Czy potrzebna jest wiza do USA?

podróż - porady, Stany Zjednoczone

wiza do USA

Od kilku lat Polacy mogą korzystać z programu ruchu bezwizowego, który niewątpliwie ułatwił podróże do Stanów Zjednoczonych. Warto pamiętać o tym, że tego typu ułatwienia dotyczą osób, które wyjeżdżają do USA w celach turystycznych. Z drugiej strony stale wymagane jest tak zwane zezwolenie Esta. To oznacza, że należy dokonać rejestracji w systemie oraz uzyskać zgodę na wyjazd. Są też tacy pasażerowie, którzy potrzebują wizy w stanach zjednoczonych i muszą przejść całą procedurę uzyskania tego dokumentu.

Zasady programu ruchu bezwizowego do Stanów Zjednoczonych

Najczęściej Polacy ubiegają się o wydanie turystycznej wizy do USA. Cała procedura sprowadza się wówczas do złożenia elektronicznego wniosku wizowego na formularzu DS-160. Następnie koniecznie trzeba odbyć osobistą rozmowę z konsulem. Należy pamiętać o tym, że wspomniany druk musi być prawidłowo wypełniony, a sama rozmowa i prezentacja własnej osoby też powinny być spójne i wiarygodne. Dlatego właśnie do całej procedury trzeba się odpowiednio przygotować.

Formalności niezbędne w Stanach Zjednoczonych

Przy ubieganiu się o wizę trzeba pamiętać o przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Oczywiście korzystać będziemy z ważnego paszportu. Musi mieć on datę ważności przynajmniej 6 miesięcy ponad planowany pobyt w USA. Jeśli ten termin nie jest zachowany, to wiza zostanie wydana na krótszy czas. W formularz DS-160 należy wpisać numer paszportu, miejsce i datę jego wydania, datę ważności, a sam dokument przynieść również na rozmowę. Należy przy sobie mieć też aktualne zdjęcie w wersji papierowej i elektronicznej. Formularz będzie wymagać od nas również odpowiedzi na szczegółowe pytania. Będą to oczywiście dane osobowe, informacje o rodzinie, wykształceniu pracy, ale również tego, jak zamierzamy spędzić czas w Stanach. Wsparciem na różnego rodzaju etapach jest też Serwis Konsularny.

Czym jest zezwolenie Esta?

Warto też pamiętać o tym, że z różnej wizy korzystać będą ci, którzy wyjeżdżają turystycznie, a innej potrzebują osoby, których planowany pobyt ma cele biznesowe czy szkoleniowe. Specjalnym zasadom podlegają Polacy, którzy wyjeżdżają do pracy, a jeszcze inne obwarowania dotyczą na przykład transportu medycznego. Wybranie odpowiednich formularzy staje się więc podstawowym elementem. Sam Visa Waiver Program wymaga wypełnienia elektronicznego wniosku wizowego w języku angielskim. Sama strona ma tłumaczenie na polski, więc łatwiej jest poradzić sobie z pytaniami. W pierwszej kolejności wybiera się miejsce, w którym ubiegamy się o wizę. W Polsce jest to Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie lub Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Następnie rozpoczyna się proces aplikacji. Sam formularz jest szczegółowy, a jego wypełnienie zajmuje kilka godzin, ale warto je poświęcić na skrupulatne udzielenie odpowiedzi. Finalnie wgrywa się zdjęcie i otrzymuje się potwierdzenie złożenia wniosku. Za pomocą karty kredytowej należy również dokonać stosownej opłaty, a w dniu umówionej rozmowy udać się do wybranej przez siebie placówki.

materiał zewnętrzny

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Wspólny rodzinny wyjazd z pociechami wspaniale prezentuje się na kartach powieści i zdjęciach. Nie zawsze rzeczywistość maluje się tak różowo. Aby do maksimum wpłynąć na to, na co można wpływać i do minimum ograniczyć stres, jaki daje się przewidzieć przygotowaliśmy kilka wskazówek dla podróżnych.

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Podróżowanie z bagażem podręcznym jest szybkie i wygodne – nie musisz być wcześniej na lotnisku i czekać w kolejce na nadanie walizki, a po przylocie na miejsce docelowe możesz od razu ruszyć w dalszą drogę. Trzeba tylko wiedzieć, jakie wymogi musi spełniać kabinówka, aby pozwolono Ci ją wnieść na pokład samolotu.

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Sprawdzone porady

Wycieczka objazdowa pozwala zwiedzić kilka miejsc w krótkim czasie. W jej trakcie sporo czasu spędza się w ruchu, a hotel odwiedza się jedynie na czas noclegu i śniadania. Z tego względu na wycieczkę objazdową nie powinno się zabierać tych samych rzeczy co na wyjazd all inclusive. Jak przygotować się do wycieczki objazdowej? Co spakować? Na jakie kwestie zwrócić uwagę?

Bałtyk przed sezonem. Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Bałtyk przed sezonem. Dlaczego warto wybrać się nad morze?

Wyjazdy nad Bałtyk cieszą się największym zainteresowaniem w okresie letnim, jednak nad polskie morze warto wybrać się poza sezonem. Jest to czas, w którym można odpocząć z dala od tłumów turystów i hałasu. Koniec zimy to znakomity okres, by podreperować zdrowie, zrelaksować się w ciszy i oderwać się od miejskiego zgiełku. Plaże poza sezonem są puste, a do najważniejszych atrakcji nie ma praktycznie żadnych kolejek. Dlaczego jeszcze warto wybrać się na urlop nad Bałtyk, zanim rozpocznie się lato?

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo