Studia za granicą – obalamy mity

artykuły, edukacja, nauka, porady

Czy przez Twoją głowę przemknęła kiedyś myśl o studiowaniu za granicą, ale od razu została zgaszona i zakopana w dalekiej podświadomości argumentami na temat tego, że “się nie da”? Wiele osób myśli, że studia za granicą są możliwe tylko dla nielicznych, wybranych i uprzywilejowanych. Tak wcale nie jest! W tym artykule obalimy mity, które zostały zbudowane wokół aplikacji na studia za granicą i pokażemy, że można!

studia

Muszę zdać maturę międzynarodową, żeby móc studiować za granicą

“Skoro studia za granicą, to na pewno muszę mieć zdaną maturę międzynarodową IB”. Nie prawda! Każda uczelnia dostosowuje swoje wymagania pod egzaminy zdawane w każdym pojedynczym kraju. Dlatego, jeśli jesteś uczniem z Polski, zdającym Polską Maturę, możesz bez żadnego problemu składać dokumenty aplikacyjne na każdą uczelnię. I tak uczelnie w Wielkiej Brytanii wystawią Ci ofertę warunkową np. na zdanie 3 rozszerzeń na 60%, a uczelnie w Holandii przyjmą Cię na podstawie Twoich ocen i doświadczenia, a następnie poproszą o przesłanie świadectwa zdanej matury. Uczelnie w USA z kolei poproszą Cię o zdanie wystandaryzowanego egzaminu SAT (egzamin na uczelnie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej), który muszą zdawać wszyscy kandydaci, którzy myślą o studiach w tym kraju (oczywiście poza nielicznymi wyjątkami, które SAT nie wymagają). Podsumowując – możesz aplikować na studia za granicą z Polską Maturą.

Na studia za granicą idą sami prymusi

Fałsz! Wcale nie musisz mieć średniej 6.0, żeby dostać się na studia za granicą. Dla wielu uczelni bardzo ważna będzie Twoja pasja i zainteresowanie przedmiotem, które udowodnisz poprzez swój list motywacyjny lub CV. Możesz się zastanowić – jak doświadczenie, jestem dopiero w liceum. Twoim doświadczeniem może być udział w różnych wolontariatach, a także udział w różnego rodzaju aktywnościach szkolnych i pozaszkolnych. Jeśli nie jesteś aktywnym uczniem lub uczennicą, w takich dokumentach możesz podkreślić swoje zainteresowanie merytoryczne – jakie koncepty teoretyczne w ramach danego kierunku Cię interesują lub w jakich dodatkowych kursach, także internetowych wziąłeś/aś udział?

Najlepszą drogą na upewnienie się w krokach swojej aplikacji jest porozmawianie z osobami, które już przeszły aplikację i studiują na kierunku, który Cię interesuje. Takie spotkania możesz odbyć na przykład na Platformie EduCat.

studia za granicą

Studia za granicą są tylko dla bogaczy

Koszt studiów za granicą różni się w zależności od kraju, do którego chcesz aplikować. Studia w Wielkiej Brytanii lub USA faktycznie są najdroższymi i trzeba się przygotować na koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak już w Holandii ten koszt jest znacznie niższy, a w Danii czy Niemczech studia są darmowe. Jako studenci możesz się także starać o stypendium, które pokryje część lub całość czesnego. Niektóre z krajów oferują także pożyczki studenckie.

Dodatkowo, aby dorobić sobie podczas studiów, wiele osób pracuje dodatkowo na pół etatu. Są to zwykle pracy w lokalach gastronomicznych lub na uczelni.

Muszę być native speakerem, żeby poradzić sobie z językiem angielskim na studiach

Aby dostać się na studia za granicą, powinniśmy udowodnić, że nasz angielski jest na odpowiednim poziomie. Wbrew przypuszczeniom nie musi być to umiejętność na poziomie profesjonalnym. Zwykle wymagane przez uczelnie wyniki na egzaminie IELTS wahają się między 5.5 a 6.5, co odpowiada poziomowi B2 w skali CEFR. Można go porównać także do maturalnego egzaminu z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym.

Nawet jeśli nie uważasz, że swobodnie posługujesz się językiem, pamiętaj, że nie będziesz jedynym obcokrajowcem w miejscu Twoich studiów i każda z osób, które zaczną studia razem z Tobą, będą mierzyć się z podobnym problemem. Zapewniamy Cię, że bardzo szybko przełamiesz tę barierę językową.

Nie wahaj się i już dzisiaj zacznij swoje przygotowania na studia za granicą. Nie masz się czego bać!

materiał zewnętrzny

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Sprawdź: www.misjatravel.pl


Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo


Rejs statkiem – jak to zorganizować i kiedy warto się wybrać?

Rejs statkiem – jak to zorganizować i kiedy warto się wybrać?

Przygotowanie romantycznej randki, atrakcji dla znajomych lub rodziny albo po prostu wycieczki, która zachwyci nawet najbardziej wymagające osoby, wcale nie jest takie trudne. Wystarczy, że zdecydujesz się na rejs statkiem. To wyjątkowo ciekawa forma spędzenia wolnego czasu, szczególnie w otoczeniu pięknej, wodnej okolicy.

Ochrona psa przed kleszczami – skuteczne metody

Ochrona psa przed kleszczami – skuteczne metody

Ochrona psa przed kleszczami należy do jednych z obowiązków każdego opiekuna. Choć samo ukąszenie przez pasożyta nie należy do szczególnie dotkliwych, prawdziwym problemem są choroby odkleszczowe. Co roku babeszjoza zbiera krwawe żniwa wśród czworonogów. Jak więc skutecznie zabezpieczyć psa przed kleszczami?