Czy za błąd lekarza w UK mogę dostać odszkodowanie?

artykuły, porady, zdrowie

błąd lekarza

Chyba każdemu zdarzyło się czasem doświadczyć lub chociaż słyszeć o sytuacji, gdy lekarz zdiagnozował pacjenta jako zdrowego, podczas gdy było odwrotnie lub, gdy orzekł chorobę, której w gruncie rzeczy nie było. Można też usłyszeć o leczeniu zdrowego zęba tylko dlatego, że został pomylony z tym obok z próchnicą. Bywa i gorzej, jeśli operuje się zdrowe organy.

Niezależnie od tego, czy błędy wynikają z niedbalstwa, błędnego rozumowania czy nadmiernej pewności siebie lekarza, jeśli doprowadziły u pacjenta do negatywnych skutków, ma on prawo do odszkodowania.

Błąd medyczny – jakie zdarzenia uprawniają do odszkodowania?

O jedną, spójną definicję błędu medycznego trudno. Najogólniej można powiedzieć o nim, jako o zdarzeniu związanym z naruszeniem przez lekarza obowiązujących i odnoszących się do najnowszej wiedzy naukowej i praktyki procedur. Zła diagnoza lekarska w UK wobec cudzego zdrowia i życia jest odpowiedzialnością personelu medycznego i powinno wiązać się z konsekwencjami. Jeśli chodzi o rodzaje błędów lekarskich, wyróżnia się błędy diagnostyczne, terapeutyczne, techniczne i organizacyjne.

 • Błędy diagnostyczne to te związane z postawieniem nieprawidłowego rozpoznania u pacjenta lub nierozpoznaniem choroby, która w gruncie rzeczy była.
 • Błędy terapeutyczne często wynikają z tych diagnostycznych, bo polegają na wdrożeniu nieprawidłowego leczenia lub skierowaniu na zabieg, który okazuje się niepotrzebny. Tu zaliczamy też niepouczenie pacjenta o zasadach stosowania leków czy przedłużanie porodu siłami natury, gdy są wskazania do cesarskiego cięcia.
 • Błąd techniczny dotyczy nieprawidłowego wykonania zabiegu chirurgicznego, pomylenia tożsamości pacjentów, pozostawienia przyrządów w ciele pacjenta.
 • Błąd organizacyjny dotyczy sytuacji zagubienia dokumentacji pacjenta, nieprawidłowego jej prowadzenia, zaniedbania dotyczącego uzupełniania zapasów leków czy nieposiadania odpowiedniego i sprawnego sprzętu.
 • Odszkodowanie za błąd medyczny w UK

  W Wielkiej Brytanii, aby można było domagać się odszkodowania za błąd medyczny, musi wystąpić jedno z następujących działań:

  • Musi zostać postawiona błędna diagnoza lub również błędnie stwierdzony jest jej brak
  • Dochodzi do błędu podczas zabiegu lub operacji chirurgicznej
  • Pacjent nie zostaje poinformowany o ryzyku związanym z leczeniem
  • Wdrożone zostaje nieprawidłowe leczenie lub dawkowanie
  • Zostają podane niewłaściwe leki

  Na tym nie koniec, bowiem w UK obowiązuje też zasada 4D, które oznaczają 4 przesłanki umożliwiające ubieganie się o odszkodowanie. Są to:

  • Duty – oznaczające, że do zdarzenia doszło w trakcie oficjalnej wizyty w placówce medycznej lub pobycie w szpitalu
  • Dereliction – do błędu medycznego doszło w wyniku nieprzestrzegania i standardów, których przestrzegania można było oczekiwać od personelu
  • Damages – pojawia się pogorszenie stanu zdrowia lub dodatkowe cierpienie w efekcie pomyłki
  • Direct Cause – należy stwierdzić związek przyczynowo-skutkowy między błędem a konsekwencjami

  Bywa to bardzo trudne, by powiązać negatywny stan zdrowia pacjenta z postępowaniem lekarza czy personelu medycznego. Dlatego sprawy odszkodowawcze tego typu trwają najdłużej. Pamiętajmy, że uzyskanie odszkodowania jest możliwe, ale z reguły po 3 latach sprawy się przedawniają. Co więcej, efekty błędów medycznych czasem dają o sobie znać dopiero po jakimś czasie. Oznacza to, że w takich sprawach szczególnie należy się zwrócić o pomoc do renomowanej kancelarii odszkodowawczej.

  materiał zewnętrzny

  Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

  Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

  Wspólny rodzinny wyjazd z pociechami wspaniale prezentuje się na kartach powieści i zdjęciach. Nie zawsze rzeczywistość maluje się tak różowo. Aby do maksimum wpłynąć na to, na co można wpływać i do minimum ograniczyć stres, jaki daje się przewidzieć przygotowaliśmy kilka wskazówek dla podróżnych.

  Dlaczego huśtawka jest kluczowym elementem wyposażenia klatki papugi?

  Dlaczego huśtawka jest kluczowym elementem wyposażenia klatki papugi?

  Papugi to aktywne ptaki, dlatego decydując się na zakup takiego pupila, koniecznie trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki. Oprócz przestronnej klatki warto zadbać także o atrakcyjne dla ptaka zabawki, dzięki którym będzie mógł harmonijnie się rozwijać i miło spędzać czas. Huśtawka dla papug jest jednym z obowiązkowych elementów pojawiających się w klatce, który umożliwia zabawę i stymulację umysłową ptaka.

  Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

  Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

  Plener ślubny w Tatrach to wyjątkowa okazja, aby połączyć możliwość wykonania sesji ślubnej ze zwiedzaniem polskich gór. Wybór Tatr jako miejsca na ślubną sesję zdjęciową to decyzja, dzięki której zyskacie nie tylko dostęp do malowniczego tła sesyjnego, ale również niezapomniane wrażenia, które z pewnością zapamiętacie na długo. Majestatyczne szczyty, krystalicznie czyste jeziora i bujna zieleń tatrzańskich dolin, tworzą scenerię, która dodaje przedsięwzięciu wyjątkowego charakteru. Co warto wiedzieć o plenerze ślubnym w Tatrach? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu!

  Często odwiedzane:


  Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


  Quizy o 194 krajach świata


  Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


  Rezerwy złotaFinanse:


  Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo