Tykocin – miasto, które warto odwiedzić!

ciekawe miejsca, podróż - porady, Polska

atrakcje w Tykocinie

Jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych województwa podlaskiego jest Tykocin. To niewielkie miasteczko bywa nazywane turystyczną perłą Podlasia. Czy faktycznie zasłużyło na tak zaszczytne miano? Oto najważniejsze atrakcje i zabytki w Tykocinie!

Tykocin, czyli turystyczna perła Podlasia

Tykocin to malutkie, niemal dwutysięczne miasto położone ok. 15 kilometrów na zachód od Białegostoku, tuż obok Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jest znane jako turystyczna perła Podlasia, choć Agnieszka Osiecka nadała mu inną, znacznie ciekawszą nazwę – „miasto bajeczka”. Taka decyzja ze strony poetki nie dziwi, bo miejscowość faktycznie wygląda nieziemsko. Jakie atrakcje w Tykocinie warto zobaczyć?

Tykocin – najważniejsze informacje

Tykocin był jednym z ulubionych miast króla Zygmunta II Augusta. To tutaj mieszkała przez większość życia jego ukochana, Barbara Radziwiłłówna. Na polecenie monarchy wzniesiono potężny, renesansowy zamek, rozbudowany później przez Zygmunta III Wazę. Miasto zostało zrujnowane przez Niemców w 1941 roku. Ze względu na zniszczenia wojenne Tykocin utracił prawa miejskie w 1945 roku, a odzyskał je dopiero w 1993 roku.

Przez środek miasta przepływa Narew. Miasto leży na jej lewym brzegu – w pobliżu znajduje się odbudowana starówka, w tym rynek, deptak oraz najważniejsze zabytki. Natomiast zamek położony jest na prawym brzegu rzeki, na niewielkim wzgórzu. Co zobaczyć podczas wizyty w Tykocinie?

Zamek w Tykocinie

Zacznijmy od zamku w Tykocinie, który jest główną atrakcją miasta. Jak już wspomnieliśmy, wzniósł go Zygmunt August, ale na przestrzeni lat twierdza wielokrotnie popadała w ruinę. Najpoważniejsze zniszczenia miały miejsce w trakcie potopu szwedzkiego oraz II wojny światowej. Przez długi czas zamek w Tykocinie pozostawał ruiną. Pierwsze próby rekonstrukcji podejmowano w latach 60., ale zamek odbudowano dopiero na początku XXI wieku.

Obecnie w zamku w Tykocinie znajduje się muzeum. W trakcie zwiedzania turyści mogą na własne oczy zobaczyć historyczne artefakty oraz komnaty zamkowe. Wnętrza zrekonstruowano na podstawie oryginalnych planów fortecy, które zachowały się do dzisiaj w petersburskich archiwach. W trakcie zwiedzania warto zwrócić uwagę na zamkowe podziemia oraz Turmę, czyli wieżę więzienną, z której rozciąga się majestatyczny widok na Tykocin.

Co roku na zamku odbywają się cykliczne wydarzenia, w tym rekonstrukcja szturmu na twierdzę podczas potopu szwedzkiego oraz święto renesansowej kuchni. Na poddaszu znajdują się też pokoje gościnne, które można wynająć na nocleg.

Rynek w Tykocinie

Jeśli chodzi o zwiedzanie samego Tykocina, to warto je zacząć od rynku. To serce miasta, które w obecnym kształcie powstało pod koniec XVIII wieku. Na samym środku rynku znajduje się pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego, który wzniesiono w 1763 roku. Plac otaczają zrekonstruowane, pięknie wyglądające domy drewniane i kamienice, a także imponujący kościół.

Kościół Trójcy Przenajświętszej

Kościół Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie dominuje nad rynkiem. Zbudowano go w połowie XVIII wieku za pieniądze rodu Branickich oraz Poniatowskich. Do dzisiaj zachowała się duża część oryginalnego wyposażenia, w tym barokowe ołtarze, złocone polichromia oraz zabytkowe organy.

Wielka Synagoga

Przed II wojną światową Tykocin zamieszkiwała duża grupa ludności żydowskiej. W 1941 roku niemal wszyscy mieszkańcy dzielnicy żydowskiej zostali zamordowani przez niemieckich żołnierzy, ale do dzisiaj przetrwała większość lokalnej architektury, w tym imponująca Wielka Synagoga. Wciąż odwiedzają ją pielgrzymi z całego świata, którzy chcą uczcić pamięć ofiar holokaustu.

W Wielkiej Synagodze znajduje się Muzeum w Tykocinie, które zbiera eksponaty związane z historią regionu. Wystawa jest dość duża, ale w trakcie zwiedzania warto też zwrócić uwagę na odrestaurowane wnętrza świątyni. Pod tym względem wyróżniają się barwne polichromie oraz XIX-wieczne tablice na ścienne, na których zapisano cytaty ze Starego Testamentu w języku aramejskim i hebrajskim.

W Tykocinie znajduje się również druga, mniejsza synagoga. Zbudowano ją pod koniec XVIII wieku, a obecnie mieści się w niej niewielkie muzeum, z wystawioną kolekcją obrazów oraz wyposażeniem przedwojennej apteki. W podziemiach Małej Synagogi znajduje się restauracja serwująca tradycyjne dania kuchni żydowskiej.

materiał zewnętrzny

Tłumy na urlopie – dlaczego warto ich unikać?

Tłumy na urlopie – dlaczego warto ich unikać?

Wakacje to czas wypoczynku i relaksu, jednak dla wielu osób również okazja do zwiedzania nowych miejsc i poznawania nowych kultur. Niestety, popularne atrakcje turystyczne często są przeludnione, co może skutecznie zepsuć radość z wyjazdu. Dlaczego warto unikać tłumów na urlopie i jakie są alternatywne opcje dla zwiedzających?

Tykocin – miasto, które warto odwiedzić!

Tykocin – miasto, które warto odwiedzić!

Jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych województwa podlaskiego jest Tykocin. To niewielkie miasteczko bywa nazywane turystyczną perłą Podlasia. Czy faktycznie zasłużyło na tak zaszczytne miano? Oto najważniejsze atrakcje i zabytki w Tykocinie!

Dlaczego tyle ludzi ciągnie na Mazury?

Dlaczego tyle ludzi ciągnie na Mazury?

Rokrocznie ogromna liczba osób odwiedza Mazury. Kuszą one nie tylko żeglarzy i wędkarzy, ale również osoby spragnione spacerów na świeżym powietrzu i wędrówek po leśnych ostępach. Co takiego wyjątkowego jest w tym regionie Polski, że co roku ściąga tam tyle ludzi?

Podróż za granicę – o czym warto pamiętać?

Podróż za granicę – o czym warto pamiętać?

Dlaczego warto pojechać na wakacje za granicę? Istnieje wiele powodów, dla których warto podjąć taką decyzję. Polska posiada co prawda wiele ciekawych opcji na wyjazd, jednak zagraniczna podróż to więcej możliwości. Można poznać nowe kultury, spróbować różnych potraw, poznać nowych ludzi, zwiedzić nowe miejsca, nauczyć się nowego języka. Zwiększyć swoją elastyczność i zdolność do radzenia sobie z sytuacjami nieznanymi, a także po prostu odpocząć i zrelaksować się.