Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

podróż - porady, Sprzęt turystyczny, wczasy

walizki ochnik

Podróżowanie z bagażem podręcznym jest szybkie i wygodne – nie musisz być wcześniej na lotnisku i czekać w kolejce na nadanie walizki, a po przylocie na miejsce docelowe możesz od razu ruszyć w dalszą drogę. Trzeba tylko wiedzieć, jakie wymogi musi spełniać kabinówka, aby pozwolono Ci ją wnieść na pokład samolotu.

Wymiary walizki kabinowej, czyli jakie są wymagania najpopularniejszych przewoźników

Bagaż podręczny to niewielkich rozmiarów torba, plecak lub walizka, które można zabrać ze sobą na pokład samolotu. W przeciwieństwie do rejestrowanego nie trzeba go nadawać oraz później odbierać, co znacząco skraca czas spędzony na lotnisku. W większości przypadków jest bezpłatny, wliczony w cenę biletu, są jednak ograniczenia co do jego wymiarów oraz wagi. Najczęściej rozmiar bagażu podręcznego nie może przekraczać 20 × 25 × 40 cm – umieszcza się go pod znajdującymi się przed Tobą siedzeniami. W tym wypadku zwykle zaleca się zabranie ze sobą miękkiej torby lub plecaka, ponieważ niewiele walizek posiada aż tak małe wymiary, są też nieelastyczne i nie można ich dopasować do panujących norm.

To jednak niejedyna opcja dla podróżujących. Przewoźnicy zwykle pozwalają na wniesienie dwóch sztuk bagażu podręcznego, przy czym ten drugi nierzadko jest dostępny dla posiadaczy biletów z pierwszeństwem wejścia. W tym celu chętnie wykorzystywana jest nieduża i poręczna walizka kabinowa, którą należy włożyć do schowka znajdującego się nad fotelami. Jakie wymagania musi spełnić, aby można ją było zabrać na pokład samolotu? Wszystko zależy od konkretnego przewoźnika, dlatego przedstawiamy przepisy obowiązujące w najpopularniejszych liniach lotniczych.

WizzAir

WizzAir to tanie linie lotnicze, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród podróżujących. Mając podstawowy bilet, można wnieść na pokład samolotu bagaż o maksymalnej wadze 10 kg i wymiarach 40 × 30 × 20 cm. Zwykle dotyczy to toreb na laptopa czy małych plecaków. Natomiast posiadacze biletów Wizz Priority, czyli z pierwszeństwem wejścia, mogą oprócz tego mieć przy sobie walizkę o rozmiarach 55 × 40 × 23 cm, która umożliwia spakowanie się nawet na kilkudniowy wyjazd.

Ryanair

Podróżując z Ryanair, można bezpłatnie zabrać ze sobą bagaż o rozmiarze 40 × 20 × 25 cm. Pasażerowie posiadający bilet z pierwszeństwem wejścia mogą dodatkowo mieć kabinówkę na kółkach lub torbę o wymiarach 55 × 40 × 20 cm. Waga bagażu podręcznego nie może przekraczać 10 kg.

LOT

Osoby, które zdecydowały się na przelot polskimi liniami LOT, mogą mieć ze sobą 8-kilogramowy bagaż podręczny o wymiarach 55 × 40 × 23 cm. Jest on wliczony w cenę biletu. W przypadku tras krajowych oraz międzynarodowych można mieć ze sobą wyłącznie jedną torbę lub walizkę, natomiast na trasach międzykontynentalnych limit ten zwiększa się do dwóch.

mała walizka kabinowa OCHNIK

Małą walizkę kabinową OCHNIK WALAB-0066-80-20 (W23) weźmiesz ze sobą m.in. na pokład samolotu linii LOT

easyJet

Atrakcyjne warunki posiada brytyjski przewoźnik easyJet, który w cenie podstawowego biletu, bez żadnych dodatkowych opłat, pozwala na wniesienie aż dwóch sztuk bagażu podręcznego:

  • małego o maksymalnych wymiarach 45 × 36 × 20 cm;

  • dużego o maksymalnych wymiarach 55 × 45 × 25 cm.

Lufthansa

Do często wybieranych linii lotniczych należy również Lufthansa, której limity są podobne jak w przypadku LOT-u. Pasażerowie mogą wziąć ze sobą bagaż podręczny o wadze do 8 kg i wymiarach nie większych niż 55 × 40 × 23 cm. W zależności od klasy podróży można mieć ze sobą jedną lub dwie torby/walizki.

Co w przypadku, gdy bagaż podręczny jest za duży?

O tym, czy walizkę kabinową możesz wnieść na pokład samolotu, decydują głównie wymiary oraz waga. Zwykle pracownicy lotniska wyrywkowo sprawdzają rozmiar bagażu poprzez włożenie go do specjalnego stelaża. Co się stanie, gdy kabinówka się nie zmieści? Wtedy konieczne będzie uiszczenie dopłaty oraz przekierowanie walizki do luku bagażowego, co wiąże się nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale także ze stresem i niepotrzebnym zamieszaniem. Warto więc podczas zakupu walizki wybrać model o standaryzowanym rozmiarze, spełniającym wymogi większości linii lotniczych.

walizka OCHNIK

Walizka w rozmiarze 19” OCHNIK WALPC-0012-99-19 (W23) o wymiarach 54 × 37 × 20 cm sprawdzi się jako bagaż podręczny w większości popularnych linii lotniczych

Co jeszcze jest ważne, gdy wybierasz walizkę kabinową?

Chociaż rozmiar kabinówki jest najważniejszym parametrem podczas wyboru bagażu podręcznego do samolotu, należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii, które wpłyną na jej funkcjonalność.

Rekomenduje się przede wszystkim walizki twarde, które chronią przed uszkodzeniami i przemakaniem. Wytrzymałe oraz jednocześnie lekkie są tworzywa ABS, PC oraz PP. Kabinówki są głównie jednokomorowe (modele dwukomorowe stanowią rzadkość), co jednak nie powinno utrudniać pakowania. Dobra kabinówka posiada pasy zabezpieczające przed przemieszczaniem z jednej strony oraz zamykany na suwak materiał tworzący pojemną kieszeń z drugiej. Dzięki temu można wygodnie umieścić w środku zarówno ubrania i buty, jak i kosmetyki, dokumenty czy sprzęt elektroniczny.

walizka pasy zabezpieczające

Mała walizka OCHNIK WALPC-0012-65-19 (W23) jest bardzo funkcjonalna – ma sporo kieszonek oraz pasy zabezpieczające

Walizką kabinową zwykle trzeba lawirować w wąskich przejściach, dlatego dobrze, jeśli kółka umożliwiają obrót o 360 stopni. Najlepszym wyborem będą kółka gumowe (a dokładniej, wykonane z mieszanki gumy i kauczuku), które są trwalsze niż plastikowe. Ostatnim elementem wpływającym na łatwość korzystania z bagażu jest teleskopowa rączka, dzięki której walizkę można swobodnie ciągnąć za sobą.

materiał zewnętrzny

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gdzie lecieć na wakacje?

Gdzie lecieć na wakacje?

Szukasz skutecznego sposobu na wypoczynek? Bez wątpienia jedną z najlepszych opcji jest dobór nietuzinkowego miejsca do odbycia podróży. Wśród wielu osób pojawia się pytanie, jaki kierunek obrać i czy taka wycieczka musi być kosztowna? Poznaj nasze propozycje kierunków wakacyjnych oraz krótkich wyjazdów. Wykorzystaj tanie linie lotnicze, by zapewnić sobie komfortową podróż w atrakcyjnych cenach.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Kochasz zwiedzać świat, a religia odgrywa istotną rolę w Twoim życiu? Pasja do podróży i silna wiara mogą iść ze sobą w parze. Doskonałą okazją do połączenia tych dwóch kwestii są pielgrzymki do ważnych miejsc kultu. W przypadku takich przedsięwzięć dużym wyzwaniem okazuje się jednak planowanie i organizacja. Kompleksowe przygotowanie wyprawy wymaga wiele czasu i uwagi. Sporą pomocą w takich sytuacjach może zatem okazać się biuro pielgrzymkowe. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa taka organizacja i w jaki sposób możesz skorzystać z jej wsparcia.

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

A gdyby tak pojechać na wakacje wiosną? Bardziej kameralna atmosfera, zwiedzanie i plażowanie bez tłumów, a do tego niższe ceny… urlop w kwietniu czy maju zdecydowanie kusi! Pozostaje tylko jedno pytanie: dokąd się wybrać? Oto kilka miejsc, w których pogoda i fantastyczne wrażenia są gwarantowane.