Co łączy państwa skandynawskie? To nie tylko geografia

Dania, Norwegia, podróż - porady, Szwecja

Skandynawia

Za kraje skandynawskie uznaje się Danię, Szwecję i Norwegię. Ta potoczna nazwa powstała na określenie państw, których granice rozciągają się na Półwyspie Skandynawskim i Jutlandzkim. Łączy je jednak nie tylko położenie geograficzne! To przede wszystkim wspólna bogata historia, kultura i elementy językowe. Co dokładnie łączy kraje na północy Europy? Oto kilka podpowiedzi.

Skandynawska historia pod znakiem wikingów

Tego ludu nie trzeba specjalnie charakteryzować. Wikingowie w powszechnej świadomości zapisali się jako skandynawscy wojownicy i do dziś stanowią źródło inspiracji dla powieściopisarzy, reżyserów i muzyków. W epoce średniowiecza działalność tych ludów Północy polegała na dalekich wyprawach o charakterze kupieckim, łupieżczym, ale także osadniczym. Ci wojownicy zakładali kolonie m.in. w Afryce Północnej, ale dotarli również do Bizancjum czy w odległe zakątki Ameryki Północnej.

Najbardziej kojarzy się ich z długimi łodziami wiosłowymi o prostokątnych żaglach do dziś podziwianych w duńskich, norweskich i szwedzkich muzeach. Wikingowie obecni byli na terenie całego Półwyspu Skandynawskiego oraz w Danii. Właśnie dlatego ta ostatnia, choć administracyjnie położona poza tym obszarem, dziś oficjalnie zasila państwa skandynawskie.

Symboliczne zjednoczenie pod jednym berłem

W 1397 roku na szwedzkim zamku w Kalmarze podpisano akt unii personalnej łączącej Danię, Szwecję i Norwegię. Jest to jedno z najistotniejszych wydarzeń, jakie uznaje historia Skandynawii. Dzięki temu północna część Europy została zjednoczona na ponad 120 lat pod rządami jednego władcy. Pierwszym z nich został Eryk Pomorski, który ze względu na osobiste interesy doprowadził jednak do własnej detronizacji. W wynik wewnętrznych starć w roku 1523 doszło do zerwania unii Szwecji z Danią i Norwegią.

Odejście od paktu Szwecji nie oznaczało jednak rozłamu między Norwegią a Danią. W tamtym okresie pierwsza z nich została administracyjnie podporządkowana drugiej, co zadecydowało o upodobnieniu się do siebie języków Duńczyków i Norwegów. To podobieństwo utrzymuje się do dziś.

Charakterystyczny klimat i przyroda

Wszystkie państwa skandynawskie łączy zamiłowanie do natury i szacunek do środowiska naturalnego. To właśnie z tego powodu triumfy święcą tu odnawialne źródła energii, z których Norwegowie, Duńczycy i Szwedzi potrafią efektywnie korzystać. To w dużym stopniu decyduje także o dobrobycie mieszkańców tej części Europy. W całej Skandynawii panuje raczej surowy klimat i wietrzna pogoda, choć te warunki mogą się różnić w zależności od lokalizacji.

Skandynawski sposób na życie

Mieszkańcy państw skandynawskich dążą do uzyskania równowagi w pędzie za pracą i innymi obowiązkami. Taka życiowa filozofia dotyczy zarówno aranżacji domowej przestrzeni, jak i budowania relacji z innym i czerpania przyjemności z najdrobniejszych codziennych czynności.

Sztuka tworzenia atmosfery przyjaznej dla życia (popularnie zwana jako Hygge) to obecnie niemal globalny trend, za którym starają się podążać mieszkańcy innych części świata zmęczeni ciągłą pogonią za sukcesem. Jednocześnie wszyscy obywatele Skandynawii, za istotny środek do osiągnięcia pełni harmonii, uważają hartowanie zarówno ciała, jak i ducha. Stąd właśnie tak popularny aktywny tryb życia i wszechobecny tam szacunek do środowiska naturalnego.

Na terenie Skandynawii napotkasz miasta tętniące pełną życia, spokojne miejscowości rybackie, ale i malownicze fiordy oraz lodowce nietknięte ludzką ręką. Skandynawskie Podróże mają w swojej ofercie wyjazdy zarówno do największych miast tego regionu, np. do Kopenhagi czy Malmö, jak i atrakcje w formie rajdów rowerowych czy morsowania z prawdziwego zdarzenia – wybór należy do ciebie.

Dłuższy urlop w tej części Europy będzie zatem bogatym i niezapomnianym doświadczeniem. Rozważ rezerwację wycieczki po mniej popularnych rejonach Szwecji, Norwegii czy Danii i daj się zaskoczyć!

materiał zewnętrzny

Urlop w Kołobrzegu? Sprawdź, gdzie się wybrać i co robić!

Urlop w Kołobrzegu? Sprawdź, gdzie się wybrać i co robić!

Kołobrzeg to idealne miejsce na urlop. Jego uroki docenią w szczególności miłośnicy nadmorskich klimatów, którzy chętnie spędzają wolny czas nad Bałykiem. Jest to popularny od lat kurort, w którym zdecydowanie nie można narzekać na nudę. Oprócz plaży i morza, na turystów czeka tu wiele interesujących atrakcji, spośród których wiele jest dostępnych przez okrągły rok. Nie każdy bowiem wie, ale Kołobrzeg możemy odwiedzić nie tylko w lecie, ale zagościć w jego progach przez cały rok, czemu dodatkowo sprzyja rozbudowana baza noclegowa o całorocznym charakterze.

Buty w góry — męskie oczekiwania

Buty w góry — męskie oczekiwania

Buty trekkingowe to bardzo szeroka kategoria obuwia męskiego, które przeznaczone jest do górskich wędrówek. Dzisiaj jednak coraz większą popularność zyskują buty hikingowe. Czy to tylko kolejna nazwa, czy za nią kryje się jakaś inna propozycja dla miłośników wędrowania?

Odwiedź Paryż

Odwiedź Paryż

Paryż jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast na świecie i nie bez powodu. Miasto światła ma mnóstwo niesamowitych atrakcji do odkrycia, od ikonicznych punktów orientacyjnych, takich jak wieża Eiffla i katedra Notre Dame, do światowej klasy muzeów i galerii z...

Atrakcje Bieszczad na każdą kieszeń. Sprawdź najlepsze propozycje!

Atrakcje Bieszczad na każdą kieszeń. Sprawdź najlepsze propozycje!

Bieszczady to niewątpliwie miejsce pełne uroku, owiane legendą i cieszące się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród miłośników sportu, ale przede wszystkim turystów. To oni bez względu na sezon odwiedzają górskie szlaki, zwiedzają pobliskie miasteczka i cieszą się z pobytu w mekce podróżników. Jakie atrakcje Bieszczad są warte uwagi? Czy można zwiedzić ten górski zakątek bez względu na zasób portfela?