Węgry święta

święta, Węgry

Węgry święta

Zbiór informacji i ciekawostek o świętach na Węgrzech.

Ostatnia aktualizacja: 2025-03-13 17:01:22

17 ciekawostek o świętach na Węgrzech

1. Wigilia na Węgrzech nazywana jest Dniem Miłości.

2. Zgodnie z tradycją 13 grudnia w dzień św. Łucji kobiety nie mogą wykonywać prac domowych za wyjątkiem skubania pieprzu i łuskania fasoli.

Autor: Paulina

3. 15 marca to jedno z najważniejszych świąt narodowych na Węgrzech. Upamiętnia ono wybuch Wiosny Ludów w 1848 roku, kiedy Węgrzy rozpoczęli walkę o niepodległość od Austrii. Tego dnia wszyscy noszą przypięte do ubrań kokardy w narodowych barwach – czerwonej, białej i zielonej.

4. 20 sierpnia to Święto św. Stefana, założyciela państwa węgierskiego. To właśnie wtedy w 1000 roku koronowano Stefana I na pierwszego króla Węgier. W Budapeszcie odbywa się ogromna parada wojskowa, festyny i spektakularny pokaz fajerwerków nad Dunajem.

5. 23 października Węgrzy obchodzą rocznicę rewolucji z 1956 roku. Było to jedno z najważniejszych powstań przeciwko komunistycznym rządom. Walki zaczęły się od pokojowej demonstracji studentów, ale szybko przerodziły się w powstanie przeciwko ZSRR. Tego dnia w całym kraju odbywają się uroczystości patriotyczne.

6. Wielkanoc na Węgrzech wiąże się z nietypową tradycją oblewania wodą. Drugiego dnia świąt mężczyźni polewają wodą kobiety, a w zamian dostają jajka i słodycze. Dawniej używano zimnej studziennej wody, dziś coraz częściej zastępują ją perfumy.

7. Boże Narodzenie na Węgrzech zaczyna się od Wigilii, czyli „Szenteste”. Węgrzy spędzają ten dzień w gronie rodziny, a na stole królują potrawy takie jak ryba, kapusta nadziewana mięsem i słodki bejgli – zawijane ciasto z makiem lub orzechami.

8. 6 stycznia Węgrzy obchodzą Święto Trzech Króli, czyli „Vízkereszt”. Jest to dzień kończący okres Bożego Narodzenia, a jednocześnie początek karnawału. W kościołach święci się wodę, którą później skrapia się domy na szczęście.

9. 1 maja to nie tylko Święto Pracy, ale także tradycyjny dzień wiosennych festynów. W wielu miastach odbywają się parady, koncerty i pikniki. W przeszłości popularne było także stawianie „drzew majowych” – ozdobionych wstążkami i kwiatami.

10. 6 grudnia na Węgrzech dzieci odwiedza Mikulás. W przeciwieństwie do innych krajów, gdzie św. Mikołaj przynosi prezenty w Wigilię, na Węgrzech robi to już na początku grudnia. Dzieci zostawiają swoje buty na parapetach, a rano znajdują w nich słodycze (jeśli były grzeczne) lub rózgi (jeśli nie były).

11. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) jest na Węgrzech szczególnie ważne. To dzień, w którym wiele osób pielgrzymuje do miejsc kultu, zwłaszcza do bazyliki w Mátraverebély-Szentkút, uważanej za jedno z najważniejszych sanktuariów w kraju.

12. Adwent to na Węgrzech czas radosnego oczekiwania. W domach pojawiają się wieńce adwentowe z czterema świecami, a w miastach organizowane są jarmarki bożonarodzeniowe. Jeden z najpiękniejszych odbywa się w Budapeszcie na placu św. Stefana.

13. Zielone Świątki (Pięćdziesiątnica) to jedno z mniej znanych, ale ważnych świąt. Na Węgrzech świętuje się je nie tylko w kościołach, ale także w tradycyjny ludowy sposób. Dawniej młodzi mężczyźni dekorowali domy dziewcząt zielonymi gałęziami, jako znak sympatii.

14. Święto Zmarłych (1 listopada) to dzień zadumy i pamięci o bliskich. Węgrzy odwiedzają groby, zapalają znicze i składają kwiaty, podobnie jak w Polsce. W tym czasie cmentarze rozświetlają się tysiącami świateł.

15. Hanuka jest obchodzona przez społeczność żydowską na Węgrzech z wielką radością. Budapeszt, gdzie mieszka wielu Żydów, organizuje publiczne zapalanie świec na placu Madách, a w synagogach odbywają się uroczyste modlitwy i śpiewy.

16. Nowy Rok na Węgrzech to czas hucznych zabaw i tradycyjnych przesądów. Jednym z nich jest jedzenie soczewicy – ma ona zapewnić bogactwo w nadchodzącym roku. Zakazane jest natomiast spożywanie drobiu, ponieważ „szczęście może odlecieć”.

17. Węgierskie Święto Matki Boskiej Bolesnej (15 września) jest szczególnie ważne w katolickiej tradycji kraju. Węgrzy wierzą, że Maryja jest ich opiekunką, dlatego w wielu kościołach odprawia się w tym dniu specjalne nabożeństwa.

Autor: Pasjonat

Dodaj ciekawostkę

Podana nazwa autora dodana zostanie na stronie pod ciekawostką/ciekawostkami.
Zanim ciekawostka trafi na stronę poznajnieznane.pl poddana zostaje wstępnej weryfikacji. Podanie prawdziwego maila pozwoli nam skontaktować się z Wami w razie jakichś uwag, pytań.
Zależy nam na unikalnej treści, dlatego prosimy dodawać ciekawostki napisane własnymi słowami.

...

26 ciekawostek o gospodarce i finansach Włoch

26 ciekawostek o gospodarce i finansach Włoch

Zbiór informacji i ciekawostek o finansach Włoszech (wysokość podatków, poziom inflacji, dług zagraniczny i wewnętrzny, PKB, rezerwy złota). Czy wiecie, że… We Włoszech jest najstarszy na świecie bank, który wciąż działa. Monte dei Paschi di Siena został założony w 1472 roku

16 ciekawostek o armii Salwadoru

16 ciekawostek o armii Salwadoru

Armia Salwadoru, znana jako Fuerza Armada de El Salvador (FAES), jest jedną z najmniejszych w Ameryce Łacińskiej, liczącą około 25 tysięcy żołnierzy. Mimo niewielkich rozmiarów, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa w kraju, który przez lata zmagał się z przemocą gangów i niestabilnością polityczną. Zbiór informacji i ciekawostek o armii Salwadoru (sprzęt wojskowy, ilość żołnierzy itd.).

10 ciekawostek o sporcie na Jamajce

10 ciekawostek o sporcie na Jamajce

Zbiór informacji i ciekawostek o sportach na Jamajce (popularne sporty, drużyny, największe sukcesy itd.). Czy wiecie, że… Jamajka jest znana z lekkoatletyki, zwłaszcza biegów sprinterskich. Wyspa wydała wielu mistrzów olimpijskich, w tym Usaina Bolta, najszybszego człowieka w historii.

28 ciekawostek o historii Meksyku

28 ciekawostek o historii Meksyku

Pierwsze zaawansowane cywilizacje na terenie dzisiejszego Meksyku powstały kilka tysięcy lat temu. Olmekowie, żyjący około 2000–400 roku p.n.e., stworzyli wielkie kamienne głowy, które do dziś budzą podziw archeologów (np. w San Lorenzo Tenochtitlán). Zbiór informacji i ciekawostek o historii Meksyku (uzyskanie niepodległości, najważniejsze bitwy i wydarzenia).

Nasi eksperci z Węgier

ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
ekspert Nazwa eksperta


W .... od ....
www:

Kilka słów o sobie...
Jak zostać ekspertem?

Podana nazwa eksperta umieszczona zostanie na stronie

Sprawdź swoją wiedzę:

Węgry quiz

Najnowsze artykuły o Węgrzech: