Najważniejsze atrakcje turystyczne Krakowa

ciekawe miejsca, hotele, podróż - porady, Polska

Kraków

Jednym z najciekawszych i najbogatszych historycznie miejsc na mapie Polski jest Kraków. Stanowi idealny przystanek w drodze w góry, a większość dużych miast jest z nim doskonale skomunikowana liniami kolejowymi i lotniczymi. Każdy, nawet najbardziej wymagający podróżny znajdzie tutaj coś dla siebie, zważywszy na mnogość atrakcji godnych zobaczenia.  

Kraków, jako pierwsze polskie miasto został wybrany Europejską Stolicą Kultury. Rocznie dawna stolica gości nawet 15 milionów turystów, a poniżej przedstawimy dowody na to, że to doskonały wybór!

5 najciekawszych atrakcji w Krakowie

1. Zamek Królewski na Wawelu

Jest niekwestionowanym symbolem i znakiem rozpoznawczym Krakowa, a także jednym z najcenniejszych zabytków w Polsce. Miejsce to jest wyjątkowe nie tylko ze względu na nieocenioną wartość historyczną. Idąc z duchem czasu oferuje zwiedzającym również mnogość atrakcji, począwszy od oferty edukacyjnej i muzealnej, po festiwale i inne wydarzenia kulturalne.

2. Rynek Główny Starego Miasta

Rynek Główny jest jednym z największych rynków w Europie. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to średniowieczni wójtowie miasta wytyczyli go dla wygody kupców i mieszkańców. Pozostałością po bogatej tradycji handlowej są Sukiennice, do tej pory będące miejscem wymiany handlowej. Rynek znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1978 roku.

3.Kościół Mariacki

Przechadzając się o godzinie 12:00 po krakowskim rynku z charakterystycznego kościoła z dwiema wieżami usłyszymy melodię, którą każdy z nas zna – hejnał. Monumentalna bazylika z mroczną legendą i wspaniałym widokiem na całe miasto przyciągnie niejednego podróżnika!

4. Podziemia Rynku w Krakowie

To jedno z najciekawszych muzeów multimedialnych w Polsce. Znajduje się we wschodniej części rynku, pod płytą. Wejście prowadzi przez sukiennice. Muzeum, poza eksponatami, takimi jak monety, środki higieniczne czy wyroby ceramiczne, wykorzystuje nowoczesne technologie (wyświetlacze, projektory, dotykowe ekrany) do przybliżania historii miasta.

5. Krakowski aquapark

W wakacyjnych wyjazdach, szczególnie z dziećmi, bardzo ważne jest zapewnienie czasu i miejsca do rozładowania pokładów energii. A co jest lepszego w parne, upalne dni, niż kąpiele?

Krakowski aquapark jest największym obiektem rozrywki wodnej w Polsce. Zapewnia moc atrakcji i dla pewnych siebie pływaków, i dla początkujących “rekinów” basenowych. W okolicy znajduje się luksusowy, 4-gwiazdkowy hotel Swing w Krakowie, tworzący wraz z parkiem wodnym kompleks hotelowo-rekreacyjny, co ułatwia rozłożenie zwiedzania i innych rozrywek na więcej, niż dobę. To miejsce ma dodatkową wartość dodaną – obsługa pomoże zaplanować pobyt i podpowie, jakie wybrać atrakcje dla całej rodziny.

Nie są to oczywiście jedyne miejsca, jakie warto zwiedzić, odpoczywając w Krakowie. Zabytkowe pozostałości murów obronnych, czyli Brama Floriańska i Barbakan, Kopiec Kościuszki, upamiętniający postać wielkiego bohatera, Smocza Jama, będąca gratką i dla brzdąców, i dla niegdysiejszych czytelników Stanisława Pagaczewskiego.

Kraków to wspaniałe miasto z niezwykle bogatą kulturą i tradycją. Można znaleźć ich przejawy w każdej uliczce i zakamarku, na talerzu i w pucharze, na rynku i na obrzeżach. Sprawdzisz?

materiał zewnętrzny

Dlaczego warto wysyłać dzieci na obozy zimowe?

Dlaczego warto wysyłać dzieci na obozy zimowe?

Pamiętasz mroźne, śnieżne zimy? Z uśmiechem wspominasz lepienie bałwana, kuligi i bitwy na śnieżki? Nasze dzieci mają coraz mniejsze szanse na to, żeby bawić się w 20-centymetrowym śniegu. Na szczęście są miejsca, w których zima nie daje za wygraną. Dlatego organizowane są obozy zimowe dla dzieci – by każdy mógł zakosztować uroków tej pory roku, dobrze się przy tym bawiąc. A dlaczego warto postawić akurat na taki wyjazd zorganizowany? Sprawdź!

Patent żeglarza jachtowego – jak go zdobyć?

Patent żeglarza jachtowego – jak go zdobyć?

Żegluga jest bardzo popularną dyscypliną, jaka z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Widać to chociażby po zwiększającej się ilości wypożyczalni, jakie powstają m.in. na Mazurach, czy też nad Morzem Bałtyckim. Coraz większa ilość osób wykorzystuje również czarter jachtów, aby móc spędzić wolne chwile na jeziorach, czy też na innych akwenach wodnych.

Co zjeść na wakacjach? Postaw na lokalne przysmaki!

Co zjeść na wakacjach? Postaw na lokalne przysmaki!

Wakacje to czas wypoczynku i regeneracji, zarówno dla ciała jak i dla duszy. Oddając się uciechom, którym towarzyszy słońce i szum morza, nie zapominajmy o najważniejszej części – odwiedzeniu trójmiejskich restauracji i napełnieniu brzucha smakołykami, oraz lokalnymi specjałami. Odwiedzając Pomorze, warto skosztować tradycyjnych przysmaków, zapewniających szereg nowych doznań i odkryć smakowych.

Najpiękniejsze miejscowości województwa Pomorskiego, które musisz odwiedzić

Najpiękniejsze miejscowości województwa Pomorskiego, które musisz odwiedzić

Jeden z najbardziej cenionych regionów Polski, w szczególności latem to województwo pomorskie. Województwo to położone jest w centralnej części na północy naszego kraju. Swoją popularność zawdzięcza głównie dostępowi do Morza Bałtyckiego, z którym graniczy od północy. Jednak całe województwo pomorskie posiada bardzo ładne krajobrazy i wyjątkowe miejscowości. Z poniższego tekstu dowiecie się o czterech perełkach województwa pomorskiego, tych bardziej znanych i troszkę mniej.