Co zwiedzać w Gdańsku?

ciekawe miejsca, Polska, porady

Gdańsk

Na weekend, jednodniowy wypad, czy dłuższy pobyt, Gdańsk to miasto, które zasługuje na zwiedzanie niezależnie od ilości wolnego czasu. Stolica Pomorza to miasto pełne atrakcji i dynamiczne, które można zwiedzać przez kilka dni. Jednak krótka wycieczka do Trójmiasta i grodu Neptuna pozwoli zrozumieć, na czym polega ogromna popularność tego miejsca wśród turystów. Stolica Pomorza jest często wybierana przez turystów z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Skandynawii. Które atrakcje cieszą się popularnością wśród gości odwiedzających Gdańsk?

Co warto zobaczyć w Gdańsku? Najważniejsze atrakcje

Pięknych miejsc w Gdańsku nie brakuje, a lista zabytków, które można spotkać w mieście jest bardzo długa. Na jakie perełki warto zatem zwrócić szczególną uwagę?
Przedstawiamy 5 atrakcji turystycznych, które trzeba zobaczyć. Miejsca te przyciągają co roku tysiące turystów z całego świata.

1. Główne Miasto

Nazywane przez niektórych błędnie starym miastem, główne Gdańskie jest prawdziwym sercem ponad tysiącletniego miasta. Wąskie, wielokolorowe apartamentowce wzdłuż bruku tworzą niepowtarzalną atmosferę, której nie można znaleźć w żadnym innym mieście. To właśnie w Głównym Mieście zlokalizowane są główne gdańskie zabytki, takie jak Żuraw Gdański, Mariacka, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Uhangen, czy ulica Mariacka. Latem na ulicach Głównego i Starego Miasta odbywa Jarmark św. Dominika. W bocznych uliczkach można zobaczyć kolorowe kamienice.

Sprawdź i zarezerwuj hotele Gdańsk.

2. Droga Królewska (ulica Długa i Długi Targ)

Droga Królewska znana również Traktem Królewskim, była najdłuższą osią urbanistyczną europejskiego średniowiecza. Ulice te były niegdyś zamieszkane przez najbardziej wpływowych mieszkańców miasta. Już krótki spacer ulicą i Długim Targiem pozwoli poczuć ducha starego miasta. Na tej ulicy znajduje się Dom Uphagena, główny ratusz, a tuż obok znajdziemy jeden symbol Gdańska – Fontannę Neptuna. Tuż obok jest wejście do Dworu Artusa – uważanego za jedną z najpiękniejszych kamienic Gdańska. Dobrze zwrócić uwagę również na inne bogato zdobione fasady, które przykuwają uwagę herbami, figurami i rzeźbami. Spacer Drogą Królewską to okazja do zakupu tradycyjnych wyrobów z bursztynu sprzedawanych na ulicach. Latem można tu także spotkać lokalnych artystów wykonujących swoje dzieła, w tym obrazy i rękodzieło.

3. Fontanna Neptuna

W XVI wieku przed dworem Artusa widniała studnia. Dzięki staraniom rajców i burmistrza Schachmanna, w 1633 roku w miejscu studni pojawiła się fontanna przedstawiająca boga wód, chmur i deszczu. Po niedługim czasie dodano żelazną kratę z polskimi orłami oraz lwami gdańskimi. Bóg mórz stoi twarzą w twarz z budynkami będącymi rezydencją królów podczas ich pobytu w Gdańsku.

4. Katownia i Wieża Więzienna

Wchodząc na Trakt Królewski mijamy niepozorne budynki, które skrywają w sobie ogromną dawkę historii. Tuż za bramą Wyżynna znajduje się gotycko-renesansowa brama zewnętrzna od ulicy Długiej.
W jego skład wchodzą Katownia i Wieża Więzienna. Budynki zostały zbudowane w połowie XIV wieku Stanowiły część fortyfikacji miejskich. Do połowy XVI wieku sala tortur była obiektem zabezpieczającym dostęp do miasta. Od XVII do XIX wieku w kompleksie mieściło się więzienie. W środku budynków są liczne cele. Według legedy miejskiej w wieży „straszy” pieniek katowski.
Na ścianie budynku więzienia, od strony Złotej Bramy, nadal można zobaczyć pozostałości starego pręgierza.

5. Bazylika Mariacka w Gdańsku

Bazylika Mariacka znajdująca się na placu między ulicami Piwną i Chlebnicką, a św. Ducha nazywana jest „koroną gdańską”. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest największą w Europie ceglaną gotycką świątynią. Kościół zbudowany jest na planie krzyża łacińskiego.

 

materiał zewnętrzny

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Letnie dni to czas radości, słońca i beztroskich przygód na świeżym powietrzu. Aby zapewnić naszym maluchom odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi i dodatkowo podkreślić ich styl, warto postawić na niezwykle praktyczny i modny dodatek — kapelusz chłopięcy. W tym artykule odkryjemy, dlaczego kapelusz dla chłopca to must-have każdego małego gentlemana na lato, jakie są najmodniejsze warianty tego dodatku oraz jak nosić go z klasą i swobodą, dzięki poradom dla stylowych mam.

Polska rekordy

Polska rekordy

Zbiór informacji i ciekawostek o wszystkim co największe, najszybsze, najmniejsze, najdroższe, najlepsze, naj… w Polsce.

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.