Czy za błąd lekarza w UK mogę dostać odszkodowanie?

artykuły, porady, zdrowie

błąd lekarza

Chyba każdemu zdarzyło się czasem doświadczyć lub chociaż słyszeć o sytuacji, gdy lekarz zdiagnozował pacjenta jako zdrowego, podczas gdy było odwrotnie lub, gdy orzekł chorobę, której w gruncie rzeczy nie było. Można też usłyszeć o leczeniu zdrowego zęba tylko dlatego, że został pomylony z tym obok z próchnicą. Bywa i gorzej, jeśli operuje się zdrowe organy.

Niezależnie od tego, czy błędy wynikają z niedbalstwa, błędnego rozumowania czy nadmiernej pewności siebie lekarza, jeśli doprowadziły u pacjenta do negatywnych skutków, ma on prawo do odszkodowania.

Błąd medyczny – jakie zdarzenia uprawniają do odszkodowania?

O jedną, spójną definicję błędu medycznego trudno. Najogólniej można powiedzieć o nim, jako o zdarzeniu związanym z naruszeniem przez lekarza obowiązujących i odnoszących się do najnowszej wiedzy naukowej i praktyki procedur. Zła diagnoza lekarska w UK wobec cudzego zdrowia i życia jest odpowiedzialnością personelu medycznego i powinno wiązać się z konsekwencjami. Jeśli chodzi o rodzaje błędów lekarskich, wyróżnia się błędy diagnostyczne, terapeutyczne, techniczne i organizacyjne.

 • Błędy diagnostyczne to te związane z postawieniem nieprawidłowego rozpoznania u pacjenta lub nierozpoznaniem choroby, która w gruncie rzeczy była.
 • Błędy terapeutyczne często wynikają z tych diagnostycznych, bo polegają na wdrożeniu nieprawidłowego leczenia lub skierowaniu na zabieg, który okazuje się niepotrzebny. Tu zaliczamy też niepouczenie pacjenta o zasadach stosowania leków czy przedłużanie porodu siłami natury, gdy są wskazania do cesarskiego cięcia.
 • Błąd techniczny dotyczy nieprawidłowego wykonania zabiegu chirurgicznego, pomylenia tożsamości pacjentów, pozostawienia przyrządów w ciele pacjenta.
 • Błąd organizacyjny dotyczy sytuacji zagubienia dokumentacji pacjenta, nieprawidłowego jej prowadzenia, zaniedbania dotyczącego uzupełniania zapasów leków czy nieposiadania odpowiedniego i sprawnego sprzętu.
 • Odszkodowanie za błąd medyczny w UK

  W Wielkiej Brytanii, aby można było domagać się odszkodowania za błąd medyczny, musi wystąpić jedno z następujących działań:

  • Musi zostać postawiona błędna diagnoza lub również błędnie stwierdzony jest jej brak
  • Dochodzi do błędu podczas zabiegu lub operacji chirurgicznej
  • Pacjent nie zostaje poinformowany o ryzyku związanym z leczeniem
  • Wdrożone zostaje nieprawidłowe leczenie lub dawkowanie
  • Zostają podane niewłaściwe leki

  Na tym nie koniec, bowiem w UK obowiązuje też zasada 4D, które oznaczają 4 przesłanki umożliwiające ubieganie się o odszkodowanie. Są to:

  • Duty – oznaczające, że do zdarzenia doszło w trakcie oficjalnej wizyty w placówce medycznej lub pobycie w szpitalu
  • Dereliction – do błędu medycznego doszło w wyniku nieprzestrzegania i standardów, których przestrzegania można było oczekiwać od personelu
  • Damages – pojawia się pogorszenie stanu zdrowia lub dodatkowe cierpienie w efekcie pomyłki
  • Direct Cause – należy stwierdzić związek przyczynowo-skutkowy między błędem a konsekwencjami

  Bywa to bardzo trudne, by powiązać negatywny stan zdrowia pacjenta z postępowaniem lekarza czy personelu medycznego. Dlatego sprawy odszkodowawcze tego typu trwają najdłużej. Pamiętajmy, że uzyskanie odszkodowania jest możliwe, ale z reguły po 3 latach sprawy się przedawniają. Co więcej, efekty błędów medycznych czasem dają o sobie znać dopiero po jakimś czasie. Oznacza to, że w takich sprawach szczególnie należy się zwrócić o pomoc do renomowanej kancelarii odszkodowawczej.

  materiał zewnętrzny

  Średnie walizki podróżne – warto je mieć, by podróżować komfortowo

  Średnie walizki podróżne – warto je mieć, by podróżować komfortowo

  Coraz częściej ludzie na całym świecie, w tym także i w Polsce, podróżują dalej i dalej. Prym wiedzie tutaj transport lotniczy oraz kolejowy, choć wiele osób lubi korzystać z własnych samochodów albo przewozów autokarowych. Warto tutaj z pewnością zainwestować w dobrej jakości torby podróżne np. walizki średniej wielkości.

  Pasta do butów − jaką wybrać i jak jej używać?

  Pasta do butów − jaką wybrać i jak jej używać?

  Najbardziej tradycyjnym, najpopularniejszym i kluczowym preparatem do pielęgnacji obuwia jest pasta do butów. W szczególności, jeśli chodzi o buty ze skóry naturalnej, obuwie eleganckie, tzw. wizytowe. Na gładkiej, błyszczącej powierzchni skóry widać każde zabrudzenie, zmatowienie i zadrapanie, więc niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja, by wybrane buty stanowiły wartościowe uzupełnienie stylizacji na wyjście do teatru, szkolną uroczystość czy jubileuszową galę w pracy.