Na wyprawę z dzieckiem – niezbędny ekwipunek
Wyprawa turystyczna może przynieść wiele pożytku dla całej rodziny. Rodzice mogą przecież być aktywni, posiadanie dziecka pod opieką nie oznacza bowiem, że należy odłożyć na później marzenia o różnych wyprawach. Natomiast dziecko będzie zadowolone z wycieczki, ponieważ spędzi czas na zabawie z rodzicem. Aby wyprawa przyniosła pozytywne wspomnienia, należy pamiętać o niezbędnym wycieczkowym ekwipunku.
Ekwipunek dla opiekuna
Opiekun dziecka musi dobrze zaplanować wyprawę. Powinien wziąć pod uwagę długość trasy i ukształtowanie terenu. W dobie internetu nie należy chyba przypominać o zabraniu ze sobą naładowanego telefonu i powerbanka. Telefon może przydać się do ustalenia trasy wycieczki, ale warto wziąć również ze sobą mapę.
Należy oczywiście spakować odpowiedni prowiant. Z ilością zabranego jedzenia na górską wyprawę nie należy jednak przesadzać. Istotne będzie natomiast wzięcie dość dużej ilości wody, szczególnie podczas upałów. Można w tym celu rozważyć użycie softflasków, które nie zajmują dużo miejsca w bagażu. Po użyciu softflasków będzie można je zwinąć i zabrać ze sobą. Opiekun powinien pamiętać o ubiorze, właściwym dla danej pory roku. Pogoda w górach bywa kapryśna, warto mieć to na uwadze.
Na wyprawę w trudnym terenie należy zabrać buty, najlepiej z grubą podeszwą. Niezwykle istotnym elementem ubioru opiekuna jest kurtka przeciwdeszczowa, niezależnie od pory roku. Podczas upałów, w czasie wyprawy, warto używać nakrycia głowy oraz filtrów przeciwsłonecznych w celu ochrony skóry. Niezbędny ekwipunek należy spakować w odpowiedni plecak i można ruszać w drogę.
Ekwipunek dla dziecka
Wybierając się na wyprawę z dzieckiem należy pamiętać, że najmłodszy uczestnik wycieczki pierwszy poczuje zmęczenie. Wówczas nie będzie on chciał iść dalej. Podczas marszu, szczególnie w górach, należy mieć nieskrępowane ręce, więc noszenie dziecka na rękach lub „na barana” może być niebezpieczne. Warto więc na wyprawę zabrać nosidełko turystyczne. Będzie ono pomocne właśnie wtedy, gdy konieczne będzie przeniesienie dziecka.
W nosidełku można nosić dziecko już od ukończenia przez nie pierwszego roku życia. Dobrej jakości nosidełko powinno posiadać regulowane siedzisko, daszek ochronny i stelaż umożliwiający postawienie nosidła. Nosidełko może pełnić też funkcję plecaka, ponieważ najczęściej posiada ono komory, do których można spakować niezbędny ekwipunek na wycieczkę. Dla osób, które nie wiedzą, czy nosidło im się spodoba, może być przydatna wypożyczalnia nosidelek turystycznych dla dzieci. W takim miejscu sprzęt można wypożyczyć i przetestować w terenie.
Pamiętać należy o tym, że dziecko niesione w nosidle, inaczej będzie odczuwać temperaturę, niż osoby maszerujące. Należy więc malucha ubrać w odpowiednią warstwę odzieży. Natomiast starsze dziecko, które samodzielnie przejdzie trasę wycieczki, należy przygotować na wyprawę podobnie, jak osobę dorosłą. Podstawą będzie odpowiednie obuwie i odzież właściwa dla warunków atmosferycznych. Młody uczestnik wyprawy może oczywiście nieść niewielki plecak z niezbędnymi dla siebie rzeczami.
Artykuł sponsorowany
17 ciekawostek o historii Czarnogóry
Zbiór informacji i ciekawostek o historii Czarnogóry (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia). Nazwa „Czarnogóra” (Crna Gora) zaczęła być używana w XIII wieku w odniesieniu do górzystego regionu w serbskiej prowincji Zeta.
21 ciekawostek o edukacji w Finlandii
Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji w Finlandii (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.). W fińskich szkołach stosuje się system ocen w skali od 4 do 10, gdzie 10 to ocena najwyższa, a 4 oznacza niezaliczenie przedmiotu.
22 ciekawostki o społeczeństwie Nowej Zelandii
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Nowej Zelandii (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
25 ciekawostek o społeczeństwie Norwegii
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Norwegii (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
10 ciekawostek o armii Bangladeszu
Zbiór informacji i ciekawostek o armii Bangladeszu (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.). Armia Bangladeszu powstała w 1971 roku, po wywalczeniu niepodległości.
13 ciekawostek o edukacji na Dominikanie
Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji na Dominikanie (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.). Dominikana korzysta z systemu oceniania od 1 do 100, gdzie 70% jest minimalnym wynikiem zaliczającym.