Jak zacząć żeglować turystycznie? Czego potrzebujesz?

porady, Rekreacja, wczasy

żegluga turystyczna

Każdy może mieć ochotę rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem turystycznym. Ta dyscyplina może nieść wiele radości, zwłaszcza że w Polsce nie brakuje miejsc, w których można żeglować. Zanim jednak wsiądziemy na pokład, trzeba się dobrze przygotować do tej wyprawy. Odpowiedni sprzęt to podstawa i nie może zabraknąć takich rzeczy jak kapok dla dziecka.

Podstawowe informacje o żeglarstwie

Żeglarstwo uprawia się na sprzęcie, który posiada napęd żaglowy. Taka dyscyplina sportu pozwala na zaspokojenie wielu potrzeb człowieka, w tym emocjonalną czy poznawczą. Często też wykorzystuje się to w celach rehabilitacyjnych.

Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił z tym sportem, powinien zacząć od jedno, a co najwyżej kilkudniowego rejsu z kapitanem niewielkiej łodzi żaglowej. Dzięki temu mamy możliwość poznania, jak wygląda taka wyprawa, a przy tym dowiemy się wielu ciekawostek.

Kolejnym krokiem jest wzięcie udziału w odpowiednim kursie, który nas przygotuje do życia na pokładzie. Dzięki temu będziemy w stanie zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym osobom, które są na żaglówce. Warto też wziąć udział w szkoleniu przed pierwszym rejsem, by wiedzieć potem, jak co działa i jak brzmią podstawowe terminy żeglarskie.

Jaki sprzęt przygotować?

Żeby zacząć żeglować, trzeba zadbać o odpowiedni sprzęt. Dobre przygotowanie się to podstawa. Na początek warto założyć kapok dla dziecka i dla dorosłych. Jest to doskonała ochrona w razie wpadnięcia do wody. Poza tym przydadzą się odpowiednie buty i rękawice żeglarskie, choć nie jest to konieczne.

Dodatkowo konieczne są: wiosła (przynajmniej jedno na wypadek awarii łodzi), kamizelka ratunkowa dla każdego, kto znajduje się na pokładzie, linia cumownicza (ok. 10m), dodatkowa lina (30 m). Nie może zabraknąć młotka, kotwicy czy haku do łodzi. Zaleca się tez posiadać klakson (lub też klakson mgłowy), beczkę zbiorczą, gaśnicę, koła ratunkowe, kompas magnetyczny, zestaw żagli oraz apteczkę pierwszej pomocy (koniecznie wodoodporną).

Jeśli zadbamy o cały ten sprzęt na naszym pokładzie możemy rozpocząć przygodę na wodzie.

Jak bezpiecznie żeglować?

Nie można jednak zapominać tez o zasadach bezpieczeństwa przed każdym wyruszeniem w rejs. Przede wszystkim zawsze sprawdzamy prognozę pogody. Szczególnie interesuje nas wiatr i opady. Dzięki temu będziemy mogli albo przełożyć wyprawę, albo odpowiednio się do niej przygotować.

Podczas samego rejsu należy unikać kolizji. Zawsze omijamy inne osoby, które uprawiają sporty wodne oraz inne żaglówki. Dzięki temu nie dojdzie do wypadku na wodzie.

Należy unikać sytuacji, w której ktoś mógłby wpaść do wody. Jednak na wszelki wypadek należy przygotować wszystkich na pokładzie na taką ewentualność. Każdy powinien nosić kapok dla dziecka albo dla dorosłych, do tego konieczna jest wiedza, gdzie znajduje się koło ratunkowe, a także apteczka w razie potrzeby.

Na żaglówki warto brać ze sobą ciepłe ubrania. Nad wodą zawsze jest chłodniej. Poza tym przyda się sprzęt przeciwdeszczowy – szczególnie gdy fale podmywają pokład.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://sklepwind.pl/pl/c/Kamizelki-ratunkowe-dla-dzieci/37

materiał zewnętrzny

Podróżowanie z domem na kołach: Dlaczego przyczepa kempingowa to świetny sposób na wakacje?

Podróżowanie z domem na kołach: Dlaczego przyczepa kempingowa to świetny sposób na wakacje?

Nadchodzą wakacje, a Ty marzysz o niezapomnianych przeżyciach? Caravaning, czyli podróżowanie przyczepą kempingową, łączy w sobie wygodę domowego zacisza z ekscytacją odkrywania nieznanych miejsc. Ten styl podróżowania oferuje elastyczność w planowaniu trasy, niezależność i komfort, eliminując ograniczenia sztywnych harmonogramów. Caravaning to świetna opcja dla tych, którzy pragną połączyć przygodę z komfortem, ceniąc sobie swobodę i niezależność.

Wycieczki SUPER LAST MINUTE – Turcja, Egipt, Francja, Bułgaria

Wycieczki SUPER LAST MINUTE – Turcja, Egipt, Francja, Bułgaria

Niezależnie od pory roku, wiele osób decyduje się na możliwość wyjazdu za granicę. Jest to związane z możliwością zakupu wycieczek typu Last Minute bez konieczności wychodzenia z domu. Portal trigodi.com zapewnia możliwość skorzystania z innowacyjnej wyszukiwarki wczasów, z możliwością sprawdzenia aktualnych propozycji w różnych kurortach i miejscach na świecie. Bez względu na swoje oczekiwania można znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Wycieczki na ostatnią chwilę pozwalają na zaoszczędzenie zarówno pieniędzy, jak i czasu.

Żel z kwasem hialuronowym: Tajemnica młodszej i piękniejszej skóry!

Żel z kwasem hialuronowym: Tajemnica młodszej i piękniejszej skóry!

Kwas hialuronowy to jedno z najbardziej cenionych składników w dziedzinie pielęgnacji skóry. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – jego zdolność do nawilżania i wygładzania skóry oraz redukowania zmarszczek jest nieoceniona. Warto więc poznać tajemnice działania żelu z kwasem hialuronowym, a szczególnie OrganiCare Elixir CaliVita®, który przynosi spektakularne efekty.

Zapalenie spojówek – jak leczyć?

Zapalenie spojówek – jak leczyć?

Stan zapalny w obrębie spojówki oka powoduje nie tylko łzawienie, ale także i duży dyskomfort. Niestety, jest to bardzo częsta dolegliwość, która spowodowana jest wieloma, różnorodnymi czynnikami. Jednak czym jest stan zapalny spojówki i jak można go uniknąć podczas noszenia szkieł kontaktowych?