Mikrowyprawy – o nowej formie podróżowania

Wyprawa w pobliżu domu ma jedną wielką wadę. Praktycznie pozbawia nas wszystkich wymówek, za którymi można się zasłonić, by tylko nigdzie się nie wybierać. Pora wypakować z plecaka wszystkie preteksty o braku czasu, niskim budżecie i braku dni wolnych – zrób miejsce na kilka niezbędnych drobiazgów i ruszaj w drogę!
Czym tak właściwie jest mikrowyprawa?
Mikrowyprawa jest dokładnie tym samym, co większość z nas całymi dniami robiła jako dzieci. Nowe odkrycia czaiły się dosłownie za każdym rogiem. Każda ścieżka, każda lokalna atrakcja stawała się czymś wyjątkowym. Czy już o tym zapomnieliśmy? Oczywiście, że nie, lecz modne zrobiły się podróże za granicę, przez co wyprawy lokalne straciły nieco uznania w oczach turystów. Obecnie jednak powracają z wielkim hukiem! Dlaczego? Dlatego, że są one doskonałym punktem wyjściowym do zmiany nastawienia.
Czym mikrowyprawa różni się od długiej wycieczki?
Różnic jest całkiem sporo. Nie namawiamy do porzucenia marzeń o zwiedzeniu Kanionu w Colorado, lecz warto zwrócić uwagę na kilka istotnych zalet mniejszych podróży. Przede wszystkim, aby skorzystać z zalet mikrowyprawy, nie trzeba w tym celu brać większego urlopu. Wystarczy weekend, dobrze rozplanowany, podczas którego możesz zobaczyć sporo ciekawych miejsc.
Na mikrowyprawy możesz się wybierać częściej
Jeden długi urlop raz do roku czy mnóstwo krótkich urlopów co tydzień? Trzeba przyznać, że ta druga perspektywa brzmi całkiem kusząco. Nie ma takiej możliwości, żeby w tydzień lub dwa naładować akumulatory na całe następne 12 miesięcy. Dlatego też porzuć cotygodniowy Maraton Wielkich Porządków i inne “przyjemności”, które nie dają Ci odprężenia, a zabierają praktycznie cały wolny czas, jaki masz. Rozważ mikrowyprawę.
Nie potrzebujesz zbyt wielu akcesoriów
Nie potrzebujesz zbyt wielkiego wyposażenia. Wycieczka zagraniczna często wiąże się z koniecznością zakupu wielu akcesoriów, które rzeczywiście mogą uratować Ci skórę podczas wojaży. I nie chodzi tu tylko o kremy z wysokim filtrem. Podczas kilkugodzinnej, lub nawet dwudniowej wycieczki wręcz nie zdążysz użyć tak wielu rzeczy, jakich możesz potrzebować podczas dwóch tygodni za granicą. Jeśli jednak potrzebujesz pilnie np. wygodnych butów na pieszą wyprawę, zajrzyj do sklepu internetowego Addnature.
Jakie są najczęstsze cele mikrowypraw?
Jako że głównym założeniem mikrowyprawy jest to, by poznawać tereny położone najbliżej domu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jedni mają blisko do pięknej Krainy Jezior Mazurskich, inni zaś będą podziwiali Sudeckie szczyty. To, co łączy wszystkie te miejsca, kryje się w wyszukiwaniu mało znanych perełek, takich jak dawno zapomniane ruiny zamków, lokalne muzea tradycji regionalnej, forty, stare cmentarze, czy też po prostu wędrówki po pięknym, pobliskim lesie lub spływ kajakiem. Cele mikrowypraw najczęściej są mniej znane, mniej oblegane, a przy tym mają szansę dostarczyć niezapomnianych wrażeń.
Z kim najczęściej jeździmy na mikrowyprawy?
Ten aspekt nie zmienia się praktycznie wcale. Równie często udajemy się w tego typu podróże z rodziną, jak i z przyjaciółmi, czy też z drugą połową. Rodzinne mikrowyprawy i inne rodzaje podróży najczęściej jednak sprowadzają się do zapewnienia atrakcji najmłodszym, by obudzić w nich chęć do poznawania.
Z kolei to wyjazdy właśnie z przyjaciółmi lub z ukochaną osobą są najbardziej nakierowane na skupienie się na własnych doświadczeniach, których urok kryje się w prostocie: oglądanie spadających gwiazd, noc pod namiotem, spacer po mało uczęszczanej polanie, czy też odkrycie wystawy zegarów słonecznych w niewielkiej wsi.
Mikrowyprawa to szansa na spojrzenie na nowo na swoje okolice, a także na siebie samych. Kto powiedział, że po pracy nie ma już czasu na nic? Nie musimy już zadowalać się kanapą i telewizorem. O wiele lepszym rozwiązaniem jest odkrycie na nowo ciekawości i zmiana sposobu myślenia o miejscowości, w której mieszkasz.
25 ciekawostek o gospodarce i finansach Luksemburgu
Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Luksemburgu (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Czy wiecie, że… Luksemburg jest drugim największym centrum funduszy inwestycyjnych na świecie, zaraz po Stanach Zjednoczonych.
20 ciekawostek o społeczeństwie Ugandy
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Ugandy (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
20 ciekawostek o armii Wietnamu
Armia Wietnamu, oficjalnie nazywana Ludową Armią Wietnamu, powstała w 1944 roku jako niewielka grupa partyzantów walczących przeciwko japońskiej okupacji. Zbiór informacji i ciekawostek o armii Wietnamu (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.).
18 ciekawostek o sporcie w Rosji
Zbiór informacji i ciekawostek o sportach w Rosji (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Czy wiecie, że… W pierwszej połowie XX wieku powstała rosyjska sztuka walki – Sambo, łącząca techniki judo z regionalnymi odmianami zapasów.
33 ciekawostki o historii Rosji
Pierwsze państwo na terenach dzisiejszej Rosji to Ruś Kijowska, założona w IX wieku przez wikingów zwanych Waregami. Ich przywódcą był Ruryk, który dał początek dynastii rządzącej przez kilka wieków. Zbiór informacji i ciekawostek o historii Rosji (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).
22 ciekawostki o społeczeństwie Rumunii
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Rumunii (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).