Czarter jachtów w Grecji – jak to wygląda w praktyce? Odpowiadamy

Grecja, Rekreacja, wypożyczalnie

Grecja

Urokliwe greckie wyspy i malownicze wybrzeże kolebki zachodniej cywilizacji przyciągają jak magnes pasjonatów żeglarstwa z całego świata. Nigdzie indziej nie znajdziemy takiego nagromadzenia wysp i atrakcyjnego wybrzeża jak właśnie w Grecji. Cyklady, Sporady i Dodekanez to niepowtarzalne miejsca na odbycie pięknego rejsu – sprawdź zatem, jak w praktyce wygląda czarter jachtu w Grecji!

Od czego zacząć?

Na żeglugę w Grecji coraz częściej wybierane są mniej znane lokalizacje i małe wysepki na Morzu Egejskim i Jońskim. Do wyboru mamy m.in. Cyklady, Dodekanez, Wyspy Jońskie, Sporady czy wyspy Sarońskie. Najlepszym sposobem na poznanie ich wszystkich jest właśnie czarter jachtu z wypożyczalni łodzi. Od czego zacząć?

Decydując się na czarter łodzi w Grecji, pierwszym krokiem jest wybór miejsca, w którym chcemy rozpocząć nasz rejs. Następnie musimy doprecyzować termin wynajmu, wybór konkretnej łodzi i dokonać opłaty w formie zaliczki. Większość firm rozkłada opłatę na 2-3 raty.

Ile kosztuje wynajęcie jachtu w Grecji?

Ceny czarteru jachtów w basenie Morza Śródziemnego uzależnione są od okresu, w którym chcemy wyczarterować łódź. Sezon na greckim wybrzeżu rozpoczyna się dość wcześnie, ponieważ już od kwietnia dostępny jest czarter łodzi motorowych i żaglowych w cenach niższych niż w szczycie sezonu. Kończy się natomiast w październiku i listopadzie, wraz z nadejściem jesiennych intensywnych zmian pogody.

Ceny czarteru jachtów w Grecji są najwyższe w miesiącach letnich, czyli od czerwca do sierpnia. Wyczarterowanie łodzi w wysokim sezonie kosztuje od 1500 euro wzwyż za tydzień najmu łodzi. Poza sezonem, w mniej obleganych miesiącach, za czarter jachtu zapłacimy od 900 euro wzwyż. Należy jednak pamiętać, że w cenę czarteru nie jest wliczona opłata za wynajęcie skippera czy końcowe sprzątanie jachtu określane terminem transit-log. Komfortowe jachty oraz luksusowe katamarany możesz wyczarterować np. w GlobTourist – na stronie firmy sprawdzisz szczegółowe ceny za czarter jachtów w Grecji.

Czarter jachtów w Grecji – uprawnienia

Aby w Grecji prowadzić wyczarterowany jacht, należy pamiętać o stosownych dokumentach, które będą potwierdzały umiejętności żeglarskie. Akceptowany jest patent jachtowego sternika morskiego, a także patent kapitana jachtowego.

Patent jachtowego sternika morskiego wydawany jest przez Polski Związek Żeglarski i jest honorowany przez każdego greckiego armatora. Jachtowy sternik morski może prowadzić w Grecji jachty i katamarany do 18 m długości.

Patent kapitana jachtowego daje możliwość prowadzenia jachtów żaglowych po wodach morskich bez ograniczeń. Należy jednak pamiętać, że greccy armatorzy niechętnie oddają do samodzielnego prowadzenia swoje największe katamarany i luksusowe jachty. Duże jednostki najczęściej są czarterowane ze stałym skipperem lub załogą.

Wynajęcie skippera

Załogi, które nie dysponują w swoim składzie osobami z uprawnieniami, muszą dodatkowo wynająć skippera, który zajmuje się w trakcie rejsu prawidłowym sterowaniem łodzi oraz obsługą urządzeń i osprzętu pokładowego. To komfortowe rozwiązanie pozwoli uczestnikom rejsu czuć się bardzo bezpiecznie. Opłata za wynajęcie skippera jest doliczana dodatkowo do czarteru jachtu.

Niektóre akweny są szczególnie wymagające – z tego tytułu władze greckie wymagają, aby każdy skipper miał swojego zastępcę, który w razie jakichkolwiek kłopotów doprowadzi samodzielnie jacht do portu.

Greckie wyspy na jachcie – sposób na niezapomniane wakacje

Żeglowanie wśród cykladzkich wysp może być okazją do spotkania znanych i lubianych celebrytów z wielkiego ekranu, m.in. Toma Hanksa czy Nicole Kidman. To także cudowny czas na poznawanie miejsc z najbardziej znanych filmów, jak np. Agia Anna na wyspie Amorgos, gdzie nakręcono film Wielki Błękit z Jeanem Reno. Pływanie jachtem i zwiedzanie wysp jest też tańsze od podróżowania promami, które w Grecji bywają drogie, a dodatkowo, nie ogranicza nas harmonogram przepraw czy miejsce cumowania promu. Pływać możemy w dowolnym czasie, zatrzymując się tam, gdzie mamy ochotę. To wspaniały sposób na udane i atrakcyjne wakacje.

materiał zewnętrzny

Sezon narciarski trwa – ciekawostki i porady dla narciarzy

Sezon narciarski trwa – ciekawostki i porady dla narciarzy

Sezon narciarski to czas pełen emocji i niezapomnianych wrażeń dla wszystkich miłośników białego szaleństwa. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym narciarzem, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze sportami zimowymi, odpowiednie przygotowanie do sezonu jest ważne, aby czerpać z niego maksymalną radość i unikać niepotrzebnych kontuzji. W tym artykule znajdziesz szereg przydatnych wskazówek, które pomogą Ci bezpiecznie i z uśmiechem na twarzy spędzić czas na stoku.

Żeglarstwo – pasja nie tylko dla bogatych!

Żeglarstwo – pasja nie tylko dla bogatych!

Żeglarstwo, choć często kojarzone z elitą, luksusem i kosztownymi rejsami, to tak naprawdę pasja dostępna dla każdego. Z roku na rok przekonuje się o tym coraz większa liczba osób. Zanim wyruszysz w swój pierwszy rejs, dowiedz się, jak zdobyć potrzebną na ten temat wiedzę!