Odczuwasz zmiany klimatyczne? Pomyśl o ochronie przed upałem

pogoda, porady, zdrowie

ochrona przed upałem

Upały stanowią coraz częstszy problem na całym świecie, będąc jednym z najbardziej dotkliwych skutków zmian klimatycznych. Wzrost temperatury atmosferycznej oraz ekstremalne fale gorąca stają się powszechne, co zagraża zdrowiu i życiu ludzi starszych, dzieci oraz osób z przewlekłymi chorobami. Ochrona przed skutkami upałów staje się więc kwestią priorytetową, wymagającą działań na różnych płaszczyznach. Szczególnie ważna jest samodzielna dbałość o zdrowie, gdy nadchodzi fala upałów.

Fale upałów coraz powszechniejsze w Polsce

Wyjątkowo ciepły luty i brak opadów śniegu w zimie jednoznacznie wskazują na ocieplanie się klimatu w Polsce. Z tego względu każdy powinien nauczyć się, jak dbać o siebie podczas fali upałów, zanim wystąpią pierwsze wysokie temperatury. Im szybciej zadba się o odpowiednie przygotowanie, tym mniejsze ryzyko, że upał da negatywne konsekwencje dla zdrowia. Co obejmuje profilaktyka zdrowotna w upalne dni?

Unikanie przebywania na słońcu

Ze względu na silne promieniowanie UV, powodujące uszkodzenia skóry, i wysokie temperatury, które przyczyniają się do odwodnienia podczas fali upałów, bezwzględnie powinno się przestrzegać zasady nieprzybywania na słońcu w godzinach 11-16. W tych godzinach wskazane jest przebywanie w domu. Wychodząc na zewnątrz przed godziną 11 lub po 16,  skórę powinno się pokryć kremem do opalania. Krem do opalania chroni przed poparzeniem słonecznym i czerniakiem.

Uzupełnianie płynów

Gdy temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza przez kilka kolejnych dni, każdy bez względu na wiek, powinien pić codziennie co najmniej 2 litry wody. W przypadku zwiększonej aktywności konieczne jest zwiększenie ilości wypijanych płynów. Woda powinna być dostarczana do organizmu regularnie – należy pić ją małymi łykami przez cały dzień, zanim poczuje się pragnienie, które oznacza początek odwodnienia. W razie potrzeby, zamiast wody można pić elektrolity, które uzupełnią zarówno poziom płynów w organizmie, jak i utracone wraz z potem minerały.

picie wody

Wentylatory i klimatyzatory w domu

W celu skutecznej ochrony przed upałem powinno się dbać o obniżenie temperatury w pomieszczeniach, w których szuka się ochrony przed wysokimi temperaturami. Jednym ze sposobów na wychłodzenie pomieszczeń jest korzystanie z wentylatorów i klimatyzatorów. Jeśli w domu nie można zamontować klimatyzacji, alternatywą dla niej jest klimatyzator przenośny, który montuje się w oknie. Z pomocą wentylatora i przenośnego klimatyzatora można wychłodzić pomieszczenie o 2-3 stopnie, co daje odczuwalną ulgę od upałów. Wentylatory zwiększają ruch powietrza, co pomaga rozprowadzić wychłodzone powietrze po pomieszczeniu.

Rolety i żaluzje w oknach

Pomieszczenia w domu nagrzewają się głównie z powodu promieniowania słonecznego przedostającego się przez okna. Odcięcie dopływu słońca do wnętrza sprawia, że w domu panuje niższa temperatura. W czasie upałów w ciągu dnia obowiązkowo powinno się korzystać z rolet lub żaluzji, które odbijają światło. Dzięki nim temperatura w domu nie rośnie, nawet gdy upały trwają przez kilka dni.

Letnie kąpiele i prysznice

Ochrona organizmu przed upałami uwzględnia korzystanie z letnich pryszniców i kąpieli. Woda o temperaturze 32-35 stopni Celsjusza nie powoduje szoku termicznego i jednocześnie pozwala schłodzić ciało rozgrzane np. po powrocie z pracy. Dzięki kąpielom poprawia się procesy termoregulacyjne organizmu i odgranicza się dyskomfort związany z nadmiernym poceniem. Takie kąpiele są bezpieczne dla wszystkich dorosłych i dzieci, dlatego można brać je nawet kilka razy na dzień.

materiał zewnętrzny

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Letnie dni to czas radości, słońca i beztroskich przygód na świeżym powietrzu. Aby zapewnić naszym maluchom odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi i dodatkowo podkreślić ich styl, warto postawić na niezwykle praktyczny i modny dodatek — kapelusz chłopięcy. W tym artykule odkryjemy, dlaczego kapelusz dla chłopca to must-have każdego małego gentlemana na lato, jakie są najmodniejsze warianty tego dodatku oraz jak nosić go z klasą i swobodą, dzięki poradom dla stylowych mam.

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Multicooker to idealne urządzenie właściwie dla każdego – sprawdza się w małych i większych kuchniach. W mniejszych pomieszczeniach nie zabiera miejsca, zastępując kilka urządzeń, niezbędnych w kuchni. Wyposażony w intuicyjny wyświetlacz multicooker wprowadzi Cię w świat kuchni, jakiego jeszcze nie znasz.