Bordeaux ciekawostki

ciekawostki, Francja, miasta

Bordeaux

Bordeaux, miasto położone w połudnowo-zachodniej części Francji jest jednym z najbardziej znanych ośrodków winiarskich w Europie.

Powierzchnia: 49,36 km²

Populacja: 260 352

Współrzędne: 44°50′N 0°34′W

Bordeaux ciekawostki


1. W Bordeaux znajduje się 287 000 akrów winnic. Przeszło 10 000 producentów win wypuszcza rocznie 960 milionów butelek.

2. Jedną z najbardziej znanych wizytówek miasta jest Place de la Bourse – przepiękny plac miejski.

3. Place de la Bourse powstawał przez 45 lat – między 1730 a 1775 rokiem.

4. Na samym środku Place de la Bourse stał niegdyś pomnik Ludwika XV, jednak został zniszczony w czasie rewolucji francuskiej.

5. Jednym z ikonicznych widoków w mieście jest fontanna trzech Gracji, znajdująca się na Place de la Bourse. Figura z brązu została tam zainstalowana w 1869 roku.

6. Pierwsze wzmianki o produkcji wina w Bordeaux pochodzą z IV wieku naszej ery.

7. W Bordeaux jest 27 restauracji, oznaczonych gwiazdkami Michelin.

8. W mieście znajduje się wiele wspaniałych zamków, pochodzących z XVIII wieku. Najczęściej w ich pobliżu znajdują się winiarnie.

9. Bordeaux jest nie tylko miejscem produkcji win, ale także kolebką wielu technologicznych rozwiązań, do dziś używanych w tworzeniu tego alkoholu. Jednym z najsławniejszych enologów z tego miasta był Émile Peynaud.

10. Place des Quinconces, jeden z placów miejskich Bordeaux, jest jednym z największych w Europie – ma powierzchnię 63 akrów.

11. Najwyższe władze we Francji zwykły spędzać czas wojen w mieście, by być jak najdalej od linii walk.

12. Uniwersytet w Bordeaux został założony w roku 1441 przez papieża Eugeniusza IV.

13. W Bordeaux znajduje się najdłuższa aleja sklepowa w Europie – to Rue Sainte-Catherine, mająca 1,2 km długości.

14. Jeden z najsilniejszych laserów na świecie, Laser Mégajoule, znajduje się w Bordeaux. Kosztował około 2 miliardów euro i został opłacony przez francuskie ministerstwo obrony.

15. Bordeaux jest miejscem pracy dla 20 tysięcy pracowników lotnictwa. To właśnie tam powstają znane na całym świecie modele samolotów, np. prywatne jety Dassault Falcon.

16. Od 1981 roku w Bordeaux odbywa się Vinexpo – jeden z najbardziej istotnych targów win na świecie.

17. Katedra w Bordeaux jest modelowym przykładem świątyni rzymskokatolickiej. Konsekrowana w 1096 roku, po raz pierwszy pojawia się w historycznych zapiskach już w IX wieku.

18. Katedra w Bordeaux ma 127 metrów długości, 27 metrów wysokości i 18 metrów szerokości.

19. Wieża katedralna miała początkowo mieścić 4 dzwony. Z pomysłu jednak zrezygnowano, ze względu na ich ciężar, i pozostano przy dwóch.

20. Początkowo, kiedy region zamieszkiwali Celtowie, Bordeaux nazywano Burdigalia. Dopiero Rzymianie zmienili nazwę po podboju terenów.

Autor: Paulina

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

Stan Kansas

Stan Kansas

Kansas to stan położony w środkowej części USA. Z jakimi stanami graniczy Kansas? Jakie są największe miasta w stanie Kansas? Jaką długość i szerokość ma stan Kansas?

Stan Wirginia Zachodnia

Stan Wirginia Zachodnia

Wirginia Zachodnia to stan znajdujący się we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Z jakimi stanami graniczy Wirginia Zachodnia? Jakie są największe miasta w stanie Wirginia Zachodnia?

Stan Waszyngton

Stan Waszyngton

Stan Waszyngton to stan położony w północno-zachodniej części kraju. Z jakimi stanami graniczy Waszyngton? Ile osób zamieszkuje stan Waszyngton? Jakie są największe miasta w stanie Waszyngton?

Ganges ciekawostki

Ganges ciekawostki

Rzeka Ganges, znana również jako Ganga, to jedna z najświętszych rzek w hinduizmie, biorąca swój początek w Himalajach i płynąca przez Indie i Bangladesz.