Miejsca, które mają największy wkład w polską turystykę

Tatry
Tatry to, co prawda, nie jedno konkretne miejsce, a region, ale całe są piękne i nie jesteśmy w stanie wyróżnić jednego najbardziej godnego uwagi obszaru, takiego jak Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów, Kasprowy Wierch czy któreś z term. Postanowiliśmy więc polecić całą krainę.
Tatry Polskie, jako ogół, to część najwyższego fragmentu Karpat, czyli gór ciągnących się od Rumunii, przez Serbię, Węgry, Słowację aż do Polski. W Polsce ich obszar zajmuje 785 kilometrów kwadratowych i znaleźć w nim można liczne szczyty o charakterze alpejskim, urokliwe doliny poprzecinane szlakami turystycznymi ze schroniskami, całą sieć jaskiń, dzikie zwierzęta, piękną przyrodę i zapierające dech w piersiach widoki.
Rynek w Krakowie
Kraków jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem Polski, a jego najbardziej charakterystycznym fragmentem jest oczywiście rynek z zabytkowymi Sukiennicami, kościołem Mariackim, pomnikiem Mickiewicza i wieloma innymi zabytkami kultury i sztuki. Zwiedzając rynek w Krakowie, nie można zapomnieć o położonym nieopodal Zamku Królewskim na Wawelu, do którego jeszcze wrócimy, i o artystycznej, żydowskiej dzielnicy Kazimierz, w której znajdziesz wszystko – od pracowni garncarskiej po zakłady bukmacherskie.
Zamek na Wawelu
Pierwszy zamek na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie pojawił się już w XI wieku, choć wcale nie przypominał on gmachu, jaki podziwiać możemy dzisiaj. Zamek był wielokrotnie rozbudowywany i remontowany po licznych uszkodzeniach związanych z jego bogatą historią. Obecnie jego powierzchnia zajmuje ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych i można w nim podziwiać zabytki epok renesansu, baroku i klasycyzmu. Najważniejszym przedmiotem przechowywanym obecnie na zamku jest Szczerbiec, czyli oryginalny miecz koronacyjny królów Polski, choć lista zabytków wartych zobaczenia jest niewyobrażalnie długa. Znajdują się na niej również, na przykład, słynne Arrasy wawelskie.
Kopalnia Soli „Wieliczka”
Niedaleko od Krakowa znajduje się też historyczne źródło bogactwa miasta, czyli Kopalnia Soli w Wieliczce. W kopalni czynnie wydobywano sól aż do 1996 roku. Obecnie pełni ona funkcję muzealną, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest pomnikiem historii Polski. W organizowanym w 2007 roku plebiscycie „Rzeczpospolitej” Kopalnia w Wieliczce zdobyła największą liczbę głosów i została uznana za pierwszy z siedmiu cudów Polski. Stało się tak, ponieważ można tam zobaczyć znacznie więcej niż w zwykłej kopalni. Jest tam między innymi Kaplica świętej Kingi o wymiarach 54 metrów długości, 18 metrów szerokości i 12 metrów wysokości. Wymiary te może nie wydają się imponujące, ale należy pamiętać, że owa kaplica, w której zresztą znajdują się relikwie rzeczonej świętej Kingi, jest położona ponad 100 metrów pod chodnikiem.
Stare Miasto w Gdańsku
Jednym z najciekawszych miast w Polsce jest bez wątpienia Gdańsk. Wynika to z jego ciekawego położenia, morskich kontaktów z całym światem i burzliwej historii. Miasto bowiem na przestrzeni wieków zmieniało kilkukrotnie państwo, do którego przynależy, a przez pewien czas było nawet wolnym miastem. Wszystko to odbija się w zabytkach Starówki, która jest pełna ciekawostek z różnych wieków i kultur.
Bałtyckie plaże
Wśród Polaków panuje przekonanie, że jeśli chcesz zmarznąć w lecie, to jedź nad polskie morze. Jest w nim dużo prawdy, ponieważ Bałtyk jest morzem zimnym. Nie zapominajmy przecież, że oprócz polskiego wybrzeża, obmywa on też wybrzeża krajów skandynawskich. Nie zmienia to jednak faktu, że Bałtyk jest morzem ciekawym i bez dwóch zdań godnym odwiedzenia. Na szczególną uwagę zasługują piękne, długie, białe plaże pełne bardzo przyjemnego w dotyku piasku. Aby móc się jednak nimi w pełni cieszyć, warto wybrać plażę inną niż ta najbliższa od hotelu i przygotować się, zabierając ze sobą koc i coś chroniącego przed wiatrem.
Mazury
Pisaliśmy już o górach i morzu, więc warto wspomnieć też o jeziorach, których w północno-wschodniej Polsce nie brakuje. Tę część Polski opisujemy często jako Mazury i jest to polska stolica żeglarstwa. Malowniczy krajobraz tego obszaru ukształtował wycofujący się lodowiec podczas ostatniego zlodowacenia, które miało miejsce około 15 tysięcy lat temu. Dzięki temu powstał obszar wypełniony tysiącami mniejszych i większych jezior, w tym dwóch największych jezior Polski, czyli jezior Śniardwy i Mamry.
Energylandia
Wielu turystów kojarzy Polskę z zimą, II wojną światową i zabytkami. W naszym kraju znajdują się jednak również miejsca wybudowane niedawno, a które przyciągają miliony turystów. Jednym z takich miejsc jest właśnie Energylandia, czyli największy w Polsce park rozrywki z licznymi kolejkami górskimi, w tym z najwyższą i najszybszą kolejką górską typu hyper coaster w Europie.
Parki narodowe
W Polsce prężnie działają aż 23 parki narodowe, a każdy z nich jest na tyle piękny i wyjątkowy, że zasługuje na osobne miejsce w tym zestawieniu. Od Bieszczadzkiego Parku Narodowego z połoninami, przez Białowieski Park Narodowy, po którym spacerują majestatyczne żubry, po Słowiński park narodowy powoli zasypywany przez ruchome wydmy.
materiał zewnętrzny
10 TOP atrakcji w Łebie
W okresie wakacyjnym w głowach przyszłych turystów pojawia się dobrze znane pytanie: góry czy morze? Każdy z tych kierunków ma swoje kultowe lokalizacje, najczęściej polecane miejsca i sprawdzone wskazówki dla przyszłych odwiedzających. W artykule tym przyjrzymy się dziesięciu atrakcjom, oferowanym, przez Łebę.
Nietypowe miejsca do zwiedzenia
Uwielbiamy podróżować. Lubimy szukać dla siebie ciekawych miejsc do zobaczenia, choć większość osób decyduje się na sprawdzone kierunki, zwłaszcza Grecję, Turcję, Egipt, Hiszpanię. Tymczasem można postawić na bardzo nietypowe miejsca, które nie są tak popularne, a jednak mogą sprawdzić sporo frajdy. Postanowiliśmy zaprezentować kilka takich kierunków.
Śladami „Pana Tadeusza” w Wielkopolsce
Wielkopolska to region dość odległy od Litwy, o której jako o swojej ojczyźnie pisał Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”. Dlatego dla większości z nas zaskoczeniem może być fakt, że wiele opisów w naszej narodowej epopei ma swoje źródło właśnie w Księstwie Poznańskim, w którym Mickiewicz przebywał w okresie od sierpnia 1831 r. do lutego lub marca 1832 r. Odwiedził tu wiele majątków, w których zwykle witany był entuzjastycznie jako poeta, ale i trochę celebryta.
Odpowiedni hotel nad morzem dla dzieci
Hotel nad morzem dla dzieci we Władysławowie oferuje szereg atrakcji na świeżym powietrzu i wewnątrz obiektu. Do dyspozycji gości są: plac i sala zabaw, animacje, basen, strefa spa, sala wspinaczkowa, kort tenisowy.
Najlepsze klocki hamulcowe do roweru
przegląd popularnych marek i modeli
Zobacz więcej na: mcsport.pl
Często odwiedzane:
Analfabetyzm
Holandia ciekawostki – część 2
Iran – TOP 10
Neapol ciekawostki
Polska ciekawostki – część 4
Brazylia pytania i odpowiedzi
Stany Zjednoczone ciekawostki – część 2
10 największych hoteli na świecie
Zambia ciekawostki – część 2
Gdzie zostawić auto na lotnisku Chopina?
Ciekawostki o 194 krajach świata
Analiza najciekawszych ciekawostek
Codziennie nowe paczki wiedzy
- 1.10.2020 - skolopendra ciekawostki
- 2.10.2020 - wątroba ciekawostki
- 3.10.2020 - piłka nożna ciekawostki
Armia:
- Ilość sprzętu wojskowego - czołgi
- Ilość żołnierzy i rezerwistów
- Posiadanie broni palnej
- Potencjał nuklearny
- Ranking najlepszych armii
- Wydatki na armię
Finanse:
Szkolnictwo