Zamek de haar

Lokalicacja: Holandia, Haarzuilens.

W prowincji Utrecht w pobliżu miejscowości Haarzuilens znajduje się największy holenderski zamek de Haar.

Podobnie jak wiele tego typu budowli w tym kraju, oblany jest z każdej strony wodą.

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1391 roku. Niestety nie dane mu było przetrwać do czasów dzisiejszych w pierwotnej formie. W ciągu wieloletniej historii kilka razy był doszczętnie niszczony i w późniejszych latach odbudowywany.

Obecny – neogotycki wygląd zamek uzyskał w latach 1892 -1912 kiedy to ruinami zajął się baron Etienne van Zuylen van Nievelt.

Na budowę przeznaczył fortunę, którą otrzymał w spadku.

Każde pomieszczenie w zamku wyposażone zostało w najnowocześniejsze urządzenia z tamtejszych lat. Luksus przeplatał się z technologią.

Zamek posiadał swój generator prądu elektrycznego, windy, oraz system centralnego ogrzewania parą. Dzięki temu uzyskał również miano zabytku przemysłowego.

Zwiedzając zamek de Haar ma się wrażenie, że nic nie znalazło się tam przypadkowo. Wszystko genialnie do siebie pasuję.

Nawet sztućce zaprojektowane były w najdrobniejszych detalach, a nad wyglądem mebli z pewnością pracowało wielu wspaniałych rzeźbiarzy.

Duży nacisk kładziono również na ubiór, nie tylko ważnych osób, ale i zwykłej służby.

Zwiedzając zamek podziwiać można zbiory Rothschilda w skład których wchodzą bezcenne porcelanowe przedmioty prosto z Chin i Japonii, a na ścianach wisi pełno starych religijnych obrazów.

Nie mogło zabraknąć tam również pięknie utkanych dywanów. Wartość wszystkich eksponatów szacuje się na około 10 milionów euro.

W zamku jest aż 200 komnat i 30 łazienek. Sporo biorąc bod uwagę fakt, że jego właściciel nie zamierzał w tym zamku mieszkać na stałe.

Zależało mu głównie na maksymalnej wygodzie odwiedzających go gości.

W jednej z kuchni zobaczyć można olbrzymi, aż 6 metrowy piec, oraz okazałą kolekcję miedzianych garnków i patelni.

W większości okien są kolorowe witraże. Wnętrza ozdobione są również drewnianymi i wapiennymi rzeźbami.

Mimo tak wielu pięknych rzeczy na których można zawiesić oko, wycieczka trwa jedynie 1 godzinę i to w obecności przewodnika.

Wokół zamku znajduje się park i ogród zaprojektowany przez Hendrika Copijn’a. Ma on ponad100 hektarów powierzchni. Aby w jak najkrótszym czasie osiągnąć planowany wygląd, baron Etienne kazał posadzić około 7 tysięcy dojrzałych już drzew i krzewów.

Podczas II wojny światowej wiele drzew z ogrodu zostało wyciętych i wykorzystanych na opał, a na ich miejscu posadzono warzywa. Na szczęście udało się go przywrócić do dawnej świetności.

W parku w iście angielskim stylu znajdują się oczka wodne, kręte ścieżki, mostki i punkty widokowe. Wyraźnie widać, że wzorowano się na ogrodach wersalskich.

Obok zamku znajduje się kościół.

Zarówno na zamku jak i w parku jest możliwość zamówienia drinka, lub pysznej przekąski, co dodatkowo umila pobyt. Park można w przeciwieństwie do zamku zwiedzać na własną rękę.

Ceny biletu do zamku i parku:

Dorośli – 14 euro,

Do 4 do 12 lat – 9 euro,

Dzieci do 4 lat – wstęp darmowy.

Ceny biletu do parku :

Dorośli – 4 euro,

Do 4 do 12 lat – 3 euro,

Dzieci do 4 lat – wstęp darmowy.

Parking – 5 euro.

Godziny otwarcia:

Cały tydzień od 11:00 do 17:00.

W poniedziałki pałac zwiedzać można jedynie w święta.

Park zamykany jest o 18:00.

Zamek jest zamknięty w Nowy Rok, Sylwester, Dzień Króla i podczas organizowanych imprez.

Wszystkie przedmioty typu kurki, parasole, torby podczas zwiedzania zamku należy pozostawić w szatni.

Nie można dotykać eksponatów.

Niestety w zamku nie można robić zdjęć, ani nakręcać filmów. Głównym powodem tego jest ochrona eksponatów. Dzięki temu zakazowi również dużo sprawniej odbywa się zwiedzanie.

Do parku nie można wjechać samochodem, motorem, ani nawet rowerem.

Zamek słabo jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Ciekawostki

1. Na zamku znajduje się lektyka z sądu jednego z ostatnich japońskich Shogunów. Właśnie to przyciąga wielu turystów z kraju kwitnącej wiśni.


2. Na zamku organizowana jest impreza „Elf Fantasy Fair”.

materiał zewnętrzny

10 TOP atrakcji w Łebie

10 TOP atrakcji w Łebie

W okresie wakacyjnym w głowach przyszłych turystów pojawia się dobrze znane pytanie: góry czy morze? Każdy z tych kierunków ma swoje kultowe lokalizacje, najczęściej polecane miejsca i sprawdzone wskazówki dla przyszłych odwiedzających. W artykule tym przyjrzymy się dziesięciu atrakcjom, oferowanym, przez Łebę.

Podróż do Holandii — jaki środek transportu wybrać?

Podróż do Holandii — jaki środek transportu wybrać?

Holandia — kraj tulipanów, wiatraków i urokliwych kanałów, który rokrocznie przyciąga miliony turystów, ale też pracowników z całego świata. Jeżeli planujesz podróż do tego fascynującego kraju, z pewnością zadajesz sobie pytanie: jaki środek transportu wybrać?

Nietypowe miejsca do zwiedzenia

Nietypowe miejsca do zwiedzenia

Uwielbiamy podróżować. Lubimy szukać dla siebie ciekawych miejsc do zobaczenia, choć większość osób decyduje się na sprawdzone kierunki, zwłaszcza Grecję, Turcję, Egipt, Hiszpanię. Tymczasem można postawić na bardzo nietypowe miejsca, które nie są tak popularne, a jednak mogą sprawdzić sporo frajdy. Postanowiliśmy zaprezentować kilka takich kierunków.