Leeds ciekawostki

ciekawostki, miasta, Wielka Brytania

Leeds

fot. Tigerbww / wikipedia.org (CC BY-SA 4.0)

Leeds jest jednym z największych miast w Wielkiej Brytanii, znajdującym się u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Aire w hrabstwie West Yorkshire.

Powierzchnia: 551,72 km²

Populacja: 793 139 (2019)

Współrzędne: 53°47′59″N 1°32′57″W

Leeds ciekawostki


1. W XIII wieku w miejscu tym znajdowała się niewielka wioska zamieszkała przez kilkaset osób.

2. W 1812 roku w Leeds powstała pierwsza parowa lokomotywa.

3. W Leeds znajduje się jeden z największych parków miejskich w Europie (Park Roundhay). Zajmuje powierzchnię ponad 280 hektarów.

4. W Leeds powstał najstarszy, latający samolot – Blackburn Type D (1912 rok).

5. W 1984 roku w Leeds znaleziono kości prehistorycznego hipopotama, który żył w tym regionie około 130 000 lat temu. Znajdują się w Muzeum Miejskim.

6. Najciekawszymi budowlami w Leeds jest Ratusz Leeds, Katedra Leeds, Giełda Kukurydzy, Młyn Solny, Opactwo Kirkstall, Harewood House.

7. W Leeds znajduje się Królewskie Muzeum Zbroi, w którym zgromadzone zostały zbroje z całego świata. Najstarsze mają około 3 000 lat.

8. JRR Tolkien był profesorem i wykładowcą na Uniwersytecie w Leeds.

9. Najniższą temperaturę w historii miasta odnotowano w grudniu 2010 roku (-12,6°C).

10. Najwyższą temperaturę w historii miasta odnotowano w sierpniu 1990 roku (34,4°C).

Autor: Mati

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

Liverpool ciekawostki

Liverpool ciekawostki

Liverpool jest 8. największym miastem w Wielkiej Brytanii (pod względem ludności). Znajduje się na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii.

Wenecja ciekawostki

Wenecja ciekawostki

Wenecja jest to jedno z najbardziej znanych miast na świecie, zbudowane na archipelagu 118 małych wysp, oddzielonych kanałami. Wenecja założona została w 42 roku przez osoby uciekające przed barbarzyńskim plemieniem Hunów.

Tuluza ciekawostki

Tuluza ciekawostki

Tuluza jest czwartym pod względem liczby ludności miastem we Francji. W Tuluzie znajduje się główny ośrodek przemysłu lotniczego i kosmicznego we Francji (największe centrum kosmiczne w Europie).

Las Palmas ciekawostki

Las Palmas ciekawostki

Las Palmas jest największym miastem wyspy Gran Canaria, 8. największym miastem w Hiszpanii. Znajduje się w archipelagu i regionie Wyspy Kanaryjskie. Miasto założone zostało 24 czerwca 1478 roku przez Juana Rejóna, pod nazwą Real de Las Palma.