Najważniejsze atrakcje turystyczne Krakowa

ciekawe miejsca, hotele, podróż - porady, Polska

Kraków

Jednym z najciekawszych i najbogatszych historycznie miejsc na mapie Polski jest Kraków. Stanowi idealny przystanek w drodze w góry, a większość dużych miast jest z nim doskonale skomunikowana liniami kolejowymi i lotniczymi. Każdy, nawet najbardziej wymagający podróżny znajdzie tutaj coś dla siebie, zważywszy na mnogość atrakcji godnych zobaczenia.  

Kraków, jako pierwsze polskie miasto został wybrany Europejską Stolicą Kultury. Rocznie dawna stolica gości nawet 15 milionów turystów, a poniżej przedstawimy dowody na to, że to doskonały wybór!

5 najciekawszych atrakcji w Krakowie

1. Zamek Królewski na Wawelu

Jest niekwestionowanym symbolem i znakiem rozpoznawczym Krakowa, a także jednym z najcenniejszych zabytków w Polsce. Miejsce to jest wyjątkowe nie tylko ze względu na nieocenioną wartość historyczną. Idąc z duchem czasu oferuje zwiedzającym również mnogość atrakcji, począwszy od oferty edukacyjnej i muzealnej, po festiwale i inne wydarzenia kulturalne.

2. Rynek Główny Starego Miasta

Rynek Główny jest jednym z największych rynków w Europie. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to średniowieczni wójtowie miasta wytyczyli go dla wygody kupców i mieszkańców. Pozostałością po bogatej tradycji handlowej są Sukiennice, do tej pory będące miejscem wymiany handlowej. Rynek znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1978 roku.

3.Kościół Mariacki

Przechadzając się o godzinie 12:00 po krakowskim rynku z charakterystycznego kościoła z dwiema wieżami usłyszymy melodię, którą każdy z nas zna – hejnał. Monumentalna bazylika z mroczną legendą i wspaniałym widokiem na całe miasto przyciągnie niejednego podróżnika!

4. Podziemia Rynku w Krakowie

To jedno z najciekawszych muzeów multimedialnych w Polsce. Znajduje się we wschodniej części rynku, pod płytą. Wejście prowadzi przez sukiennice. Muzeum, poza eksponatami, takimi jak monety, środki higieniczne czy wyroby ceramiczne, wykorzystuje nowoczesne technologie (wyświetlacze, projektory, dotykowe ekrany) do przybliżania historii miasta.

5. Krakowski aquapark

W wakacyjnych wyjazdach, szczególnie z dziećmi, bardzo ważne jest zapewnienie czasu i miejsca do rozładowania pokładów energii. A co jest lepszego w parne, upalne dni, niż kąpiele?

Krakowski aquapark jest największym obiektem rozrywki wodnej w Polsce. Zapewnia moc atrakcji i dla pewnych siebie pływaków, i dla początkujących “rekinów” basenowych. W okolicy znajduje się luksusowy, 4-gwiazdkowy hotel Swing w Krakowie, tworzący wraz z parkiem wodnym kompleks hotelowo-rekreacyjny, co ułatwia rozłożenie zwiedzania i innych rozrywek na więcej, niż dobę. To miejsce ma dodatkową wartość dodaną – obsługa pomoże zaplanować pobyt i podpowie, jakie wybrać atrakcje dla całej rodziny.

Nie są to oczywiście jedyne miejsca, jakie warto zwiedzić, odpoczywając w Krakowie. Zabytkowe pozostałości murów obronnych, czyli Brama Floriańska i Barbakan, Kopiec Kościuszki, upamiętniający postać wielkiego bohatera, Smocza Jama, będąca gratką i dla brzdąców, i dla niegdysiejszych czytelników Stanisława Pagaczewskiego.

Kraków to wspaniałe miasto z niezwykle bogatą kulturą i tradycją. Można znaleźć ich przejawy w każdej uliczce i zakamarku, na talerzu i w pucharze, na rynku i na obrzeżach. Sprawdzisz?

materiał zewnętrzny

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Wspólny rodzinny wyjazd z pociechami wspaniale prezentuje się na kartach powieści i zdjęciach. Nie zawsze rzeczywistość maluje się tak różowo. Aby do maksimum wpłynąć na to, na co można wpływać i do minimum ograniczyć stres, jaki daje się przewidzieć przygotowaliśmy kilka wskazówek dla podróżnych.

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Włoska Wenecja to bez wątpienia miasto piękne i z wielu powodów fascynujące. Także z uwagi na swoją bogatą historię. Ulotne piękno polega na tym, że ze względu na swoją wyjątkową architekturę narażona jest na liczne podtopienia. Wielokrotnie słyszeliśmy o niszczycielskich skutkach tak zwanej wielkiej (wysokiej) wody.

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plener ślubny w Tatrach to wyjątkowa okazja, aby połączyć możliwość wykonania sesji ślubnej ze zwiedzaniem polskich gór. Wybór Tatr jako miejsca na ślubną sesję zdjęciową to decyzja, dzięki której zyskacie nie tylko dostęp do malowniczego tła sesyjnego, ale również niezapomniane wrażenia, które z pewnością zapamiętacie na długo. Majestatyczne szczyty, krystalicznie czyste jeziora i bujna zieleń tatrzańskich dolin, tworzą scenerię, która dodaje przedsięwzięciu wyjątkowego charakteru. Co warto wiedzieć o plenerze ślubnym w Tatrach? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu!

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Jaką walizkę kabinową możesz zabrać ze sobą do samolotu?

Podróżowanie z bagażem podręcznym jest szybkie i wygodne – nie musisz być wcześniej na lotnisku i czekać w kolejce na nadanie walizki, a po przylocie na miejsce docelowe możesz od razu ruszyć w dalszą drogę. Trzeba tylko wiedzieć, jakie wymogi musi spełniać kabinówka, aby pozwolono Ci ją wnieść na pokład samolotu.

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo