Belgia święta

Belgia, święta

Belgia święta

Zbiór informacji i ciekawostek o świętach w Belgii.

Ostatnia aktualizacja: 2025-03-13 17:05:24

17 ciekawostek o świętach w Belgii

1. 25% mieszkańców Brukseli to muzułmanie. Doprowadzili do usunięcia z kalendarza Wielkanocy i Bożego Narodzenia.

Autor: KAsia

2. W mieście Ypres, w drugą niedzielę maja odbywa się festiwal Kattenstoet, poświęcony kotom.

Autor: Wroga

3. 21 lipca to najważniejsze święto narodowe w Belgii. Upamiętnia ono przysięgę pierwszego króla Belgii, Leopolda I, który w 1831 roku objął tron po uzyskaniu przez kraj niepodległości. Tego dnia odbywają się parady wojskowe, festyny i pokazy sztucznych ogni, szczególnie w Brukseli.

4. 11 listopada Belgowie obchodzą Dzień Rozejmu, czyli zakończenie I wojny światowej. To szczególny moment zadumy, ponieważ kraj bardzo ucierpiał podczas obu wojen światowych. W wielu miastach odbywają się uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy, a w Ypres ma miejsce specjalna ceremonia pod Bramą Menin.

5. Ducasse de Mons, czyli Festiwal Smoka, to jedno z najstarszych świąt w Belgii. Obchodzone jest w Mons w niedzielę po Zielonych Świątkach. Najważniejszym punktem jest walka smoka z rycerzem św. Jerzym – jeśli rycerz wygra, to znak, że miasto będzie miało dobry rok.

6. 6 grudnia belgijskie dzieci odwiedza św. Mikołaj, czyli Sinterklaas. W przeciwieństwie do postaci znanej z reklamy Coca-Coli, belgijski Sinterklaas wygląda bardziej jak biskup i nosi długą białą brodę. Przynosi dzieciom prezenty i słodycze, ale tylko tym, które były grzeczne przez cały rok.

7. Nowy Rok w Belgii to nie tylko huczne zabawy, ale też czas składania specjalnych życzeń. Dzieci piszą ozdobne kartki noworoczne dla swoich rodziców i dziadków, które odczytują im 1 stycznia.

8. Carnaval de Binche to jeden z najbardziej niezwykłych karnawałów w Europie. W Binche, małym belgijskim miasteczku, odbywa się kolorowy pochód Gilles – mężczyzn ubranych w dziwaczne stroje i drewniane maski. Tradycja ta jest tak wyjątkowa, że została wpisana na listę UNESCO.

9. Wielkanoc w Belgii to czas polowania na czekoladowe jajka. Zgodnie z tradycją nie przynosi ich zając, jak w wielu innych krajach, lecz dzwony kościelne! Według legendy w Wielki Piątek odlatują one do Rzymu, a w niedzielę wracają i rozsypują czekoladowe smakołyki dla dzieci.

10. Dzień Króla, czyli 15 listopada, to święto poświęcone monarchii. Jest to dzień, w którym Belgowie oddają hołd swojemu królowi, ale nie jest to oficjalne święto państwowe. W tym czasie organizowane są msze i uroczystości, choć obywatele nie mają dnia wolnego od pracy.

11. Belgowie mają dwa święta narodowe związane z niepodległością. 21 lipca to oficjalne Święto Narodowe, ale w regionie Flandrii obchodzony jest także 11 lipca, upamiętniający bitwę pod Golden Spurs z 1302 roku, kiedy Flamandowie pokonali Francuzów.

12. Święto Brukseli obchodzone jest 8 maja na pamiątkę św. Michała, patrona miasta. Tego dnia organizowane są koncerty, spektakle i parady, a miasto tętni życiem. To idealny moment, aby poznać brukselską kulturę.

13. W Belgii nie ma jednego Dnia Matki – są dwa! We Flandrii obchodzony jest w drugą niedzielę maja, jak w wielu krajach, ale w Antwerpii Dzień Matki przypada na 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

14. 15 sierpnia, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, to wielkie święto religijne. W Liège odbywa się wtedy ogromny festyn z koncertami, tańcami i pokazami sztucznych ogni. To jedno z najhuczniejszych świąt w regionie Walonii.

15. W Belgii 1 listopada, czyli Dzień Wszystkich Świętych, jest dniem zadumy i pamięci. Belgowie odwiedzają cmentarze, zapalają znicze i składają kwiaty na grobach bliskich. To spokojny i refleksyjny dzień, w którym ludzie wspominają swoich zmarłych.

16. Biała niedziela, czyli pierwszy weekend po Wielkanocy, to czas niezwykłej procesji w Brukseli. W tym czasie w katedrze św. Michała i św. Guduli odbywa się tradycyjna uroczystość, w której biorą udział setki osób w historycznych strojach.

17. Boże Narodzenie w Belgii to połączenie tradycji francuskich i flamandzkich. W regionach francuskojęzycznych 24 grudnia jest najważniejszym dniem, podczas gdy we Flandrii większą wagę przykłada się do 25 grudnia. Na stołach nie może zabraknąć świątecznego ciasta „bûche de Noël”.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

...

26 ciekawostek o gospodarce i finansach Włoch

26 ciekawostek o gospodarce i finansach Włoch

Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Włoszech (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Czy wiecie, że… We Włoszech jest najstarszy na świecie bank, który wciąż działa. Monte dei Paschi di Siena został założony w 1472 roku

16 ciekawostek o armii Salwadoru

16 ciekawostek o armii Salwadoru

Armia Salwadoru, znana jako Fuerza Armada de El Salvador (FAES), jest jedną z najmniejszych w Ameryce Łacińskiej, liczącą około 25 tysięcy żołnierzy. Mimo niewielkich rozmiarów, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa w kraju, który przez lata zmagał się z przemocą gangów i niestabilnością polityczną. Zbiór informacji i ciekawostek o armii Salwadoru (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.).

10 ciekawostek o sporcie na Jamajce

10 ciekawostek o sporcie na Jamajce

Zbiór informacji i ciekawostek o sportach na Jamajce (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Czy wiecie, że… Jamajka jest znana z lekkoatletyki, zwłaszcza biegów sprinterskich. Wyspa wydała wielu mistrzów olimpijskich, w tym Usaina Bolta, najszybszego człowieka w historii.

28 ciekawostek o historii Meksyku

28 ciekawostek o historii Meksyku

Pierwsze zaawansowane cywilizacje na terenie dzisiejszego Meksyku powstały kilka tysięcy lat temu. Olmekowie, żyjący około 2000–400 roku p.n.e., stworzyli wielkie kamienne głowy, które do dziś budzą podziw archeologów (np. w San Lorenzo Tenochtitlán). Zbiór informacji i ciekawostek o historii Meksyku (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).

Nasi eksperci z Belgii

ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
Jak zostać ekspertem?

Podana nazwa eksperta umieszczona zostanie na stronie

Sprawdź swoją wiedzę:

Belgia quiz

Najnowsze artykuły o Belgii:
15 ciekawostek o armii Belgii

15 ciekawostek o armii Belgii

Zbiór informacji i ciekawostek o armii Belgii (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.). Belgia zniosła obowiązkową służbę wojskową w 1994 roku, a obecnie siły zbrojne opierają się wyłącznie na ochotnikach.

Belgia finanse

Belgia finanse

Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Belgii (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota).

Belgia edukacja

Belgia edukacja

Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji w Belgii (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.).