Dlaczego warto wybrać się na wyjazd survivalowy?

porady, Rekreacja

wyjazd survivalowy

Survival powoli przestaje być postrzegany jako ekstremalna forma spędzania czasu w plenerze. Traktuje się go bardziej jako szansę na zdobycie praktycznych umiejętności, a nawet pomysł na przyjemną rekreację. Kiedy i dlaczego warto skorzystać z wyjazdów survivalowych? Poniżej opisujemy ich największe zalety.

Czym jest survival – różne formy szkoły przetrwania

Jako survival, inaczej sztukę przetrwania, rozumiemy szereg umiejętności, które pozwalają przetrwać w ekstremalnie trudnych warunkach, z dala od ludzkich siedlisk. Wyjazdy tego typu mają za zadanie nauczyć uczestników, jak poradzić sobie w nietypowych sytuacjach, korzystając z dostępnych zasobów naturalnych. Kluczowe w tym przypadku bywa zdobywanie pożywienia i wody pitnej, budowanie schronienia czy nawigacja w nieznanym terenie.

Survival potrafi jednak przyjmować różne formy – w zależności od potrzeb osób, które się na niego wybierają. W najbardziej radykalnych wariantach zakłada radzenie sobie bez dostępu do jakichkolwiek narzędzi. W mniej restrykcyjnych dopuszcza zabranie podstawowego wyposażenia i prowiantu, do znalezienia choćby na stronie: Karaluch.com.pl. W tym przypadku bardziej przypomina on bushcraft.

Dlaczego warto zdecydować się na survival – cztery największe korzyści

Wyjazdy survivalowe potrafią być wielką przygodą, która przynosi szereg korzyści dla użytkowników. Zanim podejmie się decyzję o wzięciu udziału w takiej eskapadzie, warto poznać te najważniejsze zalety.

Zdobywanie praktycznych umiejętności potrzebnych do przetrwania w plenerze

Przebywanie na łonie natury czy biwakowanie wymaga zdobycia podstawowych umiejętności. Wiąże się to z zadbaniem o komfort i bezpieczeństwo wszystkich uczestników wyjazdu. Survival pozwala dowiedzieć się, jak zdobywać pożywienie (zbieranie roślin w lesie, łowienie ryb etc.), oczyszczać wodę do picia, rozpalać ogień, udzielać pierwszej pomocy czy przygotowywać schronienie z pomocą narzędzi lub bez nich. Bez tej wiedzy trudno byłoby poradzić sobie w trakcie biwakowania z dala od cywilizacji.

Wypoczynek na świeżym powietrzu i budowanie kondycji fizycznej

Wędrowanie po nieznanym terenie to także szansa na zbudowanie lepszej kondycji fizycznej. Survival zazwyczaj realizuje się w lasach, jaskiniach czy na górskich szlakach – w oddaleniu od ludzkich siedlisk, bez elektroniki i stresów dnia codziennego. Tak zdobywa się praktyczne umiejętności oraz wiedzę na temat świata wokół. To wpływa korzystnie na nastrój, sprawność fizyczną oraz samopoczucie.

Wyjazdy dla niemal każdego

Szeroki wachlarz rodzajów wyjazdów survivalowych sprawia, że każdy może znaleźć opcję dla siebie. Mniej wymagające eskapady sprawdzają się dla par, rodzin z dziećmi czy nastolatków. Bardziej ekstremalne mogą stać się niezapomnianą przygodą dla doświadczonych miłośników sportów ekstremalnych i sztuki przetrwania za wszelką cenę. Wyjazdy nastawione na działanie w terenie chętnie wykorzystuje się też jako alternatywny pomysł na integrację dla pracowników firmy.

Dodatkowe umiejętności przydatne w życiu

Nie zapominajmy także o tym, że wyjazdy survivalowe pozwalają zdobyć szereg umiejętności, które wykorzystuje się na co dzień. Mowa o kompetencjach miękkich, jak działanie pod presją czasu, zarządzanie grupą, rozdzielanie obowiązków, podejmowanie decyzji w trudnych sytuacjach. Ułatwia to funkcjonowanie w domu lub biurze – nie tylko w razie wystąpienia sytuacji ekstremalnych.

Szkoła przetrwania – pomysł na wyjazd dla Ciebie?

Survival to szczególny typ wyjazdów w plener, który potrafi jednak przynieść wiele korzyści – zyskuje się umiejętności do przetrwania w trudnych warunkach, ale też praktyczne kompetencje do codziennego wykorzystania. Da się poszerzyć wiedzę na temat przyrody, ale też przyjemnie spędzić czas z przyjaciółmi czy rodziną. Może to opcja też dla Ciebie?

materiał zewnętrzny

10 ciekawostek o sportach w Botswanie

10 ciekawostek o sportach w Botswanie

Zbiór informacji i ciekawostek o sportach w Botswanie (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Choć piłka nożna cieszy się dużą popularnością, to lekkoatletyka przynosi Botswanie największe sukcesy na arenie międzynarodowej.

17 ciekawostek o pracy w Holandii

17 ciekawostek o pracy w Holandii

Zbiór informacji i ciekawostek o pracy w Holandii (zarobki, czas pracy, wiek emerytalny itd.). Holandia stosuje progresywny system podatkowy, gdzie stawki wynoszą od 9,5% do 49,5% w zależności od dochodu.

25 ciekawostek o historii Peru

25 ciekawostek o historii Peru

Zbiór informacji i ciekawostek o historii Peru (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia). Na terenach dzisiejszego Peru istniały jedne z najstarszych cywilizacji w obu Amerykach.

21 ciekawostek o gospodarce i finansach Węgier

21 ciekawostek o gospodarce i finansach Węgier

Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Węgier (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Węgry planują budowę dwóch nowych reaktorów jądrowych, a energia słoneczna stanowiła 88% produkcji energii odnawialnej w 2023 roku.