Belgia święta

Belgia, święta

Belgia święta

Zbiór informacji i ciekawostek o świętach w Belgii.

Ostatnia aktualizacja: 2025-03-13 17:05:24

17 ciekawostek o świętach w Belgii

1. 25% mieszkańców Brukseli to muzułmanie. Doprowadzili do usunięcia z kalendarza Wielkanocy i Bożego Narodzenia.

Autor: KAsia

2. W mieście Ypres, w drugą niedzielę maja odbywa się festiwal Kattenstoet, poświęcony kotom.

Autor: Wroga

3. 21 lipca to najważniejsze święto narodowe w Belgii. Upamiętnia ono przysięgę pierwszego króla Belgii, Leopolda I, który w 1831 roku objął tron po uzyskaniu przez kraj niepodległości. Tego dnia odbywają się parady wojskowe, festyny i pokazy sztucznych ogni, szczególnie w Brukseli.

4. 11 listopada Belgowie obchodzą Dzień Rozejmu, czyli zakończenie I wojny światowej. To szczególny moment zadumy, ponieważ kraj bardzo ucierpiał podczas obu wojen światowych. W wielu miastach odbywają się uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy, a w Ypres ma miejsce specjalna ceremonia pod Bramą Menin.

5. Ducasse de Mons, czyli Festiwal Smoka, to jedno z najstarszych świąt w Belgii. Obchodzone jest w Mons w niedzielę po Zielonych Świątkach. Najważniejszym punktem jest walka smoka z rycerzem św. Jerzym – jeśli rycerz wygra, to znak, że miasto będzie miało dobry rok.

6. 6 grudnia belgijskie dzieci odwiedza św. Mikołaj, czyli Sinterklaas. W przeciwieństwie do postaci znanej z reklamy Coca-Coli, belgijski Sinterklaas wygląda bardziej jak biskup i nosi długą białą brodę. Przynosi dzieciom prezenty i słodycze, ale tylko tym, które były grzeczne przez cały rok.

7. Nowy Rok w Belgii to nie tylko huczne zabawy, ale też czas składania specjalnych życzeń. Dzieci piszą ozdobne kartki noworoczne dla swoich rodziców i dziadków, które odczytują im 1 stycznia.

8. Carnaval de Binche to jeden z najbardziej niezwykłych karnawałów w Europie. W Binche, małym belgijskim miasteczku, odbywa się kolorowy pochód Gilles – mężczyzn ubranych w dziwaczne stroje i drewniane maski. Tradycja ta jest tak wyjątkowa, że została wpisana na listę UNESCO.

9. Wielkanoc w Belgii to czas polowania na czekoladowe jajka. Zgodnie z tradycją nie przynosi ich zając, jak w wielu innych krajach, lecz dzwony kościelne! Według legendy w Wielki Piątek odlatują one do Rzymu, a w niedzielę wracają i rozsypują czekoladowe smakołyki dla dzieci.

10. Dzień Króla, czyli 15 listopada, to święto poświęcone monarchii. Jest to dzień, w którym Belgowie oddają hołd swojemu królowi, ale nie jest to oficjalne święto państwowe. W tym czasie organizowane są msze i uroczystości, choć obywatele nie mają dnia wolnego od pracy.

11. Belgowie mają dwa święta narodowe związane z niepodległością. 21 lipca to oficjalne Święto Narodowe, ale w regionie Flandrii obchodzony jest także 11 lipca, upamiętniający bitwę pod Golden Spurs z 1302 roku, kiedy Flamandowie pokonali Francuzów.

12. Święto Brukseli obchodzone jest 8 maja na pamiątkę św. Michała, patrona miasta. Tego dnia organizowane są koncerty, spektakle i parady, a miasto tętni życiem. To idealny moment, aby poznać brukselską kulturę.

13. W Belgii nie ma jednego Dnia Matki – są dwa! We Flandrii obchodzony jest w drugą niedzielę maja, jak w wielu krajach, ale w Antwerpii Dzień Matki przypada na 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

14. 15 sierpnia, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, to wielkie święto religijne. W Liège odbywa się wtedy ogromny festyn z koncertami, tańcami i pokazami sztucznych ogni. To jedno z najhuczniejszych świąt w regionie Walonii.

15. W Belgii 1 listopada, czyli Dzień Wszystkich Świętych, jest dniem zadumy i pamięci. Belgowie odwiedzają cmentarze, zapalają znicze i składają kwiaty na grobach bliskich. To spokojny i refleksyjny dzień, w którym ludzie wspominają swoich zmarłych.

16. Biała niedziela, czyli pierwszy weekend po Wielkanocy, to czas niezwykłej procesji w Brukseli. W tym czasie w katedrze św. Michała i św. Guduli odbywa się tradycyjna uroczystość, w której biorą udział setki osób w historycznych strojach.

17. Boże Narodzenie w Belgii to połączenie tradycji francuskich i flamandzkich. W regionach francuskojęzycznych 24 grudnia jest najważniejszym dniem, podczas gdy we Flandrii większą wagę przykłada się do 25 grudnia. Na stołach nie może zabraknąć świątecznego ciasta „bûche de Noël”.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

...

Najgroźniejsze zwierzęta w Polsce

Najgroźniejsze zwierzęta w Polsce

Choć Polska nie kojarzy się z dziką naturą rodem z Amazonii czy Afryki Subsaharyjskiej, nasze łąki, lasy i góry skrywają więcej niebezpieczeństw, niż mogłoby się wydawać. Nie chodzi tu o dramatyzowanie — ale o trzeźwe spojrzenie na zjawiska, które zbyt często są bagatelizowane. Jako ktoś, kto od lat obserwuje przyrodę i rozmawia z biologami terenowymi, ratownikami górskimi i leśnikami, widzę wyraźnie, że największe zagrożenie nie zawsze ma pazury i kły. Czasem wystarczy jedno ukłucie, ugryzienie lub… chwila nieuwagi.

10 ciekawostek o sportach w Botswanie

10 ciekawostek o sportach w Botswanie

Zbiór informacji i ciekawostek o sportach w Botswanie (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Choć piłka nożna cieszy się dużą popularnością, to lekkoatletyka przynosi Botswanie największe sukcesy na arenie międzynarodowej.

17 ciekawostek o pracy w Holandii

17 ciekawostek o pracy w Holandii

Zbiór informacji i ciekawostek o pracy w Holandii (zarobki, czas pracy, wiek emerytalny itd.). Holandia stosuje progresywny system podatkowy, gdzie stawki wynoszą od 9,5% do 49,5% w zależności od dochodu.

25 ciekawostek o historii Peru

25 ciekawostek o historii Peru

Zbiór informacji i ciekawostek o historii Peru (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia). Na terenach dzisiejszego Peru istniały jedne z najstarszych cywilizacji w obu Amerykach.

Nasi eksperci z Belgii

ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
Jak zostać ekspertem?

Podana nazwa eksperta umieszczona zostanie na stronie

Sprawdź swoją wiedzę:

Belgia quiz

Najnowsze artykuły o Belgii:
17 ciekawostek o pracy w Belgii

17 ciekawostek o pracy w Belgii

Zbiór informacji i ciekawostek o pracy w Belgii (zarobki, czas pracy, wiek emerytalny itd.). Każdy pracownik ma prawo do 20 dni płatnego urlopu rocznie, jeśli pracował cały poprzedni rok. Oprócz tego Belgowie korzystają z około 10 dni ustawowo wolnych od pracy.

15 ciekawostek o armii Belgii

15 ciekawostek o armii Belgii

Zbiór informacji i ciekawostek o armii Belgii (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.). Belgia zniosła obowiązkową służbę wojskową w 1994 roku, a obecnie siły zbrojne opierają się wyłącznie na ochotnikach.

Belgia finanse

Belgia finanse

Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Belgii (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota).