Patent żeglarza jachtowego – jak go zdobyć?

Mazury, porady, Rekreacja

jacht

Żegluga jest bardzo popularną dyscypliną, jaka z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Widać to chociażby po zwiększającej się ilości wypożyczalni, jakie powstają m.in. na Mazurach, czy też nad Morzem Bałtyckim. Coraz większa ilość osób wykorzystuje również czarter jachtów, aby móc spędzić wolne chwile na jeziorach, czy też na innych akwenach wodnych.

Uprawnienia do kierowania jachtami

Dowodem na to jest również zwiększająca się ilość osób, która myśli o tym, aby zdobyć patent żeglarza jachtowego. Co to dokładnie jest? To pierwszy krok do tego, aby móc w przyszłości prowadzić samodzielnie jednostki wodne. Gdyby patent móc przyrównać do życia codziennego, to można by powiedzieć, że dzięki temu uda się zdobyć kolejne prawo jazdy (jeżeli ktoś już posiada to na pojazdy mechaniczne). W Polsce, za wydawanie takich patentów odpowiedzialne są dwa organy:

  • PZŻ – Polski Związek Żeglarski (to właśnie on wystawia patenty żeglarskie),
  • PZMINW – Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego (wystawia państwowe uprawnienia do kierowania jachtami motorowymi).

Kto może pokusić się o zdobycie takiego patentu żeglarza jachtowego?

Egzamin na żeglarza jachtowego

Nie lada ciekawostką jest to, że na taki patent mogą zdawać osoby, jakie przekroczyły czternasty rok życia. I o dziwo nie brakuje takich młodych ludzi, jakie chętnie podejmują się takiego wyzwania. Jeżeli ktoś obawia się tego, że sobie nie poradzi, może się uśmiechnąć. Jest to bowiem pierwszy poziom, jeżeli chodzi o żeglugę. Podczas kursu można bowiem zdobyć wszelkie, niezbędne informacje odnośnie żeglugi. Kurs nie jest wymagający, dlatego tym bardziej warto pomyśleć o takiej przygodzie, aby zdać sobie sprawę z tego, czy ktoś faktycznie będzie w stanie poradzić sobie z takim wyzwaniem. Późniejsze kursy, na wyższe stopnie nie są już takie łatwe. Kurs pozwala m.in. na wyrobienie prawidłowych odruchów u żeglarzy, które będą procentować także później – w szczególności, jeżeli ktoś faktycznie zdecyduje się na to, aby zdobywać wyższe poziomy wiedzy.

Co się zyskuje?

Niekiedy można spotkać się z ofertami wyjazdowymi, jakie umożliwiają zdobycie patentu na żeglarza jachtowego. Ciekawa propozycja, która jednak nie będzie połączona z wypoczynkiem (chyba że mowa o dzieciach). Trzeba bowiem w krótkim czasie pojąć wszelkie niezbędne informacje, jakie umożliwią podejście do egzaminu. Każdy kurs – stacjonarny, czy też wyjazdowy – kończy się bowiem egzaminem, który należy zdać. W innym bowiem wypadku patentu się nie uzyska. A co taki dokument daje? Na co będą mogli pozwolić sobie żeglarze? Otóż patent żeglarza jachtowego uprawnia do:

  • prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych,
  • prowadzenia jachtów żaglowych do dwunastu metrów długości kadłuba po wewnętrznych wodach morskich do granicy dwóch mil morskich od brzegu, w dobrych warunkach pogodowych.

Im wyżej, tym więcej uprawnień, na jakie żeglarz będzie mógł sobie pozwolić. Aczkolwiek, po zdobyciu pierwszego patentu, nie trzeba decydować się na kolejne, jeżeli ktoś nie czuje potrzeby.

materiał zewnętrzny

Zapalenie spojówek – jak leczyć?

Zapalenie spojówek – jak leczyć?

Stan zapalny w obrębie spojówki oka powoduje nie tylko łzawienie, ale także i duży dyskomfort. Niestety, jest to bardzo częsta dolegliwość, która spowodowana jest wieloma, różnorodnymi czynnikami. Jednak czym jest stan zapalny spojówki i jak można go uniknąć podczas noszenia szkieł kontaktowych?

Wypoczynek w hotelach na Mazurach

Wypoczynek w hotelach na Mazurach

Kiedy marzymy o ucieczce od zgiełku codziennego życia, malownicze krajobrazy Mazur stają się miejscem, które zapewnia niezapomniany odpoczynek. Hotele na Mazurach to oazy spokoju, gdzie luksus łączy się z naturalnym pięknem, tworząc idealne warunki dla wyjątkowego wypoczynku. Odkryjmy, dlaczego hotele na Mazurach stają się coraz bardziej atrakcyjnym celem dla tych, którzy pragną zanurzyć się w harmonii przyrody, jednocześnie czerpiąc z komfortu nowoczesnych rezydencji.

Dieta Pudełkowa: Sekret Skutecznego Odchudzania z Wygodą!

Dieta Pudełkowa: Sekret Skutecznego Odchudzania z Wygodą!

Czy marzysz o zgrabnej sylwetce bez wyrzeczeń? Poznaj tajemnicę sukcesu – dietę pudełkową! W tym artykule dowiesz się, dlaczego dieta pudełkowa jest tak popularna, jak działa, i jakie są jej korzyści. Przekonaj się, że to rozwiązanie dla Ciebie!