Turyn ciekawostki

ciekawostki, miasta, Włochy

Turyn

Turyn ciekawostki


1. W latach 1861-1865, Turyn był pierwszą stolicą Królestwa Włoch.

2. Turyn nazywany był „kolebką włoskiej wolności”.

3. W języku włoskim nazwa Turyn oznacza „mały byk”.

4. W Turynie znajduje się jeden z najstarszych uniwersytetów we Włoszech – Uniwersytet Turyński, założony w 1404 roku.

5. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel.

6. W Turynie znajduje się Muzeum Egipskie, mające największa na świecie kolekcję starożytnych, egipskich artefaków, nie licząc Kairu.

7. W 2006 roku w Turynie zorganizowane zostały zimowe igrzyska olimpijskie.

8. W katedrze pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela znajduje się Całun Turyński (płótno, w które owinięty został po śmierci Jezus Chrystus).

9. W Turynie jest najbardziej utytułowany klub piłkarski we Włoszech – Juventus Turyn.

10. Miastami partnerskimi Turynu są: Bacău (Rumunia), Campo Grande (Brazylia), Chambéry (Francja), Córdoba (Argentyna), Detroit (USA), Esch-sur-Alzette (Luksemburg), Glasgow (Wielka Brytania), Hajfa (Izrael), Kolonia (Niemcy), Liège (Belgia), Lille (Francja), Nagoja (Japonia), Quetzaltanango (Gwatemala), Rotterdam (Holandia), Salt Lake City (USA), Shenyang (Chiny), Wołgograd (Rosja), Barcelona (Hiszpania).

Autor: Mati

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

Houston ciekawostki

Houston ciekawostki

Houston jest czwartym największym miastem w Stanach Zjednoczonych (pod względem populacji). Znajduje się w południowo-wschodnim Teksasie, w pobliżu Zatoki Galveston i Zatoki Meksykańskiej.

Liverpool ciekawostki

Liverpool ciekawostki

Liverpool jest 8. największym miastem w Wielkiej Brytanii (pod względem ludności). Znajduje się na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii.

Wenecja ciekawostki

Wenecja ciekawostki

Wenecja jest to jedno z najbardziej znanych miast na świecie, zbudowane na archipelagu 118 małych wysp, oddzielonych kanałami. Wenecja założona została w 42 roku przez osoby uciekające przed barbarzyńskim plemieniem Hunów.

Tuluza ciekawostki

Tuluza ciekawostki

Tuluza jest czwartym pod względem liczby ludności miastem we Francji. W Tuluzie znajduje się główny ośrodek przemysłu lotniczego i kosmicznego we Francji (największe centrum kosmiczne w Europie).