Dlaczego warto kupić kajak dmuchany zamiast twardego?

artykuły, porady, Rekreacja, Sprzęt turystyczny

kajak dmuchany

Wszyscy miłośnicy sportów wodnych wiedzą doskonale jaki sprzęt pływacki mają do wyboru, z pewnością znają standardowe kajaki twarde i słyszeli o kajakach dmuchanych. Jeżeli stoimy przed wyborem nowego sprzętu kajakarskiego, warto, abyśmy poznali wszystkie za i przeciw dotyczące kajaka twardego i kajaka pompowanego. Obecnie w każdym sklepie sportowym znajdziemy oba te produkty, a każdy z producentów będzie zachwalał swój jako najlepszy i najwygodniejszy kajak do pływania po różnego rodzaju akwenach wodnych. Warto zatem zastanowić się, czy różnią się poszczególne modele kajaków twardych od ich młodszych konkurentów, czyli kajaków pompowanych.

Kajak twardy i jego charakterystyka

Do najstarszych, a tym samym najbardziej znanych kajaków wodnych, zaliczamy wciąż i niezmiennie kajaki twarde. Są one oceniane jako wyjątkowo mocne i niezawodne, a to wszystko za sprawą surowca, z którego zostały wykonane. Kajaki twarde produkowane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, zwanego polietylenem. Te kajaki mają wysoką renomę i cieszą się niesłabnącą popularnością, albowiem są wykonane z tworzywa odpornego na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, mimo tego, że są to kajaki twarde, nie są one zbyt ciężkie. Standardowo kajak twardy może ważyć od 25 do 30 kilogramów.

Jak sama nazwa wskazuje, kajaki twarde są sztywne i tym samym równie sztywno i stabilnie utrzymują się na wodzie. Dzięki odpowiedniej budowie zyskują dużą prędkość i zwrotność, co dodatkowo dodaje im atutów i sprawia, że są wyjątkowo chętnie wybierane przez zawodowych kajakarzy.

Ze względu na swoje zalety i praktycznie żadne wady, kajak twardy jest wyjątkowo popularny wśród wszystkich kajakarzy. Jego jedyną, ale niepodważalną wadą jest utrudniony transport. Aby przewieźć kajak twardy nad zbiornik wodny, potrzebujemy samochodu wyposażonego w specjalny bagażnik, na którym będziemy mieli możliwość umieścić konstrukcję o długości około 5 metrów.

Jakie zalety posiada kajak dmuchany Aqua – Marina Tomahawk?

Jak sama nazwa wskazuje, kajak pneumatyczny jest konstrukcją dmuchaną, toteż dużo osób sądzi, że jest on przez to mniej stabilny oraz zdecydowanie mniej wytrzymały na uszkodzenia. Tutaj trzeba rozwiać wszelkie wątpliwości i powiedzieć jasno, że kajak Aqua – Marina Tomahawk to najwyższej jakości sprzęt pływacki, który dzięki posiadaniu kilku warstw oraz zwartej konstrukcji jest tak samo zwrotny i wytrzymały, jak jego starszy odpowiednik, jakim jest kajak twardy. Mimo że kajak dmuchany jest produkowany z PVC, jego kilku warstwowość sprawia, że jest elastyczny i wytrzymały na wiele uszkodzeń. Nawet jeżeli zostanie uszkodzony, to kolejne warstwy pozostaną bez szwanku i spokojnie będzie można w nim płynąć dalej. Odpowiednio pompowany kajak pneumatyczny jest tak samo sztywny i mocny jak kajak twardy, osiągając przy tym równie dużą prędkość i dobrą zwrotność.

Dlaczego kajak pompowany jest lepszy od kajaka twardego?

Jeżeli zdecydujemy się na kajak pompowany i wyposażymy się w dobrą pompkę oraz plecak do jego przenoszenia, będziemy mogli niemalże z każdego punktu brzegowego rzeki bądź jeziora rozpocząć swój spływ. Transport kajaka pompowanego jest zdecydowanie mniej skomplikowany, tutaj wystarczy tylko porządny bagażnik. Dodatkowo możemy liczyć na równie dobry produkt, co tradycyjny kajak twardy. Kajaki pneumatyczne, szczególnie kajak typu Aqua – Marina Tomahawk, osiągają dobrą szybkość, są bezpieczne i zwrotne, ale nie wywrotne. Dzięki właściwej konstrukcji i profesjonalnej budowie kajaki pompowane poradzą sobie z najtrudniejszymi odcinkami rzecznymi, gdzie trzeba wykazać się dobrą zwinnością i sprytem.

Jak widzimy kajaki twarde i kajaki pompowane mają podobną jakość i mimo iż starsze ich odpowiedniki mają tradycję i bogatą historię, kajaki pompowane równie dobrze sprawują się na każdym zbiorniku wodnym, dorównując szybkością i równie dobrą sterownością. Dodatkowo kajaki pompowane są praktyczniejsze, można je przewozić w każdym rodzaju bagażniku, a nawet w odpowiednim plecaku, dzięki czemu pozwala pływać po niezbadanych terenach, gdzie samochód osobowy nie da rady wjechać.

materiał zewnętrzny

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Letnie dni to czas radości, słońca i beztroskich przygód na świeżym powietrzu. Aby zapewnić naszym maluchom odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi i dodatkowo podkreślić ich styl, warto postawić na niezwykle praktyczny i modny dodatek — kapelusz chłopięcy. W tym artykule odkryjemy, dlaczego kapelusz dla chłopca to must-have każdego małego gentlemana na lato, jakie są najmodniejsze warianty tego dodatku oraz jak nosić go z klasą i swobodą, dzięki poradom dla stylowych mam.

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Multicooker to idealne urządzenie właściwie dla każdego – sprawdza się w małych i większych kuchniach. W mniejszych pomieszczeniach nie zabiera miejsca, zastępując kilka urządzeń, niezbędnych w kuchni. Wyposażony w intuicyjny wyświetlacz multicooker wprowadzi Cię w świat kuchni, jakiego jeszcze nie znasz.