Kolorowanki – zabawa i nauka

dzieci, porady

kredki grafika

Istnieje wiele różnych sposobów na łączenie zabawy z nauką. Jednym z nich są kolorowanki edukacyjne. Jest to jedna z najtańszych oraz najciekawszych metod nauki, która z pewnością spodoba się każdemu dziecku. Obecnie mamy dostęp do ogromnej ilości darmowych kolorowanek, dzięki którym nasze pociechy mogą poznać języki obce, flagi krajów świata, znaki drogowe, cyfry, literki itd.

Jakie są główne zalety kolorowania?

  • Kolorowanie rozwija kreatywność,
  • poprawia koordynację ruchową,
  • zwiększa koncentrację i skupienie,
  • rozwija wyobraźnię,
  • uczy cierpliwości i wytrwałości,
  • pomaga się odstresować,
  • zmniejsza poczucie niepokojów i stanów lękowych,
  • aktywuje obie półkule mózgowe.

Aby zacząć kolorowanie nie potrzeba wiele. Wystarczy kartka papieru z wydrukowanym wzorem, kredki, flamastry lub farby i trochę czasu. Wraz ze wzrostem zainteresowania kolorowankami przyda nam się większa różnorodność kolorów. W podstawowych zestawach brakuje wielu odcieni np. koloru skóry, co ma duży wpływ na efekt końcowy naszych prac.

Przyjrzyjmy się bliżej kilku rodzajom kolorowanek edukacyjnych:

Znajdź różnice

W zabawie tej dziecko otrzymuje do pokolorowania dwa prawie identyczne obrazki. Różnią się one kilkoma detalami, które należy odnaleźć i pokolorować. Jest to idealne ćwiczenie na spostrzegawczość i skupienie. Pozwala rozwinąć percepcję wzrokową, dzięki której dziecko łatwiej rozpoznaje przedmioty i ich położenie w przestrzeni. Z pozoru prosta zabawa ma bardzo duży wpływ na rozróżnianie symboli, co bezpośrednio przekłada się na łatwiejsze opanowanie pisania i czytania. Dzięki percepcji wzrokowej dziecko również dużo lepiej radzi sobie we wszelkiego typu grach i zabawach ruchowych.

kolorowanki grafik6

Połącz kropki według numerów

Połącz kropki według numerów jest to ciekawa i relaksująca zabawa dająca bardzo wiele korzyści. Uczy spostrzegawczości, skupienia i dokładności. Poziom trudności wyznacza ilość użytych numerów. Widząc postępy dziecka w odkrywaniu kolejnych obrazków staramy się dobierać coraz bardziej skomplikowane wzory. Na początek warto korzystać z gotowych obrazków, później możemy zacząć tworzyć własne, unikalne, bezpośrednio powiązane z zainteresowaniami dziecka.

kolorowanki grafik2

Nauka języka angielskiego

Istnieje wiele różnych metod nauki języka angielskiego. Jedną z najprzyjemniejszych oraz najskuteczniejszych jest nauka poprzez kolorowanie. Wystarczy wydrukować kilka specjalnie przygotowanych obrazków, aby dziecko poprzez zabawę zaczęło poznawać najpopularniejsze angielskie słowa. Czas jaki potrzebny jest na pokolorowanie obrazka z pewnością wystarczy na dokładne zapamiętanie go. Tego typu kolorowanki mogą pomóc w nauce innych języków np. języka niemieckiego.

kolorowanki grafik3

Kolorowanie znaków drogowych

Nauka znaków drogowych poprzez kolorowanie jest jedną z najskuteczniejszych metod, która z pewnością zainteresuje dzieci. Warto poświęcić trochę czasu na wytłumaczenie, co dany znak oznacza, o czym nas informuje, czego zakazuje itd. Ma to bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo oraz świadome poruszanie się po drodze. Nieznane oznaczenia, nagle stają się zrozumiałe. Pokolorowane znaki drogowe można później wykorzystać do wielu różnych zabaw.

kolorowanki grafik5

Kolorowanie obrazków według numerów

Zasady są bardzo proste. Pola na obrazku oznaczone są cyframi, do których przypisany jest kolor. Przykładowo wszystkie pola oznaczone cyfrą 1 malujemy na czerwono. Dzięki tej metodzie podczas zabawy dziecko ćwiczy koncentracje, dokładność i spostrzegawczość.

kolorowanki grafik1

Kolorowanie flag krajów świata

Na koniec przyjrzyjmy się bliżej tematyce najbardziej powiązanej ze stroną poznajnieznane, dotyczącą krajów świata. Na przygotowanych do wydruku obrazkach mamy nie tylko szablony flag, ale również symbole najbardziej kojarzące się z danym państwem. Są to dodatkowe bodźce, dzięki którym dużo łatwiej jest zapamiętać kraje. Jest to wiedza, która z pewnością przyda się w późniejszych latach edukacji, a kto wie, może będzie początkiem wielkiej pasji do poznawania świata.

kolorowanki grafik4

Mam nadzieje, że wyżej przedstawione metody nauki poprzez zabawę zainteresują wielu rodziców. Koszt zakupu kredek nie jest wysoki, wydrukowanie darmowych szablonów również nie powinno stanowić większego problemu. Biorąc pod uwagę korzyści jakie z tego płyną sądzę, że warto chociaż spróbować. Poświęćmy trochę czasu na zainteresowanie dziecka, wytłumaczenie podstaw. Jest to inwestycja, która zwróci się wielokrotnie. Umysł dziecka wchłania wszelką wiedzę jak gąbka. Nie trzeba wiele, wystarczy dostarczać nowych bodźców poprzez zabawę. Tak więc kredki w dłonie i miłej zabawy!

Dużo darmowych kolorowanek znajdziecie na stronie Topcoloringpages.

materiał zewnętrzny

Sprawdź jak przy pomocy RT-Invest zapewnisz sobie pasywny przychód na lata

Sprawdź jak przy pomocy RT-Invest zapewnisz sobie pasywny przychód na lata

Zawirowania w światowej gospodarce sprawiają, że coraz więcej świadomych inwestorów szuka sposobu na wygenerowanie stabilnego i atrakcyjnego pasywnego przychodu na lata. Jednym z rozwiązań pozostaje kupno zagranicznej nieruchomości inwestycyjnej pod kątem wynajmu. Ciekawym wyborem pozostają nieruchomości na Cyprze Północnym, w których zakupie klientów wspiera RT Invest. Sprawdź, jak z pomocą tej firmy zbudować pasywny przychód na lata i dlaczego warto postawić na Cypr Północny.

Podróż za granicę – o czym warto pamiętać?

Podróż za granicę – o czym warto pamiętać?

Dlaczego warto pojechać na wakacje za granicę? Istnieje wiele powodów, dla których warto podjąć taką decyzję. Polska posiada co prawda wiele ciekawych opcji na wyjazd, jednak zagraniczna podróż to więcej możliwości. Można poznać nowe kultury, spróbować różnych potraw, poznać nowych ludzi, zwiedzić nowe miejsca, nauczyć się nowego języka. Zwiększyć swoją elastyczność i zdolność do radzenia sobie z sytuacjami nieznanymi, a także po prostu odpocząć i zrelaksować się.

Jakie akcesoria są przydatne w podróży samochodem.

Jakie akcesoria są przydatne w podróży samochodem.

Akcesoria do samochodu mogą znacznie poprawić wrażenia z jazdy. Niektóre z nich są niezbędne podczas każdej podróży, inne mogą sprawić, że podróżowanie z dodatkowym bagażem, zwierzętami domowymi lub dziećmi będzie o wiele bardziej komfortowe. Dodatkowo, niektóre akcesoria mogą pomóc podczas złej pogody lub silnego zabrudzenia. Niezależnie od sytuacji, zawsze można znaleźć odpowiednie akcesoria, które spełnią Twoje potrzeby.

Przyszłościowe kierunki studiów – jakie studia wybrać?

Przyszłościowe kierunki studiów – jakie studia wybrać?

Jedni planują je od wielu lat i doskonale wiedzą, w którym kierunku chcą kontynuować naukę, inni przeciwnie – decydują się na dany kierunek na ostatnią chwilę, albo w ogóle rezygnują z podjęcia jakichkolwiek studiów. Abstrahując od tego, czyja opcja jest lepsza, warto w tym miejscu zastanowić się nad pytaniem, które kierunek studiów najlepiej wybrać i które z nich są najbardziej przyszłościowe?