Targ serów

Lokalicacja: Holandia, Alkmaar.

Od 4 kwietnia do 5 września w każdy piątek w mieście Alkmaar na rynku odbywa się tradycyjne ważenie serów.

Uroczystość ta organizowana jest od 1365 roku.

Aby zobaczyć to niezwykłe wydarzenie trzeba stawić się na rynku najpóźniej o godzinie 10:00.

Naprawdę warto.

Początek „imprezy” obwieszcza bicie dzwona umieszczonego na ratuszu.

Alkmaar tego dnia ściąga na swój rynek wiele znanych osób z całej Holandii i turystów z całej europy.

Eksperci w dziedzinie sera mają okazję przed zgromadzonym tłumem popisać się swoimi umiejętnościami.

Proces ważenia sera jak i opis jego historii opowiadany jest przez spikerkę w języku niderlandzkim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i niemieckim.

Sery przypominające kształtem koła samochodowe poukładane są na środku placu, a ich kontrolą jakości zajmują się przedstawiciele czterech różnych grup serowników.

Ubrani są w identyczne białe fartuchy, a odróżniają się od siebie kolorem kapeluszy i wstążek do nich przywiązanych.

Oceniają m.in. kolor, smak, zapach i fakturę serów. Sprawdzana jest zawartość tłuszczu i wilgoci.

Dlatego każdy ser ma wiele wyciętych otworów. Czym więcej dziur, tym jakościowo lepszy produkt.

Kolejnym etapem pokazu jest dostarczenie serów na wagę. Na nosze wkładanych jest po 8 sztuk, co daje łączną około 130 kg.

Potrzeba dużej wprawy, żeby zgrabnie się z takim ciężarem przemieszczać.

Następnie sery trafiają na drewniane wózki, którymi wywożone są po za plac, gdzie czekają ciężarówki, które rozwożą je po całym kraju.

Targ serów przyciąga co roku tysiące turystów. Aby zając dobre miejsce do obserwowania wszystkich atrakcji, trzeba przyjść niekiedy nawet godzinę wcześniej.

Naokoło rynku ustawione są stragany, gdzie można kupić pyszne sery.

Sprzedawane są w różnych rozmiarach. Za najmniejszy okrągły ser trzeba zapłacić około 6 euro. Nie jest to wysoka cena jak na holenderskie realia.

Turyści mają okazję przed zakupem skosztować za darmo interesujący ich gatunek.

Zobaczyć też można starą metodę targowania się polegającą na klaskaniu. Sprzedawca podaje swoją cenę na co klient krzyczy swoją, uderzając ręką w dłoń sprzedawcy. Wtedy to sprzedawca krzyczy swoja cenę uderzając ręką w dłoń klienta.

Czynność ta powtarza się do momentu aż jedna ze stron zgodzi się na propozycję drugiej strony. Wtedy zamiast klaśnięcia następuje serdeczny uścisk dłoni.

Za 1 euro można zważyć się na wadzę do serów i otrzymać pamiątkowy certyfikat. Można też sobie zrobić zdjęcie z ludźmi ubranymi w tradycyjne stroje.

Cała zabawa trwa 2,5 godziny. Jest to zdecydowanie za krótko!

Ciekawostki

1. Targ serów przedstawiony został w „miasteczku miniatur” Madurodam w Hadze.


2. „Serowe koło” przedstawiane na pokazie ważą nawet po 15 kg.

materiał zewnętrzny

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Gdzie warto pojechać na weekendowy city break w Polsce?

Wolny weekend? To doskonała okazja, by wybrać się na krótki wypad do jednego z większych miast w Polsce. Często, planując wyjazdy, poszukujemy dalszych kierunków, zupełnie lekceważąc bogactwo atrakcji turystycznych, jakie do zaproponowania mają nasze rodzime miejsce. Gdzie w Polsce warto wybrać się na city break?

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Kilka mało znanych faktów i historii o Wenecji

Włoska Wenecja to bez wątpienia miasto piękne i z wielu powodów fascynujące. Także z uwagi na swoją bogatą historię. Ulotne piękno polega na tym, że ze względu na swoją wyjątkową architekturę narażona jest na liczne podtopienia. Wielokrotnie słyszeliśmy o niszczycielskich skutkach tak zwanej wielkiej (wysokiej) wody.

Mediolan Atrakcje: Co Robić i Co Zobaczyć

Mediolan Atrakcje: Co Robić i Co Zobaczyć

Mediolan to jedno z bardziej popularnych i piękniejszych miast Włoch, a może i Europy. Dlatego też, każdego dnia przyciąga rzesze turystów, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, choć nie tylko. Zanim podejmie się decyzję o odwiedzinach w Mediolanie, dobrze byłoby dowiedzieć się, na jakie atrakcje można liczyć w tym właśnie miejscu. Jak się okazuje, jest ich naprawdę sporo.

Odkryj Split: Perła Adriatyku

Odkryj Split: Perła Adriatyku

Split, położony na malowniczym wybrzeżu Dalmacji, jest jednym z najbardziej fascynujących miast Chorwacji. Z jego bogatą historią, oszałamiającą architekturą i żywiołowym stylem życia, Split oferuje niezapomniane wrażenia dla każdego podróżnika.