Patent żeglarza jachtowego – jak go zdobyć?

Mazury, porady, Rekreacja

jacht

Żegluga jest bardzo popularną dyscypliną, jaka z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Widać to chociażby po zwiększającej się ilości wypożyczalni, jakie powstają m.in. na Mazurach, czy też nad Morzem Bałtyckim. Coraz większa ilość osób wykorzystuje również czarter jachtów, aby móc spędzić wolne chwile na jeziorach, czy też na innych akwenach wodnych.

Uprawnienia do kierowania jachtami

Dowodem na to jest również zwiększająca się ilość osób, która myśli o tym, aby zdobyć patent żeglarza jachtowego. Co to dokładnie jest? To pierwszy krok do tego, aby móc w przyszłości prowadzić samodzielnie jednostki wodne. Gdyby patent móc przyrównać do życia codziennego, to można by powiedzieć, że dzięki temu uda się zdobyć kolejne prawo jazdy (jeżeli ktoś już posiada to na pojazdy mechaniczne). W Polsce, za wydawanie takich patentów odpowiedzialne są dwa organy:

  • PZŻ – Polski Związek Żeglarski (to właśnie on wystawia patenty żeglarskie),
  • PZMINW – Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego (wystawia państwowe uprawnienia do kierowania jachtami motorowymi).

Kto może pokusić się o zdobycie takiego patentu żeglarza jachtowego?

Egzamin na żeglarza jachtowego

Nie lada ciekawostką jest to, że na taki patent mogą zdawać osoby, jakie przekroczyły czternasty rok życia. I o dziwo nie brakuje takich młodych ludzi, jakie chętnie podejmują się takiego wyzwania. Jeżeli ktoś obawia się tego, że sobie nie poradzi, może się uśmiechnąć. Jest to bowiem pierwszy poziom, jeżeli chodzi o żeglugę. Podczas kursu można bowiem zdobyć wszelkie, niezbędne informacje odnośnie żeglugi. Kurs nie jest wymagający, dlatego tym bardziej warto pomyśleć o takiej przygodzie, aby zdać sobie sprawę z tego, czy ktoś faktycznie będzie w stanie poradzić sobie z takim wyzwaniem. Późniejsze kursy, na wyższe stopnie nie są już takie łatwe. Kurs pozwala m.in. na wyrobienie prawidłowych odruchów u żeglarzy, które będą procentować także później – w szczególności, jeżeli ktoś faktycznie zdecyduje się na to, aby zdobywać wyższe poziomy wiedzy.

Co się zyskuje?

Niekiedy można spotkać się z ofertami wyjazdowymi, jakie umożliwiają zdobycie patentu na żeglarza jachtowego. Ciekawa propozycja, która jednak nie będzie połączona z wypoczynkiem (chyba że mowa o dzieciach). Trzeba bowiem w krótkim czasie pojąć wszelkie niezbędne informacje, jakie umożliwią podejście do egzaminu. Każdy kurs – stacjonarny, czy też wyjazdowy – kończy się bowiem egzaminem, który należy zdać. W innym bowiem wypadku patentu się nie uzyska. A co taki dokument daje? Na co będą mogli pozwolić sobie żeglarze? Otóż patent żeglarza jachtowego uprawnia do:

  • prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych,
  • prowadzenia jachtów żaglowych do dwunastu metrów długości kadłuba po wewnętrznych wodach morskich do granicy dwóch mil morskich od brzegu, w dobrych warunkach pogodowych.

Im wyżej, tym więcej uprawnień, na jakie żeglarz będzie mógł sobie pozwolić. Aczkolwiek, po zdobyciu pierwszego patentu, nie trzeba decydować się na kolejne, jeżeli ktoś nie czuje potrzeby.

materiał zewnętrzny

Dlaczego warto mieć własne narty?

Dlaczego warto mieć własne narty?

Uwielbiasz zimowe szaleństwo na stoku? Wyjeżdżasz na ferie wraz z całą rodziną, a może wybierasz się kilka razy do roku na doskonalenie swoich umiejętności, co jest dla Ciebie zastrzykiem dobrych emocji? Dziś podpowiemy Ci, dlaczego warto mieć własne narty, zamiast wypożyczać sprzęt na miejscu. Jest kilka ważnych powodów!

Rodzaje gier planszowych

Rodzaje gier planszowych

Zastanawiasz się, co kupić dziecku pod choinkę? A może szukasz pomysłu na świetną zabawę dla całej rodziny? Wybierz jedną z wielu gier planszowych. Ten artykuł pomoże ci odróżnić poszczególne rodzaje takich gier i wybrać tę, która będzie najbardziej odpowiednia.

My się zimy nie boimy! Czy słusznie?

My się zimy nie boimy! Czy słusznie?

Złota polska jesień w tym roku przestała być tylko legendarnym zjawiskiem, o którym opowiadają rodzice i dziadkowie – mieliśmy niezwykłą okazję podziwiać ją długo na własne oczy. Wysokie temperatury, słoneczne poranki i popołudnia, rzadkie opady deszczu i mozaiki najpiękniejszych jesiennych barw tworzą naszą, niestety coraz trudniejszą codzienność. Wiemy jednak, że zima czeka za rogiem i wkrótce da o sobie znać. Aby zatem uniknąć zaskoczenia i nie dać się złapać nieprzygotowanym warto pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu, które pozwoli nam przejść przez tę chłodną porę zdrowo i aktywnie.

Kulig – pomysł na imprezę prywatną lub firmową

Kulig – pomysł na imprezę prywatną lub firmową

Organizujesz imprezę prywatną lub firmową? Uważasz, że idealnym pomysłem na integrację będzie kulig? Białystok to doskonałe miejsce, aby zrealizować taki plan. To atrakcja, która - mimo upływu lat - cieszy się ogromną popularnością i tak samo bawi uczestników. Jak...