Niger ciekawostki – część 3
61. Ostatnia kara śmierci została wykonana w 1976 roku.
Autor: Statyk
62. Stopa bezrobocia wynosi 0,4% (dane z 2018 roku).
Autor: Daria
63. Niger zajmuje 108 miejsce w zestawieniu najlepszych armii świata.
64. Ilość żołnierzy:
– 2014 rok – zawodowych i rezerwistów,
– 2018 rok – 5 500 zawodowych i 5 500 rezerwistów.
65. Ilość sprzętu:
– 2018 rok – 0 czołgów, 157 wozów opancerzonych, 18 samolotów odrzutowych i 7 śmigłowców.
66. Na armię w 2018 roku przeznaczono ponad 85 000 000 dolarów (363 800 000 zł).
Autor: Wojak
67. Podatek od towarów i usług wynosi 19% (2018 rok).
68. Poziom inflacji w Nigrze w 2022 roku wynosił 4,23% (160. miejsce na świecie).
zobacz: Poziom inflacji w krajach świata
Autor: Fan%
69. Najbliższą stolicą w linii prostej od Niamey jest Wagadugu (Burkina Faso) – 414 km.
70. Najdalej położoną stolicą w linii prostej od Niamey jest Vaiaku (Tuvalu) – 19374 km.
Autor: GeoM
71. Nazwa państwa Niger pochodzi – od rzeki „Niger” od lokalnej „Ni Gir” – „rzeka Gir” por. jęz. tuareski „ghern gheren” – „rzeka rzek”. Błędnie wywodzona od łac. niger – „czarny”, od czarnoskórych kraju; nie ma bowiem na taką etymologię dowodów, z drugiej strony portugalscy odkrywcy zwykli używać nazw port, więc pisaliby słowo negro. Rzeka Niger nazywana jest Jeliba w języku mandingo – „Isa Ber”, czyli – „wielka rzeka” w języku songhaj, a starożytni Rzymianie stosowali nazwy Dasibari lub Quorra.
72. Meczet Agadez – to najwyższa budowla na świecie zbudowana z gliny zwanej „banco” oraz cegły mułowej wzniesiony w 1515 r. a odrestaurowany w 1844 roku. Minaret, wznosi się na 27 metrów.
73. Narodowe zwierzę, to – gazela Dama.
74. Narodowym napojem jest – piwo Niger.
75. Narodowym tańcem jest – Wodaabe.
76. Narodowym kwiatem jest – „Costus Spectabilis” znany jako trąbka żółta , to afrykański gatunek ziela, ma cztery przyziemne mięsiste liście, kwiaty są jasnożółte mają pręcikowy charakter jak u dyni, wieloletnia, występuje od Sierra Leone do Sudanu , aż po Angola i Zimbabwe.
77. Narodowym ptakiem jest – Żuraw czarny koronkowy.
78. Narodowym strojem jest – Agbada, też pod nazwą Boubou. Noszony przez mężczyzn i kobiety, rodzaj długiej i obszernej sukni z jednego kawałka tkaniny o szerokości ok. 150 cm i różnej długości. Materiał jest składany na pół i zszywany po bokach do połowy długości, tak by utworzyć swobodne, lejące się rękawy. Wycięcie na głowę zakończone jest dekoltem.
79. Narodowym instrumentem jest „Imzad” – to rodzaj tuareskich skrzypiec o jednej strunie z końskiego włosia, wyłącznie dla kobiet. Pudło rezonansowe ma formę misy z długim gryfem. Gra się siadając na podwiniętych nogach trzymając Imzad na udach. Dźwięk wypływa pocierając strunę za pomocą drewnianego smyczka o łukowatym kształcie. W 2013 roku praktyka i wiedza związana z muzyką Imzad wpisana została na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
80.
Muzyka „metalowa” w Nigrze, to – pojęcie kompletnie obce i nieznane jak prawie wszystko, co dotyczy europejskiej cywilizacji, czy nowoczesności.
Muzyka Nigru opiera się na tradycyjnych rytmach poszczególnych grup etnicznych. Z racji na fakt, że jest to jeden z najbardziej zacofanych państw na świecie, gdzie przykładowo na 10 osób, tylko 3 umieją czytać i pisać, to kultura i zwyczaje są zupełnie różne od naszych. Kraj ten jest jednym z nielicznych na świecie ,gdzie w ogóle jest nie zrozumiała sama świadomość istnienia idei „metalu” a co dopiero wiedzieć, że się go słyszało będąc gdzieś za granicą. Najbardziej „Hardcorowym” brzmieniem, wyróżnia się muzyk i artysta teraz uwaga! „Bambino” łączy on pustynnego bluesa z powiewem suchego reggae z nad terenów sawanny.
Najpopularniejsze bandy w tym kraju, to – Etran de L’ Air – w utworze „Amidinine (live @Le Guess Who? 2021 Utrecht)”(YouTube) to kapela założona w 2008 roku mocno regionalna, grająca jedno i to samo w kółko a zawarty tekst, składa się z 4 miauknięć, w różnej tonacji.
Mdou Moctar – w utworze „Afrique Victime – Live” (YouTube). Frontman poza wokalem na gitarze elektrycznej wyprowadza całą masę solówek. Basistą jest biały, młody mężczyzna arabskiego pochodzenia z szopką na głowie. Cały skład bandu uzupełnia perkusista, który przygrywa uproszczoną sambę afrykańską.
Bambino – w utworze „Imuhar” (YouTube), to niezwykle umuzykalniony Bambino, którego pewnie piękny wokal, dla nas brzmi jakby się dusił i spożył kilka napoi wyskokowych, przez tydzień. Karierę zaczął w 2007 roku i szybko stał się gwiazdą, tutejszej sceny muzycznej.
Autor: DIAMENT M.D.
81. Średnia prędkość internetu w Nigrze w 2024 roku to 11,68 Mb/s (161. miejsce na świecie).
zobacz: Prędkość internetu na świecie
Autor: NET
Dodaj ciekawostkę
Zobacz również paczkę wiedzy o Nigrze
...
Niger artykuły:
- Niamey stolica Nigru
- Niger – TOP 10
- Niger ceny
- Niger ciekawostki – część 2
- Niger ciekawostki – część 3
- Niger geografia
- Niger porady
- Niger prawo, przepisy
- Niger pytania i odpowiedzi
- Niger rekordy
- Niger społeczeństwo
- Symbole narodowe Nigru
Nasi eksperci z Nigru
![]() |
Nazwa eksperta W .... od .... |
Kilka słów o sobie... |
![]() |
Nazwa eksperta W .... od .... |
Kilka słów o sobie... |
![]() |
Nazwa eksperta W .... od .... |
Kilka słów o sobie... |
zobacz więcej >>