Szwecja święta
Zbiór informacji i ciekawostek o świętach w Szwecji.
Ostatnia aktualizacja: 2025-03-13 17:16:01
15 ciekawostek o świętach w Szwecji
1. Jednym z najdziwniejszych świat w Szwecji jest Surstrommingspremiaren – święto kiszonego śledzia.
Autor: Natalia
2. 6 czerwca to Narodowy Dzień Szwecji, ale przez długi czas nie było to święto wolne od pracy. Dopiero w 2005 roku ustanowiono go oficjalnym dniem wolnym. Święto upamiętnia dwie ważne daty: wybór Gustawa Wazy na króla w 1523 roku i uchwalenie konstytucji w 1809 roku. W całym kraju odbywają się festyny, koncerty i oficjalne uroczystości, a wiele osób wywiesza niebiesko-żółte flagi.
3. Lucia, czyli Dzień Świętej Łucji, obchodzony 13 grudnia, to jedno z najpiękniejszych szwedzkich świąt. Wtedy młode dziewczęta ubierają się w białe szaty, a jedna z nich zostaje wybrana na Łucję i nosi na głowie wieniec ze świecami. Śpiewają tradycyjne pieśni i częstują ludzi kawą oraz szafranowymi bułeczkami zwanymi „lussekatter”.
4. Midsommar, czyli przesilenie letnie, to dla Szwedów ważniejsze święto niż Boże Narodzenie. Obchodzone jest w weekend najbliższy 24 czerwca. Ludzie gromadzą się na łonie natury, jedzą śledzie z ziemniakami, piją dużo schnappsa i tańczą wokół udekorowanego kwiatami „słupa majowego” (majstången).
5. Boże Narodzenie w Szwecji rozpoczyna się od wielkiego świątecznego bufetu zwanego „julbord”. Na stole nie może zabraknąć marynowanego śledzia, klopsików, szynki świątecznej i specjalnego ryżowego puddingu. W Wigilię dzieci z niecierpliwością czekają na świąteczne prezenty, które przynosi nie Mikołaj, a „Jultomten” – świąteczny krasnoludek.
6. Wielkanoc w Szwecji to czas radosnych zabaw i psikusów. Dzieci przebierają się za „påskkärringar” – małe czarownice i chodzą od domu do domu, rozdając rysunki w zamian za słodycze, podobnie jak w Halloween. W domach dekoruje się gałązki brzozy kolorowymi piórkami.
7. Valborg, czyli Noc Walpurgii, obchodzona 30 kwietnia, to pożegnanie zimy i powitanie wiosny. W całym kraju płoną wielkie ogniska, a ludzie śpiewają tradycyjne pieśni. To także popularna noc dla studentów, którzy organizują huczne imprezy i parady, zwłaszcza w miastach uniwersyteckich jak Uppsala czy Lund.
8. 13 stycznia Szwedzi obchodzą „Tjugondag Knut” – dzień, w którym oficjalnie kończą się święta Bożego Narodzenia. W tym dniu rozbiera się choinkę, a dzieci często „atakują” drzewko, jedząc wszystkie zawieszone na nim słodycze. W niektórych miejscach organizuje się również symboliczne tańce wokół choinki.
9. Dzień Świętego Marcina, obchodzony 10 listopada, to czas wielkiego uczty. W Skanii, na południu Szwecji, tradycyjnie spożywa się wtedy pieczoną gęś i specjalną zupę z krwi gęsiej. To święto ma swoje korzenie w dawnych zwyczajach chłopskich.
10. W Szwecji 1 maja to nie tylko Święto Pracy, ale także dzień demonstracji politycznych. W większych miastach, takich jak Sztokholm czy Göteborg, odbywają się marsze organizowane przez partie polityczne i związki zawodowe.
11. Dzień Ojca w Szwecji obchodzi się w listopadzie, a nie w czerwcu jak w wielu innych krajach. Jest to okazja do rodzinnych spotkań, wręczania prezentów i dziękowania ojcom za ich troskę i wsparcie.
12. Sankthansafton, czyli Noc Świętojańska, obchodzona 23 czerwca, ma korzenie zarówno w pogańskich, jak i chrześcijańskich tradycjach. Wiele osób spędza ten czas na wyspach i nad jeziorami, gdzie rozpalają ogniska i świętują najkrótszą noc w roku.
13. W Dzień Wszystkich Świętych Szwedzi odwiedzają cmentarze i zapalają świece na grobach bliskich. Szczególnie pięknie wygląda cmentarz Skogskyrkogården w Sztokholmie, wpisany na listę UNESCO.
14. Dzień Kräftskiva, czyli Święto Raków, to nieformalne, ale bardzo ważne wydarzenie w sierpniu. Szwedzi jedzą wtedy duże ilości gotowanych raków, popijają schnappsem i śpiewają wesołe piosenki. Tradycja ta sięga XIX wieku, kiedy raki były uważane za wielki przysmak.
15. W Szwecji obchodzi się także Dzień Kanelbulle, czyli święto cynamonowej bułeczki, 4 października. To nie jest oficjalne święto państwowe, ale cieszy się ogromną popularnością.
Autor: Pasjonat
Dodaj ciekawostkę
...
10 ciekawostek o sportach w Botswanie
Zbiór informacji i ciekawostek o sportach w Botswanie (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Choć piłka nożna cieszy się dużą popularnością, to lekkoatletyka przynosi Botswanie największe sukcesy na arenie międzynarodowej.
19 ciekawostek o społeczeństwie Sudanu
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Sudanu (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
17 ciekawostek o pracy w Holandii
Zbiór informacji i ciekawostek o pracy w Holandii (zarobki, czas pracy, wiek emerytalny itd.). Holandia stosuje progresywny system podatkowy, gdzie stawki wynoszą od 9,5% do 49,5% w zależności od dochodu.
25 ciekawostek o historii Peru
Zbiór informacji i ciekawostek o historii Peru (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia). Na terenach dzisiejszego Peru istniały jedne z najstarszych cywilizacji w obu Amerykach.
19 ciekawostek o zwyczajach we Włoszech
Zbiór informacji i ciekawostek o zwyczajach we Włoszech. Cappuccino pije się we Włoszech tylko rano, najlepiej do godziny 11:00.
21 ciekawostek o gospodarce i finansach Węgier
Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Węgier (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Węgry planują budowę dwóch nowych reaktorów jądrowych, a energia słoneczna stanowiła 88% produkcji energii odnawialnej w 2023 roku.
Szwecja artykuły:
- 10 największych miast w Szwecji
- Archipelag Öregrund ciekawostki
- Archipelag Sztokholmski ciekawostki
- Co łączy państwa skandynawskie? To nie tylko geografia
- Symbole narodowe Szwecji
- Sztokholm stolica Szwecji
- Szwecja – TOP 10
- Szwecja ceny
- Szwecja ciekawostki – część 2
- Szwecja ciekawostki – część 3
- Szwecja ciekawostki – część 4
- Szwecja geografia
- Szwecja porady
- Szwecja praca
- Szwecja prawo, przepisy
- Szwecja pytania i odpowiedzi
- Szwecja rekordy
- Szwecja społeczeństwo
- Szwecja święta
- Szwecja znani ludzie
Nasi eksperci z Szwecji
![]() |
Nazwa eksperta W .... od .... |
Kilka słów o sobie... |
![]() |
Nazwa eksperta W .... od .... |
Kilka słów o sobie... |
![]() |
Nazwa eksperta W .... od .... |
Kilka słów o sobie... |
zobacz więcej >>