Studia za granicą – obalamy mity

artykuły, edukacja, nauka, porady

Czy przez Twoją głowę przemknęła kiedyś myśl o studiowaniu za granicą, ale od razu została zgaszona i zakopana w dalekiej podświadomości argumentami na temat tego, że “się nie da”? Wiele osób myśli, że studia za granicą są możliwe tylko dla nielicznych, wybranych i uprzywilejowanych. Tak wcale nie jest! W tym artykule obalimy mity, które zostały zbudowane wokół aplikacji na studia za granicą i pokażemy, że można!

studia

Muszę zdać maturę międzynarodową, żeby móc studiować za granicą

“Skoro studia za granicą, to na pewno muszę mieć zdaną maturę międzynarodową IB”. Nie prawda! Każda uczelnia dostosowuje swoje wymagania pod egzaminy zdawane w każdym pojedynczym kraju. Dlatego, jeśli jesteś uczniem z Polski, zdającym Polską Maturę, możesz bez żadnego problemu składać dokumenty aplikacyjne na każdą uczelnię. I tak uczelnie w Wielkiej Brytanii wystawią Ci ofertę warunkową np. na zdanie 3 rozszerzeń na 60%, a uczelnie w Holandii przyjmą Cię na podstawie Twoich ocen i doświadczenia, a następnie poproszą o przesłanie świadectwa zdanej matury. Uczelnie w USA z kolei poproszą Cię o zdanie wystandaryzowanego egzaminu SAT (egzamin na uczelnie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej), który muszą zdawać wszyscy kandydaci, którzy myślą o studiach w tym kraju (oczywiście poza nielicznymi wyjątkami, które SAT nie wymagają). Podsumowując – możesz aplikować na studia za granicą z Polską Maturą.

Na studia za granicą idą sami prymusi

Fałsz! Wcale nie musisz mieć średniej 6.0, żeby dostać się na studia za granicą. Dla wielu uczelni bardzo ważna będzie Twoja pasja i zainteresowanie przedmiotem, które udowodnisz poprzez swój list motywacyjny lub CV. Możesz się zastanowić – jak doświadczenie, jestem dopiero w liceum. Twoim doświadczeniem może być udział w różnych wolontariatach, a także udział w różnego rodzaju aktywnościach szkolnych i pozaszkolnych. Jeśli nie jesteś aktywnym uczniem lub uczennicą, w takich dokumentach możesz podkreślić swoje zainteresowanie merytoryczne – jakie koncepty teoretyczne w ramach danego kierunku Cię interesują lub w jakich dodatkowych kursach, także internetowych wziąłeś/aś udział?

Najlepszą drogą na upewnienie się w krokach swojej aplikacji jest porozmawianie z osobami, które już przeszły aplikację i studiują na kierunku, który Cię interesuje. Takie spotkania możesz odbyć na przykład na Platformie EduCat.

studia za granicą

Studia za granicą są tylko dla bogaczy

Koszt studiów za granicą różni się w zależności od kraju, do którego chcesz aplikować. Studia w Wielkiej Brytanii lub USA faktycznie są najdroższymi i trzeba się przygotować na koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak już w Holandii ten koszt jest znacznie niższy, a w Danii czy Niemczech studia są darmowe. Jako studenci możesz się także starać o stypendium, które pokryje część lub całość czesnego. Niektóre z krajów oferują także pożyczki studenckie.

Dodatkowo, aby dorobić sobie podczas studiów, wiele osób pracuje dodatkowo na pół etatu. Są to zwykle pracy w lokalach gastronomicznych lub na uczelni.

Muszę być native speakerem, żeby poradzić sobie z językiem angielskim na studiach

Aby dostać się na studia za granicą, powinniśmy udowodnić, że nasz angielski jest na odpowiednim poziomie. Wbrew przypuszczeniom nie musi być to umiejętność na poziomie profesjonalnym. Zwykle wymagane przez uczelnie wyniki na egzaminie IELTS wahają się między 5.5 a 6.5, co odpowiada poziomowi B2 w skali CEFR. Można go porównać także do maturalnego egzaminu z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym.

Nawet jeśli nie uważasz, że swobodnie posługujesz się językiem, pamiętaj, że nie będziesz jedynym obcokrajowcem w miejscu Twoich studiów i każda z osób, które zaczną studia razem z Tobą, będą mierzyć się z podobnym problemem. Zapewniamy Cię, że bardzo szybko przełamiesz tę barierę językową.

Nie wahaj się i już dzisiaj zacznij swoje przygotowania na studia za granicą. Nie masz się czego bać!

materiał zewnętrzny

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo


Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Wspólny rodzinny wyjazd z pociechami wspaniale prezentuje się na kartach powieści i zdjęciach. Nie zawsze rzeczywistość maluje się tak różowo. Aby do maksimum wpłynąć na to, na co można wpływać i do minimum ograniczyć stres, jaki daje się przewidzieć przygotowaliśmy kilka wskazówek dla podróżnych.

Dlaczego huśtawka jest kluczowym elementem wyposażenia klatki papugi?

Dlaczego huśtawka jest kluczowym elementem wyposażenia klatki papugi?

Papugi to aktywne ptaki, dlatego decydując się na zakup takiego pupila, koniecznie trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki. Oprócz przestronnej klatki warto zadbać także o atrakcyjne dla ptaka zabawki, dzięki którym będzie mógł harmonijnie się rozwijać i miło spędzać czas. Huśtawka dla papug jest jednym z obowiązkowych elementów pojawiających się w klatce, który umożliwia zabawę i stymulację umysłową ptaka.

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plener ślubny w Tatrach to wyjątkowa okazja, aby połączyć możliwość wykonania sesji ślubnej ze zwiedzaniem polskich gór. Wybór Tatr jako miejsca na ślubną sesję zdjęciową to decyzja, dzięki której zyskacie nie tylko dostęp do malowniczego tła sesyjnego, ale również niezapomniane wrażenia, które z pewnością zapamiętacie na długo. Majestatyczne szczyty, krystalicznie czyste jeziora i bujna zieleń tatrzańskich dolin, tworzą scenerię, która dodaje przedsięwzięciu wyjątkowego charakteru. Co warto wiedzieć o plenerze ślubnym w Tatrach? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu!