Ceramika – wiedza w pigułce

czy wiecie, wystrój wnętrz

ceramika

Produkty ceramiczne w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. Przyczynia się do tego przede wszystkim fakt, iż ludziom znudziło się to, co produkowane jest masowo, na skalę światową. Coraz bardziej doceniamy rzeczy unikatowe, wykonane ręcznie oraz z dbałością o najmniejsze szczegóły. Zakup tego typu produktów sprawia, że nikt inny nie będzie miał kopii danego komponentu. Do jednych z nich zaliczamy wyroby ceramiczne. Mimo tego, że elementy mogą pochodzić z tej same kolekcji i wyglądać podobnie, egzemplarze zdobione ręcznie nigdy nie będą takie same. Co musisz wiedzieć o ceramice?

Czym jest ceramika?

Słowo ceramika wywodzi się od greckiego słowa “keramos, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „glina” lub „ziemia”. Definicja rozumienia tradycyjnego jasno wskazuje na to, że ceramiką są wszystkie wyroby oraz tworzywa, otrzymywane w wyniku wypalania odpowiednio uformowanej gliny. Wyroby ceramiczne cechuje przede wszystkim wysoka odporność oraz doskonała trwałość, która uzyskiwana jest poprzez wypalanie produktów w niezwykle wysokiej temperaturze. Właśnie dlatego produkty ceramiczne są nie tylko doskonałą ozdobą mieszkań i domów, ale równie chętnie wykorzystywane są w przemyśle kosmicznym, hutnictwie, transporcie, medycynie, architekturze, a także budownictwie. Co ciekawe, materiał odgrywa niezwykle ważną rolę podczas produkcji cegły budowlanej. Pomimo tego, iż nie wyróżnia się on dobrą rozciągliwością czy podatnością na zginanie, produkuje się z niego również elementy ceramiczne wyposażenia domu, które można znaleźć w sklepie ceramiki w Bolesławcu.

Ceramika – jak to się zaczęło?

Ceramika to materiał znany ludzkości od tysięcy lat. Naukowcy uważają, że była ona pierwszą sztuką funkcjonalną, która pojawiła się w paleolicie po malowaniu ciał. To właśnie wtedy zauważono, że glina jest wyjątkowo plastyczna oraz niezwykle podatna na modelowanie. Wyroby ceramiczne doskonale odzwierciedlają historię ludzkości, postęp technologiczny, jaki przez te wszystkie lata osiągnęliśmy jako ludzie, a także modę panującą w poszczególnych okresach w historii. Z licznych badań przeprowadzanych przez archeologów wynika, że ceramika pojawiła się po raz pierwszy w Azji Wschodniej pomiędzy 18 000 a 12 000 rokiem p.n.e. Następnie wędrowała przez Bliski Wschód oraz basen Morza Śródziemnego do Ameryki, gdzie dotarła około 5000 roku p.n.e. 

Pierwsze przedmioty z gliny formowane były ręcznie, a następnie wypalane w dużych ogniskach. Początkowo wytwarzano z niej przede wszystkim narzędzia gospodarcze użytku codziennego. Dopiero w starożytności odkryto ceramikę artystyczną. To właśnie wtedy zaczęto produkcję bogato zdobionych przedmiotów w różnych formach oraz rozmiarach. Dziś ceramika znajduje niezwykle szerokie zastosowanie. Wykorzystywana jest ona do produkcji cegieł budowlanych czy ceramicznych elementów wyposażenia domu, które dostępne są w manufakturze w Bolesławcu

Ceramika Bolesławiec – jak powstaje współcześnie?

Pomimo tego, że współczesna ceramika nieco różni się od tej wytwarzanej w starożytności, wciąż ma z nią wiele wspólnego. Ceramika z Bolesławca powstaje na kilka różnych sposobów pozwalających wykonać te niesamowite wyroby. Ceramika artystyczna z Bolesławca produkowana jest z naturalnych glin, które poddawane są obróbce. W zależności od tego, jakie naczynie jest wykonywane, wykorzystuje się różnorodne metody. Jedną z nich jest formowanie komponentów za pomocą ręcznych oraz mechanicznych tłoczków, inną z kolei odlewanie produktów z masy olejnej. Uformowane naczynia są suszone, a następnie wypalane w temperaturze sięgającej 800°C. Kolejny etap to stygnięcie, po którym ponownie umieszczane są w ogniu. Tym razem jednak już nie do 800°C, ale do 1200°C. Ostatni etap prac obejmuje ręczne malowanie oraz szkliwienie produktów. 

Ceramika bolesławiecka – Twój sprawdzony wybór!

Porcelana z Bolesławca to najwyższa jakość wszystkich ceramicznych produktów. Wśród sklepów ceramicznych z Bolesławca największą popularnością cieszy się ANDY CERAMIKA, której historia sięga kilkuset lat. Manufaktura to nie tylko ręcznie zdobione i wytwarzane przedmioty użytku codziennego takie jak kubki, filiżanki, talerze, miski oraz dzbanki. To także wiele innych unikatowych produktów. Nie brakuje tu licznych waz, garnków, tac do serwowania i różnego rodzaju pojemników. W ofercie firmy można znaleźć też artykuły tematyczne, a także komponenty łączące ceramikę i szkło

Wszystkie elementy ozdabiane są unikalną techniką stemplowania, co przekłada się na ich oryginalny wygląd oraz charakter. Manufaktura ceramiki bolesławieckiej oferuje wiele produktów na wyprzedaży, co sprawia, że są one perełkami wśród innych wyrobów. 

materiał zewnętrzny

Lodówka Amica – polecane modele do zabudowy

Lodówka Amica – polecane modele do zabudowy

Szukasz dobrej lodówki do zabudowy? Sprawdź modele marki Amica! Użytkownicy cenią sprzęty tego producenta za doskonały stosunek jakości do ceny. Jeśli zależy ci na dobrym sprzęcie w atrakcyjnej cenie, trudno o lepszą rekomendację! Zobacz, czym się kierować przy zakupie, by być zadowolonym z urządzenia przez długi czas.

Wyposażenie łazienki – trudności aranżacyjne

Wyposażenie łazienki – trudności aranżacyjne

Łazienka to wyjątkowe pomieszczenie w każdym mieszkaniu. Z wnętrza korzystamy wielokrotnie każdego dnia, dlatego też jego aranżacja musi być w pełni funkcjonalna. Wyposażenie łazienki musi być zatem w pełni dopasowane do potrzeb i wymagań każdego z domowników.

Sztukateria ścienna i sufitowa – piękno i elegancja w architekturze wnętrz

Sztukateria ścienna i sufitowa – piękno i elegancja w architekturze wnętrz

Sztukateria ścienna to element dekoracyjny, który od wieków zachwyca elegancją i unikalnością. Wykonana z wysokiej jakości materiałów, dodaje wyjątkowego charakteru i piękna każdemu wnętrzu. Ze względu na aspekt estetyczny, klasyczny charakter i wszechstronność, sztukateria ma zdolność do przekształcenia wnętrz w niezwykle eleganckie i stylowe przestrzenie.

Jaki zawór do baterii umywalkowej wybrać?

Jaki zawór do baterii umywalkowej wybrać?

W każdej instalacji wodnej znajdują się zawory. Jest to jej niezbędny element. Dzięki zaworom można w sposób bezpieczny oraz komfortowy korzystać nie tylko z baterii umywalkowej, ale i każdej innej, która znajduje się w danym gospodarstwie domowym. Dzięki zaworom w przypadku nagłej awarii czy remontu można natychmiast odciąć dopływ wody. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat doboru oraz rodzajów zaworów do baterii umywalkowych – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo