Co łączy państwa skandynawskie? To nie tylko geografia

Dania, Norwegia, podróż - porady, Szwecja

Skandynawia

Za kraje skandynawskie uznaje się Danię, Szwecję i Norwegię. Ta potoczna nazwa powstała na określenie państw, których granice rozciągają się na Półwyspie Skandynawskim i Jutlandzkim. Łączy je jednak nie tylko położenie geograficzne! To przede wszystkim wspólna bogata historia, kultura i elementy językowe. Co dokładnie łączy kraje na północy Europy? Oto kilka podpowiedzi.

Skandynawska historia pod znakiem wikingów

Tego ludu nie trzeba specjalnie charakteryzować. Wikingowie w powszechnej świadomości zapisali się jako skandynawscy wojownicy i do dziś stanowią źródło inspiracji dla powieściopisarzy, reżyserów i muzyków. W epoce średniowiecza działalność tych ludów Północy polegała na dalekich wyprawach o charakterze kupieckim, łupieżczym, ale także osadniczym. Ci wojownicy zakładali kolonie m.in. w Afryce Północnej, ale dotarli również do Bizancjum czy w odległe zakątki Ameryki Północnej.

Najbardziej kojarzy się ich z długimi łodziami wiosłowymi o prostokątnych żaglach do dziś podziwianych w duńskich, norweskich i szwedzkich muzeach. Wikingowie obecni byli na terenie całego Półwyspu Skandynawskiego oraz w Danii. Właśnie dlatego ta ostatnia, choć administracyjnie położona poza tym obszarem, dziś oficjalnie zasila państwa skandynawskie.

Symboliczne zjednoczenie pod jednym berłem

W 1397 roku na szwedzkim zamku w Kalmarze podpisano akt unii personalnej łączącej Danię, Szwecję i Norwegię. Jest to jedno z najistotniejszych wydarzeń, jakie uznaje historia Skandynawii. Dzięki temu północna część Europy została zjednoczona na ponad 120 lat pod rządami jednego władcy. Pierwszym z nich został Eryk Pomorski, który ze względu na osobiste interesy doprowadził jednak do własnej detronizacji. W wynik wewnętrznych starć w roku 1523 doszło do zerwania unii Szwecji z Danią i Norwegią.

Odejście od paktu Szwecji nie oznaczało jednak rozłamu między Norwegią a Danią. W tamtym okresie pierwsza z nich została administracyjnie podporządkowana drugiej, co zadecydowało o upodobnieniu się do siebie języków Duńczyków i Norwegów. To podobieństwo utrzymuje się do dziś.

Charakterystyczny klimat i przyroda

Wszystkie państwa skandynawskie łączy zamiłowanie do natury i szacunek do środowiska naturalnego. To właśnie z tego powodu triumfy święcą tu odnawialne źródła energii, z których Norwegowie, Duńczycy i Szwedzi potrafią efektywnie korzystać. To w dużym stopniu decyduje także o dobrobycie mieszkańców tej części Europy. W całej Skandynawii panuje raczej surowy klimat i wietrzna pogoda, choć te warunki mogą się różnić w zależności od lokalizacji.

Skandynawski sposób na życie

Mieszkańcy państw skandynawskich dążą do uzyskania równowagi w pędzie za pracą i innymi obowiązkami. Taka życiowa filozofia dotyczy zarówno aranżacji domowej przestrzeni, jak i budowania relacji z innym i czerpania przyjemności z najdrobniejszych codziennych czynności.

Sztuka tworzenia atmosfery przyjaznej dla życia (popularnie zwana jako Hygge) to obecnie niemal globalny trend, za którym starają się podążać mieszkańcy innych części świata zmęczeni ciągłą pogonią za sukcesem. Jednocześnie wszyscy obywatele Skandynawii, za istotny środek do osiągnięcia pełni harmonii, uważają hartowanie zarówno ciała, jak i ducha. Stąd właśnie tak popularny aktywny tryb życia i wszechobecny tam szacunek do środowiska naturalnego.

Na terenie Skandynawii napotkasz miasta tętniące pełną życia, spokojne miejscowości rybackie, ale i malownicze fiordy oraz lodowce nietknięte ludzką ręką. Skandynawskie Podróże mają w swojej ofercie wyjazdy zarówno do największych miast tego regionu, np. do Kopenhagi czy Malmö, jak i atrakcje w formie rajdów rowerowych czy morsowania z prawdziwego zdarzenia – wybór należy do ciebie.

Dłuższy urlop w tej części Europy będzie zatem bogatym i niezapomnianym doświadczeniem. Rozważ rezerwację wycieczki po mniej popularnych rejonach Szwecji, Norwegii czy Danii i daj się zaskoczyć!

materiał zewnętrzny

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Wspólny rodzinny wyjazd z pociechami wspaniale prezentuje się na kartach powieści i zdjęciach. Nie zawsze rzeczywistość maluje się tak różowo. Aby do maksimum wpłynąć na to, na co można wpływać i do minimum ograniczyć stres, jaki daje się przewidzieć przygotowaliśmy kilka wskazówek dla podróżnych.

Archipelag Sztokholmski ciekawostki

Archipelag Sztokholmski ciekawostki

Archipelag Sztokholmski, zwany również sztokholmskimi szkierami, jest największym archipelagiem w Szwecji. Jak powstał Archipelag Sztokholmski? Jakie są główne atrakcje Archipelagu Sztokholmskiego?

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Podróżowanie z bagażem podręcznym jest szybkie i wygodne – nie musisz być wcześniej na lotnisku i czekać w kolejce na nadanie walizki, a po przylocie na miejsce docelowe możesz od razu ruszyć w dalszą drogę. Trzeba tylko wiedzieć, jakie wymogi musi spełniać kabinówka, aby pozwolono Ci ją wnieść na pokład samolotu.

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Wycieczka objazdowa pozwala zwiedzić kilka miejsc w krótkim czasie. W jej trakcie sporo czasu spędza się w ruchu, a hotel odwiedza się jedynie na czas noclegu i śniadania. Z tego względu na wycieczkę objazdową nie powinno się zabierać tych samych rzeczy co na wyjazd all inclusive. Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Co spakować? Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo