Jak rozpoznać astygmatyzm?

Medycyna, zdrowie

astygmatyzm

To trzecia z kolei wada wzroku po krótkowzroczności i dalekowzroczności. Praktycznie ma ją prawie każdy, ale w bardzo niewielkim stopniu. Teoretycznie soczewka oka powinna mieć kształt idealnej kuli. W praktyce tak nie jest – prawie każda soczewka przybiera kształt lekko eliptyczny. Wada ta zwana jest również niezbornością oka. Objawia się w różny sposób. Na początku jest to zmęczenie oczu przypisywane długiej pracy przy komputerze czy zbyt długiemu korzystaniu ze smartfona lub telewizji. Kolejne objawy to rozmyte widzenie niezależnie od odległości, powracający ból głowy. Pojawiają się szczególnie niebezpieczne dla kierowców problemy z oceną odległości. Przy schodzeniu ze schodów zdarzają się zawroty głowy. Wszystkie te objawy mogą świadczyć o postępującym astygmatyźmie. Jak większość wad wzroku niekorygowany może się pogłębiać, dlatego im wcześniej zdecydujemy się na wizytę u okulisty tym lepiej.

Jak leczyć astygmatyzm ?

Nie można ekperymentować z samodzielnym dobieraniem okularów lub soczewek – jest to jeszcze bardziej niebezpieczne niż w przypadku dalekowzroczności lub krótkowzroczności. Jeżeli nie mamy czasu na kolejne wizyty u lekarza i  w salonach optycznych najlepiej skorzystać z platformy coopervision.pl. Po rejestracji można znaleźć najbliższy gabinet okulistyczny działający wspólnie z salonem optycznym. Bezpośrednio po badaniu lekarz dobierze właściwą moc soczewek, które od ręki można zakupić na miejscu. Coopervision.pl oferuje najnowocześniejsze soczewki na rynku. Osoby, które obawiają się zakładania soczewek mogą na miejscu nauczyć się to robić, a nawet bezpłatnie przetestować soczewki. Dla zarejestrowanych pacjentów Coopervision.pl gwarantuje specjalne, klubowe ceny i liczne promocje.

Jakie soczewki kontaktowe najlepiej wybrać?

Astygmatyzm koryguje się za pomocą specjalnych soczewek zwanych torycznymi. Ich zakładanie jest nieco trudniejsze niż tych przeznaczonych dla krótkowidzów lub dalekowidzów. Posiadają specjalne oznaczenie, które musi znaleźć się w konkretnym miejscu oka – tylko wtedy właściwie spełnią swoją rolę. Soczewki toryczne są nieco droższe, ale i tak znacznie bardziej ekonomiczne od tradycyjnych okularów. W zależności od trybu życia i upodobań można wybrać soczewki do czasowego użytkowania – miesięczne lub dwutygodniowe lub jednorazowe – dzienne lub całodobowe. Soczewki czasowe są nieco tańsze, za to wymagają systematycznej pielęgnacji i specjalnego płynu. Dla osób aktywnych lub nieco roztargnionych lepsze są jednorazowe, które po użyciu po prostu się wyrzuca.

materiał zewnętrzny

Antykoncepcja awaryjna Co trzeba wiedzieć o planie B

Antykoncepcja awaryjna Co trzeba wiedzieć o planie B

Ostatnio wiele się słyszy o antykoncepcji awaryjnej. Plan B, znany również jako pigułka „dzień po” to skuteczny sposób zapobiegania niechcianej ciąży, jeśli uprawiałaś seks bez zabezpieczenia lub zabezpieczenie zawiodło. Antykoncepcja awaryjna w Polsce dostępna jest w formie dwóch tabletek dwóch marek: Escapelle oraz EllaOne. Są one dostępne w podobnej cenie, ale tylko i wyłącznie na receptę. Kto może przepisać receptę? I czy jest to możliwe przez Internet? Czy antykoncepcja awaryjna może spowodować, że w przyszłości nie znajdę w ciąże? Sprawdź. Poznaj mity o antykoncepcji awaryjnej, tabletek „dzień po”

Pobyt w SPA – przyjemność w wielu odsłonach

Pobyt w SPA – przyjemność w wielu odsłonach

Już w starożytnej Grecji ludzie doskonale znali prozdrowotne właściwości gorących źródeł. Przez wieki udoskonalano przeprowadzane zabiegi, które zaczęły zyskiwać coraz większą popularność. Obecnie na świecie taka forma oddziaływań znana jest pod nazwą SPA – od belgijskiego miasteczka, w którym panują idealne warunki do działań leczniczych, uzdrowiskowych i pielęgnacyjnych. Przyjęło się, że są to miejsca głównie na krótkie wypady dla spragnionych odpoczynku pań. Czy aby na pewno? Poznajcie 5 pomysłów jak można wykorzystać pobyt w SPA!

Pomiar hałasu – kiedy jest potrzebny i czym najlepiej go wykonywać?

Pomiar hałasu – kiedy jest potrzebny i czym najlepiej go wykonywać?

Hale produkcyjne i magazyny to miejsca, w których najczęściej występują dość duże natężenie hałasu. W zależności od profilu działalności firmy oraz jej wielkości stopień hałasu będzie różny, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że w większości przypadków stale występujący tam hałas jest na tyle silny, że może być szkodliwy dla pracujących tam osób. Aby zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom, a także spełniać wymogi bhp miejsca pracy, powinny być odpowiednio kontrolowane pod kątem natężenia hałasu, a jeśli występuje taka konieczność, firma powinna wdrożyć działania prowadzące do ochrony słuchu pracowników, oraz minimalizacji hałasu.

Czy za błąd lekarza w UK mogę dostać odszkodowanie?

Czy za błąd lekarza w UK mogę dostać odszkodowanie?

Chyba każdemu zdarzyło się czasem doświadczyć lub chociaż słyszeć o sytuacji, gdy lekarz zdiagnozował pacjenta jako zdrowego, podczas gdy było odwrotnie lub, gdy orzekł chorobę, której w gruncie rzeczy nie było. Można też usłyszeć o leczeniu zdrowego zęba tylko dlatego, że został pomylony z tym obok z próchnicą. Bywa i gorzej, jeśli operuje się zdrowe organy.