City break w Europie bez tłumów turystów – dokąd jechać?

sie 18, 2023 | ciekawe miejsca, podróż - porady, wczasy

Barcelona, Wenecja czy Praga wydają Ci się „oklepanymi” destynacjami? Wybierz kierunek, który jest znacznie bardziej oryginalny. Z pewnością zaskoczysz znajomych zdjęciami z podróży, a do tego nie narazisz się na zwiedzanie w tłumie innych turystów. Poznaj trzy propozycje na oryginalny city break.

Byłe kraje socjalistyczne – wciąż wiele do odkrycia

Kraje z socjalistyczną spuścizną kojarzą się przede wszystkim z Rosją, Białorusią czy Ukrainą. Warto jednak mieć świadomość, że było ich znacznie więcej. Niemal pół Europy znajdowało się pod wpływami Związku Radzieckiego, co mocno odbiło się na dzisiejszym wyglądzie tego regionu.

Niezbyt chlubna przeszłość sprawia, że kraje „zza żelaznej kurtyny” bywają pomijane podczas planowania weekendowych wycieczek. Czy jest to uzasadnione? Zdecydowanie nie. Słusznie minione czasy socjalizmu nie odebrały wielu miejscom ich wspaniałej historii, zabytków, kultury i, co oczywiste, pięknych krajobrazów.

Warto mieć świadomość, że obecnie w większości krajów, szczególnie tych należących do UE, jest bezpiecznie, a infrastruktura turystyczna jest doskonale rozwinięta. We wszystkich stolicach bez żadnego problemu zapłacisz kartą czy zarezerwujesz miejsce za pośrednictwem portali internetowych.

Nie ma więc powodów do obaw – trzeba tylko wybrać destynację podróży. Zobacz trzy ciekawe propozycje.

Tallinn

Tallinn, czyli stolica Estonii, to miasto obfitujące w piękną architekturę i bogatą historię. Mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do odwiedzających, a ceny nie są wysokie.

Co warto tam zobaczyć?

 • Stare Miasto (Vanalinn) to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie. Jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Możesz spacerować wąskimi uliczkami, podziwiać średniowieczne budynki i zamek oraz cieszyć się atmosferą historycznego centrum.
 • Wieża Telewizyjna Tallinn (Tallinna Teletorn) – punkt obserwacyjny, z którego można podziwiać panoramę miasta. To ciekawe miejsce z interaktywnymi wystawami i restauracją.
 • Plac Ratuszowy (Raekoja plats) – centralny plac Starego Miasta, otoczony kolorowymi kamienicami i Ratuszem, gdzie znajduje się muzeum miasta.
 • Katedra Aleksandra Newskiego (Tallinna Aleksander Nevski katedra) – wspaniała cerkiew prawosławna, wyróżniająca się barwną architekturą i miedzianymi kopułami.
 •  Pikk Hermann – wieża zamku Toompea, która ma ważne znaczenie symboliczne dla narodu estońskiego.
 • Zamek Toompea (Toompea loss) – siedziba estońskiego parlamentu. Zapewnia piękne widoki na miasto.
 • Muzeum KUMU (KUMU Kunsti Muuseum) – największe muzeum sztuki w Estonii, które prezentuje zarówno sztukę narodową, jak i międzynarodową.

Ciekawostka: w słownikach można znaleźć różne zapisy nazwy stolicy Estonii. Jaka jest poprawna? Pisownię „Tallinn” praktykują Estończycy, natomiast „Tallin” Rosjanie i rosyjskojęzyczne mniejszości w tym kraju. To temat wyjątkowo wrażliwy dla „lokalsów”, dlatego używanie wersji z dwoma „n” na końcu jest ukłonem dla Estonii i podkreśleniem jej niezależności od Rosji.

Sofia

Bułgaria to nie tylko Złote Piaski i inne turystyczne kurorty, ale przede wszystkim piękna stolica, czyli Sofia. Mieszka w niej około 1,3 miliona ludzi. Pod względem powierzchni jest tylko trochę mniejsza od Warszawy, ale znacznie mniej zaludniona.

Warto wiedzieć, że Bułgarzy są przyjacielscy i pomocni. Mimo trudności finansowych, z jakimi borykają się od czasu zmian politycznych, nadal są – po słowiańsku – gościnni.

Co zwiedzić w Sofii?

 • Katedra Aleksandra Newskiego – wielka neobizantyjska cerkiew prawosławna z charakterystycznymi złotymi kopułami. To jeden z najważniejszych symboli miasta.
 • Narodowy Pałac Kultury w stolicy Bułgarii – masywny gmach powstał w 1981 roku w 1300-lecie Państwa Bułgarskiego. Od tamtego czasu ze względu na swoje rozmiary oraz lokalizację jest głównym punktem orientacyjnym na mapie miasta.
 • Plac Niepodległości – Centralny plac Sofii otoczony budynkami rządowymi, teatrami i innymi ważnymi obiektami.
 • Wzgórze Witosza – oferuje piękne widoki na miasto. Można tu uprawiać wędrówki, jazdę na nartach zimą oraz inne aktywności na świeżym powietrzu.
 • Rotunda św. Jerzego – to obiekt z czerwonej cegły zbudowany przez Rzymian w IV w.n.e. Jest najstarszym budynkiem w stolicy Bułgarii. Ten niewielki budynek rotundy jest ukryty w podwórzu pomiędzy Hotelem Sheraton a Pałacem Prezydenckim i łatwo go przeoczyć w czasie zwiedzania miasta.

Sofia jest ośrodkiem kulturalnym, gdzie odbywają się liczne festiwale muzyczne, wystawy, targi i koncerty. W mieście jest wiele parków i ogrodów, w tym słynny Park Borysaowa Gradina. To doskonałe miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Sarajewo

Sarajewo, czyli stolica Bośni i Hercegowiny, to najmniej oczywista destynacja w tym zestawieniu. Wiele osób ma wątpliwości, czy podróż do tego miasta jest bezpieczna. Nieco starszym czytelnikom z pewnością wciąż kojarzy się ono z działaniami wojennymi. Niestety nie bez przyczyny.

Podczas bałkańskiej wojny domowej, w latach 1992-1995, Sarajewo przez ponad 3 lata było oblężone i całkowicie odcięte od reszty kraju.  Przyniosło to 12 tysięcy ofiar wśród mieszkańców, a wiele budynków w mieście uległo całkowitemu zniszczeniu.

Co może wydawać się szokujące, mieszkańcy na 3 lata zostali niemal całkowicie wyłączeni z dostaw żywności, wody i leków. Musieli radzić sobie w dostępne sposoby – na przykład żywić się roślinnością rosnącą w parkach.

Dziś Sarajewo tętni życiem, jest przyjazne dla odwiedzających i obfitujące w wiele atrakcji. Co warto tam zobaczyć?

 • Stare Miasto i Targ Baščaršija – serce historycznego centrum Sarajewa. Klimatyczna najstarsza część miasta ma do zaoferowania wiele zabytków, a jej sercem jest założony w XV wieku Stary Bazar (Baščaršija). 
 • Meczet Gazi Husrev-bega – w centrum miasta stoi największy meczet w Bośni, który został zbudowany na początku XVI wieku.
 • Tunel Nadziei – pamiątka wojny domowej. Został wydrążony został w 1993 roku w trakcie oblężenia miasta. Liczy 800 metrów długości i 1,5 metra wysokości. Był jedynym sposobem na dostarczenie do miasta wody, żywności, leków i broni z terenów, które nie zostały opanowane przez Serbów.
 • Róże Sarajewa to kolejna wojenna pamiątka. Ma formę czerwonej masy plastycznej, którą zostały wypełnione dziury w jezdni w tych miejscach, gdzie od eksplozji lub ostrzału zginęło co najmniej trzech mieszkańców. W całym mieście znajduje się około 150 takich miejsc.

Ważne! Poruszając się po Bośni i Hercegowinie, nie opuszczaj wyznaczonych szlaków. Znaczna część kraju jest wciąż zaminowana. Jeśli parkujesz samochód poza miastem, nigdy nie schodź z asfaltowej drogi.

Europa jest pełna pięknych miejsc, w których nie grożą Ci tłumy turystów. Wybierz jedno z nich i ruszaj w drogę.

materiał zewnętrzny

Hotel Mielno: Doskonałe Zakwaterowanie nad Morzem Bałtyckim

Hotel Mielno: Doskonałe Zakwaterowanie nad Morzem Bałtyckim

Mielno, malowniczo położone nad brzegiem Morza Bałtyckiego, to jedno z najpopularniejszych nadmorskich miast w Polsce. Nie tylko piękna plaża i bogata historia przyciągają turystów do tego miejsca, ale także różnorodność hoteli i ośrodków wypoczynkowych. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego hotel Mielno jest doskonałym wyborem dla tych, którzy pragną spędzić niezapomniane wakacje nad morzem.

Ile kosztuje wynajem kampera w Polsce? Odkryj atrakcyjne ceny!

Ile kosztuje wynajem kampera w Polsce? Odkryj atrakcyjne ceny!

Wynajem kampera staje się coraz bardziej popularnym wyborem dla osób, które cenią sobie niezależność i swobodę w podróżach. Przed podjęciem decyzji o rezerwacji pojazdu, istotne jest jednak poznanie odpowiedzi na ważne pytanie: ile kosztuje wynajęcie kampera?

Noclegi koło Energylandii

Noclegi koło Energylandii

Noclegi koło Energylandii w Zatorze to zaledwie 2 km od parku rozrywki, odległość jest więc niewielka. Ciekawych miejsc w okolicy jest całkiem sporo, więc przyjeżdżając z całą rodziną na weekend czy dłuższy urlop, można zwiedzać region i aktywnie spędzać czas.

Urlop z dziećmi w Olecku – nie musi być nudno!

Urlop z dziećmi w Olecku – nie musi być nudno!

Olecko to malowniczo położone miasto, znajdujące się tuż nad jeziorem Oleckim Wielkim. To wspaniałe miejsce, gdzie rodziny z dziećmi mogą aktywnie spędzić wolny czas. Nie masz pomysłu na urlop? Warto wybrać się właśnie tam – do Olecka, gdzie nie brakuje atrakcji dla najmłodszych podróżników.