City break w Europie bez tłumów turystów – dokąd jechać?

ciekawe miejsca, podróż - porady, wczasy

Barcelona, Wenecja czy Praga wydają Ci się „oklepanymi” destynacjami? Wybierz kierunek, który jest znacznie bardziej oryginalny. Z pewnością zaskoczysz znajomych zdjęciami z podróży, a do tego nie narazisz się na zwiedzanie w tłumie innych turystów. Poznaj trzy propozycje na oryginalny city break.

Byłe kraje socjalistyczne – wciąż wiele do odkrycia

Kraje z socjalistyczną spuścizną kojarzą się przede wszystkim z Rosją, Białorusią czy Ukrainą. Warto jednak mieć świadomość, że było ich znacznie więcej. Niemal pół Europy znajdowało się pod wpływami Związku Radzieckiego, co mocno odbiło się na dzisiejszym wyglądzie tego regionu.

Niezbyt chlubna przeszłość sprawia, że kraje „zza żelaznej kurtyny” bywają pomijane podczas planowania weekendowych wycieczek. Czy jest to uzasadnione? Zdecydowanie nie. Słusznie minione czasy socjalizmu nie odebrały wielu miejscom ich wspaniałej historii, zabytków, kultury i, co oczywiste, pięknych krajobrazów.

Warto mieć świadomość, że obecnie w większości krajów, szczególnie tych należących do UE, jest bezpiecznie, a infrastruktura turystyczna jest doskonale rozwinięta. We wszystkich stolicach bez żadnego problemu zapłacisz kartą czy zarezerwujesz miejsce za pośrednictwem portali internetowych.

Nie ma więc powodów do obaw – trzeba tylko wybrać destynację podróży. Zobacz trzy ciekawe propozycje.

Tallinn

Tallinn, czyli stolica Estonii, to miasto obfitujące w piękną architekturę i bogatą historię. Mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do odwiedzających, a ceny nie są wysokie.

Co warto tam zobaczyć?

 • Stare Miasto (Vanalinn) to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Możesz spacerować wąskimi uliczkami, podziwiać średniowieczne budynki i zamek oraz cieszyć się atmosferą historycznego centrum.
 • Wieża Telewizyjna Tallinn (Tallinna Teletorn) – punkt obserwacyjny, z którego można podziwiać panoramę miasta. To ciekawe miejsce z interaktywnymi wystawami i restauracją.
 • Plac Ratuszowy (Raekoja plats) – centralny plac Starego Miasta, otoczony kolorowymi kamienicami i Ratuszem, gdzie znajduje się muzeum miasta.
 • Katedra Aleksandra Newskiego (Tallinna Aleksander Nevski katedra) – wspaniała cerkiew prawosławna, wyróżniająca się barwną architekturą i miedzianymi kopułami.
 •  Pikk Hermann – wieża zamku Toompea, która ma ważne znaczenie symboliczne dla narodu estońskiego.
 • Zamek Toompea (Toompea loss) – siedziba estońskiego parlamentu. Zapewnia piękne widoki na miasto.
 • Muzeum KUMU (KUMU Kunsti Muuseum) – największe muzeum sztuki w Estonii, które prezentuje zarówno sztukę narodową, jak i międzynarodową.

Ciekawostka: w słownikach można znaleźć różne zapisy nazwy stolicy Estonii. Jaka jest poprawna? Pisownię „Tallinn” praktykują Estończycy, natomiast „Tallin” Rosjanie i rosyjskojęzyczne mniejszości w tym kraju. To temat wyjątkowo wrażliwy dla „lokalsów”, dlatego używanie wersji z dwoma „n” na końcu jest ukłonem dla Estonii i podkreśleniem jej niezależności od Rosji.

Sofia

Bułgaria to nie tylko Złote Piaski i inne turystyczne kurorty, ale przede wszystkim piękna stolica, czyli Sofia. Mieszka w niej około 1,3 miliona ludzi. Pod względem powierzchni jest tylko trochę mniejsza od Warszawy, ale znacznie mniej zaludniona.

Warto wiedzieć, że Bułgarzy są przyjacielscy i pomocni. Mimo trudności finansowych, z jakimi borykają się od czasu zmian politycznych, nadal są – po słowiańsku – gościnni.

Co zwiedzić w Sofii?

 • Katedra Aleksandra Newskiego – wielka neobizantyjska cerkiew prawosławna z charakterystycznymi złotymi kopułami. To jeden z najważniejszych symboli miasta.
 • Narodowy Pałac Kultury w stolicy Bułgarii – masywny gmach powstał w 1981 roku w 1300-lecie Państwa Bułgarskiego. Od tamtego czasu ze względu na swoje rozmiary oraz lokalizację jest głównym punktem orientacyjnym na mapie miasta.
 • Plac Niepodległości – Centralny plac Sofii otoczony budynkami rządowymi, teatrami i innymi ważnymi obiektami.
 • Wzgórze Witosza – oferuje piękne widoki na miasto. Można tu uprawiać wędrówki, jazdę na nartach zimą oraz inne aktywności na świeżym powietrzu.
 • Rotunda św. Jerzego – to obiekt z czerwonej cegły zbudowany przez Rzymian w IV w.n.e. Jest najstarszym budynkiem w stolicy Bułgarii. Ten niewielki budynek rotundy jest ukryty w podwórzu pomiędzy Hotelem Sheraton a Pałacem Prezydenckim i łatwo go przeoczyć w czasie zwiedzania miasta.

Sofia jest ośrodkiem kulturalnym, gdzie odbywają się liczne festiwale muzyczne, wystawy, targi i koncerty. W mieście jest wiele parków i ogrodów, w tym słynny Park Borysaowa Gradina. To doskonałe miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Sarajewo

Sarajewo, czyli stolica Bośni i Hercegowiny, to najmniej oczywista destynacja w tym zestawieniu. Wiele osób ma wątpliwości, czy podróż do tego miasta jest bezpieczna. Nieco starszym czytelnikom z pewnością wciąż kojarzy się ono z działaniami wojennymi. Niestety nie bez przyczyny.

Podczas bałkańskiej wojny domowej, w latach 1992-1995, Sarajewo przez ponad 3 lata było oblężone i całkowicie odcięte od reszty kraju.  Przyniosło to 12 tysięcy ofiar wśród mieszkańców, a wiele budynków w mieście uległo całkowitemu zniszczeniu.

Co może wydawać się szokujące, mieszkańcy na 3 lata zostali niemal całkowicie wyłączeni z dostaw żywności, wody i leków. Musieli radzić sobie w dostępne sposoby – na przykład żywić się roślinnością rosnącą w parkach.

Dziś Sarajewo tętni życiem, jest przyjazne dla odwiedzających i obfitujące w wiele atrakcji. Co warto tam zobaczyć?

 • Stare Miasto i Targ Baščaršija – serce historycznego centrum Sarajewa. Klimatyczna najstarsza część miasta ma do zaoferowania wiele zabytków, a jej sercem jest założony w XV wieku Stary Bazar (Baščaršija). 
 • Meczet Gazi Husrev-bega – w centrum miasta stoi największy meczet w Bośni, który został zbudowany na początku XVI wieku.
 • Tunel Nadziei – pamiątka wojny domowej. Został wydrążony został w 1993 roku w trakcie oblężenia miasta. Liczy 800 metrów długości i 1,5 metra wysokości. Był jedynym sposobem na dostarczenie do miasta wody, żywności, leków i broni z terenów, które nie zostały opanowane przez Serbów.
 • Róże Sarajewa to kolejna wojenna pamiątka. Ma formę czerwonej masy plastycznej, którą zostały wypełnione dziury w jezdni w tych miejscach, gdzie od eksplozji lub ostrzału zginęło co najmniej trzech mieszkańców. W całym mieście znajduje się około 150 takich miejsc.

Ważne! Poruszając się po Bośni i Hercegowinie, nie opuszczaj wyznaczonych szlaków. Znaczna część kraju jest wciąż zaminowana. Jeśli parkujesz samochód poza miastem, nigdy nie schodź z asfaltowej drogi.

Europa jest pełna pięknych miejsc, w których nie grożą Ci tłumy turystów. Wybierz jedno z nich i ruszaj w drogę.

materiał zewnętrzny

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gdzie lecieć na wakacje?

Gdzie lecieć na wakacje?

Szukasz skutecznego sposobu na wypoczynek? Bez wątpienia jedną z najlepszych opcji jest dobór nietuzinkowego miejsca do odbycia podróży. Wśród wielu osób pojawia się pytanie, jaki kierunek obrać i czy taka wycieczka musi być kosztowna? Poznaj nasze propozycje kierunków wakacyjnych oraz krótkich wyjazdów. Wykorzystaj tanie linie lotnicze, by zapewnić sobie komfortową podróż w atrakcyjnych cenach.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Kochasz zwiedzać świat, a religia odgrywa istotną rolę w Twoim życiu? Pasja do podróży i silna wiara mogą iść ze sobą w parze. Doskonałą okazją do połączenia tych dwóch kwestii są pielgrzymki do ważnych miejsc kultu. W przypadku takich przedsięwzięć dużym wyzwaniem okazuje się jednak planowanie i organizacja. Kompleksowe przygotowanie wyprawy wymaga wiele czasu i uwagi. Sporą pomocą w takich sytuacjach może zatem okazać się biuro pielgrzymkowe. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa taka organizacja i w jaki sposób możesz skorzystać z jej wsparcia.

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

A gdyby tak pojechać na wakacje wiosną? Bardziej kameralna atmosfera, zwiedzanie i plażowanie bez tłumów, a do tego niższe ceny… urlop w kwietniu czy maju zdecydowanie kusi! Pozostaje tylko jedno pytanie: dokąd się wybrać? Oto kilka miejsc, w których pogoda i fantastyczne wrażenia są gwarantowane.