Belgia historia

Belgia, historia

Belgia historia

Zbiór informacji i ciekawostek o historii Belgii (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).

Ostatnia aktualizacja: 2024-09-26 18:11:42

28 ciekawostek o historii Belgii

1. W 1958 roku otwarte zostało „ludzkie zoo” w którym ludzie mogli oglądać afrykańskie dzieci.

Autor: KAsia

2. W 1066 region Huy, stał się pierwszym europejskim miastem.

3. W Belgi w 1763 roku otwarto pierwsze w Europie kasyno o nazwie „la Redoute”.

4. W XV wieku Belgowie wmyślili malarstwo farbami olejnymi.

Autor: MR

5. W Belgii od 2003 roku używa się elektronicznych dowodów osobistych.

Autor: pikacz

6. Niepodległość od Królestwa Zjednoczonych Niderlandów uzyskana w 1839 roku.

Autor: poznajnieznane

7. Rekordowa fala upałów, która nawiedziła Europę w 2003 roku, od 4 do 13 sierpnia zabiła w tym kraju 1 250 osób.

8. W 2003 roku było najcieplejsze lato od 1833 roku.

9. W listopadzie 2016 roku skończył się wieloletni spór terytorialny między Belgią i Holandią. Belgia zrzekła się 14 hektarów swojej ziemi, a Holandia oddała 3 hektary.

Autor: Setar

10. Kraj ten wstąpił do ONZ 27 grudnia 1945 r.

Autor: Statyk

11. Pod Waterloo, na południe od Brukseli doszło do ostatecznej klęski Napoleona.

Autor: Turyst

12. Belgia jest jednym z 12 państw świata, które 4 kwietnia 1949 roku po podpisaniu Traktatu Północnoatlanyckiego, utworzyło organizację polityczno-wojskowej zwaną NATO.

Autor: Weteran

13. W Belgii aż do 1977 roku prawo jazdy można było legalnie kupić bez zdawania egzaminów.

Autor: Wroga

14. 23 stycznia 1831 roku flaga Belgii zmieniła się z poziomych pasków na pionowe.

Autor: Zafaa

15. W 57 roku p.n.e. obszar dzisiejszej Belgii został podbity przez Juliusza Cezara podczas jego kampanii przeciwko plemionom galijskim. Belgia stała się częścią rzymskiej prowincji Gallia Belgica.

16. W V wieku po upadku Imperium Rzymskiego, tereny Belgii zostały zdominowane przez plemię Franków, które założyło Królestwo Franków. Ród Merowingów, a później Karolingów, rządził tym obszarem.

17. W średniowieczu na terenach dzisiejszej Belgii wyłoniło się kilka niezależnych księstw, m.in. Hrabstwo Flandrii, Księstwo Brabancji, oraz Hrabstwo Hainaut. Region stał się ważnym ośrodkiem handlowym.

18. W 1477 roku Maria Burgundzka poślubiła Maksymiliana I Habsburga, co doprowadziło do włączenia Belgii i Niderlandów do imperium Habsburgów.

19. W wyniku abdykacji Karola V, ziemie belgijskie przeszły pod panowanie jego syna Filipa II, co sprawiło, że Belgia stała się częścią Hiszpańskich Niderlandów.

20. W latach 1568 – 1648, konflikt między hiszpańskimi rządami a protestanckimi prowincjami północnych Niderlandów doprowadził do wojny osiemdziesięcioletniej. Po jej zakończeniu północne Niderlandy uzyskały niepodległość, a Belgia pozostała pod panowaniem hiszpańskim.

21. W 1713 roku na mocy traktatu z Utrechtu, kończącego wojnę o sukcesję hiszpańską, Belgia została przekazana Austriackim Habsburgom jako część tzw. Austriackich Niderlandów.

22. W wyniku rewolucji francuskiej i późniejszych wojen napoleońskich, Belgia została w 1794 roku zaanektowana przez Francję i pozostawała pod jej panowaniem do klęski Napoleona w 1815 roku.

23. Po klęsce Napoleona na Kongresie Wiedeńskim zdecydowano o połączeniu Belgii z Holandią w Królestwo Zjednoczonych Niderlandów. Belgowie sprzeciwiali się tej unii ze względu na różnice językowe, religijne i polityczne.

24. W wyniku rewolucji belgijskiej w 1830 roku Belgia ogłosiła swoją niepodległość od Holandii. W 1831 roku na króla Belgii wybrano Leopolda I z dynastii Sachsen-Coburg-Gotha.

25. Traktat Londyński z 1839 roku uznał niepodległość Belgii, a także jej neutralność, która miała być gwarantowana przez mocarstwa europejskie.

26. W 1885 roku król Leopold II założył Wolne Państwo Kongo, które stało się jego prywatną kolonią. W 1908 roku, po międzynarodowych skandalach dotyczących nadużyć w Kongu, kolonia została przekazana rządowi belgijskiemu.

27. W 1914 roku w trakcie I wojny światowej Niemcy zaatakowali neutralną Belgię, co doprowadziło do jej zniszczenia. Waleczność Belgów i obrona Liège stały się symbolem oporu.

28. W 1940 roku Belgia ponownie została zaatakowana przez Niemcy w trakcie II wojny światowej. Po okupacji została wyzwolona przez wojska alianckie w 1944 roku.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

...

Przegląd apartamentów w Białce Tatrzańskiej

Przegląd apartamentów w Białce Tatrzańskiej

Białka Tatrzańska to miejsce, które od lat przyciąga turystów z całej Polski. Piękne krajobrazy, liczne szlaki turystyczne, doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych i letnich oraz bogata oferta noclegowa sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. A jeśli szukasz komfortowego zakwaterowania, które pozwoli Ci poczuć się jak w domu, to domki i apartamenty na wynajem w Białce Tatrzańskiej są idealnym rozwiązaniem.

Nasi eksperci z Belgii

ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
Jak zostać ekspertem?

Podana nazwa eksperta umieszczona zostanie na stronie

Sprawdź swoją wiedzę:

Belgia quiz

Najnowsze artykuły o Belgii:
Belgia finanse

Belgia finanse

Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Belgii (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota).

Belgia edukacja

Belgia edukacja

Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji w Belgii (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.).