Niemcy święta
Zbiór informacji i ciekawostek o świętach w Niemczech.
Ostatnia aktualizacja: 2025-03-13 17:19:45
14 ciekawostek o świętach w Niemczech
1. Największy festiwal piwa – Oktoberfest, zaczyna się we wrześniu. Ludzie przychodzą ubrani w tradycyjne stroje – panowie noszą Lederhosen, a panie piękne suknie Dirndl. Pije się hektolitry piwa i je tradycyjne bawarskie przysmaki.
zobacz: 7 ciekawostek o Oktoberfest
Autor: Turyst
2. 3 października to jedno z najważniejszych świąt w Niemczech – Dzień Jedności Niemiec. Upamiętnia on zjednoczenie Niemiec w 1990 roku po dziesięcioleciach podziału na NRD i RFN. Tego dnia odbywają się oficjalne uroczystości, koncerty i pokazy sztucznych ogni. Co ciekawe, Niemcy nie mają jednego „Dnia Niepodległości”, jak wiele innych krajów – to właśnie 3 października jest ich najważniejszym świętem państwowym.
3. Boże Narodzenie w Niemczech zaczyna się długo przed Wigilią – już 6 grudnia obchodzony jest Nikolaustag. W nocy z 5 na 6 grudnia dzieci zostawiają swoje buty przy drzwiach, a jeśli były grzeczne, rano znajdują w nich słodycze i drobne upominki od Świętego Mikołaja. Jeśli jednak były nieposłuszne, mogą tam znaleźć… rózgę od jego pomocnika, Knechta Rupprechta!
4. Niemcy słyną z jarmarków bożonarodzeniowych, które są jednymi z najpiękniejszych w Europie. Od końca listopada na ulicach miast pojawiają się stragany z grzanym winem (Glühwein), piernikami (Lebkuchen) i ozdobami świątecznymi. Najsłynniejsze jarmarki znajdują się w Norymberdze, Dreźnie i Kolonii.
5. W Niedzielę Wielkanocną dzieci biegają po ogrodach i parkach, szukając słodyczy ukrytych przez Osterhase, czyli Zajączka Wielkanocnego. Popularnym zwyczajem jest też malowanie jajek i dekorowanie domów kolorowymi gałązkami.
6. Karneval, czyli niemiecki karnawał, to czas szaleństwa i zabawy, zwłaszcza w Kolonii, Düsseldorfie i Moguncji. Rozpoczyna się 11 listopada o godzinie 11:11 i trwa aż do Środy Popielcowej, ale największe parady odbywają się w lutym. Ludzie przebierają się w kolorowe kostiumy, tańczą na ulicach i rzucają cukierkami do tłumów.
7. 1 maja to w Niemczech nie tylko Święto Pracy, ale także „Tanz in den Mai” – czyli taniec na powitanie maja. W nocy z 30 kwietnia na 1 maja Niemcy organizują zabawy, ogniska i koncerty. W niektórych regionach młodzi mężczyźni stawiają przed domami ukochanych tzw. Maibäume – ozdobione wstążkami drzewa jako dowód miłości.
8. Dzień Reformacji, obchodzony 31 października, jest świętem religijnym w niektórych niemieckich landach. Upamiętnia on wydarzenia z 1517 roku, kiedy to Marcin Luter przybił swoje 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze, zapoczątkowując Reformację. W regionach protestanckich ten dzień jest dniem wolnym od pracy.
9. 6 stycznia to w niektórych częściach Niemiec święto Trzech Króli, znane jako „Heilige Drei Könige”. Jest to dzień wolny od pracy w Bawarii, Badenii-Wirtembergii i Saksonii-Anhalt. Dzieci przebierają się za Trzech Mędrców i chodzą od domu do domu, śpiewając kolędy oraz zbierając datki na cele charytatywne.
10. W Niemczech 8 marca, czyli Dzień Kobiet, jest dniem wolnym od pracy… ale tylko w Berlinie! Stolica Niemiec jako jedyny land uznała to święto za oficjalne i wolne od pracy.
11. Halloween w Niemczech nie jest tradycyjnym świętem, ale zyskało ogromną popularność. Coraz więcej dzieci przebiera się w straszne stroje i chodzi od domu do domu, prosząc o słodycze.
zobacz: 18 ciekawostek o Halloween
12. W Niemczech Sylwester to czas pokazów fajerwerków i imprez do białego rana. Niemcy uwielbiają puszczać sztuczne ognie, a w największych miastach, jak Berlin czy Hamburg, organizowane są wielkie plenerowe zabawy. Popularnym zwyczajem jest oglądanie w telewizji krótkiego brytyjskiego skeczu „Dinner for One”, który stał się sylwestrową tradycją.
13. Dzień Zmarłych (Totensonntag) obchodzony jest w Niemczech w listopadzie, ale różni się od polskich tradycji. Nie ma tu zniczy i tłumów na cmentarzach, ale w kościołach protestanckich odbywają się specjalne nabożeństwa. Jest to dzień zadumy i refleksji nad życiem.
14. W Niemczech istnieje wyjątkowe święto – „Erntedankfest”, czyli Święto Dziękczynienia za plony. Obchodzone jest głównie na wsiach i w kościołach, gdzie ludzie dziękują za udane zbiory. W niektórych miejscowościach organizowane są kolorowe parady z ozdobionymi wozami pełnymi owoców i warzyw.
Autor: Pasjonat
Dodaj ciekawostkę
...
26 ciekawostek o gospodarce i finansach Włoch
Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Włoszech (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Czy wiecie, że… We Włoszech jest najstarszy na świecie bank, który wciąż działa. Monte dei Paschi di Siena został założony w 1472 roku
20 ciekawostek o społeczeństwie Salwadoru
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Salwadoru (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
16 ciekawostek o armii Salwadoru
Armia Salwadoru, znana jako Fuerza Armada de El Salvador (FAES), jest jedną z najmniejszych w Ameryce Łacińskiej, liczącą około 25 tysięcy żołnierzy. Mimo niewielkich rozmiarów, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa w kraju, który przez lata zmagał się z przemocą gangów i niestabilnością polityczną. Zbiór informacji i ciekawostek o armii Salwadoru (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.).
10 ciekawostek o sporcie na Jamajce
Zbiór informacji i ciekawostek o sportach na Jamajce (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Czy wiecie, że… Jamajka jest znana z lekkoatletyki, zwłaszcza biegów sprinterskich. Wyspa wydała wielu mistrzów olimpijskich, w tym Usaina Bolta, najszybszego człowieka w historii.
28 ciekawostek o historii Meksyku
Pierwsze zaawansowane cywilizacje na terenie dzisiejszego Meksyku powstały kilka tysięcy lat temu. Olmekowie, żyjący około 2000–400 roku p.n.e., stworzyli wielkie kamienne głowy, które do dziś budzą podziw archeologów (np. w San Lorenzo Tenochtitlán). Zbiór informacji i ciekawostek o historii Meksyku (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).
20 ciekawostek o społeczeństwie Senegalu
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Senegalu (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
Niemcy artykuły:
- 10 ciekawych miejsc w Niemczech, które warto zobaczyć
- Bawaria – niby Niemcy, ale nie do końca
- Berlin stolica Niemiec
- Czy warto pojechać busem do Niemiec?
- Dortmund ciekawostki
- Düsseldorf ciekawostki
- Góry w Niemczech i Austrii – dlaczego warto je odwiedzić?
- Hamburg ciekawostki
- Kolonia ciekawostki
- Monachium ciekawostki
- Nauka języka niemieckiego — jak uczyć się szybko i skutecznie?
- Neuschwanstein
- Niemcy – TOP 10
- Niemcy armia
- Niemcy ceny
- Niemcy ciekawostki – część 2
- Niemcy ciekawostki – część 3
- Niemcy ciekawostki – część 4
- Niemcy ciekawostki – część 5
- Niemcy ciekawostki – część 6
![]() |
Nazwa eksperta W .... od .... |
Kilka słów o sobie... |
![]() |
Nazwa eksperta W .... od .... |
Kilka słów o sobie... |
![]() |
Nazwa eksperta W .... od .... |
Kilka słów o sobie... |
Jak zostać ekspertem?
26 ciekawostek o gospodarce i finansach Niemiec
Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Niemiec (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Czy wiecie, że… Niemcy są jedynym krajem na świecie, w którym istnieje tzw. podatek kościelny (Kirchensteuer).
17 ciekawostek o armii Niemiec
Zbiór informacji i ciekawostek o armii Niemiec (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.). Siły zbrojne Republiki Federalnej Niemiec znane są pod nazwą Bundeswehra. Utworzone zostały 5 maja 1955 roku, dziesięć lat po zakończeniu II wojny światowej, w odpowiedzi na zimnowojenne napięcia.
24 ciekawostki o społeczeństwie Niemiec
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Niemiec (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).