Ekspertyza budowlana – najważniejsze informacje w pigułce

W ogólnym znaczeniu ekspertyza to zespół czynności badawczych zlecony przez organ procesowy a prowadzony przez specjalistę (biegłego) w danej dziedzinie. Celem ekspertyzy jest otrzymanie opinii, która m.in. pełni funkcję dowodu w postępowaniu. Szerszym kręgom społecznym ekspertyzy kojarzą się przede wszystkim z kryminalistyką, medycyną, psychologią czy psychiatrią. Jednak budownictwo to dziedzina ludzkiej działalności, w której także przeprowadza się ekspertyzy, tzw. ekspertyzy budowlane. Czego one dotyczą i co zawierają? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć na łamach dzisiejszego wpisu.
Czego dotyczy ekspertyza budowlana?
Ekspertyza budowlana to inaczej rzecz ujmując badanie stanu technicznego budynku, zakończone wydaniem specjalnego dokumentu poświadczającego rzeczywisty i aktualny stan techniczny obiektu, dopuszczając go tym samym (bądź nie) do bezpiecznego użytkowania przez ludzi. Ekspertyza techniczna budynku łączy się ściśle z oględzinami całego obiektu, jego wyposażenia, jak również instalacji. W trakcie jej prowadzenia badane są poszczególne elementy konstrukcyjne fundamentów, ścian, stropów, elewacji, dachu, a także części, na które wskazują potencjalne uszkodzenia obiektu. Każda ekspertyza techniczna stanu budynku musi zawierać także właściwe obliczenia i pomiary oraz wskazywać na przyczyny ewentualnych nieprawidłowości i możliwe działania naprawcze, które można przeprowadzić w nieodległej przyszłości. Należy oczywiście w tym miejscu zaznaczyć, że zakres i szczegółowość ekspertyzy budowlanej uzależniony jest oczywiście w głównej mierze od potrzeb zlecającego jej wykonanie.
Współcześnie ekspertyza stanu technicznego budynku wykorzystywana jest przede wszystkim przez sąd, prokuraturę, policję oraz inspektora nadzoru budowlanego, jako oficjalny dowód w prowadzonych sprawach karnych z zakresu prawa cywilnego czy prawa budowlanego.
Polskie prawo jasno określa, że ekspertyzę budowlaną sporządzać może jedynie rzeczoznawca budowlany, który posiada nieograniczone uprawnienia z zakresu budownictwa, pełniąc samodzielną funkcję techniczną. Przy wymagających ekspertyzach nieocenionym plusem jest doświadczenie rzeczoznawcy w sporządzaniu opinii, a także w dziedzinie, obejmującej jego uprawnienia budowlane.
Co powinna zawierać ekspertyza budowlana?
Ekspertyza budowlana to dokument, z którego można wyciągnąć bardzo wiele istotnych informacji w temacie samego stanu technicznego budynku, jak również zaleceń odnoszących się do ewentualnej modernizacji, rozbudowy czy zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego. Wynika to z faktu, że ekspertyza techniczna budynku, zawiera w sobie:
- opis przedmiotu badania i celu, któremu ma ono służyć,
- szczegółowy opis badanych elementów i rozwiązań konstrukcyjnych budynku, jego wymiary, materiały użyte do jego wzniesienia, itp.,
- dokładny opis sposobu posadowienia fundamentów, konstrukcji ścian, stropu oraz dachu,
- opis dokonanych podczas badania odkrywek,
- precyzyjną dokumentację rysunkową i fotograficzną poddanych analizie elementów,
- rzetelne obliczenia dopuszczalnych obciążeń elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego, tj. fundamenty, ściany, nadproża, belki, czy stropy,
- szczegółowe wnioski z badania, obejmujące m.in.: ocenę całościowego stanu budynku i jego możliwości dalszego użytkowania bądź planowanej modernizacji, ocenę stanu wszystkich instalacji, opis ewentualnych uszkodzeń i ocenę ich przyczyn, wytyczne dotyczące koniecznych ingerencji, np. napraw, wzmocnień, osuszenia, ocieplenia i sposobów ich wykonania.
Jaki jest koszt ekspertyzy budowlanej?
Koszt przeprowadzenia, sporządzenia i wydania ekspertyzy stanu technicznego budynku jest uzależniony od warunków jej przygotowania. Jej końcową cenę kształtuje m.in.: szybkość wykonania badania, gabaryty budynku, jego usytuowanie i lokalizacja, stopień zniszczeń, a także rodzaj prowadzonych ekspertyz i danych, które mają znaleźć się w końcowym dokumencie. Cena badania stanu technicznego budynku uzależniona jest również od ilości tzw. wyjazdów eksperckich rzeczoznawcy budowlanego oraz zatrudnienia dodatkowych specjalistów, w przypadku bardziej skomplikowanych analiz. Ostateczny koszt przedsięwzięcia wzrasta również w momencie, gdy kontrola uszkodzeń obiektu wymaga prac odkrywkowych czy naprawy elementów uszkodzonych podczas oględzin. Uśredniając, prosta ekspertyza budowlana małego domu jednorodzinnego może oscylować w okolicach tysiąca złotych. Z kolei ekspertyza techniczna biurowca czy galerii handlowej to już koszt rzędu kilku, czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Więcej informacji na temat ekspertyzy budowlanej możecie znaleźć na stronie internetowej firmy Metris (https://www.metris.com.pl/p/77,inwentaryzacja_zabudowy), która specjalizuje się w geotechnice oraz monitoringu konstrukcji!
materiał zewnętrzny
25 ciekawostek o gospodarce i finansach Luksemburgu
Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Luksemburgu (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Czy wiecie, że… Luksemburg jest drugim największym centrum funduszy inwestycyjnych na świecie, zaraz po Stanach Zjednoczonych.
20 ciekawostek o społeczeństwie Ugandy
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Ugandy (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
20 ciekawostek o armii Wietnamu
Armia Wietnamu, oficjalnie nazywana Ludową Armią Wietnamu, powstała w 1944 roku jako niewielka grupa partyzantów walczących przeciwko japońskiej okupacji. Zbiór informacji i ciekawostek o armii Wietnamu (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.).
18 ciekawostek o sporcie w Rosji
Zbiór informacji i ciekawostek o sportach w Rosji (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Czy wiecie, że… W pierwszej połowie XX wieku powstała rosyjska sztuka walki – Sambo, łącząca techniki judo z regionalnymi odmianami zapasów.
33 ciekawostki o historii Rosji
Pierwsze państwo na terenach dzisiejszej Rosji to Ruś Kijowska, założona w IX wieku przez wikingów zwanych Waregami. Ich przywódcą był Ruryk, który dał początek dynastii rządzącej przez kilka wieków. Zbiór informacji i ciekawostek o historii Rosji (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).
22 ciekawostki o społeczeństwie Rumunii
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Rumunii (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).