Przygotuj się na egzamin państwowy na uprawnienia elektryczne

kursy, nauka, porady

Uprawnienia elektryczne

Chcesz pracować jako elektryk? To na pewno wiesz, że aby nim zostać musisz zaliczyć egzamin państwowy, który przeprowadzany jest przez komisję kwalifikacyjną z Urzędu Regulacji Energetyki. W tym artykule pomożemy Ci się do niego przygotować. Sprawdź!

Uprawnienia elektryczne, czyli kurs elektryka online

Przed przystąpieniem do egzaminu państwowego należy się do niego odpowiednio przygotować. Jak? Korzystając z kursów stacjonarnych lub online. By uzyskać uprawnienia elektryczne wymagane do pracy przy napięciu elektrycznym należy zapisać się na taki kurs, który umożliwia późniejsze zapisanie się na wspomniany egzamin. Jest on wymagany! Bez jego realizacji nie ma możliwości zdobycia certyfikatu kwalifikacyjnego. Organizowane kursy elektryka online pozwalają na zapoznanie się z obowiązkami zawodowymi oraz wieloma innymi aspektami branży elektrycznej. Co powinien zawierać dobry kurs? W jego skład powinny wchodzić takie zagadnienia jak:

 • Podstawy elektrotechniki,
 • Rodzaje urządzeń elektrycznych,
 • Układy sieci,
 • Instalacje elektryczne w budynkach,
 • Rodzaje ochrony przeciwporażeniowej, odgromowej i przepięciowej,
 • Akty prawne i normy,
 • Zasady organizacji stanowiska pracy,
 • Dokumentacja eksploatacyjna,
 • Badania kontrole i pomiary urządzeń elektrycznych,
 • Sprzęt izolacyjny oraz dielektryczny,
 • Działanie prądu na człowieka i warunki środowiskowe.

Uprawnienia G1 – więcej o egzaminie zawodowym

Uzyskanie kwalifikacji z grupy G1 to zdanie egzaminu państwowego. Mogą do niego przystąpić tylko osoby, które ukończyły 18 lat i mają wykształcenie techniczne w kierunku elektroenergetyki bądź potwierdzą doświadczenie i staż pracy dostarczając zaświadczenie od pracodawcy. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i posiadasz swoją własną firmę takie zaświadczenie możesz podpisać samodzielnie. Zaznaczamy, że jednorazowe zdobycie uprawnień nie jest na zawsze! Co to oznacza? Według ustanowionego prawa każdej osobie, której kwalifikacje będą mieć 5 lat muszą je odnowić, podchodząc ponownie do kursu i egzaminu.

Uprawnienia elektryczne – przy czym możesz pracować

Kwalifikacje elektryczne pozwalają na pracę przy urządzeniach, sieciach oraz instalacjach, które wytwarzają, przesyłają, przetwarzają i zużywają energię elektryczną. Na certyfikacie znajdziesz urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci, wszystkie urządzenia i sieci o napięciu do 1 kV,  zespoły prądotwórcze o mocy powyżej 50 kW, urządzenia elektrotermiczne, elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym, elektryczna sieć trakcyjna, aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia, sieci i instalacje o napięciu znamionowym większym niż 1 kV.

Więcej porad na temat elektryki znajdziesz na stronie porady.org.

materiał zewnętrzny

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Kapelusz chłopięcy stylowy wariant na letnie dni!

Letnie dni to czas radości, słońca i beztroskich przygód na świeżym powietrzu. Aby zapewnić naszym maluchom odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi i dodatkowo podkreślić ich styl, warto postawić na niezwykle praktyczny i modny dodatek — kapelusz chłopięcy. W tym artykule odkryjemy, dlaczego kapelusz dla chłopca to must-have każdego małego gentlemana na lato, jakie są najmodniejsze warianty tego dodatku oraz jak nosić go z klasą i swobodą, dzięki poradom dla stylowych mam.

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Plażowa etykieta: Jak zestawić strój kąpielowy z dodatkami

Moda plażowa jest równie ważna, jak każda inna sfera ubioru, a odpowiednie zestawienie stroju kąpielowego z dodatkami potrafi przemienić plażowy wygląd z przeciętnego w spektakularny. Akcesoria takie jak kapelusze, okulary przeciwsłoneczne czy torby plażowe nie tylko dodają stylu i charakteru, ale także służą ochronie przed słońcem oraz pomagają zachować komfort i funkcjonalność podczas letnich dni spędzonych nad wodą. Dobór odpowiednich dodatków może również podkreślić atuty sylwetki, maskować ewentualne mankamenty i po prostu sprawić, że będziemy się czuć lepiej w swojej skórze.

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Gotowanie z użyciem multicookera – ciekawe porady i triki

Multicooker to idealne urządzenie właściwie dla każdego – sprawdza się w małych i większych kuchniach. W mniejszych pomieszczeniach nie zabiera miejsca, zastępując kilka urządzeń, niezbędnych w kuchni. Wyposażony w intuicyjny wyświetlacz multicooker wprowadzi Cię w świat kuchni, jakiego jeszcze nie znasz.