Ekspertyza budowlana – najważniejsze informacje w pigułce

budynki, porady

Ekspertyza budowlana

W ogólnym znaczeniu ekspertyza to zespół czynności badawczych zlecony przez organ procesowy a prowadzony przez specjalistę (biegłego) w danej dziedzinie. Celem ekspertyzy jest otrzymanie opinii, która m.in. pełni funkcję dowodu w postępowaniu. Szerszym kręgom społecznym ekspertyzy kojarzą się przede wszystkim z kryminalistyką, medycyną, psychologią czy psychiatrią. Jednak budownictwo to dziedzina ludzkiej działalności, w której także przeprowadza się ekspertyzy, tzw. ekspertyzy budowlane. Czego one dotyczą i co zawierają? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć na łamach dzisiejszego wpisu.

Czego dotyczy ekspertyza budowlana?

Ekspertyza budowlana to inaczej rzecz ujmując badanie stanu technicznego budynku, zakończone wydaniem specjalnego dokumentu poświadczającego rzeczywisty i aktualny stan techniczny obiektu, dopuszczając go tym samym (bądź nie) do bezpiecznego użytkowania przez ludzi. Ekspertyza techniczna budynku łączy się ściśle z oględzinami całego obiektu, jego wyposażenia, jak również instalacji. W trakcie jej prowadzenia badane są poszczególne elementy konstrukcyjne fundamentów, ścian, stropów, elewacji, dachu, a także części, na które wskazują potencjalne uszkodzenia obiektu. Każda ekspertyza techniczna stanu budynku musi zawierać także właściwe obliczenia i pomiary oraz wskazywać na przyczyny ewentualnych nieprawidłowości i możliwe działania naprawcze, które można przeprowadzić w nieodległej przyszłości. Należy oczywiście w tym miejscu zaznaczyć, że zakres i szczegółowość ekspertyzy budowlanej uzależniony jest oczywiście w głównej mierze od potrzeb zlecającego jej wykonanie.

Współcześnie ekspertyza stanu technicznego budynku wykorzystywana jest przede wszystkim przez sąd, prokuraturę, policję oraz inspektora nadzoru budowlanego, jako oficjalny dowód w prowadzonych sprawach karnych z zakresu prawa cywilnego czy prawa budowlanego.

Polskie prawo jasno określa, że ekspertyzę budowlaną sporządzać może jedynie rzeczoznawca budowlany, który posiada nieograniczone uprawnienia z zakresu budownictwa, pełniąc samodzielną funkcję techniczną. Przy wymagających ekspertyzach nieocenionym plusem jest doświadczenie rzeczoznawcy w sporządzaniu opinii, a także w dziedzinie, obejmującej jego uprawnienia budowlane.

Co powinna zawierać ekspertyza budowlana?

Ekspertyza budowlana to dokument, z którego można wyciągnąć bardzo wiele istotnych informacji w temacie samego stanu technicznego budynku, jak również zaleceń odnoszących się do ewentualnej modernizacji, rozbudowy czy zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego. Wynika to z faktu, że ekspertyza techniczna budynku, zawiera w sobie:

  • opis przedmiotu badania i celu, któremu ma ono służyć,
  • szczegółowy opis badanych elementów i rozwiązań konstrukcyjnych budynku, jego wymiary, materiały użyte do jego  wzniesienia, itp.,
  • dokładny opis sposobu posadowienia fundamentów, konstrukcji ścian, stropu oraz dachu,
  • opis dokonanych podczas badania odkrywek,
  • precyzyjną dokumentację rysunkową i fotograficzną poddanych analizie elementów,
  • rzetelne obliczenia dopuszczalnych obciążeń elementów konstrukcyjnych obiektu budowlanego, tj. fundamenty, ściany, nadproża, belki, czy stropy, 
  • szczegółowe wnioski z badania, obejmujące m.in.: ocenę całościowego stanu budynku i jego możliwości dalszego użytkowania bądź planowanej modernizacji, ocenę stanu wszystkich instalacji, opis ewentualnych uszkodzeń i ocenę ich przyczyn, wytyczne dotyczące koniecznych ingerencji, np. napraw, wzmocnień, osuszenia, ocieplenia i sposobów ich wykonania.

Jaki jest koszt ekspertyzy budowlanej?

Koszt przeprowadzenia, sporządzenia i wydania ekspertyzy stanu technicznego budynku jest uzależniony od warunków jej przygotowania. Jej końcową cenę kształtuje m.in.: szybkość wykonania badania, gabaryty budynku, jego usytuowanie i lokalizacja, stopień zniszczeń, a także rodzaj prowadzonych ekspertyz i danych, które mają znaleźć się w końcowym dokumencie. Cena badania stanu technicznego budynku uzależniona jest również od ilości tzw. wyjazdów eksperckich rzeczoznawcy budowlanego oraz zatrudnienia dodatkowych specjalistów, w przypadku bardziej skomplikowanych analiz. Ostateczny koszt przedsięwzięcia wzrasta również w momencie, gdy kontrola uszkodzeń obiektu wymaga prac odkrywkowych czy naprawy elementów uszkodzonych podczas oględzin. Uśredniając, prosta ekspertyza budowlana małego domu jednorodzinnego może oscylować w okolicach tysiąca złotych. Z kolei ekspertyza techniczna biurowca czy galerii handlowej to już koszt rzędu kilku, czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Więcej informacji na temat ekspertyzy budowlanej możecie znaleźć na stronie internetowej firmy Metris (https://www.metris.com.pl/p/77,inwentaryzacja_zabudowy), która specjalizuje się w geotechnice oraz monitoringu konstrukcji!  

materiał zewnętrzny

Jak wybrać gniazdka elektryczne do domu?

Jak wybrać gniazdka elektryczne do domu?

Gniazdka i przyłącza elektryczne to niezbędny element wyposażenia każdego domu. Dlatego musisz zadbać o dobre ich rozmieszczenie, a dzięki temu z pewnością budynek stanie się w pełni funkcjonalny. Przy wyborze gniazdek kieruj się również kilkoma kluczowymi zasadami, a wtedy będziesz zadowolony z ich sposobu działania czy wyglądu.

Jaką halę namiotową warto wynająć?

Jaką halę namiotową warto wynająć?

Zastanawiasz się nad wynajęciem hali namiotowej? W takim razie w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, do jakiego zastosowania jest ona przystosowana. Dzięki temu znacznie przyspieszysz swoje poszukiwania. Zapewne w swojej okolicy znajdziesz różne hale namiotowe wynajem ich wymaga jednak zwrócenia uwagi na jeszcze wiele innych bardzo ważnych aspektów.

Dlaczego warto stawiać na dystrybutory do wody?

Dlaczego warto stawiać na dystrybutory do wody?

Chętnie korzystasz z nowoczesnych rozwiązań w domu, biurze lub innym miejscu, gdzie spędzasz sporo czasu? W takim razie na pewno spodobają Ci się dystrybutory do wody. W końcu zapewniają stały dostęp do naprawdę smacznej i czystej wody. Dzięki temu możesz z łatwością zadbać o swoje zdrowie, wysoki poziom koncentracji oraz dobre samopoczucie. Poznaj pozostałe korzyści, jakie zapewnia to urządzenie.

Kiedy przydają się panele akustyczne dekoracyjne

Kiedy przydają się panele akustyczne dekoracyjne

Nowoczesne, ozdobne, a do tego naprawdę funkcjonalne – właśnie takie są panele akustyczne dekoracyjne, które coraz częściej są wieszane na ścianach. Z ich pomocą możesz jeszcze lepiej podkreślić wyjątkowość aranżacji salonu, sypialni lub innego pomieszczenia. Weź też pod uwagę inne zalety, jakie wyróżniają tego typu wyposażenie.