Dlaczego tyle ludzi ciągnie na Mazury?

Mazury, podróż - porady

Mazury

Rokrocznie ogromna liczba osób odwiedza Mazury. Kuszą one nie tylko żeglarzy i wędkarzy, ale również osoby spragnione spacerów na świeżym powietrzu i wędrówek po leśnych ostępach. Co takiego wyjątkowego jest w tym regionie Polski, że co roku ściąga tam tyle ludzi?

„Mazury cud natury” – to hasło nie powstało przez przypadek. Mazury to jedyny w swoim rodzaju obszar geograficzny w Polsce. Pojezierze Mazurskie obejmuje ponad 2600 różnej wielkości jezior i jest to jeden z niewielu regionów tego typu w całej Europie. Znajduje się tam mnóstwo obszarów leśnych, pomników przyrody, rezerwatów i parków krajobrazowych, a tereny te zamieszkuje wiele różnych gatunków zwierząt, również tych pod ochroną, a zwłaszcza płazów, gadów i ptaków. Co jeszcze wyróżnia Mazury?

Kuchnia regionalna Mazur

Poszukiwanie lokalnych smaków różnych regionów Polski potrafi być prawdziwą kulinarną przygodą. Nie inaczej jest na Mazurach. Żeby spróbować lokalnych przysmaków można odwiedzić np. klimatyczną restaurację w Giżycku w pięknie odrestaurowanej secesyjnej kamienicy, która oferuje potrawy charakterystyczne dla Mazur, m.in. rosół z kołdunami, zupę rybną z sandacza czy smażonego okonia. W tym regionie spotkacie się z takimi nazwami dań, jak: dzyndzałki z hreczką, plińce z pomoćką i fefernuszki. Ze względu na ogromną liczbę jezior, można tam poznać smak wielu gatunków ryb, które nie są tak łatwo dostępne w innych częściach kraju.

Tłoczne kurorty i zaciszne leśne ostoje

Na Mazurach każdy znajdzie coś dla siebie. Są tutaj zarówno tłoczne miasta i miasteczka, jak i kameralne ustronia blisko natury. Te pierwsze przyciągają latem tysiące młodych ludzi pragnących przeżyć żeglarską przygodę i nie stroniących od wieczornych rozrywek. W tych drugich świetnie odnajdą się miłośnicy przyrody, którzy najchętniej zamieszkaliby na stałe w lesie. Letni wypoczynek można tam spędzić zarówno w klimatycznym hotelu w samym sercu Giżycka, w wielkim ośrodku oferującym mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, jak i w małym pensjonacie lub na polu namiotowym. Takie zróżnicowanie powoduje, że region ten chętnie odwiedzają ludzie z każdej grupy społecznej – młodzież, rodziny i osoby starsze.

Obszar pełen historii

Mazury kryją w sobie bogatą historię. Pierwsza to sięgająca milionów lat wstecz historia geologiczna, która sprawiła, że region ten pełen jest jezior, wzniesień morenowych i głazów narzutowych. Te charakterystyczne pozostałości po cofającym się lodowcu sprawiają, że zwiedzanie tego terenu to prawdziwa gratka dla miłośników geografii. Pasjonaci klasycznej historii też znajdą tu coś dla siebie, bo obszar ten był bogaty w różne wydarzenia. Początkowo zamieszkiwały go plemiona pruskie (będące potomkami polskich osadników z Mazowsza), które zostały później podbite przez tzw. Krzyżaków. Następnie region przejęło Księstwo Prus, a po II Wojnie Światowej stał się on częścią Polski. Wszystkie te wydarzenia zostawiły po sobie ślady w kulturze, religii i tradycjach mieszkańców Mazur oraz wiele historycznych miejsc: zamków, pałaców czy bunkrów.

materiał zewnętrzny

Gdzie lecieć na wakacje?

Gdzie lecieć na wakacje?

Szukasz skutecznego sposobu na wypoczynek? Bez wątpienia jedną z najlepszych opcji jest dobór nietuzinkowego miejsca do odbycia podróży. Wśród wielu osób pojawia się pytanie, jaki kierunek obrać i czy taka wycieczka musi być kosztowna? Poznaj nasze propozycje kierunków wakacyjnych oraz krótkich wyjazdów. Wykorzystaj tanie linie lotnicze, by zapewnić sobie komfortową podróż w atrakcyjnych cenach.

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Biuro pielgrzymkowe — dlaczego warto skorzystać z jego oferty?

Kochasz zwiedzać świat, a religia odgrywa istotną rolę w Twoim życiu? Pasja do podróży i silna wiara mogą iść ze sobą w parze. Doskonałą okazją do połączenia tych dwóch kwestii są pielgrzymki do ważnych miejsc kultu. W przypadku takich przedsięwzięć dużym wyzwaniem okazuje się jednak planowanie i organizacja. Kompleksowe przygotowanie wyprawy wymaga wiele czasu i uwagi. Sporą pomocą w takich sytuacjach może zatem okazać się biuro pielgrzymkowe. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa taka organizacja i w jaki sposób możesz skorzystać z jej wsparcia.

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

Wakacje last minute wiosną: najciekawsze kierunki

A gdyby tak pojechać na wakacje wiosną? Bardziej kameralna atmosfera, zwiedzanie i plażowanie bez tłumów, a do tego niższe ceny… urlop w kwietniu czy maju zdecydowanie kusi! Pozostaje tylko jedno pytanie: dokąd się wybrać? Oto kilka miejsc, w których pogoda i fantastyczne wrażenia są gwarantowane.

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Wolny weekend? To doskonała okazja, by wybrać się na krótki wypad do jednego z większych miast w Polsce. Często, planując wyjazdy, poszukujemy dalszych kierunków, zupełnie lekceważąc bogactwo atrakcji turystycznych, jakie do zaproponowania mają nasze rodzime miejsce. Gdzie w Polsce warto wybrać się na city break?