Jak zacząć żeglować turystycznie? Czego potrzebujesz?

porady, Rekreacja, wczasy

żegluga turystyczna

Każdy może mieć ochotę rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem turystycznym. Ta dyscyplina może nieść wiele radości, zwłaszcza że w Polsce nie brakuje miejsc, w których można żeglować. Zanim jednak wsiądziemy na pokład, trzeba się dobrze przygotować do tej wyprawy. Odpowiedni sprzęt to podstawa i nie może zabraknąć takich rzeczy jak kapok dla dziecka.

Podstawowe informacje o żeglarstwie

Żeglarstwo uprawia się na sprzęcie, który posiada napęd żaglowy. Taka dyscyplina sportu pozwala na zaspokojenie wielu potrzeb człowieka, w tym emocjonalną czy poznawczą. Często też wykorzystuje się to w celach rehabilitacyjnych.

Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił z tym sportem, powinien zacząć od jedno, a co najwyżej kilkudniowego rejsu z kapitanem niewielkiej łodzi żaglowej. Dzięki temu mamy możliwość poznania, jak wygląda taka wyprawa, a przy tym dowiemy się wielu ciekawostek.

Kolejnym krokiem jest wzięcie udziału w odpowiednim kursie, który nas przygotuje do życia na pokładzie. Dzięki temu będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym osobom, które są na żaglówce. Warto też wziąć udział w szkoleniu przed pierwszym rejsem, by wiedzieć potem, jak co działa i jak brzmią podstawowe terminy żeglarskie.

Jaki sprzęt przygotować?

Żeby zacząć żeglować, trzeba zadbać o odpowiedni sprzęt. Dobre przygotowanie się to podstawa. Na początek warto założyć kapok dla dziecka i dla dorosłych. Jest to doskonała ochrona w razie wpadnięcia do wody. Poza tym przydadzą się odpowiednie buty i rękawice żeglarskie, choć nie jest to konieczne.

Dodatkowo konieczne są: wiosła (przynajmniej jedno na wypadek awarii łodzi), kamizelka ratunkowa dla każdego, kto znajduje się na pokładzie, linia cumownicza (ok. 10m), dodatkowa lina (30 m). Nie może zabraknąć młotka, kotwicy czy haku do łodzi. Zaleca się tez posiadać klakson (lub też klakson mgłowy), beczkę zbiorczą, gaśnicę, koła ratunkowe, kompas magnetyczny, zestaw żagli oraz apteczkę pierwszej pomocy (koniecznie wodoodporną).

Jeśli zadbamy o cały ten sprzęt na naszym pokładzie możemy rozpocząć przygodę na wodzie.

Jak bezpiecznie żeglować?

Nie można jednak zapominać tez o zasadach bezpieczeństwa przed każdym wyruszeniem w rejs. Przede wszystkim zawsze sprawdzamy prognozę pogody. Szczególnie interesuje nas wiatr i opady. Dzięki temu będziemy mogli albo przełożyć wyprawę, albo odpowiednio się do niej przygotować.

Podczas samego rejsu należy unikać kolizji. Zawsze omijamy inne osoby, które uprawiają sporty wodne oraz inne żaglówki. Dzięki temu nie dojdzie do wypadku na wodzie.

Należy unikać sytuacji, w której ktoś mógłby wpaść do wody. Jednak na wszelki wypadek należy przygotować wszystkich na pokładzie na taką ewentualność. Każdy powinien nosić kapok dla dziecka albo dla dorosłych, do tego konieczna jest wiedza, gdzie znajduje się koło ratunkowe, a także apteczka w razie potrzeby.

Na żaglówki warto brać ze sobą ciepłe ubrania. Nad wodą zawsze jest chłodniej. Poza tym przyda się sprzęt przeciwdeszczowy – szczególnie gdy fale podmywają pokład.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://sklepwind.pl/pl/c/Kamizelki-ratunkowe-dla-dzieci/37

materiał zewnętrzny

Gdzie lecieć na wakacje?

Gdzie lecieć na wakacje?

Szukasz skutecznego sposobu na wypoczynek? Bez wątpienia jedną z najlepszych opcji jest dobór nietuzinkowego miejsca do odbycia podróży. Wśród wielu osób pojawia się pytanie, jaki kierunek obrać i czy taka wycieczka musi być kosztowna? Poznaj nasze propozycje kierunków wakacyjnych oraz krótkich wyjazdów. Wykorzystaj tanie linie lotnicze, by zapewnić sobie komfortową podróż w atrakcyjnych cenach.

Korzyści z inwestowania w złoto

Korzyści z inwestowania w złoto

Inwestowanie w złoto od wieków było uważane za bezpieczną przystań dla inwestorów w czasach niepewności gospodarczej i politycznej. W obliczu zmieniających się warunków rynkowych, korzyści z inwestowania w ten cenny metal są niezaprzeczalne.

Jak pompy ciepła zmieniają grę w ochronie klimatu

Jak pompy ciepła zmieniają grę w ochronie klimatu

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak technologia może pomóc nam w walce z globalnym ociepleniem? Jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań są pompy ciepła, które zyskują coraz większą popularność. W tym artykule przeanalizujemy, w jaki sposób pompy ciepła mogą przyczyniać się do ochrony naszego klimatu, zmniejszając emisję CO2, oszczędzając energię i promując zrównoważony rozwój. Czy jesteś gotów na podróż w przyszłość technologii na rzecz klimatu? Zapraszam do lektury!

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

A gdyby tak pojechać na wakacje wiosną? Bardziej kameralna atmosfera, zwiedzanie i plażowanie bez tłumów, a do tego niższe ceny… urlop w kwietniu czy maju zdecydowanie kusi! Pozostaje tylko jedno pytanie: dokąd się wybrać? Oto kilka miejsc, w których pogoda i fantastyczne wrażenia są gwarantowane.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Sprawdź: www.misjatravel.pl


Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo