Niger ciekawostki – część 3

ciekawostki, Niger

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-23 17:15:45

Niger grafika3

61. Ostatnia kara śmierci została wykonana w 1976 roku.

Autor: Statyk

62. Stopa bezrobocia wynosi 0,4% (dane z 2018 roku). porównaj

Autor: Daria

63. Niger zajmuje 108 miejsce w zestawieniu najlepszych armii świata. porównaj

64. Ilość żołnierzy:
2014 rok – zawodowych i rezerwistów,
2018 rok – 5 500 zawodowych i 5 500 rezerwistów. porównaj

65. Ilość sprzętu:
2018 rok – 0 czołgów, 157 wozów opancerzonych, 18 samolotów odrzutowych i 7 śmigłowców. porównaj

66. Na armię w 2018 roku przeznaczono ponad 85 000 000 dolarów (363 800 000 zł). porównaj

Autor: Wojak

67. Podatek od towarów i usług wynosi 19% (2018 rok). porównaj

68. Poziom inflacji w 2018 roku wynosi 3,5%. porównaj

Autor: Fan%

69. Najbliższą stolicą w linii prostej od Niamey jest Wagadugu (Burkina Faso) – 414 km.

70. Najdalej położoną stolicą w linii prostej od Niamey jest Vaiaku (Tuvalu) – 19374 km.

Autor: GeoM

71. Nazwa państwa Niger pochodzi – od rzeki „Niger” od lokalnej „Ni Gir” – „rzeka Gir” por. jęz. tuareski „ghern gheren” – „rzeka rzek”. Błędnie wywodzona od łac. niger – „czarny”, od czarnoskórych kraju; nie ma bowiem na taką etymologię dowodów, z drugiej strony portugalscy odkrywcy zwykli używać nazw port, więc pisaliby słowo negro. Rzeka Niger nazywana jest Jeliba w języku mandingo – „Isa Ber”, czyli – „wielka rzeka” w języku songhaj, a starożytni Rzymianie stosowali nazwy Dasibari lub Quorra.

72. Meczet Agadez – to najwyższa budowla na świecie zbudowana z gliny zwanej „banco” oraz cegły mułowej wzniesiony w 1515 r. a odrestaurowany w 1844 roku. Minaret, wznosi się na 27 metrów.

73. Narodowe zwierzę, to – gazela Dama.

74. Narodowym napojem jest – piwo Niger.

75. Narodowym tańcem jest – Wodaabe.

76. Narodowym kwiatem jest – „Costus Spectabilis” znany jako trąbka żółta , to afrykański gatunek ziela, ma cztery przyziemne mięsiste liście, kwiaty są jasnożółte mają pręcikowy charakter jak u dyni, wieloletnia, występuje od Sierra Leone do Sudanu , aż po Angola i Zimbabwe.

77. Narodowym ptakiem jest – Żuraw czarny koronkowy.

78. Narodowym strojem jest – Agbada, też pod nazwą Boubou. Noszony przez mężczyzn i kobiety, rodzaj długiej i obszernej sukni z jednego kawałka tkaniny o szerokości ok. 150 cm i różnej długości. Materiał jest składany na pół i zszywany po bokach do połowy długości, tak by utworzyć swobodne, lejące się rękawy. Wycięcie na głowę zakończone jest dekoltem.

79. Narodowym instrumentem jest „Imzad” – to rodzaj tuareskich skrzypiec o jednej strunie z końskiego włosia, wyłącznie dla kobiet. Pudło rezonansowe ma formę misy z długim gryfem. Gra się siadając na podwiniętych nogach trzymając Imzad na udach. Dźwięk wypływa pocierając strunę za pomocą drewnianego smyczka o łukowatym kształcie. W 2013 roku praktyka i wiedza związana z muzyką Imzad wpisana została na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

80. Muzyka „metalowa” w Nigrze, to – pojęcie kompletnie obce i nieznane jak prawie wszystko, co dotyczy europejskiej cywilizacji, czy nowoczesności.

Muzyka Nigru opiera się na tradycyjnych rytmach poszczególnych grup etnicznych. Z racji na fakt, że jest to jeden z najbardziej zacofanych państw na świecie, gdzie przykładowo na 10 osób, tylko 3 umieją czytać i pisać, to kultura i zwyczaje są zupełnie różne od naszych. Kraj ten jest jednym z nielicznych na świecie ,gdzie w ogóle jest nie zrozumiała sama świadomość istnienia idei „metalu” a co dopiero wiedzieć, że się go słyszało będąc gdzieś za granicą. Najbardziej „Hardcorowym” brzmieniem, wyróżnia się muzyk i artysta teraz uwaga! „Bambino” łączy on pustynnego bluesa z powiewem suchego reggae z nad terenów sawanny.

Autor: DIAMENT M.D.

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.


Nasi eksperci z Nigru


ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *