Toczenie sera

nieznane sporty

toczenie sera

fot. Dave Farrance / wikipedia.org (CC BY-SA 3.0)

Toczenie sera to niezwykły sport o ponad 200-letniej tradycji, popularny w angielskim hrabstwie Gloucestershire. Odbywa się on w drugi dzień Zielonych Świątek we wsi Brockworth i corocznie przyciąga setki osób. Nie ma potwierdzonych informacji na temat pochodzenia tego sportu, jednak możliwe, że wywodzi się on od starożytnego pogańskiego rytuału uzdrowienia.

Zasady

Zasady tego sportu są proste. Uczestnicy gonią okrągły ser o wadze trzech kilogramów, puszczany ze stromego wzgórza o długości 200 metrów. Wygrywa osoba, która jako pierwsza zbiegnie z góry i na samym dole chwyci ser, który potrafi osiągnąć prędkość ponad 100 km/h. Nagrodą dla zwycięzcy jest złapany ser, a za drugie i trzecie miejsce przewidziane są nagrody finansowe w wysokości odpowiednio 10 i 5 funtów. Dla dzieci organizowane są podobne zabawy, jednak na bardziej bezpiecznym stoku.

Największa impreza

Największa impreza w toczeniu sera odbywa się od 1997 roku na zboczu Copper Hilll, pod koniec maja. W 2010 roku impreza została odwołana z powodu zbyt dużej frekwencji, która przekroczyła trzykrotnie przewidywany poziom, co zagrażało bezpieczeństwu uczestników. Niewielka grupa osób zorganizowała wtedy zabawę na własną rękę, jednak w kolejnych latach postanowiono wprowadzić opłatę za wstęp, wynoszącą aż 20 funtów. Decyzja ta nie spotkała się z aprobatą wszystkich osób, co skłoniło niektórych do groźb w kierunku organizatorów, co z kolei spowodowało odwołanie imprezy. Kolejna edycja w 2013 roku odbyła się już bez problemów, a 5 000 widzów mogło podziwiać ten niezwykły sport w pięknym słonecznym dniu.

Kontuzje

Toczenie sera jest sportem niebezpiecznym i okupionym wieloma kontuzjami. Większość zawodników po zjechaniu na dół jest od razu poddawana opiece medycznej. Wiele osób trafia do szpitala z urazami kręgosłupa, złamaniami kości, skręceniami i stłuczeniami. Zdarzają się również sytuacje, w których poturbowani zostają kibice. Najwięcej wypadków miało miejsce w 1997 roku, kiedy to ucierpiało 33 zawodników. Nie ma jednak informacji na temat wypadków śmiertelnych.

Toczenie sera ciekawostki

1. Podczas II wojny światowej używano drewnianej repliki tradycyjnego sera, do której symbolicznie wkładano jego kawałek.

2. Najlepszym zawodnikiem jest Stephen Gyde, który wygrał już 21 serów.

3. Według tradycji z góry toczono gorący ser.

4. Relacje z imprez w toczeniu sera na stronach internetowych obejrzało ponad 7 milionów ludzi z całego świata.

5. Najbardziej znane toczenie sera odbywa się na Cooper’s Hill w hrabstwie Gloucestershire w Anglii, podczas corocznego wydarzenia zwanego „Cooper’s Hill Cheese-Rolling and Wake”.

6. Wydarzenie to odbywa się zazwyczaj podczas ostatniego weekendu maja, w okolicach święta Spring Bank Holiday.

7. W wyścigu używany jest specjalny ser Double Gloucester, który waży około 3,5 kg (7,7 funta) i jest produkowany w regionie Gloucestershire.

8. Uczestnicy ścigają się na stromym zboczu o długości około 200 metrów.

9. Toczący się ser Double Gloucester może osiągnąć prędkość nawet do 112 km/h, co sprawia, że jest niezwykle trudny do złapania.

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

Siłowanie na rękę

Siłowanie na rękę

W XVIII wieku dyscyplina ta była elementem cyrkowych pokazów siłaczy i zapaśników. Ludzie rywalizowali ze sobą w barach, gospodach i na jarmarkach. Nie było nagród pieniężnych, liczyła się satysfakcja z wygranej, sława i szacunek.

Korfball

Korfball

Jest to gra zespołowa wywodząca się z koszykówki, w której rywalizują ze sobą dwie ośmioosobowe drużyny. Wymyślił ją Holender Nico Broekhuysen w 1902 roku. W jego ojczystym języku słowo „korf” oznacza „kosz”.

Piłka rowerowa

Piłka rowerowa

Piłka rowerowa jest to sport łączący akrobatykę rowerową z piłką nożną.

Fistball

Fistball

Fistball jest to sport drużynowy podobny do siatkówki, polegający na uderzaniu piłki pieścią tak, aby przeleciała nad siatką, na połowe przeciwnika.