Dlaczego tyle ludzi ciągnie na Mazury?
Rokrocznie ogromna liczba osób odwiedza Mazury. Kuszą one nie tylko żeglarzy i wędkarzy, ale również osoby spragnione spacerów na świeżym powietrzu i wędrówek po leśnych ostępach. Co takiego wyjątkowego jest w tym regionie Polski, że co roku ściąga tam tyle ludzi?
„Mazury cud natury” – to hasło nie powstało przez przypadek. Mazury to jedyny w swoim rodzaju obszar geograficzny w Polsce. Pojezierze Mazurskie obejmuje ponad 2600 różnej wielkości jezior i jest to jeden z niewielu regionów tego typu w całej Europie. Znajduje się tam mnóstwo obszarów leśnych, pomników przyrody, rezerwatów i parków krajobrazowych, a tereny te zamieszkuje wiele różnych gatunków zwierząt, również tych pod ochroną, a zwłaszcza płazów, gadów i ptaków. Co jeszcze wyróżnia Mazury?
Kuchnia regionalna Mazur
Poszukiwanie lokalnych smaków różnych regionów Polski potrafi być prawdziwą kulinarną przygodą. Nie inaczej jest na Mazurach. Żeby spróbować lokalnych przysmaków można odwiedzić np. klimatyczną restaurację w Giżycku w pięknie odrestaurowanej secesyjnej kamienicy, która oferuje potrawy charakterystyczne dla Mazur, m.in. rosół z kołdunami, zupę rybną z sandacza czy smażonego okonia. W tym regionie spotkacie się z takimi nazwami dań, jak: dzyndzałki z hreczką, plińce z pomoćką i fefernuszki. Ze względu na ogromną liczbę jezior, można tam poznać smak wielu gatunków ryb, które nie są tak łatwo dostępne w innych częściach kraju.
Tłoczne kurorty i zaciszne leśne ostoje
Na Mazurach każdy znajdzie coś dla siebie. Są tutaj zarówno tłoczne miasta i miasteczka, jak i kameralne ustronia blisko natury. Te pierwsze przyciągają latem tysiące młodych ludzi pragnących przeżyć żeglarską przygodę i nie stroniących od wieczornych rozrywek. W tych drugich świetnie odnajdą się miłośnicy przyrody, którzy najchętniej zamieszkaliby na stałe w lesie. Letni wypoczynek można tam spędzić zarówno w klimatycznym hotelu w samym sercu Giżycka, w wielkim ośrodku oferującym mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, jak i w małym pensjonacie lub na polu namiotowym. Takie zróżnicowanie powoduje, że region ten chętnie odwiedzają ludzie z każdej grupy społecznej – młodzież, rodziny i osoby starsze.
Obszar pełen historii
Mazury kryją w sobie bogatą historię. Pierwsza to sięgająca milionów lat wstecz historia geologiczna, która sprawiła, że region ten pełen jest jezior, wzniesień morenowych i głazów narzutowych. Te charakterystyczne pozostałości po cofającym się lodowcu sprawiają, że zwiedzanie tego terenu to prawdziwa gratka dla miłośników geografii. Pasjonaci klasycznej historii też znajdą tu coś dla siebie, bo obszar ten był bogaty w różne wydarzenia. Początkowo zamieszkiwały go plemiona pruskie (będące potomkami polskich osadników z Mazowsza), które zostały później podbite przez tzw. Krzyżaków. Następnie region przejęło Księstwo Prus, a po II Wojnie Światowej stał się on częścią Polski. Wszystkie te wydarzenia zostawiły po sobie ślady w kulturze, religii i tradycjach mieszkańców Mazur oraz wiele historycznych miejsc: zamków, pałaców czy bunkrów.
materiał zewnętrzny
17 ciekawostek o historii Czarnogóry
Zbiór informacji i ciekawostek o historii Czarnogóry (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia). Nazwa „Czarnogóra” (Crna Gora) zaczęła być używana w XIII wieku w odniesieniu do górzystego regionu w serbskiej prowincji Zeta.
21 ciekawostek o edukacji w Finlandii
Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji w Finlandii (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.). W fińskich szkołach stosuje się system ocen w skali od 4 do 10, gdzie 10 to ocena najwyższa, a 4 oznacza niezaliczenie przedmiotu.
22 ciekawostki o społeczeństwie Nowej Zelandii
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Nowej Zelandii (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
25 ciekawostek o społeczeństwie Norwegii
Zbiór informacji i ciekawostek o społeczeństwie Norwegii (wielkość populacji, gęstość zaludnienia itd.).
10 ciekawostek o armii Bangladeszu
Zbiór informacji i ciekawostek o armii Bangladeszu (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.). Armia Bangladeszu powstała w 1971 roku, po wywalczeniu niepodległości.
13 ciekawostek o edukacji na Dominikanie
Zbiór informacji i ciekawostek o edukacji na Dominikanie (średni poziom IQ, czas trwania obowiązkowej nauki, analfabetyzm itd.). Dominikana korzysta z systemu oceniania od 1 do 100, gdzie 70% jest minimalnym wynikiem zaliczającym.