Dortmund ciekawostki

ciekawostki, miasta, Niemcy

Dortmund

Dortmund jest ósmym największym miastem w Niemczech (pod względem powierzchni). Znajduje się w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg.

Powierzchnia: 280,71 km²

Populacja: 587 696 (2021)

Współrzędne: 51°31′N 7°28′E

Dortmund ciekawostki


1. Pierwsze pisemne wzmianki o mieście pochodzą z 880 roku. Nazywało się Throtmanni.

2. Od XIII do XIV wieku było to główne miasto nad Renem.

3. 12 marca 1945 roku, podczas nalotów bombowych, zniszczonych zostało 98% budynków w centrum miasta. W ataku brało udział aż 1 100 samolotów.

4. Dortmund jest drugim po Monachium największym producentem piwa w Europie. Na terenie miasta znajduje się aż 6 browarów.

5. Miasto podzielone jest na 62 dzielnice.

6. W 1961 roku Dortmund zamieszkiwało ponad 650 000 osób.

7. W Dortmundzie jest jeden z najbardziej utytułowanych niemieckich klubów piłkarskich – Borussia Dortmund.

8. Miastami partnerskimi Dortmundu są: Amiens (Francja), Buffalo (Stany Zjednoczone), Leeds (Wielka Brytania), Netanja (Izrael), Nowy Sad (Serbia), Rostów nad Donem (Rosja), Trabzon (Turcja), Xi’an (Chiny), Zwickau (Niemcy).

9. W Dortmundzie mieszka ponad 10 000 Polaków.

10. Baza noclegowa w Dortmundzie liczy około 1,5 mln miejsc.

Autor: Mati

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

Mont Blanc ciekawostki

Mont Blanc ciekawostki

Mont Blanc to najwyższy szczyt Alp i Europy Zachodniej, wznoszący się na wysokość 4 808,7 m n.p.m. Jakie są główne zagrożenia dla alpinistów zdobywających Mont Blanc? Jaka średnia temperatura jest na szczycie Mont Blanc?

Archipelag Malajski ciekawostki

Archipelag Malajski ciekawostki

Archipelag Malajski jest największym archipelagiem na Ziemi pod względem powierzchni. Jakie państwa znajdują się na obszarze Archipelagu Malajskiego? Ile osób mieszka na archipelagu Malajskim?

Stan Kalifornia

Stan Kalifornia

Kalifornia to najludniejszy stan USA, położony na zachodnim wybrzeżu. Kalifornia jest nazywana “Złotym Stanem” (Golden State), co odnosi się do gorączki złota z 1849 roku. Z jakimi stanami graniczy Kalifornia?

Stan Iowa

Stan Iowa

Iowa to stan położony w środkowej części USA, słynący z malowniczych krajobrazów, rolnictwa i hodowli, a także z unikalnej kultury i tradycji związanych z życiem wiejskim.