Wejdź w nowy rok bez papierosów

porady, zdrowie

Podjadanie między posiłkami, obgryzanie paznokci czy korzystanie z telefonu tuż przed zaśnięciem. Wszystkie te złe nawyki utrudniają nam życie, wpływają na nasze zdrowie, komfort bądź oba. Istnieją jednak dużo bardziej szkodliwe. Jednym z najbardziej wyniszczających przyzwyczajeń, które możemy u siebie wyhodować jest palenie papierosów. Dzieje się tak nie tylko ze względu na to, że mocno uzależniają i trudno jest odwrócić się od nich po dłuższym okresie używania. W papierosie znajduje się ponad siedem tysięcy substancji, które mogą zaszkodzić człowiekowi. Około 1% z nich może powodować wystąpienie chorób nowotworowych. I mimo, że są to fakty powtarzane w formie sloganów, bilbordów, naklejek i etykiet na pudełka nadal łatwo je lekceważyć i ulec pokusie udania się “na dymka”. Jeśli jednak jesteś już w takim miejscu, że poważnie myślisz o rzuceniu palenia – przygotuj się na to odpowiednio!

Zmiana dekoracji!

Ludzie często zrywają z nałogami sięgając do prostej, choć dość skutecznej, zasady, że jeden nałóg należy zastąpić drugim. Naturalnie, jest to proces żmudny i energetycznie kosztowny. Jeśli wybierzemy “zamiennik” papierosów, który równie niekorzystnie oddziałuje na nasze zdrowie bądź utrudnia nam funkcjonowanie w inny sposób, na pewno nie osiągniemy sukcesu. Można sięgnąć po słodycze, jednak nie rozwiążą one na dłuższą metę naszych problemów, a tylko przyprawią o przyrost masy ciała, zwiększenie poziomu cukru we krwi czy problemy z uzębieniem. Wybranie kawy również może przynieść zgubne efekty: problemy z ciśnieniem, przebarwienia zębów, rozregulowanie cyklu sennego. Z kolei sięganie po przekąski, nawet te zdrowsze, spowoduje potencjalnie problemy z trawieniem, zwiększenie łaknienia i też może nam przysporzyć dodatkowych kilogramów. Trzeba więc celować w takie działania, które mogłyby nam przynieść potencjalny pożytek, np. zwiększoną aktywność fizyczną. Nie trzeba od razu wybierać się na siłownię: wystarczą domowe akcesoria, jak rowery treningowe, mata do ćwiczeń czy zestaw ciężarków.

Odwrócenie uwagi!

Jakkolwiek banalnie to brzmi, warto zastanowić się, w jakich sytuacjach odczuwamy najsilniejszą potrzebę zapalenia. W trakcie ciężkiego dnia w pracy? Zawsze przy kubku porannej kawy, czytając nowości i sprawdzając social media? Czy podczas ulubionej piosenki, relaksując się po całym dniu działania?
Nieważne, jaka sytuacja wyzwala największy głód nikotynowy – rytuały oraz przyzwyczajenia sprawiają, że trudno się wyrwać. Z wiedzą, kiedy chcemy najmocniej zapalić, łatwiej nam będzie zastępować te sytuacje innymi. Zamiast porannego papierosa – kilka serii intensywnych przysiadów. Wieczorny chillout na balkonie z ulubioną piosenką – przebieżka albo parę minut z aplikacją, na którą zawsze brakuje czasu. Dzięki bardziej świadomemu podejściu do codziennych, automatycznie wykonywanych czynności łatwiej będzie wyeliminować te najbardziej szkodzące naszemu zdrowiu. A może papieros był zawsze częścią spaceru z ukochanym pupilem? Zastąp papierosa w dłoni smaczkami i poucz go nowych sztuczek. Być może właśnie przywiązanie do domowego zwierzaka będzie dodatkową motywacją do rzucenia palenia – dzięki lepszej kondycji więcej czasu będziesz w stanie poświęcić na bieganie, spacery i zabawy. Psiaki podziękują właścicielom również za zaoszczędzone pieniądze, wydane na przykład na nowe przysmaki, zabawki czy legowiska dla psów.

Mała podpórka

Kiedy wszystkie domowe sposoby zawiodą można rozważyć sięgnięcie po pomoc środków z nikotyną. Zachowanie poziomu nikotyny, a potem stopniowe jej zmniejszanie może pomóc we w miarę bezbolesnym rzuceniu palenia. Redukowanie liczby papierosów jest jakimś rozwiązaniem, jednak nie zmienia faktu, że nadal wciąga się do płuc wszystkie te substancje, których chcemy się pozbyć: cyjanowodór, aceton, arsen czy, znany z innego kontekstu: butan!
Aby więc nie truć się, nie skracać przewidywanej długości życia i nie płacić ogromnych sum koncernom tytoniowym – sięgnij po wsparcie. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele produktów, potencjalnie pomocnych w czasie rzucania palenia. Oferta tego rodzaju rozwiązań jest szeroka: możemy posłużyć się tabletkami, zażywanymi w różnych odstępach czasu, w sprzedaży znajdują się również mentolowe saszetki z nikotyną, przeznaczone do włożenia między wargę a dziąsło i dyskretnego wykorzystania. Część osób zrywających z nałogiem może również zdecydować się na plastry nikotynowe, łatwe w aplikacji, niewidoczne i zaspokajające głód nikotynowy na dłuższy czas.

Rzucanie palenia jest długim procesem, w którym potrzeba nie tylko motywacji, ale również silnej woli, wsparcia i dobrego planowania. Miłe słowa czy zachęty ze strony bliskich są pożądane i potrzebne, aby umacniać rzucającego w jego postanowieniu. Motywację trzeba stale zachowywać na wysokim poziomie, unikać sytuacji stresowych oraz wyrwać się z rytuałów. To, co brzmi jak ogromne wyzwanie może się powieść! Wciągaj głębiej powietrze i ciesz się nadchodzącym rokiem!

materiał zewnętrzny

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Podróżowanie z dziećmi – jak zorganizować rodzinne wakacje zagranicą?

Wspólny rodzinny wyjazd z pociechami wspaniale prezentuje się na kartach powieści i zdjęciach. Nie zawsze rzeczywistość maluje się tak różowo. Aby do maksimum wpłynąć na to, na co można wpływać i do minimum ograniczyć stres, jaki daje się przewidzieć przygotowaliśmy kilka wskazówek dla podróżnych.

Dlaczego huśtawka jest kluczowym elementem wyposażenia klatki papugi?

Dlaczego huśtawka jest kluczowym elementem wyposażenia klatki papugi?

Papugi to aktywne ptaki, dlatego decydując się na zakup takiego pupila, koniecznie trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki. Oprócz przestronnej klatki warto zadbać także o atrakcyjne dla ptaka zabawki, dzięki którym będzie mógł harmonijnie się rozwijać i miło spędzać czas. Huśtawka dla papug jest jednym z obowiązkowych elementów pojawiających się w klatce, który umożliwia zabawę i stymulację umysłową ptaka.

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plenery ślubne w Tatrach – górskie widoki jako tło dla wielkich uczuć

Plener ślubny w Tatrach to wyjątkowa okazja, aby połączyć możliwość wykonania sesji ślubnej ze zwiedzaniem polskich gór. Wybór Tatr jako miejsca na ślubną sesję zdjęciową to decyzja, dzięki której zyskacie nie tylko dostęp do malowniczego tła sesyjnego, ale również niezapomniane wrażenia, które z pewnością zapamiętacie na długo. Majestatyczne szczyty, krystalicznie czyste jeziora i bujna zieleń tatrzańskich dolin, tworzą scenerię, która dodaje przedsięwzięciu wyjątkowego charakteru. Co warto wiedzieć o plenerze ślubnym w Tatrach? Zachęcamy do lektury poniższego artykułu!

Często odwiedzane:


Ciekawostki o 194 krajach świataświat grafika


Quizy o 194 krajach świata


Ilość sprzętu wojskowegoArmia:


Rezerwy złotaFinanse:


Okres obowiązkowej naukiSzkolnictwo