Wejdź w nowy rok bez papierosów

porady, zdrowie

Podjadanie między posiłkami, obgryzanie paznokci czy korzystanie z telefonu tuż przed zaśnięciem. Wszystkie te złe nawyki utrudniają nam życie, wpływają na nasze zdrowie, komfort bądź oba. Istnieją jednak dużo bardziej szkodliwe. Jednym z najbardziej wyniszczających przyzwyczajeń, które możemy u siebie wyhodować jest palenie papierosów. Dzieje się tak nie tylko ze względu na to, że mocno uzależniają i trudno jest odwrócić się od nich po dłuższym okresie używania. W papierosie znajduje się ponad siedem tysięcy substancji, które mogą zaszkodzić człowiekowi. Około 1% z nich może powodować wystąpienie chorób nowotworowych. I mimo, że są to fakty powtarzane w formie sloganów, bilbordów, naklejek i etykiet na pudełka nadal łatwo je lekceważyć i ulec pokusie udania się “na dymka”. Jeśli jednak jesteś już w takim miejscu, że poważnie myślisz o rzuceniu palenia – przygotuj się na to odpowiednio!

Zmiana dekoracji!

Ludzie często zrywają z nałogami sięgając do prostej, choć dość skutecznej, zasady, że jeden nałóg należy zastąpić drugim. Naturalnie, jest to proces żmudny i energetycznie kosztowny. Jeśli wybierzemy “zamiennik” papierosów, który równie niekorzystnie oddziałuje na nasze zdrowie bądź utrudnia nam funkcjonowanie w inny sposób, na pewno nie osiągniemy sukcesu. Można sięgnąć po słodycze, jednak nie rozwiążą one na dłuższą metę naszych problemów, a tylko przyprawią o przyrost masy ciała, zwiększenie poziomu cukru we krwi czy problemy z uzębieniem. Wybranie kawy również może przynieść zgubne efekty: problemy z ciśnieniem, przebarwienia zębów, rozregulowanie cyklu sennego. Z kolei sięganie po przekąski, nawet te zdrowsze, spowoduje potencjalnie problemy z trawieniem, zwiększenie łaknienia i też może nam przysporzyć dodatkowych kilogramów. Trzeba więc celować w takie działania, które mogłyby nam przynieść potencjalny pożytek, np. zwiększoną aktywność fizyczną. Nie trzeba od razu wybierać się na siłownię: wystarczą domowe akcesoria, jak rowery treningowe, mata do ćwiczeń czy zestaw ciężarków.

Odwrócenie uwagi!

Jakkolwiek banalnie to brzmi, warto zastanowić się, w jakich sytuacjach odczuwamy najsilniejszą potrzebę zapalenia. W trakcie ciężkiego dnia w pracy? Zawsze przy kubku porannej kawy, czytając nowości i sprawdzając social media? Czy podczas ulubionej piosenki, relaksując się po całym dniu działania?
Nieważne, jaka sytuacja wyzwala największy głód nikotynowy – rytuały oraz przyzwyczajenia sprawiają, że trudno się wyrwać. Z wiedzą, kiedy chcemy najmocniej zapalić, łatwiej nam będzie zastępować te sytuacje innymi. Zamiast porannego papierosa – kilka serii intensywnych przysiadów. Wieczorny chillout na balkonie z ulubioną piosenką – przebieżka albo parę minut z aplikacją, na którą zawsze brakuje czasu. Dzięki bardziej świadomemu podejściu do codziennych, automatycznie wykonywanych czynności łatwiej będzie wyeliminować te najbardziej szkodzące naszemu zdrowiu. A może papieros był zawsze częścią spaceru z ukochanym pupilem? Zastąp papierosa w dłoni smaczkami i poucz go nowych sztuczek. Być może właśnie przywiązanie do domowego zwierzaka będzie dodatkową motywacją do rzucenia palenia – dzięki lepszej kondycji więcej czasu będziesz w stanie poświęcić na bieganie, spacery i zabawy. Psiaki podziękują właścicielom również za zaoszczędzone pieniądze, wydane na przykład na nowe przysmaki, zabawki czy legowiska dla psów.

Mała podpórka

Kiedy wszystkie domowe sposoby zawiodą można rozważyć sięgnięcie po pomoc środków z nikotyną. Zachowanie poziomu nikotyny, a potem stopniowe jej zmniejszanie może pomóc we w miarę bezbolesnym rzuceniu palenia. Redukowanie liczby papierosów jest jakimś rozwiązaniem, jednak nie zmienia faktu, że nadal wciąga się do płuc wszystkie te substancje, których chcemy się pozbyć: cyjanowodór, aceton, arsen czy, znany z innego kontekstu: butan!
Aby więc nie truć się, nie skracać przewidywanej długości życia i nie płacić ogromnych sum koncernom tytoniowym – sięgnij po wsparcie. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele produktów, potencjalnie pomocnych w czasie rzucania palenia. Oferta tego rodzaju rozwiązań jest szeroka: możemy posłużyć się tabletkami, zażywanymi w różnych odstępach czasu, w sprzedaży znajdują się również mentolowe saszetki z nikotyną, przeznaczone do włożenia między wargę a dziąsło i dyskretnego wykorzystania. Część osób zrywających z nałogiem może również zdecydować się na plastry nikotynowe, łatwe w aplikacji, niewidoczne i zaspokajające głód nikotynowy na dłuższy czas.

Rzucanie palenia jest długim procesem, w którym potrzeba nie tylko motywacji, ale również silnej woli, wsparcia i dobrego planowania. Miłe słowa czy zachęty ze strony bliskich są pożądane i potrzebne, aby umacniać rzucającego w jego postanowieniu. Motywację trzeba stale zachowywać na wysokim poziomie, unikać sytuacji stresowych oraz wyrwać się z rytuałów. To, co brzmi jak ogromne wyzwanie może się powieść! Wciągaj głębiej powietrze i ciesz się nadchodzącym rokiem!

materiał zewnętrzny

Raczki turystyczne – jakie wybrać?

Raczki turystyczne – jakie wybrać?

Sezon zimowy za pasem, niebawem ferie, a te sprzyjają wyprawom po górskich szlakach, ale i spacerom po alejkach turystycznych ośrodków, które bywają zdradliwe. Jak zabezpieczyć się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, a przede wszystkim – ułatwić sobie pokonywanie oblodzonych i zaśnieżonych tras czy szlaków turystycznych? Podstawą będzie odpowiednie wyposażenie i dobór właściwego sprzętu. Jednym z jego kluczowych elementów pozostają raczki oraz raki. To specjalny rodzaj nakładek na buty, wyposażonych w system kolców, które zapewniają przyczepność na śniegu i lodzie. Rzecz jasna raczki sprawdzą się w innych warunkach niż raki. W ten pierwszy rodzaj nakładek antypoślizgowych warto zaopatrzyć się wtedy, gdy nasze zimowe aktywności ograniczają się głównie do spacerów i rekreacji. Raki natomiast ułatwią nam pokonywanie nawet wymagających tras górskich. Możemy wyróżnić wiele rodzajów raków, wykazujących konkretne atrybuty, przystosowane do konkretnych aktywności. A zatem – co wybrać?

Sprawdź jak przy pomocy RT-Invest zapewnisz sobie pasywny przychód na lata

Sprawdź jak przy pomocy RT-Invest zapewnisz sobie pasywny przychód na lata

Zawirowania w światowej gospodarce sprawiają, że coraz więcej świadomych inwestorów szuka sposobu na wygenerowanie stabilnego i atrakcyjnego pasywnego przychodu na lata. Jednym z rozwiązań pozostaje kupno zagranicznej nieruchomości inwestycyjnej pod kątem wynajmu. Ciekawym wyborem pozostają nieruchomości na Cyprze Północnym, w których zakupie klientów wspiera RT Invest. Sprawdź, jak z pomocą tej firmy zbudować pasywny przychód na lata i dlaczego warto postawić na Cypr Północny.

Podróż za granicę – o czym warto pamiętać?

Podróż za granicę – o czym warto pamiętać?

Dlaczego warto pojechać na wakacje za granicę? Istnieje wiele powodów, dla których warto podjąć taką decyzję. Polska posiada co prawda wiele ciekawych opcji na wyjazd, jednak zagraniczna podróż to więcej możliwości. Można poznać nowe kultury, spróbować różnych potraw, poznać nowych ludzi, zwiedzić nowe miejsca, nauczyć się nowego języka. Zwiększyć swoją elastyczność i zdolność do radzenia sobie z sytuacjami nieznanymi, a także po prostu odpocząć i zrelaksować się.

Jakie akcesoria są przydatne w podróży samochodem.

Jakie akcesoria są przydatne w podróży samochodem.

Akcesoria do samochodu mogą znacznie poprawić wrażenia z jazdy. Niektóre z nich są niezbędne podczas każdej podróży, inne mogą sprawić, że podróżowanie z dodatkowym bagażem, zwierzętami domowymi lub dziećmi będzie o wiele bardziej komfortowe. Dodatkowo, niektóre akcesoria mogą pomóc podczas złej pogody lub silnego zabrudzenia. Niezależnie od sytuacji, zawsze można znaleźć odpowiednie akcesoria, które spełnią Twoje potrzeby.