Czy potrzebna jest wiza do USA?
Od kilku lat Polacy mogą korzystać z programu ruchu bezwizowego, który niewątpliwie ułatwił podróże do Stanów Zjednoczonych. Warto pamiętać o tym, że tego typu ułatwienia dotyczą osób, które wyjeżdżają do USA w celach turystycznych. Z drugiej strony stale wymagane jest tak zwane zezwolenie Esta. To oznacza, że należy dokonać rejestracji w systemie oraz uzyskać zgodę na wyjazd. Są też tacy pasażerowie, którzy potrzebują wizy w stanach zjednoczonych i muszą przejść całą procedurę uzyskania tego dokumentu.
Zasady programu ruchu bezwizowego do Stanów Zjednoczonych
Najczęściej Polacy ubiegają się o wydanie turystycznej wizy do USA. Cała procedura sprowadza się wówczas do złożenia elektronicznego wniosku wizowego na formularzu DS-160. Następnie koniecznie trzeba odbyć osobistą rozmowę z konsulem. Należy pamiętać o tym, że wspomniany druk musi być prawidłowo wypełniony, a sama rozmowa i prezentacja własnej osoby też powinny być spójne i wiarygodne. Dlatego właśnie do całej procedury trzeba się odpowiednio przygotować.
Formalności niezbędne w Stanach Zjednoczonych
Przy ubieganiu się o wizę trzeba pamiętać o przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Oczywiście korzystać będziemy z ważnego paszportu. Musi mieć on datę ważności przynajmniej 6 miesięcy ponad planowany pobyt w USA. Jeśli ten termin nie jest zachowany, to wiza zostanie wydana na krótszy czas. W formularz DS-160 należy wpisać numer paszportu, miejsce i datę jego wydania, datę ważności, a sam dokument przynieść również na rozmowę. Należy przy sobie mieć też aktualne zdjęcie w wersji papierowej i elektronicznej. Formularz będzie wymagać od nas również odpowiedzi na szczegółowe pytania. Będą to oczywiście dane osobowe, informacje o rodzinie, wykształceniu pracy, ale również tego, jak zamierzamy spędzić czas w Stanach. Wsparciem na różnego rodzaju etapach jest też Serwis Konsularny.
Czym jest zezwolenie Esta?
Warto też pamiętać o tym, że z różnej wizy korzystać będą ci, którzy wyjeżdżają turystycznie, a innej potrzebują osoby, których planowany pobyt ma cele biznesowe czy szkoleniowe. Specjalnym zasadom podlegają Polacy, którzy wyjeżdżają do pracy, a jeszcze inne obwarowania dotyczą na przykład transportu medycznego. Wybranie odpowiednich formularzy staje się więc podstawowym elementem. Sam Visa Waiver Program wymaga wypełnienia elektronicznego wniosku wizowego w języku angielskim. Sama strona ma tłumaczenie na polski, więc łatwiej jest poradzić sobie z pytaniami. W pierwszej kolejności wybiera się miejsce, w którym ubiegamy się o wizę. W Polsce jest to Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie lub Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Następnie rozpoczyna się proces aplikacji. Sam formularz jest szczegółowy, a jego wypełnienie zajmuje kilka godzin, ale warto je poświęcić na skrupulatne udzielenie odpowiedzi. Finalnie wgrywa się zdjęcie i otrzymuje się potwierdzenie złożenia wniosku. Za pomocą karty kredytowej należy również dokonać stosownej opłaty, a w dniu umówionej rozmowy udać się do wybranej przez siebie placówki.
materiał zewnętrzny
17 ciekawostek o historii Czarnogóry
Zbiór informacji i ciekawostek o historii Czarnogóry (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia). Nazwa „Czarnogóra” (Crna Gora) zaczęła być używana w XIII wieku w odniesieniu do górzystego regionu w serbskiej prowincji Zeta.
21 ciekawostek o edukacji w Finlandii
Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji w Finlandii (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.). W fińskich szkołach stosuje się system ocen w skali od 4 do 10, gdzie 10 to ocena najwyższa, a 4 oznacza niezaliczenie przedmiotu.
22 ciekawostki o społeczeństwie Nowej Zelandii
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Nowej Zelandii (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
25 ciekawostek o społeczeństwie Norwegii
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Norwegii (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
10 ciekawostek o armii Bangladeszu
Zbiór informacji i ciekawostek o armii Bangladeszu (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.). Armia Bangladeszu powstała w 1971 roku, po wywalczeniu niepodległości.
13 ciekawostek o edukacji na Dominikanie
Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji na Dominikanie (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.). Dominikana korzysta z systemu oceniania od 1 do 100, gdzie 70% jest minimalnym wynikiem zaliczającym.