Rysy ciekawostki

ciekawostki, góry, polskie góry

Rysy

Rysy to góra w Tatrach Wysokich znajdująca się na granicy polsko-słowackiej. Północno-zachodni wierzchołek Rysów jest najwyższym szczytem w Polsce. Wznosi się na wysokość 2499 m n.p.m.

współrzędne geograficzne: 49°10′45,5″N 20°05′18,4″E

Rysy ciekawostki


1. Trzy wierzchołki

Rysy mają trzy wierzchołki: północny (2501 m n.p.m.), północno-zachodni (2499 m n.p.m.) i południowy (2473 m n.p.m.). Najwyższy z nich leży po stronie słowackiej, około 250 metrów od granicy z Polską.

2. Pierwsze wejście na szczyt

Pierwsze udokumentowane wejście na Rysy miało miejsce 30 lipca 1840 roku, a dokonali tego Edward Blasy i Ján Ruman Driečny starszy.

3. Pierwszy pomiar wysokości

Pierwszego pomiaru wysokości szczytu dokonano w połowie XIX wieku nieprecyzyjną metodą barometryczną. Otrzymano wysokość 2309 m n.p.m. Wtedy to za najwyższy szczyt Polski uznawano Świnicę (dokonano zawyżonego pomiaru 2336 m n.p.m.). Najnowsze pomiary szczytu przeprowadzone w 2019 roku wykazały wysokość 2499,44 (+/- 0,05 m).

4. Pierwsze zimowe wejście na szczyt

10 kwietnia 1884 roku Theodor Wundt i Jakob Horvay jako pierwsi stanęli na szczycie Rysów zimą.

5. Popularność szczytu

Rysy są jednym z najczęściej odwiedzanych szczytów w Tatrach, przyciągając zarówno doświadczonych alpinistów, jak i amatorów górskich wędrówek.

6. Droga na szczyt

Na szczyt można dostać się z kilku stron, ale najpopularniejsza droga prowadzi z Morskiego Oka, przez Czarny Staw pod Rysami. Jest to czerwony szlak.

Rysy

7. Lisy na szczycie

Na sam szczyt Rysów można spotkać lisy.

8. Korona Europy

Rysy są 17-tym najwyższym szczytem w Koronie Europy (najwyższe szczyty państw europejskich).

https://poznajnieznane.pl/lista-szczytow-zaliczanych-do-korony-europy/

9. Pierwszy wypadek śmiertelny

Pierwszy udokumentowany wypadek śmiertelny na Rysach wydarzył się w czerwcu 1909 roku. Z nieznanych przyczyn zginął Ernest Weiss. Jego zwłoki znaleziono dopiero po 4 latach.

10. Polska noblistka na szczycie

W 1899 roku na szczycie Rysów stanęła Maria Skłodowska-Curie i Pierre Curie.

https://paczka-wiedzy.pl/maria-sklodowska-curie-ciekawostki/

11. Lawina pod Rysami

28 stycznia 2003 roku wydarzyła się największa tragedia lawinowa w polskich górach. W drodze na szczyt, grupę 12 licealistów pod opieką nauczyciela, porwała lawina. Ośmioro zginęło (sześcioro wydobyto wiosną spod lodowej tafli Czarnego Stawu).

12. Doskonała widoczność

Przy dobrych warunkach pogodowych, widoczność ze szczytu sięga ponad 200 km.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

Rysy pytania


Jak długo trwa wejście na Rysy?

Ze słowackiej strony, z parkingu w miejscowości Štrbské Pleso, wyprawa zajmuje około 5-6 godzin w górę i 3-4 godziny w dół. Z polskiej strony, z Morskiego Oka, to około 3-4 godziny w górę i 2-3 godziny w dół.

Jakie są zasady bezpieczeństwa podczas wędrówki na Rysy?

Podczas wędrówki na Rysy należy przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa: sprawdzić prognozę pogody, mieć odpowiedni sprzęt, znać swoje możliwości, być przygotowanym na zmiany warunków pogodowych i unikać wędrówki samotnie. Należy również pamiętać o informowaniu kogoś o planowanej trasie i przewidywanym czasie powrotu.

Jaki sprzęt jest zalecany podczas wejścia na Rysy?

Podczas wejścia na Rysy zalecane jest posiadanie odpowiedniego sprzętu: mocnych butów górskich, plecaka, wody, mapy, latarki, odzieży przeciwdeszczowej, kurtki przeciw wiatrowej, rękawiczek i czapki. Latem przydaje się krem z filtrem UV.

Skąd pochodzi nazwa Rysy?

Nazwa „Rysy” pochodzi od charakterystycznych rys, czyli pęknięć i szczelin skalnych, które występują na jej stokach. Są one dobrze widoczne z daleka, stąd też taka nazwa.

Czy na szczycie Rysy jest schronisko?

Na szczycie Rysy nie ma schroniska. Najbliższe schronisko po polskiej stronie to Schronisko przy Morskim Oku, a po słowackiej – Schronisko pod Rysami, znajdujące się jednak znacznie poniżej szczytu.

Czy można wejść na Rysy z dziećmi?

Wejście na Rysy z dziećmi jest możliwe, ale zalecane tylko dla starszych, doświadczonych i dobrze przygotowanych dzieci. Trasa jest wymagająca, a warunki pogodowe mogą być nieprzewidywalne.

Jaka jest najlepsza pora roku na wejście na Rysy?

Najlepszą porą roku na wejście na Rysy jest późne lato i wczesna jesień, gdy śnieg jest najmniej prawdopodobny, a temperatura jest umiarkowana. Warto jednak zawsze sprawdzić prognozę pogody przed wyprawą.

Ile osób zginęło na Rysach?

Ponad 50 osób.

Dodaj pytanie / odpowiedź

w budowie

...

Sycylia ciekawostki

Sycylia ciekawostki

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Znajduje się we Włoszech na południe od Półwyspu Apenińskiego. Jakie są główne atrakcje turystyczne Sycylii? Jaki jest najwyższy szczyt Sycylii?

Morze Kaspijskie ciekawostki

Morze Kaspijskie ciekawostki

Morze Kaspijskie tak naprawdę nie jest morzem tylko bezodpływowym słonym jeziorem, znajdującym się w Azji i częściowo w Europie. Na terenie jakich krajów znajduje się Morze Kaspijskie? Jaka jest maksymalna głębokość Morza Kaspijskiego?

Kilimandżaro ciekawostki

Kilimandżaro ciekawostki

Kilimandżaro jest najwyższą górą w Afryce i stanowi wolno stojący masyw wulkaniczny w Tanzanii, niedaleko granicy z Kenią. Jest to także najwyższy wolno stojący szczyt na świecie, osiągający wysokość 5 895 m n.p.m. Jak długo trwa wejście na Kilimandżaro?

Archipelag Sztokholmski ciekawostki

Archipelag Sztokholmski ciekawostki

Archipelag Sztokholmski, zwany również sztokholmskimi szkierami, jest największym archipelagiem w Szwecji. Jak powstał Archipelag Sztokholmski? Jakie są główne atrakcje Archipelagu Sztokholmskiego?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

pielgrzymka

Sprawdź: www.misjatravel.pl


Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo