Co zwiedzać w Gdańsku?

sie 24, 2023 | ciekawe miejsca, Polska, porady

Gdańsk

Na weekend, jednodniowy wypad, czy dłuższy pobyt, Gdańsk to miasto, które zasługuje na zwiedzanie niezależnie od ilości wolnego czasu. Stolica Pomorza to miasto pełne atrakcji i dynamiczne, które można zwiedzać przez kilka dni. Jednak krótka wycieczka do Trójmiasta i grodu Neptuna pozwoli zrozumieć, na czym polega ogromna popularność tego miejsca wśród turystów. Stolica Pomorza jest często wybierana przez turystów z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Skandynawii. Które atrakcje cieszą się popularnością wśród gości odwiedzających Gdańsk?

Co warto zobaczyć w Gdańsku? Najważniejsze atrakcje

Pięknych miejsc w Gdańsku nie brakuje, a lista zabytków, które można spotkać w mieście jest bardzo długa. Na jakie perełki warto zatem zwrócić szczególną uwagę?
Przedstawiamy 5 atrakcji turystycznych, które trzeba zobaczyć. Miejsca te przyciągają co roku tysiące turystów z całego świata.

1. Główne Miasto

Nazywane przez niektórych błędnie starym miastem, główne Gdańskie jest prawdziwym sercem ponad tysiącletniego miasta. Wąskie, wielokolorowe apartamentowce wzdłuż bruku tworzą niepowtarzalną atmosferę, której nie można znaleźć w żadnym innym mieście. To właśnie w Głównym Mieście zlokalizowane są główne gdańskie zabytki, takie jak Żuraw Gdański, Mariacka, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Uhangen, czy ulica Mariacka. Latem na ulicach Głównego i Starego Miasta odbywa Jarmark św. Dominika. W bocznych uliczkach można zobaczyć kolorowe kamienice.

Sprawdź i zarezerwuj hotele Gdańsk.

2. Droga Królewska (ulica Długa i Długi Targ)

Droga Królewska znana również Traktem Królewskim, była najdłuższą osią urbanistyczną europejskiego średniowiecza. Ulice te były niegdyś zamieszkane przez najbardziej wpływowych mieszkańców miasta. Już krótki spacer ulicą i Długim Targiem pozwoli poczuć ducha starego miasta. Na tej ulicy znajduje się Dom Uphagena, główny ratusz, a tuż obok znajdziemy jeden symbol Gdańska – Fontannę Neptuna. Tuż obok jest wejście do Dworu Artusa – uważanego za jedną z najpiękniejszych kamienic Gdańska. Dobrze zwrócić uwagę również na inne bogato zdobione fasady, które przykuwają uwagę herbami, figurami i rzeźbami. Spacer Drogą Królewską to okazja do zakupu tradycyjnych wyrobów z bursztynu sprzedawanych na ulicach. Latem można tu także spotkać lokalnych artystów wykonujących swoje dzieła, w tym obrazy i rękodzieło.

3. Fontanna Neptuna

W XVI wieku przed dworem Artusa widniała studnia. Dzięki staraniom rajców i burmistrza Schachmanna, w 1633 roku w miejscu studni pojawiła się fontanna przedstawiająca boga wód, chmur i deszczu. Po niedługim czasie dodano żelazną kratę z polskimi orłami oraz lwami gdańskimi. Bóg mórz stoi twarzą w twarz z budynkami będącymi rezydencją królów podczas ich pobytu w Gdańsku.

4. Katownia i Wieża Więzienna

Wchodząc na Trakt Królewski mijamy niepozorne budynki, które skrywają w sobie ogromną dawkę historii. Tuż za bramą Wyżynna znajduje się gotycko-renesansowa brama zewnętrzna od ulicy Długiej.
W jego skład wchodzą Katownia i Wieża Więzienna. Budynki zostały zbudowane w połowie XIV wieku Stanowiły część fortyfikacji miejskich. Do połowy XVI wieku sala tortur była obiektem zabezpieczającym dostęp do miasta. Od XVII do XIX wieku w kompleksie mieściło się więzienie. W środku budynków są liczne cele. Według legedy miejskiej w wieży “straszy” pieniek katowski.
Na ścianie budynku więzienia, od strony Złotej Bramy, nadal można zobaczyć pozostałości starego pręgierza.

5. Bazylika Mariacka w Gdańsku

Bazylika Mariacka znajdująca się na placu między ulicami Piwną i Chlebnicką, a św. Ducha nazywana jest „koroną gdańską”. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest największą w Europie ceglaną gotycką świątynią. Kościół zbudowany jest na planie krzyża łacińskiego.

 

materiał zewnętrzny

Jak wybrać zabawkę dla niemowlaka?

Jak wybrać zabawkę dla niemowlaka?

Bawienie się to nie tylko doskonała frajda dla dzieci w każdym wieku, ale i czynność istotna dla ich rozwoju. Podczas zabawy maluch ma szansę rozwijać się zarówno fizycznie, jak i psychicznie, spędzać miło czas i odkrywać zależności, a także zacieśniać relacje, jeśli zabawa odbywa się w towarzystwie. Już dwutygodniowe dziecko może wykazywać zainteresowanie np. kontrastowymi obrazkami, nie ma więc chwili do stracenia. Zabawka dla niemowlaka – jak ją wybrać?

Jak przygotować się do podróży dookoła świata?

Jak przygotować się do podróży dookoła świata?

Marzy Ci się podróż dookoła świata, niczym w powieści Juliusa Verne? Na zrealizowanie tego planu warto przeznaczyć więcej niż 80 dni, a do tego należy odpowiednio się przygotować. Jak? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Selfstorage – magazyny samoobsługowe

Selfstorage – magazyny samoobsługowe

Magazyny samoobsługowe, znane jako self storage, pojawiły się w latach pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych i szybko zdobyły tam popularność, zwłaszcza w latach 60. XX wieku. Idea polega na tym, że klienci wynajmują jednostki magazynowe o różnych rozmiarach, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb – od małych skrytek po duże pomieszczenia.

Śniadanie w Sopocie – gdzie zjeść?

Śniadanie w Sopocie – gdzie zjeść?

Wybierasz się na urlop w Trójmieście? Warto zaplanować pobyt tak, by jak najpełniej skorzystać z bogatej oferty tego urokliwego miejsca. Dzisiaj podpowiadamy, gdzie zjeść śniadanie, by zapewnić sobie udany start dnia!