Edmonton ciekawostki

ciekawostki, Kanada, miasta

Edmonton

Edmonton jest piątym co do wielkości miastem w Kanadzie. Znajduje się w zachodniej części kraju, blisko gór Skalistych.

Powierzchnia: 684,4 km²

Populacja: 1 400 000 (2021)

Współrzędne: 53°32′50″N 113°30′02″W

Edmonton ciekawostki


1. Nazwa miasta pochodzi od miasta Edmonton w Wielkiej Brytanii, z którego pochodził sir Jamesa Wintera Lake’a, jeden z założycieli miasta.

zobacz: Wielka Brytania ciekawostki

2. Miasto nazywane jest “Bramą na Północ” ze względu na swoje strategiczne położenie jako węzeł transportowy do północnych obszarów Kanady.

3. Edmonton jest stolicą prowincji Alberta w Kanadzie.

4. W Edmonton znajduje się West Edmonton Mall, kiedyś największe centrum handlowe na świecie (największe w Ameryce Północnej). Jest w nim ponad 800 sklepów, park wodny, park rozrywki, wielkie akwarium i lodowisko.

zobacz: 10 największych centr handlowych

5. Edmonton jest siedzibą prestiżowego University of Alberta, założonego w 1908 roku. Uczelnia ta zajmuje wysokie pozycje w rankingach światowych.

6. W mieście znajduje się Fort Edmonton Park, który jest największym parkiem historycznym w Kanadzie. Park ten odtwarza życie w różnych okresach historycznych Edmonton.

zobacz: Kanada ciekawostki

7. W Edminton znajduje się ogród botaniczny – Muttart Conservatory, który składa się z czterech szklanych piramid. Każda piramida prezentuje inne ekosystemy, takie jak tropikalny, aridny, umiarkowany oraz wystawa sezonowa.

8. Miasto przecina rzeka Saskatchewan Północna, która jest częścią systemu rzecznego Saskatchewan.

9. Edmonton jest domem dla drużyny hokejowej Edmonton Oilers, która gra w lidze NHL. Oilers zdobyli Puchar Stanleya pięć razy w 1984, 1985, 1987, 1988 i 1990 roku.

zobacz: Hokej ciekawostki

10. W dniu przesilenia letniego, długość dnia w Edmonton wynosi prawie 17 godzin.

11. W pobliżu Edmonton znajduje się Elk Island National Park, park narodowy słynący z ochrony dzikiej przyrody, w tym bizony, łosie, jelenie oraz różnorodne gatunki ptaków.

12. W mieście znajduje się Art Gallery of Alberta, która posiada ponad 6 000 dzieł sztuki.

14. W Edmonton występuje unikalny układ dróg oparty na systemie siatki, który ułatwia nawigację po mieście.

15. High Level Bridge to jedna z ikon miasta. Most został zbudowany w 1912 roku i łączy dwie części miasta po obu stronach rzeki Saskatchewan Północnej. Jest to również jeden z najdłuższych mostów żelaznych w Kanadzie.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

Stan Dakota Południowa

Stan Dakota Południowa

Dakota Południowa to stan położony w środkowo-zachodniej części USA, słynący z malowniczych krajobrazów, w tym gór, rzek i jezior, a także bogatej historii związanej z kulturą indiańską i kolonialnymi czasami.

Stan Connecticut

Stan Connecticut

Connecticut to niewielki stan w północno-wschodniej części USA, słynący z pięknych nadmorskich miasteczek, bogatej historii związanej z kolonialnymi czasami oraz wysokiego poziomu życia i edukacji.

Stan Arkansas

Stan Arkansas

Arkansas to stan położony w południowo-środkowej części USA, znanym z pięknych krajobrazów, górskich szlaków turystycznych, a także bogatej historii związanej z wojną secesyjną.

Brazylia ciekawostki – część 6

Brazylia ciekawostki – część 6

Najdłuższą jaskinią w Brazylii jest Boavista. Ma 114 km. Brazylia drugim najbardziej zalesionym krajem na świecie (powierzchnia lasów: 477 698 000 ha). Na plaży w Copacabana 31 grudnia 1994 roku zorganizowany został koncert sylwestrowy, który zgromadził ponad 3 500 000 osób.