Co łączy państwa skandynawskie? To nie tylko geografia

Dania, Norwegia, podróż - porady, Szwecja

Skandynawia

Za kraje skandynawskie uznaje się Danię, Szwecję i Norwegię. Ta potoczna nazwa powstała na określenie państw, których granice rozciągają się na Półwyspie Skandynawskim i Jutlandzkim. Łączy je jednak nie tylko położenie geograficzne! To przede wszystkim wspólna bogata historia, kultura i elementy językowe. Co dokładnie łączy kraje na północy Europy? Oto kilka podpowiedzi.

Skandynawska historia pod znakiem wikingów

Tego ludu nie trzeba specjalnie charakteryzować. Wikingowie w powszechnej świadomości zapisali się jako skandynawscy wojownicy i do dziś stanowią źródło inspiracji dla powieściopisarzy, reżyserów i muzyków. W epoce średniowiecza działalność tych ludów Północy polegała na dalekich wyprawach o charakterze kupieckim, łupieżczym, ale także osadniczym. Ci wojownicy zakładali kolonie m.in. w Afryce Północnej, ale dotarli również do Bizancjum czy w odległe zakątki Ameryki Północnej.

Najbardziej kojarzy się ich z długimi łodziami wiosłowymi o prostokątnych żaglach do dziś podziwianych w duńskich, norweskich i szwedzkich muzeach. Wikingowie obecni byli na terenie całego Półwyspu Skandynawskiego oraz w Danii. Właśnie dlatego ta ostatnia, choć administracyjnie położona poza tym obszarem, dziś oficjalnie zasila państwa skandynawskie.

Symboliczne zjednoczenie pod jednym berłem

W 1397 roku na szwedzkim zamku w Kalmarze podpisano akt unii personalnej łączącej Danię, Szwecję i Norwegię. Jest to jedno z najistotniejszych wydarzeń, jakie uznaje historia Skandynawii. Dzięki temu północna część Europy została zjednoczona na ponad 120 lat pod rządami jednego władcy. Pierwszym z nich został Eryk Pomorski, który ze względu na osobiste interesy doprowadził jednak do własnej detronizacji. W wynik wewnętrznych starć w roku 1523 doszło do zerwania unii Szwecji z Danią i Norwegią.

Odejście od paktu Szwecji nie oznaczało jednak rozłamu między Norwegią a Danią. W tamtym okresie pierwsza z nich została administracyjnie podporządkowana drugiej, co zadecydowało o upodobnieniu się do siebie języków Duńczyków i Norwegów. To podobieństwo utrzymuje się do dziś.

Charakterystyczny klimat i przyroda

Wszystkie państwa skandynawskie łączy zamiłowanie do natury i szacunek do środowiska naturalnego. To właśnie z tego powodu triumfy święcą tu odnawialne źródła energii, z których Norwegowie, Duńczycy i Szwedzi potrafią efektywnie korzystać. To w dużym stopniu decyduje także o dobrobycie mieszkańców tej części Europy. W całej Skandynawii panuje raczej surowy klimat i wietrzna pogoda, choć te warunki mogą się różnić w zależności od lokalizacji.

Skandynawski sposób na życie

Mieszkańcy państw skandynawskich dążą do uzyskania równowagi w pędzie za pracą i innymi obowiązkami. Taka życiowa filozofia dotyczy zarówno aranżacji domowej przestrzeni, jak i budowania relacji z innym i czerpania przyjemności z najdrobniejszych codziennych czynności.

Sztuka tworzenia atmosfery przyjaznej dla życia (popularnie zwana jako Hygge) to obecnie niemal globalny trend, za którym starają się podążać mieszkańcy innych części świata zmęczeni ciągłą pogonią za sukcesem. Jednocześnie wszyscy obywatele Skandynawii, za istotny środek do osiągnięcia pełni harmonii, uważają hartowanie zarówno ciała, jak i ducha. Stąd właśnie tak popularny aktywny tryb życia i wszechobecny tam szacunek do środowiska naturalnego.

Na terenie Skandynawii napotkasz miasta tętniące pełną życia, spokojne miejscowości rybackie, ale i malownicze fiordy oraz lodowce nietknięte ludzką ręką. Skandynawskie Podróże mają w swojej ofercie wyjazdy zarówno do największych miast tego regionu, np. do Kopenhagi czy Malmö, jak i atrakcje w formie rajdów rowerowych czy morsowania z prawdziwego zdarzenia – wybór należy do ciebie.

Dłuższy urlop w tej części Europy będzie zatem bogatym i niezapomnianym doświadczeniem. Rozważ rezerwację wycieczki po mniej popularnych rejonach Szwecji, Norwegii czy Danii i daj się zaskoczyć!

materiał zewnętrzny

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gdzie lecieć na wakacje?

Gdzie lecieć na wakacje?

Szukasz skutecznego sposobu na wypoczynek? Bez wątpienia jedną z najlepszych opcji jest dobór nietuzinkowego miejsca do odbycia podróży. Wśród wielu osób pojawia się pytanie, jaki kierunek obrać i czy taka wycieczka musi być kosztowna? Poznaj nasze propozycje kierunków wakacyjnych oraz krótkich wyjazdów. Wykorzystaj tanie linie lotnicze, by zapewnić sobie komfortową podróż w atrakcyjnych cenach.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Kochasz zwiedzać świat, a religia odgrywa istotną rolę w Twoim życiu? Pasja do podróży i silna wiara mogą iść ze sobą w parze. Doskonałą okazją do połączenia tych dwóch kwestii są pielgrzymki do ważnych miejsc kultu. W przypadku takich przedsięwzięć dużym wyzwaniem okazuje się jednak planowanie i organizacja. Kompleksowe przygotowanie wyprawy wymaga wiele czasu i uwagi. Sporą pomocą w takich sytuacjach może zatem okazać się biuro pielgrzymkowe. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa taka organizacja i w jaki sposób możesz skorzystać z jej wsparcia.