Turyn ciekawostki

ciekawostki, miasta, Włochy

Turyn

Turyn ciekawostki


1. W latach 1861-1865, Turyn był pierwszą stolicą Królestwa Włoch.

2. Turyn nazywany był “kolebką włoskiej wolności”.

3. W języku włoskim nazwa Turyn oznacza “mały byk”.

4. W Turynie znajduje się jeden z najstarszych uniwersytetów we Włoszech – Uniwersytet Turyński, założony w 1404 roku.

5. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel.

6. W Turynie znajduje się Muzeum Egipskie, mające największa na świecie kolekcję starożytnych, egipskich artefaków, nie licząc Kairu.

7. W 2006 roku w Turynie zorganizowane zostały zimowe igrzyska olimpijskie.

8. W katedrze pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela znajduje się Całun Turyński (płótno, w które owinięty został po śmierci Jezus Chrystus).

9. W Turynie jest najbardziej utytułowany klub piłkarski we Włoszech – Juventus Turyn.

10. Miastami partnerskimi Turynu są: Bacău (Rumunia), Campo Grande (Brazylia), Chambéry (Francja), Córdoba (Argentyna), Detroit (USA), Esch-sur-Alzette (Luksemburg), Glasgow (Wielka Brytania), Hajfa (Izrael), Kolonia (Niemcy), Liège (Belgia), Lille (Francja), Nagoja (Japonia), Quetzaltanango (Gwatemala), Rotterdam (Holandia), Salt Lake City (USA), Shenyang (Chiny), Wołgograd (Rosja), Barcelona (Hiszpania).

Autor: Mati

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

Stan Dakota Południowa

Stan Dakota Południowa

Dakota Południowa to stan położony w środkowo-zachodniej części USA, słynący z malowniczych krajobrazów, w tym gór, rzek i jezior, a także bogatej historii związanej z kulturą indiańską i kolonialnymi czasami.

Stan Connecticut

Stan Connecticut

Connecticut to niewielki stan w północno-wschodniej części USA, słynący z pięknych nadmorskich miasteczek, bogatej historii związanej z kolonialnymi czasami oraz wysokiego poziomu życia i edukacji.

Stan Arkansas

Stan Arkansas

Arkansas to stan położony w południowo-środkowej części USA, znanym z pięknych krajobrazów, górskich szlaków turystycznych, a także bogatej historii związanej z wojną secesyjną.

Brazylia ciekawostki – część 6

Brazylia ciekawostki – część 6

Najdłuższą jaskinią w Brazylii jest Boavista. Ma 114 km. Brazylia drugim najbardziej zalesionym krajem na świecie (powierzchnia lasów: 477 698 000 ha). Na plaży w Copacabana 31 grudnia 1994 roku zorganizowany został koncert sylwestrowy, który zgromadził ponad 3 500 000 osób.