Co zwiedzać w Gdańsku?

ciekawe miejsca, Polska, porady

Gdańsk

Na weekend, jednodniowy wypad, czy dłuższy pobyt, Gdańsk to miasto, które zasługuje na zwiedzanie niezależnie od ilości wolnego czasu. Stolica Pomorza to miasto pełne atrakcji i dynamiczne, które można zwiedzać przez kilka dni. Jednak krótka wycieczka do Trójmiasta i grodu Neptuna pozwoli zrozumieć, na czym polega ogromna popularność tego miejsca wśród turystów. Stolica Pomorza jest często wybierana przez turystów z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Skandynawii. Które atrakcje cieszą się popularnością wśród gości odwiedzających Gdańsk?

Co warto zobaczyć w Gdańsku? Najważniejsze atrakcje

Pięknych miejsc w Gdańsku nie brakuje, a lista zabytków, które można spotkać w mieście jest bardzo długa. Na jakie perełki warto zatem zwrócić szczególną uwagę?
Przedstawiamy 5 atrakcji turystycznych, które trzeba zobaczyć. Miejsca te przyciągają co roku tysiące turystów z całego świata.

1. Główne Miasto

Nazywane przez niektórych błędnie starym miastem, główne Gdańskie jest prawdziwym sercem ponad tysiącletniego miasta. Wąskie, wielokolorowe apartamentowce wzdłuż bruku tworzą niepowtarzalną atmosferę, której nie można znaleźć w żadnym innym mieście. To właśnie w Głównym Mieście zlokalizowane są główne gdańskie zabytki, takie jak Żuraw Gdański, Mariacka, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Uhangen, czy ulica Mariacka. Latem na ulicach Głównego i Starego Miasta odbywa Jarmark św. Dominika. W bocznych uliczkach można zobaczyć kolorowe kamienice.

Sprawdź i zarezerwuj hotele Gdańsk.

2. Droga Królewska (ulica Długa i Długi Targ)

Droga Królewska znana również Traktem Królewskim, była najdłuższą osią urbanistyczną europejskiego średniowiecza. Ulice te były niegdyś zamieszkane przez najbardziej wpływowych mieszkańców miasta. Już krótki spacer ulicą i Długim Targiem pozwoli poczuć ducha starego miasta. Na tej ulicy znajduje się Dom Uphagena, główny ratusz, a tuż obok znajdziemy jeden symbol Gdańska – Fontannę Neptuna. Tuż obok jest wejście do Dworu Artusa – uważanego za jedną z najpiękniejszych kamienic Gdańska. Dobrze zwrócić uwagę również na inne bogato zdobione fasady, które przykuwają uwagę herbami, figurami i rzeźbami. Spacer Drogą Królewską to okazja do zakupu tradycyjnych wyrobów z bursztynu sprzedawanych na ulicach. Latem można tu także spotkać lokalnych artystów wykonujących swoje dzieła, w tym obrazy i rękodzieło.

3. Fontanna Neptuna

W XVI wieku przed dworem Artusa widniała studnia. Dzięki staraniom rajców i burmistrza Schachmanna, w 1633 roku w miejscu studni pojawiła się fontanna przedstawiająca boga wód, chmur i deszczu. Po niedługim czasie dodano żelazną kratę z polskimi orłami oraz lwami gdańskimi. Bóg mórz stoi twarzą w twarz z budynkami będącymi rezydencją królów podczas ich pobytu w Gdańsku.

4. Katownia i Wieża Więzienna

Wchodząc na Trakt Królewski mijamy niepozorne budynki, które skrywają w sobie ogromną dawkę historii. Tuż za bramą Wyżynna znajduje się gotycko-renesansowa brama zewnętrzna od ulicy Długiej.
W jego skład wchodzą Katownia i Wieża Więzienna. Budynki zostały zbudowane w połowie XIV wieku Stanowiły część fortyfikacji miejskich. Do połowy XVI wieku sala tortur była obiektem zabezpieczającym dostęp do miasta. Od XVII do XIX wieku w kompleksie mieściło się więzienie. W środku budynków są liczne cele. Według legedy miejskiej w wieży „straszy” pieniek katowski.
Na ścianie budynku więzienia, od strony Złotej Bramy, nadal można zobaczyć pozostałości starego pręgierza.

5. Bazylika Mariacka w Gdańsku

Bazylika Mariacka znajdująca się na placu między ulicami Piwną i Chlebnicką, a św. Ducha nazywana jest „koroną gdańską”. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest największą w Europie ceglaną gotycką świątynią. Kościół zbudowany jest na planie krzyża łacińskiego.

 

materiał zewnętrzny

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Multicooker to idealne urządzenie właściwie dla każdego – sprawdza się w małych i większych kuchniach. W mniejszych pomieszczeniach nie zabiera miejsca, zastępując kilka urządzeń, niezbędnych w kuchni. Wyposażony w intuicyjny wyświetlacz multicooker wprowadzi Cię w świat kuchni, jakiego jeszcze nie znasz.

Korzyści z inwestowania w złoto

Korzyści z inwestowania w złoto

Inwestowanie w złoto od wieków było uważane za bezpieczną przystań dla inwestorów w czasach niepewności gospodarczej i politycznej. W obliczu zmieniających się warunków rynkowych, korzyści z inwestowania w ten cenny metal są niezaprzeczalne.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Kochasz zwiedzać świat, a religia odgrywa istotną rolę w Twoim życiu? Pasja do podróży i silna wiara mogą iść ze sobą w parze. Doskonałą okazją do połączenia tych dwóch kwestii są pielgrzymki do ważnych miejsc kultu. W przypadku takich przedsięwzięć dużym wyzwaniem okazuje się jednak planowanie i organizacja. Kompleksowe przygotowanie wyprawy wymaga wiele czasu i uwagi. Sporą pomocą w takich sytuacjach może zatem okazać się biuro pielgrzymkowe. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa taka organizacja i w jaki sposób możesz skorzystać z jej wsparcia.

Jak pompy ciepła zmieniają grę w ochronie klimatu

Jak pompy ciepła zmieniają grę w ochronie klimatu

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak technologia może pomóc nam w walce z globalnym ociepleniem? Jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań są pompy ciepła, które zyskują coraz większą popularność. W tym artykule przeanalizujemy, w jaki sposób pompy ciepła mogą przyczyniać się do ochrony naszego klimatu, zmniejszając emisję CO2, oszczędzając energię i promując zrównoważony rozwój. Czy jesteś gotów na podróż w przyszłość technologii na rzecz klimatu? Zapraszam do lektury!

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Sprawdź: www.misjatravel.pl


Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo