Najważniejsze informacje na temat pierwszej miesiączki

anatomia, porady

Pierwsza miesiączka to wielkie wydarzenie dla dziewczynki, która wchodzi w okres dorastania. To moment, kiedy staje się kobietą, a jej ciało przygotowuje się do nowej roli. Pierwsza menstruacja może przerazić, jednak wystarczy świadomie i spokojnie podejść do tematu, aby tego uniknąć. Czym charakteryzuje się pierwsza miesiączka? W jakim wieku się ona pojawia? Sprawdź poniżej!

Czym w ogóle jest miesiączka?

Miesiączka, okres, menstruacja to comiesięczne krwawienie. Następuje ono przeważnie co 25-35 dni. Jest to naturalny proces fizjologiczny, którego nie trzeba się bać. Podczas miesiączki macica się oczyszcza, a po jej zakończeniu następuje wzrost jajeczka w jednym z jajników. Potem następuje jego uwolnienie. W tym czasie błona śluzowa macicy jest grubsza. Oznacza to gotowość na zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej. Kiedy jednak nie dojdzie do zapłodnienia, to błona śluzowa złuszcza się i ponownie zaczyna oczyszczać (miesiączka).

Miesiączka mówi nam o tym, że nie jesteśmy w ciąży, a z naszym układem rozrodczym wszystko jest w porządku. Należy pamiętać, że po pierwszej miesiączce przez kolejne dwa lata, menstruacja może pojawiać się nieregularnie. Jeżeli jednak trwa to dłużej to trzeba udać się na wizytę do ginekologa.

Czym się objawia pierwsza miesiączka?

Pierwsze objawy dojrzewania to pojawienie się owłosienia łonowego, trądziku, większe piersi, zaokrąglenie bioder i oczywiście miesiączka. Pierwsza menstruacja przychodzi pod koniec okresu dojrzewania. Przeważnie jest to między 10. a 14. rokiem życia. Oczywiście nie jest to reguła. Niektóre dziewczynki mogą doświadczyć jej później. Do najpopularniejszych objawów pierwszej miesiączki zalicza się:

  • wahania nastrojów,
  • złe samopoczucie,
  • bóle i skurcze w dole brzucha,
  • nudności,
  • problemy z koncentracją,
  • lekkie osłabienie,
  • plamienia lub niewielkie krwawienia pojawiające się przez kilka dni.

Należy pamiętać, że u każdej dziewczynki objawy mogą być inne. Więcej informacji dostępne na: https://allwimin.com/pl/artykul/pierwsza-miesiaczka-ile-trwa/

Ile trwa pierwszy okres?

Każda dziewczynka jest inna, więc to jak będzie wyglądać pierwszy okres u jednej może się różnić od tego, jak wygląda u jej koleżanki. Jeżeli chodzi o długość trwania miesiączki, to należy ponownie zaznaczyć, że pierwsze cykle są nieregularne. Menstruacja może trwać od 3 do 7 dni, a następnie zniknąć na nawet kilka miesięcy. Jest to normalne i nie trzeba się tym bardzo przejmować. Cykl miesiączkowy ma dwa lata na regulację.

Pierwszy okres może być bardzo obfity bądź bardzo skąpy i trochę różni się od kolejnych. Najczęściej pierwszej menstruacji towarzyszy ból i skurcze w dole podbrzusza. Z wiekiem objaw ten powinien się unormować, jednak wiele kobiet nawet w dorosłym życiu skarżą się na ból podczas okresu.

Czuj się komfortowo i bezpiecznie z majtkami menstruacyjnymi od WIMIN!

Marka WIMIN tworzy swoje produkty z myślą o kobietach. W swojej ofercie posiada majtki menstruacyjne dostępne w czterech różnych modelach – regular, comfort, protect oraz light. Każda para różni się od siebie poziomem chłonności i krojem. Są one wykonane z bardzo chłonnych materiałów, dzięki którym możesz zapomnieć o przemakaniu. Zapewnią Ci one potrzebny komfort, wygodę i bezpieczeństwo. Wejdź na stronę marki WIMIN. Z pewnością wybierzesz coś dla siebie!

materiał zewnętrzny

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Letnie dni to czas radości, słońca i beztroskich przygód na świeżym powietrzu. Aby zapewnić naszym maluchom odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi i dodatkowo podkreślić ich styl, warto postawić na niezwykle praktyczny i modny dodatek — kapelusz chłopięcy. W tym artykule odkryjemy, dlaczego kapelusz dla chłopca to must-have każdego małego gentlemana na lato, jakie są najmodniejsze warianty tego dodatku oraz jak nosić go z klasą i swobodą, dzięki poradom dla stylowych mam.

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Multicooker to idealne urządzenie właściwie dla każdego – sprawdza się w małych i większych kuchniach. W mniejszych pomieszczeniach nie zabiera miejsca, zastępując kilka urządzeń, niezbędnych w kuchni. Wyposażony w intuicyjny wyświetlacz multicooker wprowadzi Cię w świat kuchni, jakiego jeszcze nie znasz.