Czy potrzebna jest wiza do USA?

podróż - porady, Stany Zjednoczone

wiza do USA

Od kilku lat Polacy mogą korzystać z programu ruchu bezwizowego, który niewątpliwie ułatwił podróże do Stanów Zjednoczonych. Warto pamiętać o tym, że tego typu ułatwienia dotyczą osób, które wyjeżdżają do USA w celach turystycznych. Z drugiej strony stale wymagane jest tak zwane zezwolenie Esta. To oznacza, że należy dokonać rejestracji w systemie oraz uzyskać zgodę na wyjazd. Są też tacy pasażerowie, którzy potrzebują wizy w stanach zjednoczonych i muszą przejść całą procedurę uzyskania tego dokumentu.

Zasady programu ruchu bezwizowego do Stanów Zjednoczonych

Najczęściej Polacy ubiegają się o wydanie turystycznej wizy do USA. Cała procedura sprowadza się wówczas do złożenia elektronicznego wniosku wizowego na formularzu DS-160. Następnie koniecznie trzeba odbyć osobistą rozmowę z konsulem. Należy pamiętać o tym, że wspomniany druk musi być prawidłowo wypełniony, a sama rozmowa i prezentacja własnej osoby też powinny być spójne i wiarygodne. Dlatego właśnie do całej procedury trzeba się odpowiednio przygotować.

Formalności niezbędne w Stanach Zjednoczonych

Przy ubieganiu się o wizę trzeba pamiętać o przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Oczywiście korzystać będziemy z ważnego paszportu. Musi mieć on datę ważności przynajmniej 6 miesięcy ponad planowany pobyt w USA. Jeśli ten termin nie jest zachowany, to wiza zostanie wydana na krótszy czas. W formularz DS-160 należy wpisać numer paszportu, miejsce i datę jego wydania, datę ważności, a sam dokument przynieść również na rozmowę. Należy przy sobie mieć też aktualne zdjęcie w wersji papierowej i elektronicznej. Formularz będzie wymagać od nas również odpowiedzi na szczegółowe pytania. Będą to oczywiście dane osobowe, informacje o rodzinie, wykształceniu pracy, ale również tego, jak zamierzamy spędzić czas w Stanach. Wsparciem na różnego rodzaju etapach jest też Serwis Konsularny.

Czym jest zezwolenie Esta?

Warto też pamiętać o tym, że z różnej wizy korzystać będą ci, którzy wyjeżdżają turystycznie, a innej potrzebują osoby, których planowany pobyt ma cele biznesowe czy szkoleniowe. Specjalnym zasadom podlegają Polacy, którzy wyjeżdżają do pracy, a jeszcze inne obwarowania dotyczą na przykład transportu medycznego. Wybranie odpowiednich formularzy staje się więc podstawowym elementem. Sam Visa Waiver Program wymaga wypełnienia elektronicznego wniosku wizowego w języku angielskim. Sama strona ma tłumaczenie na polski, więc łatwiej jest poradzić sobie z pytaniami. W pierwszej kolejności wybiera się miejsce, w którym ubiegamy się o wizę. W Polsce jest to Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie lub Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Następnie rozpoczyna się proces aplikacji. Sam formularz jest szczegółowy, a jego wypełnienie zajmuje kilka godzin, ale warto je poświęcić na skrupulatne udzielenie odpowiedzi. Finalnie wgrywa się zdjęcie i otrzymuje się potwierdzenie złożenia wniosku. Za pomocą karty kredytowej należy również dokonać stosownej opłaty, a w dniu umówionej rozmowy udać się do wybranej przez siebie placówki.

materiał zewnętrzny

Tykocin – miasto, które warto odwiedzić!

Tykocin – miasto, które warto odwiedzić!

Jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych województwa podlaskiego jest Tykocin. To niewielkie miasteczko bywa nazywane turystyczną perłą Podlasia. Czy faktycznie zasłużyło na tak zaszczytne miano? Oto najważniejsze atrakcje i zabytki w Tykocinie!

Dlaczego tyle ludzi ciągnie na Mazury?

Dlaczego tyle ludzi ciągnie na Mazury?

Rokrocznie ogromna liczba osób odwiedza Mazury. Kuszą one nie tylko żeglarzy i wędkarzy, ale również osoby spragnione spacerów na świeżym powietrzu i wędrówek po leśnych ostępach. Co takiego wyjątkowego jest w tym regionie Polski, że co roku ściąga tam tyle ludzi?

Podróż za granicę – o czym warto pamiętać?

Podróż za granicę – o czym warto pamiętać?

Dlaczego warto pojechać na wakacje za granicę? Istnieje wiele powodów, dla których warto podjąć taką decyzję. Polska posiada co prawda wiele ciekawych opcji na wyjazd, jednak zagraniczna podróż to więcej możliwości. Można poznać nowe kultury, spróbować różnych potraw, poznać nowych ludzi, zwiedzić nowe miejsca, nauczyć się nowego języka. Zwiększyć swoją elastyczność i zdolność do radzenia sobie z sytuacjami nieznanymi, a także po prostu odpocząć i zrelaksować się.

Jakie akcesoria są przydatne w podróży samochodem.

Jakie akcesoria są przydatne w podróży samochodem.

Akcesoria do samochodu mogą znacznie poprawić wrażenia z jazdy. Niektóre z nich są niezbędne podczas każdej podróży, inne mogą sprawić, że podróżowanie z dodatkowym bagażem, zwierzętami domowymi lub dziećmi będzie o wiele bardziej komfortowe. Dodatkowo, niektóre akcesoria mogą pomóc podczas złej pogody lub silnego zabrudzenia. Niezależnie od sytuacji, zawsze można znaleźć odpowiednie akcesoria, które spełnią Twoje potrzeby.