Depresje i myśli samobójcze u uczniów — jak rozpoznawać?

dzieci, nauka, zdrowie

Depresje i myśli samobójcze u uczniów

Ilość prób samobójczych i samobójstw dokonanych wśród dzieci i młodzieży z roku na rok się zwiększa. Skala problemu jest jeszcze większa, niż pokazują statystyki. Ogromna liczba prób samobójczych nie zostaje nigdzie zgłoszona. Badacze szacują, że liczba prób samobójczych może być nawet 10-15 razy większa niż pokazują aktualne dane. Dowiedz się, jak rozpoznawać u uczniów myśli samobójcze oraz depresję.

Jakie mogą być objawy depresji i myśli samobójczych u uczniów?

Jedną z kompetencji kluczowych w szkole jest umiejętność rozpoznawania uczniów zagrożonych depresją i myślami samobójczymi. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim podstawowe kryteria diagnostyczne. Ryzyko występowania tego rodzaju zaburzeń drastycznie rośnie, jeśli u ucznia można zaobserwować:

  • obniżony nastrój oraz samoocenę,
  • mniejszą ilość energii lub zmęczenie,
  • rozdrażnienie oraz osłabienie koncentracji,
  • zaburzenia snu, apetytu oraz niechęć.

Na uwagę zasługuje również często nieobecny wzrok na zajęciach, odsuwanie się od rówieśników czy unikanie skupiania na sobie uwagi. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na e-szkoleniach dla szkół w Białymstoku lub na stronie https://ecrklex.pl/.

W jaki sposób można ograniczać skalę problemu w szkole?

Podstawową kwestią, która może wspomóc starania nauczycieli o rozpoznawanie uczniów zagrożonych depresją czy samobójstwem, jest wdrożenie zagadnienia w program profilaktyczno-wychowawczy szkoły. Warto podjąć także współpracę z fundacjami zajmującymi się zagadnieniami z obszaru suicydologii oraz pozostawać czujnym na wszelkie sygnały świadczące o zwiększonym ryzyku występowania depresji lub myśli samobójczych. W szkole często uczniowie przejawiający te lub podobne symptomy są uważani za niezaangażowanych i niezainteresowanych nauką szkolną, co może być dodatkowym zarzewiem konfliktów pomiędzy uczniem i nauczycielem lub czynnikiem, który jeszcze bardziej pogorszy stan emocjonalny ucznia.

Ciekawostki dotyczące profilaktyki samobójstw i depresji w szkole

  • Zaburzenia depresyjne mogą stanowić przyczynę samobójstw w 60-80% przypadków.
  • Dzieci i młodzież w wieku rozwojowym są kilkukrotnie bardziej narażone na samobójstwo niż osoby dorosłe.
  • Jedną z najlepiej ocenianych metod profilaktycznych dotyczących samobójstw jest Telefon Zaufania.
  • Według WHO samobójstwa są drugą najczęstszą przyczyną zgonów osób w wieku 15-29 lat.
  • Jednym z czynników ryzyka samobójstwa oprócz obniżonej samooceny, może być zbyt wysoka samoocena u dziecka.

materiał zewnętrzny

Z czym warto łączyć suplementację witaminy C?

Z czym warto łączyć suplementację witaminy C?

Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, jest jednym z niewielu składników odżywczych, które zdobyły status prawdziwej ikony zdrowego stylu życia. To niezwykle ważna substancja, która pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. Od wsparcia układu odpornościowego po produkcję kolagenu, witamina C zdobyła uznanie jako „cudowne dziecko” witamin. Niemniej jednak, aby jej działanie było maksymalnie skuteczne, warto dowiedzieć się, z czym warto ją łączyć. W tym artykule odkryjemy fascynujące możliwości synergii witaminy C z innymi składnikami odżywczymi.

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Wspólny rodzinny wyjazd z pociechami wspaniale prezentuje się na kartach powieści i zdjęciach. Nie zawsze rzeczywistość maluje się tak różowo. Aby do maksimum wpłynąć na to, na co można wpływać i do minimum ograniczyć stres, jaki daje się przewidzieć przygotowaliśmy kilka wskazówek dla podróżnych.

Najlepsi urolodzy z Warszawy i okolic – znakomite specjalistyczne usługi

Najlepsi urolodzy z Warszawy i okolic – znakomite specjalistyczne usługi

Urologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowego oraz męskiego układu płciowego. Urolog może pomóc w przypadku problemów z oddawaniem moczu, bólu w okolicy nerek, pęcherza lub prostaty, kamicy nerkowej, nowotworów, infekcji, zaburzeń erekcji, stulejki, nietrzymania moczu i wielu innych dolegliwości.

Tężnia solankowa: Odkryj źródło zdrowia i relaksu w sercu przyrody

Tężnia solankowa: Odkryj źródło zdrowia i relaksu w sercu przyrody

Tężnia solankowa, to miejsce, gdzie siła natury łączy się z dobroczynnym wpływem solanki na zdrowie. Od lat tężnie solankowe cieszą się popularnością jako naturalne ośrodki rekreacji i poprawy kondycji zdrowotnej. W Polsce, tężnie solankowe stają się symbolem harmonii między człowiekiem a przyrodą, oferując unikalne doświadczenia relaksacyjne i korzyści zdrowotne. W tym artykule pragniemy przewodniczyć Cię przez fascynujący świat tężni solankowych, gdzie oddech świeżego powietrza, bogactwo mikroelementów solanki i malownicze otoczenie tworzą doskonałą równowagę dla Twojego ciała i ducha.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

pielgrzymka

Sprawdź: www.misjatravel.pl


Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo