Kanton ciekawostki

Chiny, ciekawostki, miasta

Kanton

Kanton jest dynamicznie rozwijającym się miastem w południowych Chinach. Jest to ważny ośrodek handlowy i kulturalny, słynący ze swojej bogatej historii, nowoczesnej architektury oraz różnorodności kulinarnych.

Powierzchnia: 7 434 km²

Populacja: 18 676 605 (2020)

Współrzędne: 23°06′32″N 113°15′53″E

Kanton ciekawostki


1. Historia miasta Kanton

Kanton, znany także jako Guangzhou, jest jednym z najstarszych miast w Chinach. Jego historia sięga ponad 2200 lat, a jego nazwa pochodzi od „Guangdong”, co oznacza „szeroka wschodnia prowincja”.

2. Wielokulturowość

Kanton słynie z wielokulturowości. W przeszłości był jedynym chińskim portem otwartym dla zagranicznego handlu, co przyczyniło się do wymieszania kultur.

3. Targi Kantońskie

Od 1957 roku w Kantonie odbywają się jedne z największych targów na świecie – Chińskie Targi Importowo-Eksportowe.

4. Kuchnia kantońska

Kuchnia kantońska jest najpopularniejszą kuchnią regionalną w Chinach.

5. Canton Tower

W Kantonie znajduje się druga najwyższa wieża telewizyjna na świecie (po Tokyo Skytree) – Canton Tower. Ma 600 m wysokości.

6. Najwyższy budynek

Najwyższym budynkiem w mieście jest Guangzhou CTF Finance Centre. Ma 530 metrów wysokości, 111 pięter.

7. 3 największe metro w Chinach

Miasto posiada jeden z najbardziej rozbudowanych systemów transportowych w Chinach, w tym rozbudowaną sieć metra, o łącznej długości linii 514 km.

8. Festiwal światła

21 listopada 2023 roku rozpoczął się w 12. Międzynarodowy Festiwal Światła w Kantonie. Jest to trzeci (po Lyonie i Sydney) największy tego typu festiwal na świecie.

9. Rzadkie opady śniegu

W Kantonie ostatni raz padał śnieg w 2016 roku. Wcześniej takie wydarzenie miało miejsce w 1929 roku.

10. Największa dzielnica

Największa dzielnicę miasta – Baiyun, zamieszuje ponad 3 700 000 osób.

11. Piwo Zhujiang

W Kantonie warzy się najpopularniejsze piwo w Chinach – piwo Zhujiang. Nazwa piwa pochodzi od nazy Zhū Jiāng (Rzeka Perłowa), przepływającej przez miasto.

12. System szybkiego transportu autobusowego

W Kantonie znajduje się drugi największy na świecie system szybkiefo transportu autobusowego, obsługujący dziennie ponad milion pasażerów. Średnio co 10 sekund odjeżdża z niej autobus.

13. Komunikacja miejska

Po Kantonie jeżdzi około 9500 autobusów komunikacji miejskiej i ponad 17 000 taksówek.

14. Płuca miasta

Na północ od miasta Kanton znajduje się Góra Baiyun mająca wysokość 427 m n.p.m. Miejsce to, ze względu na bujną roślinność, nazywane jest „płucami miasta”.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

...

Rysy ciekawostki

Rysy ciekawostki

Rysy to góra w Tatrach Wysokich znajdująca się na granicy polsko-słowackiej. Północno-zachodni wierzchołek Rysów jest najwyższym szczytem w Polsce. Wznosi się na wysokość 2499 m n.p.m. Jak długo trwa wejście na Rysy?

Archipelag Öregrund ciekawostki

Archipelag Öregrund ciekawostki

Archipelag Öregrund to grupa 9 722 wysp w hrabstwie Uppsala w Szwecji, położona na Morzu Bałtyckim. Jaki klimat panuje na archipelagu Öregrund?

Sycylia ciekawostki

Sycylia ciekawostki

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Znajduje się we Włoszech na południe od Półwyspu Apenińskiego. Jakie są główne atrakcje turystyczne Sycylii? Jaki jest najwyższy szczyt Sycylii?

Morze Kaspijskie ciekawostki

Morze Kaspijskie ciekawostki

Morze Kaspijskie tak naprawdę nie jest morzem tylko bezodpływowym słonym jeziorem, znajdującym się w Azji i częściowo w Europie. Na terenie jakich krajów znajduje się Morze Kaspijskie? Jaka jest maksymalna głębokość Morza Kaspijskiego?