Nottingham ciekawostki

sie 8, 2023 | ciekawostki, miasta, Wielka Brytania

Nottingham

Nottingham to historyczne miasto położone w sercu Anglii, w regionie East Midlands nad rzeką Trent. Jest znane na całym świecie przede wszystkim dzięki legendom o Robin Hoodzie.

Powierzchnia: 75 km²

Populacja: 336 990 (2022)

Współrzędne: 52°57′N 1°08′W

Nottingham ciekawostki


1. Historia miasta sięga 919 roku. W 1968 roku wybudowany został zamek Nottingham.

2. XIX wieku miasto było centrum produkcji koronek w Wielkiej Brytanii, a dziś wielu twórców nadal praktykuje to rzemiosło.

3. W Nottingham znajduje się najstarsza gospoda w Anglii – “Ye Olde Trip to Jerusalem”, której początki sięgają 1189 roku.

4. Nottingham to miasto znané z legendy o Robinie Hoodzie, który rzekomo mieszkał w pobliskim Sherwood Forest. Z tego powodu w mieście znajduje się wiele atrakcji związanych z tą postacią, takich jak pomnik Robina Hooda oraz coroczny festiwal Robina Hooda.

5. W 1897 roku Nottingham otrzymało prawa miejskie.

6. Nottingham Forest F.C., jeden z najbardziej znanych klubów piłkarskich w Anglii, ma swoją siedzibę w Nottingham.

7. W Nottingam znajduje się największy rynek miejski w Wielkiej Brytanii, Old Market Square.

8. W 2015 roku Nottingham stało się pierwszym miastem UNESCO literatury w Anglii.

9. W Nottingam znajduje się najstarszy szpital publiczny w Anglii, Nottingham General Hospital, założony w 1782 roku.

10. Najniższą temperaturę w historii miasta odnotowano 23 stycznia 1963 roku (-13,3 °C).

11. Najwyższą temperaturę w historii miasta odnotowano 19 lipca 2022 roku (39,8 °C).

12. Pod Nottingham znajduje się sieć jaskiń, których wiek szacuje się na ponad 1000 lat. Te jaskinie były wykorzystywane przez mieszkańców miasta do schronienia się przed bombami podczas II wojny światowej.

13. Miasta partnerskie: Ningbo (Chiny), Gandawa (Belgia), Harare (Zimbabwe), Karlsruhe (Niemcy), Lublana (Słowenia), Mińsk (Białoruś), Timișoara (Rumunia), Września (Polska).

14. W 2004 roku w Nottingham uruchomiono jedną z najnowocześniejszych sieci tramwajowych w Wielkiej Brytanii.

15. W mieście znajduje się dwa uniwersytety: Uniwersytet Nottingham i Nottingham Trent University. Są one jednymi z najbardziej cenionych instytucji edukacyjnych w Wielkiej Brytanii.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

...

Mont Blanc ciekawostki

Mont Blanc ciekawostki

Mont Blanc to najwyższy szczyt Alp i Europy Zachodniej, wznoszący się na wysokość 4 808,7 m n.p.m. Jakie są główne zagrożenia dla alpinistów zdobywających Mont Blanc? Jaka średnia temperatura jest na szczycie Mont Blanc?

Archipelag Malajski ciekawostki

Archipelag Malajski ciekawostki

Archipelag Malajski jest największym archipelagiem na Ziemi pod względem powierzchni. Jakie państwa znajdują się na obszarze Archipelagu Malajskiego? Ile osób mieszka na archipelagu Malajskim?

Stan Kalifornia

Stan Kalifornia

Kalifornia to najludniejszy stan USA, położony na zachodnim wybrzeżu. Kalifornia jest nazywana “Złotym Stanem” (Golden State), co odnosi się do gorączki złota z 1849 roku. Z jakimi stanami graniczy Kalifornia?

Stan Iowa

Stan Iowa

Iowa to stan położony w środkowej części USA, słynący z malowniczych krajobrazów, rolnictwa i hodowli, a także z unikalnej kultury i tradycji związanych z życiem wiejskim.