Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na zagraniczny wyjazd?

podróż - porady, ubezpieczenie

rodzina na plaży

Zaplanowałeś wakacyjny wyjazd za granicę? Zastanawiasz się, czy sam EKUZ CI wystarczy? A może nie wiesz do końca, co powinno zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

Ubezpieczenie turystyczne to podstawa bezpieczeństwa finansowego podczas wyjazdu. Nie kosztuje dużo, można je łatwo kupić przez internet i dopasować do celu wyjazdu – zrobisz to choćby tutaj: https://mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-turystycznego/. Tylko na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o takiej ochronie?

Dlaczego EKUZ nie wystarczy?

Zacznijmy od szybkiego wyjaśnienia kwestii EKUZ. Co w ogóle kryje się pod tym skrótem? EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwala na korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej na zasadach obowiązujących w danym kraju. Dotyczy to niezbędnego i nieplanowanego leczenia!

EKUZ działa w krajach Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Krótko ujmując – karta przydatna jest wyłącznie w Europie i to przede wszystkim zachodniej, środkowej i Skandynawii.

Powinieneś także pamiętać, że EKUZ pozwala na korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej na zasadach takich samych jak obywatele danego kraju. Co to oznacza w praktyce? Jeśli jakieś usługi medyczne są w nim płatne, Ty również będziesz musiał za nie zapłacić – na przykład za hospitalizację we Francji (20 euro za dzień).

Dodatkowo w ramach systemu EKUZ nie masz co liczyć na pokrycie kosztów akcji ratowniczej w górach czy na morzu. A w końcu podczas pieszej wycieczki w górach czy jazdy na nartach może dojść do wypadku i trzeba będzie wezwać pomoc. Za granicą koszty takiej akcji mogą być bardzo wysokie.

Podsumowując, EKUZ działa tylko w krajach UE i EFTA, nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia i akcji ratowniczej czy poszukiwawczej. Dlatego odpowiedzią jest ubezpieczenie turystyczne, które ma o wiele szerszą ochronę.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to szereg ubezpieczeń, których celem jest zapewnienie pełnej ochrony podczas podróży. Oczywiście polisę taką można kupić także na wyjazd krajowy, ale będzie miała ona ograniczoną ochronę – choćby dlatego, że w Polsce koszty leczenia pokrywa ubezpieczenie zdrowotne.

W skład ubezpieczenie podróżnego/turystycznego wchodzą:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia – przede wszystkim jego celem jest pokrycie kosztów leczenia ambulatoryjnego, hospitalizacji, transportu medycznego, a także leczenia stomatologicznego do określonej kwoty;
  • assistance podróżne – często oferowane razem z ubezpieczeniem kosztów leczenia zapewnia wiele świadczeń, w tym pokrycie kosztów akcji ratowniczej, transportu, zakwaterowania i opieki nad dziećmi w razie hospitalizacji rodzica czy opiekuna;
  • OC w życiu prywatnym – działa podobnie jak OC komunikacyjne, więc to ubezpieczyciel zapłaci za szkody na osobach i mieniu na osobach trzecich (obejmuje także szkody spowodowane przez dzieci i zwierzęta domowe);
  • NNW – podróżny otrzyma odszkodowanie, gdy skutkiem nagłego nieszczęśliwego wypadku będzie trwały uszczerbek na zdrowiu (w przypadku jego śmierci odszkodowanie otrzymają bliscy);
  • ubezpieczenie bagażu – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za zniszczony, uszkodzony lub skradziony bagaż (ochrona może dodatkowo obejmować sprzęt elektroniczny).

Dodatkowo należy pamiętać o dodatkowych rozszerzeniach ochrony. O co w tym chodzi? Czy trzeba zawsze je wybierać?

Dobre ubezpieczenie turystyczne to takie, które jest dopasowane do celu podróży. Aby zapewniało ono pełną ochronę, musi obejmować także planowane aktywności podczas wyjazdu. Dlatego rozszerza się ubezpieczenie turystyczne na przykład o uprawianie narciarstwa/snowboarding, nurkowanie, uprawianie sportów ekstremalnych czy wyczynowe uprawianie sportów – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Należy także zwrócić uwagę na swój stan zdrowia przed podróżą. Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe (np. astmę, cukrzyca, choroby układu krążenia), to powinieneś rozszerzyć ochronę za pomocą klauzuli chorób przewlekłych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego?

Na koniec warto podać listę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego:

  • zakres ochrony – podstawa to koszty leczenia i assistance, ale warto wybrać ubezpieczenie także z OC, NNW i ochroną bagażu;
  • sumy ubezpieczeń – im wyższe, tym lepiej, w szczególności w przypadku ubezpieczenia kosztów leczenia (im bardziej egzotyczny wyjazd, tym suma powinna być wyższa);
  • wyłączenia odpowiedzialności – zapoznaj się z nim w OWU, ponieważ wskazują one, kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania lub nie pokryje kosztów;
  • rozszerzenia ochrony – dopasuj ochronę do celu wyjazdu, planowanych aktywności i stanu zdrowia.

Ubezpieczenie turystyczne kupisz w porównywarce ubezpieczeń turystycznych Mubi. Bezpiecznych i pełnych pozytywnych emocji wyjazdów!

materiał zewnętrzny

Gdzie lecieć na wakacje?

Gdzie lecieć na wakacje?

Szukasz skutecznego sposobu na wypoczynek? Bez wątpienia jedną z najlepszych opcji jest dobór nietuzinkowego miejsca do odbycia podróży. Wśród wielu osób pojawia się pytanie, jaki kierunek obrać i czy taka wycieczka musi być kosztowna? Poznaj nasze propozycje kierunków wakacyjnych oraz krótkich wyjazdów. Wykorzystaj tanie linie lotnicze, by zapewnić sobie komfortową podróż w atrakcyjnych cenach.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Kochasz zwiedzać świat, a religia odgrywa istotną rolę w Twoim życiu? Pasja do podróży i silna wiara mogą iść ze sobą w parze. Doskonałą okazją do połączenia tych dwóch kwestii są pielgrzymki do ważnych miejsc kultu. W przypadku takich przedsięwzięć dużym wyzwaniem okazuje się jednak planowanie i organizacja. Kompleksowe przygotowanie wyprawy wymaga wiele czasu i uwagi. Sporą pomocą w takich sytuacjach może zatem okazać się biuro pielgrzymkowe. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa taka organizacja i w jaki sposób możesz skorzystać z jej wsparcia.

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

A gdyby tak pojechać na wakacje wiosną? Bardziej kameralna atmosfera, zwiedzanie i plażowanie bez tłumów, a do tego niższe ceny… urlop w kwietniu czy maju zdecydowanie kusi! Pozostaje tylko jedno pytanie: dokąd się wybrać? Oto kilka miejsc, w których pogoda i fantastyczne wrażenia są gwarantowane.

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Wolny weekend? To doskonała okazja, by wybrać się na krótki wypad do jednego z większych miast w Polsce. Często, planując wyjazdy, poszukujemy dalszych kierunków, zupełnie lekceważąc bogactwo atrakcji turystycznych, jakie do zaproponowania mają nasze rodzime miejsce. Gdzie w Polsce warto wybrać się na city break?