Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?
Podróżowanie z bagażem podręcznym jest szybkie i wygodne – nie musisz być wcześniej na lotnisku i czekać w kolejce na nadanie walizki, a po przylocie na miejsce docelowe możesz od razu ruszyć w dalszą drogę. Trzeba tylko wiedzieć, jakie wymogi musi spełniać kabinówka, aby pozwolono Ci ją wnieść na pokład samolotu.
Wymiary walizki kabinowej, czyli jakie są wymagania najpopularniejszych przewoźników
Bagaż podręczny to niewielkich rozmiarów torba, plecak lub walizka, które można zabrać ze sobą na pokład samolotu. W przeciwieństwie do rejestrowanego nie trzeba go nadawać oraz później odbierać, co znacząco skraca czas spędzony na lotnisku. W większości przypadków jest bezpłatny, wliczony w cenę biletu, są jednak ograniczenia co do jego wymiarów oraz wagi. Najczęściej rozmiar bagażu podręcznego nie może przekraczać 20 × 25 × 40 cm – umieszcza się go pod znajdującymi się przed Tobą siedzeniami. W tym wypadku zwykle zaleca się zabranie ze sobą miękkiej torby lub plecaka, ponieważ niewiele walizek posiada aż tak małe wymiary, są też nieelastyczne i nie można ich dopasować do panujących norm.
To jednak niejedyna opcja dla podróżujących. Przewoźnicy zwykle pozwalają na wniesienie dwóch sztuk bagażu podręcznego, przy czym ten drugi nierzadko jest dostępny dla posiadaczy biletów z pierwszeństwem wejścia. W tym celu chętnie wykorzystywana jest nieduża i poręczna walizka kabinowa, którą należy włożyć do schowka znajdującego się nad fotelami. Jakie wymagania musi spełnić, aby można ją było zabrać na pokład samolotu? Wszystko zależy od konkretnego przewoźnika, dlatego przedstawiamy przepisy obowiązujące w najpopularniejszych liniach lotniczych.
WizzAir
WizzAir to tanie linie lotnicze, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród podróżujących. Mając podstawowy bilet, można wnieść na pokład samolotu bagaż o maksymalnej wadze 10 kg i wymiarach 40 × 30 × 20 cm. Zwykle dotyczy to toreb na laptopa czy małych plecaków. Natomiast posiadacze biletów Wizz Priority, czyli z pierwszeństwem wejścia, mogą oprócz tego mieć przy sobie walizkę o rozmiarach 55 × 40 × 23 cm, która umożliwia spakowanie się nawet na kilkudniowy wyjazd.
Ryanair
Podróżując z Ryanair, można bezpłatnie zabrać ze sobą bagaż o rozmiarze 40 × 20 × 25 cm. Pasażerowie posiadający bilet z pierwszeństwem wejścia mogą dodatkowo mieć kabinówkę na kółkach lub torbę o wymiarach 55 × 40 × 20 cm. Waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 10 kg.
LOT
Osoby, które zdecydowały się na przelot polskimi liniami LOT, mogą mieć ze sobą 8-kilogramowy bagaż podręczny o wymiarach 55 × 40 × 23 cm. Jest on wliczony w cenę biletu. W przypadku tras krajowych oraz międzynarodowych można mieć ze sobą wyłącznie jedną torbę lub walizkę, natomiast na trasach międzykontynentalnych limit ten zwiększa się do dwóch.
Małą walizkę kabinową OCHNIK WALAB-0066-80-20 (W23) weźmiesz ze sobą m.in. na pokład samolotu linii LOT
easyJet
Atrakcyjne warunki posiada brytyjski przewoźnik easyJet, który w cenie podstawowego biletu, bez żadnych dodatkowych opłat, pozwala na wniesienie aż dwóch sztuk bagażu podręcznego:
małego o maksymalnych wymiarach 45 × 36 × 20 cm;
dużego o maksymalnych wymiarach 55 × 45 × 25 cm.
Lufthansa
Do często wybieranych linii lotniczych należy również Lufthansa, której limity są podobne jak w przypadku LOT-u. Pasażerowie mogą wziąć ze sobą bagaż podręczny o wadze do 8 kg i wymiarach nie większych niż 55 × 40 × 23 cm. W zależności od klasy podróży można mieć ze sobą jedną lub dwie torby/walizki.
Co w przypadku, gdy bagaż podręczny jest za duży?
O tym, czy walizkę kabinową możesz wnieść na pokład samolotu, decydują głównie wymiary oraz waga. Zwykle pracownicy lotniska wyrywkowo sprawdzają rozmiar bagażu poprzez włożenie go do specjalnego stelaża. Co się stanie, gdy kabinówka się nie zmieści? Wtedy konieczne będzie uiszczenie dopłaty oraz przekierowanie walizki do luku bagażowego, co wiąże się nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale także ze stresem i niepotrzebnym zamieszaniem. Warto więc podczas zakupu walizki wybrać model o standaryzowanym rozmiarze, spełniającym wymogi większości linii lotniczych.
Walizka w rozmiarze 19” OCHNIK WALPC-0012-99-19 (W23) o wymiarach 54 × 37 × 20 cm sprawdzi się jako bagaż podręczny w większości popularnych linii lotniczych
Co jeszcze jest ważne, gdy wybierasz walizkę kabinową?
Chociaż rozmiar kabinówki jest najważniejszym parametrem podczas wyboru bagażu podręcznego do samolotu, należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii, które wpłyną na jej funkcjonalność.
Rekomenduje się przede wszystkim walizki twarde, które chronią przed uszkodzeniami i przemakaniem. Wytrzymałe oraz jednocześnie lekkie są tworzywa ABS, PC oraz PP. Kabinówki są głównie jednokomorowe (modele dwukomorowe stanowią rzadkość), co jednak nie powinno utrudniać pakowania. Dobra kabinówka posiada pasy zabezpieczające przed przemieszczaniem z jednej strony oraz zamykany na suwak materiał tworzący pojemną kieszeń z drugiej. Dzięki temu można wygodnie umieścić w środku zarówno ubrania i buty, jak i kosmetyki, dokumenty czy sprzęt elektroniczny.
Mała walizka OCHNIK WALPC-0012-65-19 (W23) jest bardzo funkcjonalna – ma sporo kieszonek oraz pasy zabezpieczające
Walizką kabinową zwykle trzeba lawirować w wąskich przejściach, dlatego dobrze, jeśli kółka umożliwiają obrót o 360 stopni. Najlepszym wyborem będą kółka gumowe (a dokładniej, wykonane z mieszanki gumy i kauczuku), które są trwalsze niż plastikowe. Ostatnim elementem wpływającym na łatwość korzystania z bagażu jest teleskopowa rączka, dzięki której walizkę można swobodnie ciągnąć za sobą.
materiał zewnętrzny
Tanie podróżowanie po Grecji
Na początku miałem tylko bilet do Aten i 350 euro. Miałem spędzić tam tydzień. Zostałem dwa i wróciłem z notatnikiem pełnym przemyśleń. Tanie podróżowanie po Grecji to nie sztuka oszczędzania – to sztuka zanurzenia się w miejscu, gdzie czas płynie wolniej, a uśmiech w tawernie jest wart więcej niż hotel z widokiem.
Nie będę opowiadał o Grecji z folderów biur podróży. Tu nie będzie o Santorini w sezonie ani o hotelach z basenem. Pokażę Ci, jak dotrzeć do miejsc, które Grecy zachowują dla siebie. I jak to wszystko zrobić, nie rozbijając świnki-skarbonki.
Najgroźniejsze zwierzęta w Hiszpanii
Hiszpania. Kraj flamenco, pomarańczy, intensywnego słońca i szumu fal Morza Śródziemnego. Dla większości turystów to wymarzony kierunek: Malaga, Sewilla, Majorka, góry Sierra Nevada… Ale pod tą pocztówkową powierzchnią kryje się natura znacznie bardziej dzika, niż mogłoby się wydawać. I nie mam na myśli byków z corridy.
Od kilku lat mieszkam częściowo w Andaluzji. W wolnych chwilach wędruję po Las Alpujarras, nurkuję w okolicach Cabo de Gata i analizuję zmiany klimatyczne w kontekście lokalnej fauny. Przez ten czas zebrałem sporo materiału, rozmawiałem z weterynarzami, biologami i rolnikami. I muszę przyznać: lista najgroźniejszych zwierząt w Hiszpanii zaskakuje. Nie krzyczy. Nie warczy. Często – kłuje, sączy albo czeka w ciszy.
Tanie podróżowanie po Włoszech
Z Włochami mam skomplikowaną relację. Najpierw była zachłanność – chciałem zobaczyć wszystko: Rzym, Florencję, Wenecję. Potem przyszło zderzenie z rzeczywistością – ceny, tłumy, fast travel. Dopiero gdy zacząłem szukać głębiej, odkryłem prawdziwe Włochy. Te, w których espresso kosztuje 1 euro, a zachody słońca ogląda się z pustego wzgórza. Ten artykuł to wynik kilku lat obserwacji, notatek w kieszonkowym notesie i dziesiątek rozmów – od Sycylii po Piemont.
Najgroźniejsze zwierzęta w Stanach Zjednoczonych
Kiedy myślisz o zagrożeniach ze strony zwierząt w Stanach Zjednoczonych, co pojawia się jako pierwsze? Rekiny u wybrzeży Florydy? Grizzly w Yellowstone? Kojoty podchodzące pod osiedla w Arizonie? Każda z tych scen ma coś wspólnego z rzeczywistością, ale tylko częściowo. Prawda o najbardziej niebezpiecznych zwierzętach USA jest mniej spektakularna, bardziej ukryta — a przez to groźniejsza.
Przez ostatnie trzy miesiące analizowałem dane z CDC, raporty stanowe dotyczące ataków zwierząt, oraz konsultowałem się z biologami z Florydy, Montany i Teksasu. To, co wyłania się z tych źródeł, to obraz nieoczywisty. Zwierzęta, które zabijają, to często nie te, których się boimy.
Tanie podróżowanie po Czechach
Czechy to kraj o “duszy nieoczywistej”. Wiele osób kojarzy je tylko z Pragą, piwem i knedlikami, ale to zaledwie początek opowieści. Jeśli masz ograniczony budżet, ale nieograniczoną ciekawość – ten kraj zaskoczy cię na każdym kroku. Przemierzając go z notatnikiem, biletem na pociąg i plecakiem, odkryłem dziesiątki sposobów, by podróżować tanio i intensywnie, nie tracąc przy tym jakości doznań.
Najgroźniejsze zwierzęta w Polsce
Choć Polska nie kojarzy się z dziką naturą rodem z Amazonii czy Afryki Subsaharyjskiej, nasze łąki, lasy i góry skrywają więcej niebezpieczeństw, niż mogłoby się wydawać. Nie chodzi tu o dramatyzowanie — ale o trzeźwe spojrzenie na zjawiska, które zbyt często są bagatelizowane. Jako ktoś, kto od lat obserwuje przyrodę i rozmawia z biologami terenowymi, ratownikami górskimi i leśnikami, widzę wyraźnie, że największe zagrożenie nie zawsze ma pazury i kły. Czasem wystarczy jedno ukłucie, ugryzienie lub… chwila nieuwagi.