Maroko — przewodnik (nie tylko) dla surferów

Maroko, porady, Rekreacja

bssurf.pl — organizacja surf camp w Maroku

Maroko potrafi zawrócić w głowie nawet doświadczonemu podróżnikowi: zobaczymy tu miasta, wyglądające, jakby żywcem wyjęto je z opowieści Szeherezady, majestatyczne góry i zachwycającą swym spokojem pustynię. W kraju tym znajdziemy również wspaniałe plaże, zapewniające idealne warunki nie tylko do kąpieli morskich i słonecznych, lecz również do uprawiania surfingu. Warto bowiem wiedzieć, że wśród gości, odwiedzających Maroko, miłośnicy pływania na desce stanowią coraz liczniejszą grupę. Co przyciąga ich w te strony?

Dlaczego Maroko staje się popularne wśród surferów?

Jak możemy przeczytać na stronie bssurf.pl – należy ona do firmy, której głównym przedmiotem działalności jest organizacja surf camp w Maroku – kraj ten oferuje jedne z najlepszych na świecie warunków do pływania na desce. Zlokalizowane tu ośrodki nie są przy tym jeszcze tak popularne jak te, które znaleźć można na Hawajach czy Bali, są więc – w porównaniu z tymi ostatnimi –  zaciszne i spokojne. Marokańskie wybrzeże posiada również szereg innych atutów: wspaniałe fale, zróżnicowane warunki (dzięki temu odpowiednie miejsce mogą znaleźć tu zarówno nowicjusze, jak i doświadczeni surferzy), a przede wszystkim – bliskość Europy.

Surfing w Maroku — gdzie warto się wybrać?

Miejsc, które można polecić surferom, jest w Maroku naprawdę wiele. Jak podają autorzy artykułu „Gdzie surfować w Maroku?”, do najbardziej znanych należy Devils Rock. Jego popularność ma zarówno plusy, jak i minusy. Do pierwszych zaliczyć można świetnie rozwiniętą infrastrukturę, do drugich – spory tłok. Z innych miejsc, polecanych przez znawców tematu, wymienić można:

  • Taghazou. To małe miasteczko położone jest niedaleko popularnego wśród turystów Agadiru, jednak nie spotkamy w nim tłumów, a infrastruktura dopiero się rozwija. Można tu za to zobaczyć autentyczne życie marokańskiej prowincji – rybaków, wyruszających na połowy czy handlarzy na lokalnym targu.
  • Mirleft to również niewielka osada, jednak jej charakter jest nieco inny: mieszkają tu bogaci Marokańczycy. Na szczęście dla mniej zamożnych miłośników pływania na desce – nie łączy się to z wysokimi cenami.
  • Anza to miejsce, które wymaga od surferów sporych umiejętności. W związku z tym nie spotkamy tu prawie nigdy tłumów.
  • Sidi Ifni jest natomiast polecane osobom początkującym – tutejsze fale są idealne do ćwiczenia techniki. Ciekawostką jest fakt, że przez wiele lat miejscowość ta należała do Hiszpanii. 
  • Tamri zapewnia nie tylko idealne warunki do pływania na desce – jest również świetnym punktem wypadowym do zwiedzania pobliskiego parku narodowego.

Gdzie surfować w Maroku?

Maroko — jakie zabytki warto odwiedzić?

Maroko to również kraj o wielowiekowej kulturze. Śladem chlubnej przeszłości są liczne zabytki – tyleż ciekawe, co niezwykłe. Wśród osób, zainteresowanych surfingiem, sporym powodzeniem cieszy się na przykład Essaouira. Słynie ona nie tylko z wysokich fal, lecz również z pochodzącej z XVIII wieku medyny (dzielnicy handlowej), zachwycającej swym niezwykłym klimatem. Jeżeli zdecydujemy się na wyprawę w głąb lądu, powinniśmy odwiedzić Ajt Bin Haddu – ufortyfikowane miasto, wpisane na listę UNESCO. Powodem zainteresowania zwiedzających jest jednak najczęściej fakt, że malownicze zaułki tej miejscowości upodobali sobie filmowcy: kręcono tu m.in. „Gladiatora”, „Aleksandra” oraz „Grę o Tron”.

Maroko — jak poznawać miejscową kulturę?

Wyjazd do Maroka może być również wspaniałą okazją do zapoznania się z miejscową kulturą – jest ona zupełnie  odmienna od naszej, a przy tym bardzo różnorodna. We wspomnianej już Essaouirze możemy na przykład spotkać się z potomkami czarnoskórych niewolników, sprowadzonych tu w XV wieku przez rządzących wówczas tym miastem Portugalczyków – Gnawami. Słyną oni m.in. ze swojej muzyki o hipnotyzujących rytmach. Z kolei W Sid Ifni dominują wpływy hiszpańskie: zwiedzając to miasto zobaczymy więc liczne budowle, wzniesione w stylu kolonialnego Art Deco, a w knajpkach spróbujemy m.in. paelli.

Maroko — niezapomniane krajobrazy

Maroko to również kraj wspaniałych – a do tego niezwykle zróżnicowanych – krajobrazów. Na wybrzeżu słynie z nich na przykład Legzira – w miejscowości tej można zobaczyć niesamowite formacje skalne, stworzone przez wiatr i morskie fale. Najsłynniejszą z nich był majestatyczny łuk, który niestety runął kilka lat temu w wody Atlantyku. Mimo jego braku tutejsze pejzaże zapierają dech w piersiach. Warto też wybrać się w marokańskie góry – ośnieżone szczyty sąsiadują w nich z zielenią pól i łąk. One z kolei, wraz ze spadkiem wysokości, zmieniają się płynnie w majestatyczną pustynię.

materiał zewnętrzny

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Letnie dni to czas radości, słońca i beztroskich przygód na świeżym powietrzu. Aby zapewnić naszym maluchom odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi i dodatkowo podkreślić ich styl, warto postawić na niezwykle praktyczny i modny dodatek — kapelusz chłopięcy. W tym artykule odkryjemy, dlaczego kapelusz dla chłopca to must-have każdego małego gentlemana na lato, jakie są najmodniejsze warianty tego dodatku oraz jak nosić go z klasą i swobodą, dzięki poradom dla stylowych mam.

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Multicooker to idealne urządzenie właściwie dla każdego – sprawdza się w małych i większych kuchniach. W mniejszych pomieszczeniach nie zabiera miejsca, zastępując kilka urządzeń, niezbędnych w kuchni. Wyposażony w intuicyjny wyświetlacz multicooker wprowadzi Cię w świat kuchni, jakiego jeszcze nie znasz.