Litwa edukacja

edukacja, Litwa

Litwa edukacja

Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji na Litwie (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.).

Ostatnia aktualizacja: 2025-03-10 16:09:37

19 ciekawostek o edukacji na Litwie

1. Na Litwie są polskie szkoły.

Autor: DeeDee

2. W kraju tym obowiązkowa nauka trwa 9 lat.

3. Początek edukacji rozpoczyna się w wieku 7 lat.

4. Średni poziom IQ wynosi 91. porównaj

Autor: EduKacJa

5. Uniwersytet Wileński był pierwszym Uniwersytetem w Europie Wschodniej.

Autor: Paulina

6. W kraju tym jest 0,2% osób powyżej 15 roku życia, które nie potrafią czytać, ani pisać (około 5 781 osób). porównaj

Autor: Reebeka

7. Na Litwie edukacja jest obowiązkowa od 7. do 16. roku życia, choć większość dzieci rozpoczyna naukę już w wieku 6 lat.

8. System edukacji składa się z: przedszkola (darželis) – dla dzieci do 6 lat, szkoły podstawowej (pradinė mokykla) – klasy 1-4, szkoły progimnazjalnej (progimnazija) – klasy 5-8, gimnazjum (gimnazija) – klasy 9-12.

9. Po 8. klasie uczniowie mogą kontynuować naukę w gimnazjum lub wybrać szkołę zawodową, która daje konkretne kwalifikacje zawodowe np. mechanik, kucharz, fryzjer. Trwają 2-3 lata.

10. Większość szkół prowadzi zajęcia w języku litewskim, ale są również szkoły z językiem polskim, rosyjskim i białoruskim jako językiem wykładowym.

11. Na Litwie stosuje się skalę ocen od 1 do 10, gdzie 10 to ocena najwyższa, a 4 jest oceną minimalną do zaliczenia przedmiotu.

12. Na koniec gimnazjum uczniowie zdają egzamin maturalny (brandos egzaminai), który jest wymagany do przyjęcia na studia. Każdy uczeń musi zdać egzamin z języka litewskiego, a także co najmniej jeden przedmiot dodatkowy, np. matematykę, historię czy język obcy.

13. Rok szkolny na Litwie rozpoczyna się 1 września, podobnie jak w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

14. Rok szkolny dzieli się na dwa semestry, pierwszy trwa od września do stycznia, a drugi od lutego do czerwca.

15. W litewskich szkołach publicznych uczniowie nie muszą nosić mundurków. Wymagane są w niektórych prywatnych placówkach.

16. Standardowa lekcja trwa 45 minut, ale w młodszych klasach może być skrócona do 35 minut.

17. W niektórych szkołach zamiast tradycyjnych ocen stosuje się system punktowy, w którym uczniowie zbierają punkty za testy, aktywność i prace domowe.

18. Uczniowie obowiązkowo uczą się języka angielskiego, a w starszych klasach wybierają drugi język obcy, np. niemiecki, francuski lub rosyjski.

19. Litwa ma jeden z najwyższych wskaźników osób studiujących w Europie – około 70% absolwentów szkół średnich idzie na studia wyższe.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

...

26 ciekawostek o gospodarce i finansach Włoch

26 ciekawostek o gospodarce i finansach Włoch

Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Włoszech (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Czy wiecie, że… We Włoszech jest najstarszy na świecie bank, który wciąż działa. Monte dei Paschi di Siena został założony w 1472 roku

16 ciekawostek o armii Salwadoru

16 ciekawostek o armii Salwadoru

Armia Salwadoru, znana jako Fuerza Armada de El Salvador (FAES), jest jedną z najmniejszych w Ameryce Łacińskiej, liczącą około 25 tysięcy żołnierzy. Mimo niewielkich rozmiarów, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa w kraju, który przez lata zmagał się z przemocą gangów i niestabilnością polityczną. Zbiór informacji i ciekawostek o armii Salwadoru (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.).

10 ciekawostek o sporcie na Jamajce

10 ciekawostek o sporcie na Jamajce

Zbiór informacji i ciekawostek o sportach na Jamajce (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Czy wiecie, że… Jamajka jest znana z lekkoatletyki, zwłaszcza biegów sprinterskich. Wyspa wydała wielu mistrzów olimpijskich, w tym Usaina Bolta, najszybszego człowieka w historii.

28 ciekawostek o historii Meksyku

28 ciekawostek o historii Meksyku

Pierwsze zaawansowane cywilizacje na terenie dzisiejszego Meksyku powstały kilka tysięcy lat temu. Olmekowie, żyjący około 2000–400 roku p.n.e., stworzyli wielkie kamienne głowy, które do dziś budzą podziw archeologów (np. w San Lorenzo Tenochtitlán). Zbiór informacji i ciekawostek o historii Meksyku (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).

Nasi eksperci z Litwy

ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
Jak zostać ekspertem?

Podana nazwa eksperta umieszczona zostanie na stronie

Sprawdź swoją wiedzę:

Litwa quiz

Najnowsze artykuły o Litwie:
10 ciekawostek o sporcie na Litwie

10 ciekawostek o sporcie na Litwie

Zbiór informacji i ciekawostek o sportach na Litwie (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Czy wiecie, że… Litewski bokser Algirdas Šocikas aż 6 razy zdobył tytuł mistrza Europy w wadze ciężkiej.

Litwa praca

Litwa praca

Zbiór informacji i ciekawostek o pracy na Litwie (zarobki, czas pracy, wiek emerytalny itd.).