Przygotuj się na egzamin państwowy na uprawnienia elektryczne
Chcesz pracować jako elektryk? To na pewno wiesz, że aby nim zostać musisz zaliczyć egzamin państwowy, który przeprowadzany jest przez komisję kwalifikacyjną z Urzędu Regulacji Energetyki. W tym artykule pomożemy Ci się do niego przygotować. Sprawdź!
Uprawnienia elektryczne, czyli kurs elektryka online
Przed przystąpieniem do egzaminu państwowego należy się do niego odpowiednio przygotować. Jak? Korzystając z kursów stacjonarnych lub online. By uzyskać uprawnienia elektryczne wymagane do pracy przy napięciu elektrycznym należy zapisać się na taki kurs, który umożliwia późniejsze zapisanie się na wspomniany egzamin. Jest on wymagany! Bez jego realizacji nie ma możliwości zdobycia certyfikatu kwalifikacyjnego. Organizowane kursy elektryka online pozwalają na zapoznanie się z obowiązkami zawodowymi oraz wieloma innymi aspektami branży elektrycznej. Co powinien zawierać dobry kurs? W jego skład powinny wchodzić takie zagadnienia jak:
- Podstawy elektrotechniki,
- Rodzaje urządzeń elektrycznych,
- Układy sieci,
- Instalacje elektryczne w budynkach,
- Rodzaje ochrony przeciwporażeniowej, odgromowej i przepięciowej,
- Akty prawne i normy,
- Zasady organizacji stanowiska pracy,
- Dokumentacja eksploatacyjna,
- Badania kontrole i pomiary urządzeń elektrycznych,
- Sprzęt izolacyjny oraz dielektryczny,
- Działanie prądu na człowieka i warunki środowiskowe.
Uprawnienia G1 – więcej o egzaminie zawodowym
Uzyskanie kwalifikacji z grupy G1 to zdanie egzaminu państwowego. Mogą do niego przystąpić tylko osoby, które ukończyły 18 lat i mają wykształcenie techniczne w kierunku elektroenergetyki bądź potwierdzą doświadczenie i staż pracy dostarczając zaświadczenie od pracodawcy. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i posiadasz swoją własną firmę takie zaświadczenie możesz podpisać samodzielnie. Zaznaczamy, że jednorazowe zdobycie uprawnień nie jest na zawsze! Co to oznacza? Według ustanowionego prawa każdej osobie, której kwalifikacje będą mieć 5 lat muszą je odnowić, podchodząc ponownie do kursu i egzaminu.
Uprawnienia elektryczne – przy czym możesz pracować
Kwalifikacje elektryczne pozwalają na pracę przy urządzeniach, sieciach oraz instalacjach, które wytwarzają, przesyłają, przetwarzają i zużywają energię elektryczną. Na certyfikacie znajdziesz urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci, wszystkie urządzenia i sieci o napięciu do 1 kV, zespoły prądotwórcze o mocy powyżej 50 kW, urządzenia elektrotermiczne, elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym, elektryczna sieć trakcyjna, aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia, sieci i instalacje o napięciu znamionowym większym niż 1 kV.
Więcej porad na temat elektryki znajdziesz na stronie porady.org.
materiał zewnętrzny
17 ciekawostek o edukacji w Danii
Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji w Danii (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.). W Danii stosuje się 7-punktową skalę ocen (12, 10, 7, 4, 02, 00, -3), gdzie 12 oznacza ocenę celującą, a -3 to ocena najniższa, oznaczająca niezaliczenie.
Jak kancelaria frankowa wspiera klientów w unieważnianiu umów kredytowych?
W ostatnich latach kancelarie frankowe odegrały kluczową rolę w walce o prawa kredytobiorców posiadających kredyty denominowane lub indeksowane we frankach szwajcarskich. Wielu Polaków, którzy padli ofiarą skomplikowanych i często nieuczciwych umów kredytowych, znalazło w tych instytucjach nie tylko wsparcie prawne, ale także szansę na stabilizację swojej sytuacji finansowej.
16 ciekawostek o społeczeństwie Nauru
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Nauru (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
22 ciekawostki o społeczeństwie Namibii
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Namibii (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
16 ciekawostek o historii Belize
Zbiór informacji i ciekawostek o historii Belize (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia). W okresie od 1500 p.n.e. do 900 n.e. na terenie dzisiejszego Belize rozwijała się cywilizacja Majów, pozostawiając po sobie liczne ruiny miast, takie jak Caracol, Lamanai i Lubaantum.
14 ciekawostek o edukacji na Dominice
Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji na Dominice (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.). Uczniowie na Dominice są oceniani w systemie procentowym. Wyniki 70% i powyżej uważane są za bardzo dobre, a 50% to minimalna ocena zaliczenia.