traktat Londyński z 1839 roku uznał niepodległość Belgii, a także jej neutralność, która miała być gwarantowana przez mocarstwa europejskie.
26. W 1885 roku król Leopold II założył Wolne Państwo Kongo, które stało się jego prywatną kolonią. W 1908 roku, po międzynarodowych skandalach dotyczących nadużyć w Kongu, kolonia została przekazana rządowi belgijskiemu.
27. W 1914 roku w trakcie I wojny światowej Niemcy zaatakowali neutralną Belgię, co doprowadziło do jej zniszczenia. Waleczność Belgów i obrona Liège stały się symbolem oporu.
28. W 1940 roku Belgia ponownie została zaatakowana przez Niemcy w trakcie II wojny światowej. Po okupacji została wyzwolona przez wojska alianckie w 1944 roku.
Autor: Pasjonat
Dodaj ciekawostkę
...
26 ciekawostek o gospodarce i finansach Włoch
Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Włoszech (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Czy wiecie, że… We Włoszech jest najstarszy na świecie bank, który wciąż działa. Monte dei Paschi di Siena został założony w 1472 roku
20 ciekawostek o społeczeństwie Salwadoru
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Salwadoru (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
16 ciekawostek o armii Salwadoru
Armia Salwadoru, znana jako Fuerza Armada de El Salvador (FAES), jest jedną z najmniejszych w Ameryce Łacińskiej, liczącą około 25 tysięcy żołnierzy. Mimo niewielkich rozmiarów, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa w kraju, który przez lata zmagał się z przemocą gangów i niestabilnością polityczną. Zbiór informacji i ciekawostek o armii Salwadoru (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.).
10 ciekawostek o sporcie na Jamajce
Zbiór informacji i ciekawostek o sportach na Jamajce (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Czy wiecie, że… Jamajka jest znana z lekkoatletyki, zwłaszcza biegów sprinterskich. Wyspa wydała wielu mistrzów olimpijskich, w tym Usaina Bolta, najszybszego człowieka w historii.
28 ciekawostek o historii Meksyku
Pierwsze zaawansowane cywilizacje na terenie dzisiejszego Meksyku powstały kilka tysięcy lat temu. Olmekowie, żyjący około 2000–400 roku p.n.e., stworzyli wielkie kamienne głowy, które do dziś budzą podziw archeologów (np. w San Lorenzo Tenochtitlán). Zbiór informacji i ciekawostek o historii Meksyku (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).
20 ciekawostek o społeczeństwie Senegalu
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Senegalu (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
Belgia artykuły:
- 10 największych miast w Belgii
- Belgia – TOP 10
- Belgia armia
- Belgia ceny
- Belgia ciekawostki
- Belgia edukacja
- Belgia finanse
- Belgia geografia
- Belgia historia
- Belgia podsumowanie
- Belgia pogoda
- Belgia porady
- Belgia prawo, przepisy
- Belgia pytania i odpowiedzi
- Belgia rekordy
- Belgia społeczeństwo
- Belgia święta
- Belgia znani ludzie
- Bruksela stolica Belgii
- Symbole narodowe Belgii
![]() |
Nazwa eksperta W .... od .... |
Kilka słów o sobie... |
![]() |
Nazwa eksperta W .... od .... |
Kilka słów o sobie... |
![]() |
Nazwa eksperta W .... od .... |
Kilka słów o sobie... |
Jak zostać ekspertem?
17 ciekawostek o świętach w Belgii
21 lipca to najważniejsze święto narodowe w Belgii. Upamiętnia ono przysięgę pierwszego króla Belgii, Leopolda I, który w 1831 roku objął tron po uzyskaniu przez kraj niepodległości. Zbiór informacji i ciekawostek o świętach w Belgii.
15 ciekawostek o armii Belgii
Zbiór informacji i ciekawostek o armii Belgii (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.). Belgia zniosła obowiązkową służbę wojskową w 1994 roku, a obecnie siły zbrojne opierają się wyłącznie na ochotnikach.
Belgia finanse
Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Belgii (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota).