Czy za błąd lekarza w UK mogę dostać odszkodowanie?

porady, zdrowie

błąd lekarza

Chyba każdemu zdarzyło się czasem doświadczyć lub chociaż słyszeć o sytuacji, gdy lekarz zdiagnozował pacjenta jako zdrowego, podczas gdy było odwrotnie lub, gdy orzekł chorobę, której w gruncie rzeczy nie było. Można też usłyszeć o leczeniu zdrowego zęba tylko dlatego, że został pomylony z tym obok z próchnicą. Bywa i gorzej, jeśli operuje się zdrowe organy.

Niezależnie od tego, czy błędy wynikają z niedbalstwa, błędnego rozumowania czy nadmiernej pewności siebie lekarza, jeśli doprowadziły u pacjenta do negatywnych skutków, ma on prawo do odszkodowania.

Błąd medyczny – jakie zdarzenia uprawniają do odszkodowania?

O jedną, spójną definicję błędu medycznego trudno. Najogólniej można powiedzieć o nim, jako o zdarzeniu związanym z naruszeniem przez lekarza obowiązujących i odnoszących się do najnowszej wiedzy naukowej i praktyki procedur. Zła diagnoza lekarska w UK wobec cudzego zdrowia i życia jest odpowiedzialnością personelu medycznego i powinno wiązać się z konsekwencjami. Jeśli chodzi o rodzaje błędów lekarskich, wyróżnia się błędy diagnostyczne, terapeutyczne, techniczne i organizacyjne.

 • Błędy diagnostyczne to te związane z postawieniem nieprawidłowego rozpoznania u pacjenta lub nierozpoznaniem choroby, która w gruncie rzeczy była.
 • Błędy terapeutyczne często wynikają z tych diagnostycznych, bo polegają na wdrożeniu nieprawidłowego leczenia lub skierowaniu na zabieg, który okazuje się niepotrzebny. Tu zaliczamy też niepouczenie pacjenta o zasadach stosowania leków czy przedłużanie porodu siłami natury, gdy są wskazania do cesarskiego cięcia.
 • Błąd techniczny dotyczy nieprawidłowego wykonania zabiegu chirurgicznego, pomylenia tożsamości pacjentów, pozostawienia przyrządów w ciele pacjenta.
 • Błąd organizacyjny dotyczy sytuacji zagubienia dokumentacji pacjenta, nieprawidłowego jej prowadzenia, zaniedbania dotyczącego uzupełniania zapasów leków czy nieposiadania odpowiedniego i sprawnego sprzętu.
 • Odszkodowanie za błąd medyczny w UK

  W Wielkiej Brytanii, aby można było domagać się odszkodowania za błąd medyczny, musi wystąpić jedno z następujących działań:

  • Musi zostać postawiona błędna diagnoza lub również błędnie stwierdzony jest jej brak
  • Dochodzi do błędu podczas zabiegu lub operacji chirurgicznej
  • Pacjent nie zostaje poinformowany o ryzyku związanym z leczeniem
  • Wdrożone zostaje nieprawidłowe leczenie lub dawkowanie
  • Zostają podane niewłaściwe leki

  Na tym nie koniec, bowiem w UK obowiązuje też zasada 4D, które oznaczają 4 przesłanki umożliwiające ubieganie się o odszkodowanie. Są to:

  • Duty – oznaczające, że do zdarzenia doszło w trakcie oficjalnej wizyty w placówce medycznej lub pobycie w szpitalu
  • Dereliction – do błędu medycznego doszło w wyniku nieprzestrzegania i standardów, których przestrzegania można było oczekiwać od personelu
  • Damages – pojawia się pogorszenie stanu zdrowia lub dodatkowe cierpienie w efekcie pomyłki
  • Direct Cause – należy stwierdzić związek przyczynowo-skutkowy między błędem a konsekwencjami

  Bywa to bardzo trudne, by powiązać negatywny stan zdrowia pacjenta z postępowaniem lekarza czy personelu medycznego. Dlatego sprawy odszkodowawcze tego typu trwają najdłużej. Pamiętajmy, że uzyskanie odszkodowania jest możliwe, ale z reguły po 3 latach sprawy się przedawniają. Co więcej, efekty błędów medycznych czasem dają o sobie znać dopiero po jakimś czasie. Oznacza to, że w takich sprawach szczególnie należy się zwrócić o pomoc do renomowanej kancelarii odszkodowawczej.

  materiał zewnętrzny

  Czarter jachtów – jak to działa?

  Czarter jachtów – jak to działa?

  Mało kto posiada własny jacht. Nie oznacza to jednak, że nie możemy z nich korzystać – czarter jachtów to rozwiązanie, które umożliwi nam wypożyczenie jachtu i odbycie wspaniałego rejsu. Jak działa taki wynajem jachtów i o czym warto wiedzieć, zanim się na to zdecydujemy?

  Nauka języków obcych? Tylko u najlepszych

  Nauka języków obcych? Tylko u najlepszych

  Wybór dodatkowej nauki języka obcego to dziś trudna sprawa – na rynku jest wiele szkół i szeroka oferta organizatorów wyjazdów językowych. Jak zatem zdecydować, który będzie najbardziej odpowiedni? Przede wszystkim warto przeanalizować opinie kursantów oraz doświadczenie danej placówki. Wybierając kursy Atas, można być pewnym, że poznamy naukę języków w zupełnie nowym wydaniu.

  Ogrzewanie domu gazem propan – zalety rozwiązania oraz elementy instalacji

  Ogrzewanie domu gazem propan – zalety rozwiązania oraz elementy instalacji

  Ogrzewanie propanem to niezwykle wygodny sposób na zapewnienie ciepła w budynku. Jest ono doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które chcą ogrzewać wnętrze gazem, a zarazem nie mają możliwości podłączenia obiektu do sieci. Jakie zbiorniki są niezbędne do ogrzewania propanem i jakie są zalety takiego źródła ciepła?

  Jak przechowywać i podawać nalewki?

  Jak przechowywać i podawać nalewki?

  Produkujesz wina lub nalewki i chciałbyś zadbać o odpowiednie przechowywanie swoich trunków? Poniżej znajdziesz najlepsze rodzaje butelek na nalewki, na pewno wybierzesz coś dla siebie i przy okazji pogłębisz swoją wiedzę na ten temat.