Maroko — przewodnik (nie tylko) dla surferów

Maroko, porady, Rekreacja

bssurf.pl — organizacja surf camp w Maroku

Maroko potrafi zawrócić w głowie nawet doświadczonemu podróżnikowi: zobaczymy tu miasta, wyglądające, jakby żywcem wyjęto je z opowieści Szeherezady, majestatyczne góry i zachwycającą swym spokojem pustynię. W kraju tym znajdziemy również wspaniałe plaże, zapewniające idealne warunki nie tylko do kąpieli morskich i słonecznych, lecz również do uprawiania surfingu. Warto bowiem wiedzieć, że wśród gości, odwiedzających Maroko, miłośnicy pływania na desce stanowią coraz liczniejszą grupę. Co przyciąga ich w te strony?

Dlaczego Maroko staje się popularne wśród surferów?

Jak możemy przeczytać na stronie bssurf.pl – należy ona do firmy, której głównym przedmiotem działalności jest organizacja surf camp w Maroku – kraj ten oferuje jedne z najlepszych na świecie warunków do pływania na desce. Zlokalizowane tu ośrodki nie są przy tym jeszcze tak popularne jak te, które znaleźć można na Hawajach czy Bali, są więc – w porównaniu z tymi ostatnimi –  zaciszne i spokojne. Marokańskie wybrzeże posiada również szereg innych atutów: wspaniałe fale, zróżnicowane warunki (dzięki temu odpowiednie miejsce mogą znaleźć tu zarówno nowicjusze, jak i doświadczeni surferzy), a przede wszystkim – bliskość Europy.

Surfing w Maroku — gdzie warto się wybrać?

Miejsc, które można polecić surferom, jest w Maroku naprawdę wiele. Jak podają autorzy artykułu „Gdzie surfować w Maroku?”, do najbardziej znanych należy Devils Rock. Jego popularność ma zarówno plusy, jak i minusy. Do pierwszych zaliczyć można świetnie rozwiniętą infrastrukturę, do drugich – spory tłok. Z innych miejsc, polecanych przez znawców tematu, wymienić można:

  • Taghazou. To małe miasteczko położone jest niedaleko popularnego wśród turystów Agadiru, jednak nie spotkamy w nim tłumów, a infrastruktura dopiero się rozwija. Można tu za to zobaczyć autentyczne życie marokańskiej prowincji – rybaków, wyruszających na połowy czy handlarzy na lokalnym targu.
  • Mirleft to również niewielka osada, jednak jej charakter jest nieco inny: mieszkają tu bogaci Marokańczycy. Na szczęście dla mniej zamożnych miłośników pływania na desce – nie łączy się to z wysokimi cenami.
  • Anza to miejsce, które wymaga od surferów sporych umiejętności. W związku z tym nie spotkamy tu prawie nigdy tłumów.
  • Sidi Ifni jest natomiast polecane osobom początkującym – tutejsze fale są idealne do ćwiczenia techniki. Ciekawostką jest fakt, że przez wiele lat miejscowość ta należała do Hiszpanii. 
  • Tamri zapewnia nie tylko idealne warunki do pływania na desce – jest również świetnym punktem wypadowym do zwiedzania pobliskiego parku narodowego.

Gdzie surfować w Maroku?

Maroko — jakie zabytki warto odwiedzić?

Maroko to również kraj o wielowiekowej kulturze. Śladem chlubnej przeszłości są liczne zabytki – tyleż ciekawe, co niezwykłe. Wśród osób, zainteresowanych surfingiem, sporym powodzeniem cieszy się na przykład Essaouira. Słynie ona nie tylko z wysokich fal, lecz również z pochodzącej z XVIII wieku medyny (dzielnicy handlowej), zachwycającej swym niezwykłym klimatem. Jeżeli zdecydujemy się na wyprawę w głąb lądu, powinniśmy odwiedzić Ajt Bin Haddu – ufortyfikowane miasto, wpisane na listę UNESCO. Powodem zainteresowania zwiedzających jest jednak najczęściej fakt, że malownicze zaułki tej miejscowości upodobali sobie filmowcy: kręcono tu m.in. „Gladiatora”, „Aleksandra” oraz „Grę o Tron”.

Maroko — jak poznawać miejscową kulturę?

Wyjazd do Maroka może być również wspaniałą okazją do zapoznania się z miejscową kulturą – jest ona zupełnie  odmienna od naszej, a przy tym bardzo różnorodna. We wspomnianej już Essaouirze możemy na przykład spotkać się z potomkami czarnoskórych niewolników, sprowadzonych tu w XV wieku przez rządzących wówczas tym miastem Portugalczyków – Gnawami. Słyną oni m.in. ze swojej muzyki o hipnotyzujących rytmach. Z kolei W Sid Ifni dominują wpływy hiszpańskie: zwiedzając to miasto zobaczymy więc liczne budowle, wzniesione w stylu kolonialnego Art Deco, a w knajpkach spróbujemy m.in. paelli.

Maroko — niezapomniane krajobrazy

Maroko to również kraj wspaniałych – a do tego niezwykle zróżnicowanych – krajobrazów. Na wybrzeżu słynie z nich na przykład Legzira – w miejscowości tej można zobaczyć niesamowite formacje skalne, stworzone przez wiatr i morskie fale. Najsłynniejszą z nich był majestatyczny łuk, który niestety runął kilka lat temu w wody Atlantyku. Mimo jego braku tutejsze pejzaże zapierają dech w piersiach. Warto też wybrać się w marokańskie góry – ośnieżone szczyty sąsiadują w nich z zielenią pól i łąk. One z kolei, wraz ze spadkiem wysokości, zmieniają się płynnie w majestatyczną pustynię.

materiał zewnętrzny

Zapalenie spojówek – jak leczyć?

Zapalenie spojówek – jak leczyć?

Stan zapalny w obrębie spojówki oka powoduje nie tylko łzawienie, ale także i duży dyskomfort. Niestety, jest to bardzo częsta dolegliwość, która spowodowana jest wieloma, różnorodnymi czynnikami. Jednak czym jest stan zapalny spojówki i jak można go uniknąć podczas noszenia szkieł kontaktowych?

Wypoczynek w hotelach na Mazurach

Wypoczynek w hotelach na Mazurach

Kiedy marzymy o ucieczce od zgiełku codziennego życia, malownicze krajobrazy Mazur stają się miejscem, które zapewnia niezapomniany odpoczynek. Hotele na Mazurach to oazy spokoju, gdzie luksus łączy się z naturalnym pięknem, tworząc idealne warunki dla wyjątkowego wypoczynku. Odkryjmy, dlaczego hotele na Mazurach stają się coraz bardziej atrakcyjnym celem dla tych, którzy pragną zanurzyć się w harmonii przyrody, jednocześnie czerpiąc z komfortu nowoczesnych rezydencji.

Dieta Pudełkowa: Sekret Skutecznego Odchudzania z Wygodą!

Dieta Pudełkowa: Sekret Skutecznego Odchudzania z Wygodą!

Czy marzysz o zgrabnej sylwetce bez wyrzeczeń? Poznaj tajemnicę sukcesu – dietę pudełkową! W tym artykule dowiesz się, dlaczego dieta pudełkowa jest tak popularna, jak działa, i jakie są jej korzyści. Przekonaj się, że to rozwiązanie dla Ciebie!