Przygotuj się na egzamin państwowy na uprawnienia elektryczne

kursy, nauka, porady

Uprawnienia elektryczne

Chcesz pracować jako elektryk? To na pewno wiesz, że aby nim zostać musisz zaliczyć egzamin państwowy, który przeprowadzany jest przez komisję kwalifikacyjną z Urzędu Regulacji Energetyki. W tym artykule pomożemy Ci się do niego przygotować. Sprawdź!

Uprawnienia elektryczne, czyli kurs elektryka online

Przed przystąpieniem do egzaminu państwowego należy się do niego odpowiednio przygotować. Jak? Korzystając z kursów stacjonarnych lub online. By uzyskać uprawnienia elektryczne wymagane do pracy przy napięciu elektrycznym należy zapisać się na taki kurs, który umożliwia późniejsze zapisanie się na wspomniany egzamin. Jest on wymagany! Bez jego realizacji nie ma możliwości zdobycia certyfikatu kwalifikacyjnego. Organizowane kursy elektryka online pozwalają na zapoznanie się z obowiązkami zawodowymi oraz wieloma innymi aspektami branży elektrycznej. Co powinien zawierać dobry kurs? W jego skład powinny wchodzić takie zagadnienia jak:

 • Podstawy elektrotechniki,
 • Rodzaje urządzeń elektrycznych,
 • Układy sieci,
 • Instalacje elektryczne w budynkach,
 • Rodzaje ochrony przeciwporażeniowej, odgromowej i przepięciowej,
 • Akty prawne i normy,
 • Zasady organizacji stanowiska pracy,
 • Dokumentacja eksploatacyjna,
 • Badania kontrole i pomiary urządzeń elektrycznych,
 • Sprzęt izolacyjny oraz dielektryczny,
 • Działanie prądu na człowieka i warunki środowiskowe.

Uprawnienia G1 – więcej o egzaminie zawodowym

Uzyskanie kwalifikacji z grupy G1 to zdanie egzaminu państwowego. Mogą do niego przystąpić tylko osoby, które ukończyły 18 lat i mają wykształcenie techniczne w kierunku elektroenergetyki bądź potwierdzą doświadczenie i staż pracy dostarczając zaświadczenie od pracodawcy. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i posiadasz swoją własną firmę takie zaświadczenie możesz podpisać samodzielnie. Zaznaczamy, że jednorazowe zdobycie uprawnień nie jest na zawsze! Co to oznacza? Według ustanowionego prawa każdej osobie, której kwalifikacje będą mieć 5 lat muszą je odnowić, podchodząc ponownie do kursu i egzaminu.

Uprawnienia elektryczne – przy czym możesz pracować

Kwalifikacje elektryczne pozwalają na pracę przy urządzeniach, sieciach oraz instalacjach, które wytwarzają, przesyłają, przetwarzają i zużywają energię elektryczną. Na certyfikacie znajdziesz urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci, wszystkie urządzenia i sieci o napięciu do 1 kV,  zespoły prądotwórcze o mocy powyżej 50 kW, urządzenia elektrotermiczne, elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym, elektryczna sieć trakcyjna, aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia, sieci i instalacje o napięciu znamionowym większym niż 1 kV.

Więcej porad na temat elektryki znajdziesz na stronie porady.org.

materiał zewnętrzny

Raczki turystyczne – jakie wybrać?

Raczki turystyczne – jakie wybrać?

Sezon zimowy za pasem, niebawem ferie, a te sprzyjają wyprawom po górskich szlakach, ale i spacerom po alejkach turystycznych ośrodków, które bywają zdradliwe. Jak zabezpieczyć się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, a przede wszystkim – ułatwić sobie pokonywanie oblodzonych i zaśnieżonych tras czy szlaków turystycznych? Podstawą będzie odpowiednie wyposażenie i dobór właściwego sprzętu. Jednym z jego kluczowych elementów pozostają raczki oraz raki. To specjalny rodzaj nakładek na buty, wyposażonych w system kolców, które zapewniają przyczepność na śniegu i lodzie. Rzecz jasna raczki sprawdzą się w innych warunkach niż raki. W ten pierwszy rodzaj nakładek antypoślizgowych warto zaopatrzyć się wtedy, gdy nasze zimowe aktywności ograniczają się głównie do spacerów i rekreacji. Raki natomiast ułatwią nam pokonywanie nawet wymagających tras górskich. Możemy wyróżnić wiele rodzajów raków, wykazujących konkretne atrybuty, przystosowane do konkretnych aktywności. A zatem – co wybrać?

Sprawdź jak przy pomocy RT-Invest zapewnisz sobie pasywny przychód na lata

Sprawdź jak przy pomocy RT-Invest zapewnisz sobie pasywny przychód na lata

Zawirowania w światowej gospodarce sprawiają, że coraz więcej świadomych inwestorów szuka sposobu na wygenerowanie stabilnego i atrakcyjnego pasywnego przychodu na lata. Jednym z rozwiązań pozostaje kupno zagranicznej nieruchomości inwestycyjnej pod kątem wynajmu. Ciekawym wyborem pozostają nieruchomości na Cyprze Północnym, w których zakupie klientów wspiera RT Invest. Sprawdź, jak z pomocą tej firmy zbudować pasywny przychód na lata i dlaczego warto postawić na Cypr Północny.

Podróż za granicę – o czym warto pamiętać?

Podróż za granicę – o czym warto pamiętać?

Dlaczego warto pojechać na wakacje za granicę? Istnieje wiele powodów, dla których warto podjąć taką decyzję. Polska posiada co prawda wiele ciekawych opcji na wyjazd, jednak zagraniczna podróż to więcej możliwości. Można poznać nowe kultury, spróbować różnych potraw, poznać nowych ludzi, zwiedzić nowe miejsca, nauczyć się nowego języka. Zwiększyć swoją elastyczność i zdolność do radzenia sobie z sytuacjami nieznanymi, a także po prostu odpocząć i zrelaksować się.

Jakie akcesoria są przydatne w podróży samochodem.

Jakie akcesoria są przydatne w podróży samochodem.

Akcesoria do samochodu mogą znacznie poprawić wrażenia z jazdy. Niektóre z nich są niezbędne podczas każdej podróży, inne mogą sprawić, że podróżowanie z dodatkowym bagażem, zwierzętami domowymi lub dziećmi będzie o wiele bardziej komfortowe. Dodatkowo, niektóre akcesoria mogą pomóc podczas złej pogody lub silnego zabrudzenia. Niezależnie od sytuacji, zawsze można znaleźć odpowiednie akcesoria, które spełnią Twoje potrzeby.