Bitcoin vs. Tradycyjne waluty: Zalety i wady

lip 3, 2023 | finanse, waluty

Bitcoin

Bitcoin kontra tradycyjne waluty: korzyści i wady

Popularność Bitcoina (a także innych kryptowalut, które również dynamicznie się rozwijają) jest tak duża, że dyskutuje się nie tylko o sposobie ich funkcjonowania. Coraz częściej debatuje się także na tym, czy Bitcoin jest w stanie zastąpić tradycyjne waluty, czy też pozostanie jedynie — interesującą, bo interesującą — ale jednak ciekawostką.

Bitcoin kontra tradycyjne waluty: korzyści i wady

Jeśli chcemy zastanowić się nad tym, czy Bitcoin wyprze tradycyjne waluty, zastanówmy się, jakie są zalety i wady kryptowalut. Zostań z nami, a poznasz podstawowe informacje na ten temat.

Zalety kryptowalut

Jeśli chodzi o korzyści związane z wykorzystaniem kryptowalut, zwraca się uwagę między innymi na takie aspekty jak:

  • niskie opłaty — tradycyjne przelewy, a w szczególności transakcje międzynarodowe, wiążą się zwykle z wysokimi opłatami bankowymi oraz długim czasem realizacji (czasem trwa to nawet kilka dni). Opłaty za przelew to jednak jeszcze nie wszystko, ponieważ często płacimy również za samo prowadzenie rachunku. Inaczej wygląda to w przypadku krypto, ponieważ użytkownicy kryptowalut mogą zazwyczaj cieszyć się niskimi opłatami transakcyjnymi. Oprócz tego prowadzone są prace nad projektem Lightning Network, który ma zapewnić bezpłatne i natychmiastowe przekazywanie Bitcoinów między użytkownikami (wciąż jednak nie wiadomo, kiedy prace te zostaną zakończone).

  • bezpieczeństwo — kryptowaluty zapewniają mocne zabezpieczenia, które chronią użytkowników przed niebezpieczeństwem w postaci hakerów itp.,

  • szeroki zakres kryptowalut — waluty wirtualne to nie tylko Bitcoin, ale także Ethereum, Dogecoin itp.,
  • możliwość wykorzystania w charakterze aktywów inwestycyjnych (waluty wirtualne, w tym także Bitcoin, można kupić np. na https://exmo.com/pl/buy-bitcoin; podobnie przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi np. o Dogecoin: https://exmo.com/pl/buy-dogecoin).

Wady kryptowalut

Jak widać, kryptowaluty mają wiele zalet, ale nie wolno zapominać również o słabościach. Poniżej przedstawiamy niektóre spośród wszystkich wad, na które zwraca się uwagę:

  • anonimowość — z jednej strony anonimowość kryptowalut jest postrzegana jako ważna zaleta; z drugiej zaś czynnik ten wywołuje liczne kontrowersje. Powód takiego stanu rzeczy jest oczywisty: brak informacji na temat użytkowników dokonujących obrotu krypto otwiera możliwość działania różnej maści cyberprzestępcom. Anonimowość może być świetnym pretekstem do tego, by celowo ukrywać swoją tożsamość i obchodzić przepisy prawa,

  • brak zabezpieczenia w przypadku omyłkowego wysłania kryptowalut na niewłaściwy adres nie możemy liczyć na zwrot środków (nie jest to odgórnie regulowane). Anonimowość Bitcoina oznacza, że tak naprawdę jesteś zdany wyłącznie na siebie,

  • niski poziom akceptacji — choć Bitcoin ma wielu zwolenników na całym świecie i zaczynają go  już akceptować niektóre państwa, to wciąż nieczęsto traktuje się go jako wiarygodny środek płatności. Liczba sklepów itp., które przyjmują kryptowaluty w ramach zapłaty, jest wciąż mocno ograniczona, choć z każdym rokiem sytuacja w tym zakresie ulega poprawie.

materiał zewnętrzny

10 najbogatszych ludzi w Ameryce Południowej

10 najbogatszych ludzi w Ameryce Południowej

10. Alberto Bailleresa (majątek w 2021 roku: 9 200 000 000),
9. Luis Carlos Sarmiento (majątek w 2021 roku: 11 000 000 000),
8. Jorge Molla Filho (majątek w 2021 roku: 11 300 000 000)

Czym jest kredyt konsolidacyjny? Odpowiadamy!

Czym jest kredyt konsolidacyjny? Odpowiadamy!

Bardzo wiele osób jest zmuszonych do zaciągnięcia pożyczki. Nie ma się temu, co dziwić, bo praca na etacie nie każdemu daje wystarczający zarobek. Nie zawsze więc mamy z czego odłożyć na nasze potrzeby. Wówczas z pomocą przyjść nam mogą wspomniane już pożyczki. Czasami tracimy nad nimi kontrolę, ale nawet wtedy istnieje rozwiązanie. Jest nim kredyt konsolidacyjny.

Quiz o walutach

Quiz o walutach

Sprawdź czy potrafisz prawidłowo przypisać walutę do kraju