Mata samopompująca na wygodny sen pod namiotem
Wybierając się na nocleg pod namiotem większość osób przykłada dużą wagę do doboru śpiwora, często zapominając o tym, że sam śpiwór to za mało. Dla komfortowego snu, niezbędna jest też odpowiednia izolacja od zimnego, a także często nierównego podłoża.
W przypadku wyjazdów turystycznych mamy do wyboru jedną z trzech najpopularniejszych opcji, a więc klasyczne karimaty, dmuchane materace lub maty samopompujące. Te ostatnie cieszą się największą popularnością, oferując szereg zalet. Doskonale łączą w sobie bowiem skuteczną izolację, wysoki komfort, a także bardzo szybki czas przygotowania miejsca do spania. Czołowe marki turystyczne oferują szeroki wybór modeli tego typu mat. Wśród nich znajdzie się zarówno ultralekka mata turystyczna na letni trekking, jak i gruba mata samopompująca dwuosobowa, która najlepiej sprawdzi się w czasie długich pobytów na campingu.
Jak działa mata samopompująca?
Maty samopompujące łączą w sobie zalety karimat i dmuchanych materacy. Z zewnątrz wykonane są z mocnego materiału, który zapewnia wysoki komfort spania. Środek wypełniony jest specjalną pianką z licznymi porami. Posiada ona zdolność do samodzielnego rozprężania się, kiedy nie jest ściskana, a całość została wyposażona w wentyl. Na czas transportu samopompująca mata jest ciasno zwijana, dzięki czemu powietrze spomiędzy pianki wydostaje się na zewnątrz, a mata zajmuje zdecydowanie mniej miejsca w plecaku czy torbie. Kiedy chcemy przygotować matę do spania, należy odkręcić zawór i rozwinąć całość na płasko. Dzięki zastosowanej w środku piance mata turystyczna „nabierze” nieco powietrza. Choć nazwa mata samopompująca może sugerować, że tego typu rozwiązanie jest zupełnie samoobsługowe, to należy pamiętać, że pianka w znacznym stopniu się rozpręża, ale dla osiągnięcia optymalnych parametrów należy całość lekko „dodmuchać”. Zaledwie kilka wdmuchnięć zapewni macie optymalny kształt. Po zakręceniu zaworu całość jest gotowa do zapewnienia nam komfortowego snu.
Rodzaje mat samopompujących
Maty turystyczne produkowane są w wielu wersjach, dzięki czemu możemy je idealnie dobrać do naszych potrzeb. Po pierwsze maty będą się różniły wymiarami i wagą. Lekka, jednoosobowa mata samopompująca to doskonały wybór na wycieczki z plecakiem w cieplejszej części roku. Priorytetem będzie w tym przypadku niska waga oraz kompaktowe rozmiary po zwinięciu maty. Wybrani producenci oferują nawet specjalne, skrócone wersje, które wspierają tylko tułów i głowę. To dobry wybór dla minimalistów. Jeśli wybieramy się raczej na camping, czy dłuższe biwakowanie w jednym miejscu, z pewnością wybierzemy znacznie grubsze i nieco większe modele, które oferują niezrównany komfort użytkowania. Grubość dochodząca, a nawet przekraczająca 10 cm, charakteryzuje najwygodniejsze modele, często wybierane do dużych namiotów campingowych. Popularnym rozwiązaniem w przypadku podróżowania z drugą osobą jest mata samopompująca dwuosobowa. Choć nie jest ona zbyt wygodna w transporcie, to jednak zapewnia wysoki komfort użytkowania. Dwie osobne maty często się rozsuwają i cechują się bardzo ograniczonymi wymiarami. Mata turystyczna dla dwóch osób eliminuje wszystkie te problemy.
Maty samopompujące różnią się też kształtem. Lżejsze modele najczęściej posiadają zaokrąglone narożniki. Zwężają się także w nogach. Taki kształt idealnie dopasowuje się do śpiworów turystycznych typu mumia, a przy tym pozwala znacznie ograniczyć wagę całości. Modele kempingowe najczęściej są prostokątne, dzięki czemu dobrze wpasowują się do sypialni większych namiotów. Najnowszym rozwiązaniem, powoli zdobywającym popularność, są maty samopompujące do hamaków. Dzięki zapewnianiu skutecznej izolacji mogą z powodzeniem zastępować docieplającą podpinkę do hamaka.
Jak ocenić właściwości izolacyjne maty samopompującej?
Zazwyczaj im grubsza jest mata, tym lepiej będzie ona izolowała od podłoża. Jednak nawet maty samopompujące o takiej samej grubości mogą się różnić typem zastosowanych materiałów, a szczególnie pianki. W takim przypadku pomocny może być współczynnik izolacji R-value, który jest podawany przez większość producentów mat samopompujących. Im jest on wyższy, tym lepszą izolację zapewnia mata. Choć sposób mierzenia R-value może się różnić w zależności od producenta, to pozwala on dość dobrze zorientować się, z jaką matą mamy do czynienia. Samopompująca mata na lato posiada zazwyczaj współczynnik R-value na poziomie 1,5-2,5. Karimata samopompująca stosowana od wiosny do jesieni powinna posiadać go na poziomie ok. 3 i więcej. Najlepiej izolowane maty samopompujące to współczynnik R-value dochodzący do 6, a nawet go przekraczające. Właściwości izolacyjne są szczególnie ważne w przypadku wybierania najlżejszych modeli, przy wyborze których balansujemy pomiędzy jak najniższą wagą produktu, a zapewnianymi właściwościami izolacyjnymi i komfortem. Warto też zwrócić uwagę na to, do jakich warunków dany model jest polecany przez producenta. Często sugeruje on, czy maty turystyczne są przeznaczone na warunki letnie czy zimowe.
Mata samopompująca czy materac?
Częstym dylematem wśród miłośników biwakowania jest wybór pomiędzy matą samopompującą a dmuchanym materacem. Tak naprawdę w przypadku materacy mamy do czynienia z dwoma różnymi typami produktów. Pierwszym z nich są ultralekkie materacyki wybierane do turystyki pieszej i rowerowej. Drugim typem są materace campingowe, z których wiele przypomina dmuchane łóżka. Choć materace oferują wysoki komfort spania, ich przygotowanie do użytkowania zajmuje nieco więcej czasu. Cienki materac można nadmuchać, jednak grubsze wymagają już zastosowania dodatkowej pompki- nożnej lub elektrycznej. To zawsze dodatkowy element ekwipunku. Materace nie oferują też żadnych właściwości izolacyjnych, kiedy przez przypadek się przebiją. Mata samopompująca zawsze zapewnia chociaż wewnętrzną piankę, która w sytuacji awaryjnej pozwoli spędzić noc pod namiotem. Oczywiście przebicie nie jest bardzo częstą usterką, a małe zestawy naprawcze pozwalają naprawić większość przebić jeszcze pod namiotem, jednak w sytuacji kiedy nie ma sposobu na naprawę, samopompująca mata będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem.
Maty samopompujące czy karimaty?
Karimaty to jedno z pierwszych rozwiązań stosowanych jako izolacja pod śpiwór. Największą ich zaletą jest maksymalna niezawodność oraz bardzo niska waga. Niestety mają one też sporo wad- właściwości izolacyjne na ograniczonym poziomie czy bardzo duże rozmiary po zwinięciu. Wyeliminowano je właśnie w matach samopompujących. Stąd też karimaty cieszą się obecnie umiarkowaną popularnością wśród turystów nocujących w namiotach. Najczęściej są wybierane na wyprawy wysokogórskie, kiedy nie możemy ryzykować przypadkowego przebicia. Karimata to także dobry wybór, kiedy poszukujemy najtańszego rozwiązania.
Maty turystyczne na wyjazdy pod namioty
Kompletując wyposażenie na trekking, wyjazd rowerowy czy spływ kajakowy nie powinniśmy zapominać o macie, która zapewni izolację i wygodę w czasie snu. Czy będzie do najlżejszy model trekkingowy, czy komfortowa mata samopompująca dwuosobowa do użytkowania na kempingu, jeśli dobre dobraliśmy ją do naszych potrzeb, z pewnością zapewni optymalny poziom komfortu podczas każdego wyjazdu pod namiot.
12 ciekawostek o gospodarce i finansach Grecji
Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Grecji (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota).
18 ciekawostek o społeczeństwie Kuby
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Kuby (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
18 ciekawostek o historii Islandii
Zbiór informacji i ciekawostek o historii Islandii (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).
Przegląd apartamentów w Białce Tatrzańskiej
Białka Tatrzańska to miejsce, które od lat przyciąga turystów z całej Polski. Piękne krajobrazy, liczne szlaki turystyczne, doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych i letnich oraz bogata oferta noclegowa sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. A jeśli szukasz komfortowego zakwaterowania, które pozwoli Ci poczuć się jak w domu, to domki i apartamenty na wynajem w Białce Tatrzańskiej są idealnym rozwiązaniem.